Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Zaki | 15.10.2008 | nemocenská

Prosím o radu.
Jsem druhým měsícem ve 3-měsíční zkušební době.Chystám se v nejbližší době podat výpověď, neboť se mi nelíbí pracoviště. Jsem ale silně nachlazena a nevím, zda-li mám nárok i po podání "výpovědi" ve zkušební době onemocnět,aby mi zaměstnavatel /pojišťovna/ vypláceli nemocenskou? Jaká mám vůbec práva? Děkuji.

Odpověď:

Ve zkušební době může zaměstnanec zrušit pracovní poměr kdykoli, i bez udání důvodu. Nicméně písemné oznámení o zrušení pracovního poměru má být doručeno zaměstnavateli zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Pokud jde o nemocenské, platí zde ochranná lhůta 7 dnů od skončení pracovního poměru, pokud onemocníte v této době, tak byste měla mít nárok na nemocenské.

Martina Štěpánková

Kateřina  | 15.10.2008 | lékař

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda zaměstnavatel má právo zaměstnanci strhnout peníze za to, že chodí k lékaři častěji než jednou za měsíc (tento limit si určila firma sama) a na jaký paragraf se zaměstnanec může odvolat?
děkuji

Odpověď:

Podle § 199 zákoníku práce představuje návštěva lékaře důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu. Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. více

Mirka | 15.10.2008 | Nemocenský bonus a doprovoddítěte k lékaři

Dobrý den,rada bych se zeptala na nasledujici otazku.Po materske dovolene jsem nastoupila do zamestnani,ve kterm mam bonus za to,ze budu chodit kazdy den do prace a nebudu nemocna.Zatim se mi to dari,ale mam dve male deti(coz zamestnavatel vi) a ty deti bohuzel potrebuji chodit k doktorovi.Me by zajimalo,zda mi muze muj zamestnavatel odepsit vyse zminovany bonus za to, ze jsem doprovodila dite k lekari,popripade za to, ze jsem z duvodu jeho nemoci musela zustat doma a vzit si osetrovacku.Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Poskytování bonusů zaměstnavatelem představuje nenárokovou složku odměny, bylo by třeba posoudit, jak jsou přesně nastaveny podmínky pro jeho poskytování. Nicméně zaměstnavatel musí podmínky stanovit tak, aby nikoho nediskriminoval, tedy aby při poskytování bonusů neznevýhodňoval někoho pro jeho pohlaví, věk, zdravotní postižení atd.
Pokud by důvodem pro odnětí bonusu byla pouze péče o nemocné děti, mohlo by se jednat o nepřímou diskriminaci z důvodu pohlaví, neboť jsou to obvykle ženy, kdo o nemocné děti pečuje. Bylo by však nejprve potřeba posoudit podmínky pro udělení bonusu a dopady uplatňování těchto podmínek.

Martina Štěpánková

Pavlína Hulínová | 14.10.2008 | Žádost o plný úvazek

Přeji hezký den,
pracuji rok o 1/2 hodiny méně, přičemž jsem zaměstnavateli již před měsícem předala svou písemnou žádost o prodloužení pracovního úvazku na plný, a to k 1.1.2009. Zaměstnavatel na moji žádost nereaguje a na můj dotaz vedoucí personálního oddělení odpověděl pouze ústně, že žádosti se nevyhovělo. Přitom mám tolik pracovních úkolů, že i 8 hodin práce je málo. Navíc oddělení, ve kterém pracuji,hledá pro oddělení další posilu, a to veřejnou inzercí. Má v tomto případě zaměstnavatel právo mé žádosti nevyhovět, když nemá žádné objektivní důvody takto jednat? Svou situaci chápu jako diskriminaci. Předem děkuji za odpověď. Hulínová

Odpověď:

Rozsah pracovní doby představuje ujednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, zaměstnavatel není povinen vyhovět požadavku na její rozšíření. Z poskytnutých informací nelze jednoznačně usoudit, zda se jedná o diskriminaci. O diskriminaci by se jednalo v případě, že by důvodem odmítnutí rozšíření pracovní doby byl nějaký diskriminační důvod, např. pohlaví, věk apod. Pracují-li na oddělení i další zaměstnanci, bylo by také třeba posoudit, jakou pracovní dobu mají oni.

Martina Štěpánková

Pavla | 14.10.2008 | odstupné

Dobrý den,zajimalo by mě zda mám nárok na odstupný plat pokud jsem dostala výpověd dohodou z organizačních duvodu

Odpověď:

V případě ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů náleží zaměstnanci odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, a to bez ohledu na to zda byl pracovní poměr ukončen dohodou či výpovědí danou zaměstnavatelem.

Martina Štěpánková

monika | 14.10.2008 | propustka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak to je s propustkou,když jdu k lékaři mimo město kde pracuji. CHtěla jsem jít k lékaři 15 km od zaměstnání a řekli že mám nárok jen na 4 hodiny placené. Je to pravda nebo mám nárok na celý den placený. Děkuji

Odpověď:

Návštěva lékaře představuje důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy pokud vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Nařízení vlády tak hovoří o nezbytně nutné době, časový limit 4 hodin tedy nestanoví.

Martina Štěpánková

Jana | 14.10.2008 | Ukončení RD

Vážení přátelé, obracím se na Vás s prosbou o radu, protože potřebuji akutně vyřešit svůj současný problém: Momentálně jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 31.3.2009, kdy budou mé dceři 4 roky. Přišla jsem do jiného stavu, jsem v desátém týdnu těhotenství, těhotenství je rizikové. Lékařka mi včera napsala neschopenku s tím, ať si prý rodičovskou dovolenou ukončím, že se mi to finančně nevyplatí. Dnes jsem se však dozvěděla od známé, která se ptala na sociálním odboru, že prý je to nesmysl, že pokud jsem nepracovala, nemám v žádném případě nárok na nemocenskou a ať prý si rodičovskou dovolenou neukončuji. Jsem z toho dost zmatená, zvláště proto, že moje švagrová v letošním roce přecházela z rodičovské dovolené do zdravotní neschopnosti a nemocenskou bez problému pobírala. Ona ovšem rodičovskou dovolenou nepřerušovala, nýbrž jí řádně končila dovršením čtvrtého roku věku dítěte, načež následující den jí začínala pracovní neschopnost. Tím se naše situace liší. více

Odpověď:

Rodičovská dovolená náleží zaměstnankyni pouze do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Nicméně rodičovský příspěvek lze pobírat do doby, kdy dítě dosáhne věku 4 let. Po tuto dobu pak má zaměstnankyně neplacené volno, nikoli rodičovskou dovolenou. Nemocenské náleží zaměstnanci za období pracovní neschopnosti, tedy kdy nemůže vykonávat práci. Z hlediska posouzení nároku na jednotlivé dávky doporučuji obrátit se na Českou správu sociálního zabezpečení.

Martina Štěpánková

Eva | 13.10.2008 | odstupne

Dobry den,zajima me zda mam narok na odstupne,jestli ze dostavam vypoved dohodou ze strany zamestnavatele. a kdy o nej zadat pred podpisem dohody? dekuji Kasalova

Odpověď:

Neuvádíte, co je důvodem ukončení pracovního poměru, nelze tedy říci zda máte nárok na odstupné. V případě výpovědi dané zaměstnavatelem nebo ukončení pracovního poměru dohodou je nárok na odstupné, je-li pracovní poměr ukončen z organizačních důvodů nebo z důvodu nemoci z povolání či pracovního úrazu.

Martina Štěpánková

manažerka | 10.10.2008 | zařazení doplat.třídy-prodavačka

Pracuji jako ved.prodejny,mám 23let praxe,plat.výměr8000kc hrubého plus dvě pohyblivé částky.Chci navýšit základ,myslím,že je to málo,ale nevím,do které kval.třídy patřím.Mám na starosti zaměstnance,pokladnu,doklady,uzávěrky,zprac.podkladů na výplaty.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Bez bližších údajů, lze těžko určit do jaké kvalifikační třídy patříte. Minimální mzda i jednotlivé skupiny prací pro zařazení do minimální mzdy jsou obsaženy v nařízení vlády č. 567/2006 Sb., které lze nalézt na internetu.

Martina Štěpánková

Pavlína | 10.10.2008 | výpověď ze zaměstnani

Dobrý den,zajímalo by mne,zdali může zaměstnavatel dat výpověď, když jsem ze zdravotních důvodu odmítla (z důvodu snižovani stavu)náhradní práci,ale v jinem mistě než mam uvedené v pracovní smlouvě a kde bych dojížděla domů jenom na víkend.Děkuji

Odpověď:

Nejste povinna přijmout náhradní práci v jiném místě než máte uvedeno v pracovní smlouvě. Nemá-li pro Vás zaměstnavatel práci v místě sjednaném v pracovní smlouvě, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů, kdy Vám vzniká nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

Alena | 10.10.2008 | Odstupné po mateřské

Dne 30.11. mám nastoupit po 3leté rodičovské dovolené do práce. Pokud pro mě nebudou mít místo a dají mi výpověď na co mám právo. Na 2měsíční výp. dobu a potom 3 měsíční odstupné, pokud tedy pro mě nebude práce ani na ty 2 výpovědní měsíce a dojde tedy k překážce na straně zaměstnavatele? Děkuji

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit práci podle pracovní smlouvy: Pokud takovou práci nemá, vznikne výpovědní důvod a může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Pokud nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, kterou by Vám přiděloval, vznikne překážka v práci na straně zaměstnavatele, za kterou Vám přísluší náhrady mzdy ve výši 100% průměrného výdělku a dále máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

Iva Kučerová | 7.10.2008 | Pracovní právo

Dobrý den,
mám dotaz ohledně pracovního práva, konkrétně návštěvy u lékaře během pracovní doby.
Pracuji v nadnárodní firmě a máme pružnou pracovní dobu s pevnou složkou od 10 - 14 hodin.
V současné době řeším nějaké zdravotní problémy našeho malého synka (5 let) a musím dojíždět do nemocnice v Havlíčkově Brodě (cca 25 km) vyšetření jsou zdlouhavá a stále čekáme.... ultrazvuky, odběry, rentgeny atd...
V naší firmě je praxe taková, že se zaměstnanci nezaplatí ani hodina při návštěvě lékaře, ani při doprovodu dítěte, dokonce ani těhotným, které mají prohlídek poměrně hodně, během těhotenství.
Zajímalo by mě, na co mám právo při doprovodu dítětě k lékaři, protože nejsem schopná všechny hodiny co strávím s dítětem u lékaře nadpracovat, tím spíš, že jsem osamělá matka a potřebuji každou korunu, tudíž model neplaceného volna(co navrhuje firma) je též nepřijatelné. Prosím poraďte. Děkuji Iva Kučerová

Odpověď:

Pokud není možné zajistit návštěvu lékaře mimo pevnou složku pracovní doby, měl by Vám zaměstnavatel poskytnout volno s náhradou mzdy. Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více

buch | 6.10.2008 | preventivní zdravotníprohlídka

Dobrý den,pracuji na základní škole jako školnice a topička, zároveň sekám trávu v areálu školy. Ředitel školy zjistil, že mám propadlou preventivní prohlídku (měla jsem jít v roce 2006). Podepsala jsem převzetí žádanky o prohlídku a prý do 14 dní od tohoto data musím přinést posudek, jinak mi zakáže vstup na pracovištěm zabaví klíče od budovy a nebudu dostávat mzdu.Má na to nárok? Co mi může udělat? Děkuji.

Odpověď:

Jste-li povinna absolvovat pravidelné prohlídky, může její odmítnutí nebo nevykonání být zaměstnavatelem posuzováno jako nesplnění předpokladů stanovených právními předpisy pro řádný výkon práce nebo jako porušení pracovní kázně.

Martina Štěpánková

Kačina | 6.10.2008 | PPM

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku a výše peněžité pomoci v mateřství a následně rodičovského příspěvku. Nyní jsem na RD s dcerou (narozena 06/06) a mám stanovenou tříletou variantu RD. Nyní jsme opět těhotná, termín porodu mám stanoven na 02/09. Ale 31.1.2008 mi skončila pracovní smlouva (měla jsme ji pouze na dobu určitou). Proto jsem se chtěla zeptat, zda opravdu splním všechny podmínky nároku na PPM a v jaké výši (nevím, zda se mi tam započítává pouze rodičovský příspěvek či i plat z předchozího zaměstnání nebo by mi pomohl např. pracovní poměr alespoň na 1 měsíc). A dále bych se chtěla zeptat, zda budu mít možnost vybírat si ze všech 3 variant délky trvání RD. A poddotaz: Kdybych si později zvolila 2letou variantu trvání RD a okamžitě po jejím skončení nenastoupila do zaměstnání, budu mít nějakou možnost podpory (či bych si sama musela platit zdrav., sociální poj. či byla zcela bez příjmu)? Zvažuji ještě další miminko, ale nyní je to velké rozhodnutí, které nechceme nijak uspěchat. Omlouvám se, že můj dotaz je takto obsáhlý, ale snažila jsme se zjišťovat informace na různých místech (OSSZ, zdravotní poj., prac. více

Odpověď:

Tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu a přesahuje tak rámec této právní poradny. Ohledně vzniku nároku na jednotlivé dávky doporučuji se obrátit přímo na Českou správu sociálního zabezpečení či na Ministerstvo práce a sociálních věcí posta@mpsv.cz.

Martina Štěpánková

alena | 6.10.2008 | paragraf na svatbu

Dobry den chtela bych se zeptat jestly ma svedek narok na paragraf?Dekuji za odpoved

Odpověď:

Svědek na svatbě nemá nárok na paragraf ani na pracovní volno, ale musí si vzít dovolenou.

Martina Štěpánková

Lucie | 5.10.2008 | výpověď

Dobrý den,mám smlouvu na dobu určitou a to do 12.měsíce tohoto roku,můžu dát výpově´d i dříve?děkuji

Odpověď:

Výpověď dříve dát můžete, ale platí výpovědní lhůta dva měsíce, která začíná běžet od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi, pokud podáte výpověď nyní začíná dvouměsíční lhůta běžet od 1. listopadu, tedy listopad a prosinec. Chcete-li skončit dříve, bylo by ve Vašem případě lepší ukončit pracovní poměr dohodou, a to ke dni na kterém se dohodnete se zaměstnavatelem. Záleží na zaměstnavateli zda Vaší žádosti o ukončení pracovního poměru dohodou vyhoví.

Martina Štěpánková

Anďa | 5.10.2008 | diskriminace

28letý vedoucí oddělení mi nabídl práci.Chtěl, abych nastoupila co nejdříve.Navštívil mne opakovaně, dokonce i vedoucí personál.odd. - mají zájem, ať nastoupím co nejdříve. Ukončila jsem tedy stávající prac. poměr dohodou a nastoupila dne 16.5.07. Pak se můj manžel nepohodl (telefonicky) s mým vedoucím, protože jsem na ved.čekala u silnice více než hodinu (dojížděli jsme spolu do zaměstnání denně, čekávala jsem na něj, někdy i s dalším kolegou, takřka každý den 10-25 minut). Manžel mu zavolala zeptal se- "Dobrý den, představil se a pravil-jedete dnes nebo ne?" Odpověď zněla "jejda já jsem zaspal". Asi za dva dy nato mi ved. pravil"co to je - to je dobré akorát do koše" a hodil tam mnou vytvořenou písemnost.Za pár dní mne následně požádal ať odejdu dohodou. Pak manžel náhle vážně onemocněl, vzala jsem si týden dovolenou. Po návratu do zaměstnání jsem předpokládala, že to již bude pasé. Hned první den se mě vedoucí oddělení zaptal, kdy skončím.Odpověděla jsem mu, že mi je 52let, sehnat práci nebude jednoduché, manžel je vážně nemocen a máme hypotéku. více

Odpověď:

Z Vašeho dotazu není úplně zřejmé zda se jednalo o diskriminaci a co přesně podle Vás bylo důvodem ukončení pracovního poměru, nicméně pokud zaměstnavatel upřednostňuje mladší zaměstnance nebo uchazeče o zaměstnání jen z důvodu jejich věku, o diskriminaci se jedná.

Martina Štěpánková

renas31 | 5.10.2008 | propuštění ze zaměstnaní

Jsem ve 3 měsíční zkušební době.Mám 3 děti.Měla jsem paragrafy na děti.Nemoc se jím vracela.Volali mi ze školky ,že má dcera horečky.Tak mi nic jiného nezbylo než jít k doktoce.No a skončilo to propuštěním z práce.Tak se vás ptám jestli jsem měla nějakou šanci ,aby mě nepropustili.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Ve zkušební době může jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec zrušit pracovní poměr kdykoli, a to z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí podle zákona zaměstnance diskriminovat, nicméně by bylo velmi složité, ne-li nemožné se zrušení pracovního poměru ve zkušební době účinně bránit.

Martina Štěpánková

Valda | 5.10.2008 | Zpětné odebrání dovolené

Dobrý den,prosím o info:Pracuji v soukromém sektoru/továrně/,kde jsme měli dovolenou 5 týdnů,jeden týden nám byl odebrán ovšem tzv.zpětně,kdy část zaměstnanců uplynulých téměř 7 měsíců čerpala dovolenou v domění dispozice 25 pracovních dnů dovolené...Lze tedy takto zpětně dovolenou odebrat?Zaměstnancům bude umožněno chybějící dny potřebné do konce roku si napracovat v sobotu...Děkuji
s pozdravem Valda

Odpověď:

Zaměstnavatel musí poskytnout zaměstnanci nejméně 4 týdny dovolené. Může jim poskytnout samozřejmě i více; k prodloužení dovolené tak může dojít vnitřním předpisem, nebo v pracovní smlouvě nebo v kolektivní smlouvě, tyto smlouvy však nemohou být jednostranně měněny a je třeba souhlasu obou stran. Zaměstnavatel nemůže již přiznanou dovolenou zaměstnancům zpětně odejmout. Na postup zaměstnavatele je možné si stěžovat na příslušném inspektorátu práce.

Martina Štěpánková

Vladislav  | 3.10.2008 | Výpověď ze zdravotních důvodů

Dobrý den. Jsem diabetik a pracuji jako technik v místním kulturním centru. Od dubna jsem byl nemocen, do práce jsem nastoupil koncem srpna. V té době přijali na moje místo jiného zaměstnance. Po pěti letech práce v kulturáku nás zaměstnavatel odeslal na prventivní prohlídku. Tam mi bylo řečeno, že nesmím vykonávat noční směny. Ale já neprovádím normální 8 hodinovou pracovní směnu. Pracuji tak od 18 do jedné ráno, nepravidelně, asi tak jednou měsíčně. Můžete mi vysvětlit zda to je důvod k rozvázání pracovního poměru ze zdravotních důvodů. Co z toho pro mne vyplývá, jaká je výpovědní lhůta? Když to tak vemu zaměstnavatel mi celých pět let neplatil příplatky za noční, svátky a víkendy. Každý rok na konci roku mi škrtnul tak 80 přesčasových hodin. Je možné žádat zpětné proplacení a za jakých podmínek? Děkuji za rychlou odpověď. Omlouvám se za kostrbatý text, ale docela mě postup zaměstnavatele rozhodil

Odpověď:

Posouzení již nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a přesahuje rámec naší právní poradny. Doporučuji proto kontaktovat občanskou poradnu, podrobnosti naleznete na www.obcanskeporadny.cz

Martina Štěpánková

« | 1 | .. | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect