Míra | 18.9.2017

Dobrý den, mám dotaz.
Jsem samoživitelka s 5 měs. holkou, studuji VŠ.
Rodiče mě vyhazují z domu.
Mám kamaráda, který by mě chtěl pomoci (není můj přítel ani otec dítěte).
Nyní můj příjem je rodičák 7 600,- od února budu mít jen 3 400,-, nemám ani přídavek na dítě.

Měla bych u něho podnájemní smlouvu na dvě místnosti i s energiemi na 9 800,-Kč/měs. a trvalý pobyt.

Mohla bych mít příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení?
Nechce být spoluposuzovaná osoba, protože jsem pro něho cizí člověk.

Možná, že by pro mne udělal i to, že na nájemní smlouvě bych byla napsaná já a děcko a on by měl podnájemní smlouvu, ale nájem bytu je 16 600,- (byt 3+1 o vel. 100m2).
Jak to prosím řešit?

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.
Nárok na doplatek na bydlení má vlastník bytu, nebo jiná osoba, která užívá byt na základě smlouvy, rozhodnutí, nebo jiného právního titulu a jehož příjem, popř. příjem společně posuzovaných osob je po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení nižší než částka jeho živobytí. Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí.
Pro nárok na příspěvek na bydlení byste musela být nájemkyní bytu. U doplatku na bydlení byste navíc musela čerpat příspěvek na živobytí.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect