Kratší pracovní úvazek a návrat na RD

zlicin | 21.10.2011 | Kratší pracovní úvazek a návrat na RD

Dobry den, zamestnanec,pracovni pomer na dobu neurcitou,rodicovska dovolena do cervence 2012.V zari 2011 jsem se vratila do prace a podepsala dodatek k pracovni smlouve platny do 12/2011 na 75procentni uvazek.Dotaz:
Zamestnavatel tlaci na navyseni, se kterym nesouhlasim po tomto datu, tedy od 1.1.2012.Co nastane, kdyz se nedohodneme?Zacne znovu platit automaticky puvodni smlouva na 100procentni uvazek a dobu neurcitou, jak mi tvrdi zamestnavatel? A mam moznost proste neprijit do prace s tim, ze jsem na rodicovske a chci se vratit se az v cervenci 2012, kdy mi konci trileta rodicovska?

Odpověď:

Pokud jste uzavřeli dodatek s omezenou plaností, potom skutečně tento dodatek platí pouze do konce prosince a od ledna 2012 budete muset nastoupit na úvazek podle pracovní smlouvy.
Nicméně pokud pečujete o děti do 15 let, je podle § 241 odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pokud chcete kratší pracovní úvazek, můžete se na toto ustanovení odvolat a zaměstnavatel Vám bude muset vyhovět. Jedinou výjimku představují vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, přičemž tyto důvody je zaměstnavatel povinen konkrétně specifikovat, tedy přesně říci, v čem ty provozní důvody spočívají a proč konkrétně nemůže Vaší žádosti vyhovět. Odmítnutí Vaší žádosti pouze s odůvodněním, že mu v tom brání vážné provozní důvody, je naprosto nedostatečné.
Druhou možností, o níž píšete, je návrat na rodičovskou dovolenou, tu můžete čerpat až do tří let věku dítěte. Pokud jste její čerpání ukončila dříve, můžete až do tří let věku na rodičovskou znova nastoupit a zaměstnavatel je povinen Vám její čerpání umožnit.

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect