Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Danielka | 11.5.2017 

Dobrý den,ač jsem žena, funguji jako druhý rodič syna mé přítelkyně. Sama děti mít nemohu. Zajímalo by mne,zda bych mohla jít na RD místo přítelkyně v případěnašeho dalšího dítěte. Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle mého názoru ne. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok rodič dítěte (otec nebo matka), který celodenně pečuje o dítě.

Kateřina Lovitt

danka | 4.5.2017 

dobry den,

docitala som sa, ze pri poberani PPM nemozem prvych 6 tyzdnov pracovat. Je to myslene tak, ze nesmiem mat uzatvorenu ani DPP do 10 tis.kc? alebo tato dohoda mi neovplyvni narok na vyplacanie PPM?

dakujem, danka

Odpověď:

Dobrý den,
v době pobírání PPM nesmíte vykonávat činnost, ze které jste nemocensky pojištěná. V opačném případě nárok na tuto dávku ztratíte. Z DPP s měsíčním výdělkem do 10 tisíc korun nejste nemocensky pojištěná. DPP se pro nárok na PPM nezohlední. Podle zákoníku práce mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Před uplynutím šesti týdnů po porodu Vám zaměstnavatel nesmí přidělovat práci.

Eva Fialová

danka | 4.5.2017 

dobry den, 1. otazka> mam 1.7 mesacneho chlapceka a som znova tehotna. poberala som PPM, a teraz poberam rodicovsky prispevok. Podla dostupnych informacii, mam narok na PPM aj pri druhom dietati, od septembra. Nemala som ziaden iny prijem. Teraz sa mi naskytla moznost privyrobit si mesacne ciastku 2000 kc na na DPP. no ja sa obavam, ze mi tato dohoda ovplyvni vypocet PPM, a nebudem mat narok, resp. budem poberat nizsiu ciastku, ako pri prvom dietati. Su moje obavy zbytocne? Mozem si tuto dohodu uzatvorit? 2/ ak sa mi narodi dietatko a ja sa odstahujem pocas poberania PPM na slovensko s celou rodinou / vsetci sme slovaci /, zanika mi narok na PPM, alebo si ju mozem dobrat na slovensku bez nahlasovacich povinnosti po uradoch? 3/ ked poberam rp, tak je pre mna vyhodnejsie nastupit na PPM 6 tyzdnov pred planovanym porodom? ak by som nastupila 8 tyzdnov tak by som prisla o dva tyzdne poberania RP. více

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Z dohody o provedení práce nebudete při tak nízkém výdělku nemocensky pojištěná, navíc je tento výdělek nižší než výdělek předchozí. více

Kurčička | 26.4.2017 

Dobrý den,za dva měsíce mi končí rodičovská dovolená,mladší syn nastupuje od září do školky budou mu 3roky, starší do školy,na sociálce jsem si prodloužila o rok rodičovský příspěvek rozpočítali mi to na nižší částku,od 5.7.2017 mám nastoupit do zaměstnání se zaměstnavatelem jsem předběžně mluvila o prodloužení pokud to teda schválí vedení, mám napsat žádost o prodloužení ale nevím jak to mam napsat nebo co tam má být v textu žádosti. I když nastoupí do školky nemá mi je kdo vyzvedávat,babičky pracují a manžel jezdí kamionem.Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená trvá maximálně do 3 let věku dítěte. Chcete-li zůstat doma do 4 let věku dítěte, musíte se dohodnout se zaměstnavatelem na neplaceném volnu (nejedná se tedy o prodloužení rodičovské dovolené). Zaměstnavatel však není této žádosti povinen vyhovět. Žádost zaměstnavateli o poskytnutí neplaceného volna je žádoucí sepsat písemně. Žádost bych doporučovala napsat ve smyslu: „Žádám Vás tímto o poskytnutí neplaceného volna navazujícího na rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte ...... (jméno a datum narození dítěte), tj. od … do …. Prosím o Vaše vyjádření, zda s poskytnutím neplaceného volna souhlasíte do 10 dnů od obdržení této žádosti.“

Kateřina Lovitt

artep | 23.4.2017 

Dobrý den.Zaměstnanec nám poslal výpověď dopor.dopis,který jsme nevyzvedli a jemu se vrátil zpět poštou.Nyní nám poslal dopis obyč.poštou,se zněním-že jsme si dopor.dopis ,ve kterém byla výpověď ,nevyzvedli v dané lhůtě nevyzvedli a tím se považuje pracovní poměr za ukončený a žádá zaslání zápočt.listu a potvrz. o výdělku.Je v právu?Papír s jeho výpovědí jsme stále neviděli....

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď ze strany zaměstnavatele je platná, jakmile je doručena zaměstnanci. Pokud si zaměstnanec písemnost zasílanou poštou nevyzvedne do 10 pracovních dnů, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty; tato nedoručená písemnost se odesílajícímu zaměstnavateli vrátí. Jestliže zaměstnanec doručení písemnosti prostřednictvím provozovatele poštovních služeb znemožní tím, že poštovní zásilku obsahující písemnost odmítne převzít nebo neposkytne součinnost nezbytnou k doručení písemnosti, považuje se písemnost za doručenou dnem, kdy ke znemožnění doručení písemnosti došlo. Výpověď ze strany zaměstnavatele je platně doručena posledním dnem desetidenní lhůty, po kterou byla zásilka uložena na poště.

Eva Fialová

L | 18.4.2017 

1.2.2017 jsem nastoupila do práce po rodičovské dovolené. nárok na rodičovský příspěvem mi zanikl 28.2.2017 z důvodu vyplacení celé částky. V únoru jsem musela mít ošetřovatelskou péči na dceru, protože byla nemocná. Mám nárok na vyplacení ošetřovného, když jsem nemohla být kvůli tomu v práci?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který po návratu z rodičovské dovolené vykonává práci a současně pobírá rodičovský příspěvek, má v případě nemoci dítěte na ošetřovné nárok.

Eva Fialová

Jana | 18.4.2017 

Dobrý den, pracuji jako bankovní poradce. Kolegyně vracející se po MD žádaly o zkrácený úvazek, ale nebylo jim vyhověno. Pokud bych též žádala o zkrácený úvazek a nebylo by mi vyhověno, mám nárok na odstupné? Před MD jsem pracovala na plný úvazek.

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Nicméně, pokud zaměstnavatel důvody pro nevyhovění Vaší žádosti bude mít, musíte nadále vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Výpověď s nárokem na odstupné byste měla, pokud byste byla nadbytečnou v důsledku organizačních změn. Pokud byste sama dala výpověď v důsledku nevyhovění žádosti, nárok na odstupné Vám nevzniká.

Eva Fialová

Ruzeka | 11.4.2017 

Dobrý den,
za půl roku mi končí rodičovská dovolená a jednám se zaměstnavatelem o návratu do práce. Chtěla bych zažádat o zkrácený úvazek na 4-6 hodin denně, maximálně do půl čtvrté, z důvodu vyzvedávání dítěte ze školky. Vedoucí místo má, ale odmítá mě zaměstnat na zkrácený úvazek z důvodu, že by nemohla rozvrhnout směny.
Je toto možné brát za vážný důvod?
Je tam dohromady osm zaměstnanců, kteří se mohou prostřídat, takže směny by dohodnout mohla, jen by se to ostatním nelíbilo, každý by chtěl končit dřív. Jak mám reagovat? Na plný úvazek pracovat nemůžu a výpověď dávat nechci.

Odpověď:

Dobrý den podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Provozní důvody musí zaměstnavatel přesně vymezit tak, aby z takového vymezení byly zřejmé konkrétní důvody, které neumožňují Vaší žádosti vyhovět. Vhodné je žádost zaslat zaměstnavateli písemně a požádat rovněž o písemné vyjádření zaměstnavatele. V případě, že tak neučiní, nebo s vymezením důvodů nebudete souhlasit, můžete se obrátit na inspekci práce nebo/a podat žalobu k soudu. více

Karolína | 11.4.2017 

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně návratu do práce po RD v srpnu 2017.Můj zaměstnavatel mi nabídl pouze jedno jediné pracovní místo,které je s nižší platovou třídou.14 dní na to bylo na stejném pracovišti vypsáno výběrové řízení na další dvě prac. místa, jedno se stejnou platovou třídou,jakou jsem měla před odchodem na MD a druhé s vyšší třídou.Obě se stejným zařazením,jako mám ve smlouvě,s nástupem červenec 2017.Zaměstnavatel mi ani jedno z těchto míst nechce dát,protože tam chce dosadit dosavadní zaměstnance,kteří mají smlouvu na dobu určitou.Ale můžu se klidně do výběrových řízení přihlásit,třeba některé vyhraju.Může takto zaměstnavatel postupovat nebo by mi měl správně nabídnout i ostatní volná místa?Jedná se o státní organizaci.Při návratu budu překlopena do služebního poměru.Smlouvu mám na dobu neurčitou.Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené měl přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby, než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Porušování zákoníku práce Vaším zaměstnavatelem můžete oznámit inspekci práce.

Kateřina Lovitt

Barbora | 7.4.2017 

Hezký den,

v květnu mi končí rodičovská. Měla bych nastoupit na sezónu (do konce září) jako palubní průvodčí. Doma mám dvě děti (skoro 3 a skoro 5 let). Zaměstnavatel mi nechce vyjít vstříc se zkráceným úvazkem - je to jeho povinnost ve chvíli, kdy si o něj zažádám? V tuto chvíli mám smlouvu na HPP (od 28.3.2017 - 30.9.2017). Předem díky, Barbora

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud jsou u zaměstnavatele přítomny vážné provozní důvody, je zaměstnavatel povinen tyto důvody specifikovat v písemné odpovědi na Vaši žádost.

Eva Fialová

aA7 | 7.4.2017 

Zažádala jsem zaměstnavatele o schválení 3 dnů dovolené v době kdy nemám žádné termíny a zdůvodnila jsem svou žádost péčí o svou 86 letou matku kterou mám v péči a z důvodu mého nezbytného odpočinku,neboť mám matku v péči od 16.2.2016 a přitom chodím do práce.Zaměstvatel mi dovoleno neschválil.Co mám dělat proto,abych tu dovolenou dostala.Jedná se o můj zdravotní stav-potřebuji si odpočinou a nechci být tzv nemocná,když mám nevyčerpanou dovolenou.Děkuji za radu

Odpověď:

Dobrý den,
dovolenou určuje zaměstnavatel. Musí přitom vzít v úvahu oprávněné zájmy zaměstnance. Péče o osobu blízkou může být posuzována jako překážka v práci na straně zaměstnance. Tato překážka v práci je závislá na tom, zda máte nárok na ošetřovné. Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, za předpokladu, že s tímto členem žije ve společní domácnosti.

Eva Fialová

Mahulena | 4.4.2017 

Dobrý den,
v červenci bych se měla vrátit do zaměstnání po rodičovské dovolené. Nicméně vzhledem k dojíždění cca 25km a malým dětem bych ráda zkrácený úvazek s úpravou pracovní doby od 8,30 do 14,30.
Jedná se o práci na magistrátě, jako sociální pracovník OSPOD - tedy práce v terénu, služby u soudu, úřední dny do 17h. Jde však o velký úřad, na oddělení je nás cca 20, takže myslím, že zástup by měl být možný.
Myslíte si, že by byl zaměstnavatel v právu, kdyby mi tuto mou žádost odmítl s tím, že tomu brání provozní podmínky?
Děkuji za názor. Mahulena

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Mahulena | 4.4.2017 

Dobrý den,
v červenci bych se měla vrátit do zaměstnání po rodičovské dovolené. Nicméně vzhledem k dojíždění cca 25km a malým dětem bych ráda zkrácený úvazek s úpravou pracovní doby od 8,30 do 14,30.
Jedná se o práci na magistrátě, jako sociální pracovník OSPOD - tedy práce v terénu, služby u soudu, úřední dny do 17h. Jde však o velký úřad, na oddělení je nás cca 20, takže myslím, že zástup by měl být možný.
Myslíte si, že by byl zaměstnavatel v právu, kdyby mi tuto mou žádost odmítl s tím, že tomu brání provozní podmínky?
Děkuji za názor. Mahulena

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. To, zda jsou u Vašeho zaměstnavatele přítomny vážné provozní důvody, nemohu posoudit. Pokud tomu tak je, je zaměstnavatel povinen tyto důvody specifikovat v písemné odpovědi na Vaši žádost.

Eva Fialová

Babička | 3.4.2017 

Pracuji v potravinách jako pokladní a na Velký pátek jsem si nahlásila volno a bylo mě řečeno , že si musím vzít dovolenou.Je to správné , když je to určený svátek. Otevřeno máme jako běžný všední den. Dříve jsme ve svátek mívali otevřeno pouze do 14 hodin.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
svátek je podle zákoníku práce den pracovního klidu. Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně. Na den pracovního klidu, kterým je nově Velký pátek Vám může zaměstnavatel z určitých důvodů nařídit práci, např. pokud je práce nutná k uspokojování životních potřeb obyvatelstva. Pokud Vám zaměstnavatel neurčí práci ve svátek a Vy tedy nebudete ve svátek vykonávat práci, nebude se jednat o dovolenou, ale o den pracovního klidu, za který nečerpáte dovolenou.

Eva Fialová

Bara | 2.4.2017 

Dobry den, momentalne jsem na RD s 20ti mesicnim synem a v srpnu bych mela nastoupit na MD s druhym ditetem.Jsem zamestnana u stejneho zamestnavatele na dobu neurcitou a zaroven mam DPP u jineho zamestnavatele,kde si vydelam 1000 kc mesicne.Chci se zeptat,zda bude vyse PPM stejne vyse jako pri prvnim dítěti, i presto,ze jsem v prvnim tehotenstvi byla po celou dobu na PN. A zda neovlini vypocet PPM ta DPP.Predem dekuji za odpoved
Bara

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Kateřina Lovitt

Andrea | 31.3.2017 

Dobrý den, zaměstnavateli jsem nahlásila rodičovskou dovolenou 3 roky. Teď bych se chtěla vrátit po dvou letech. Musí zaměstnavatel vyhovět? Může mně v takové situaci zaměstnavatel zařadit na velmi podobné (stejné) místo, ale na jiném oddělení, kde je zpravidla prémiová složka mzdy (která není ve smlouvě zaručená) nižší, než na původním oddělení? Děkuji za radu. Andrea K

Odpověď:

Dobrý den, rozsah čerpání rodičovské dovolené si určuje každý z rodičů sám a zaměstnavatel je povinen mu rodičovskou dovolenou v požadovaném rozsahu poskytnout. V poslední době existuje mezi právníky nejednotný názor na předčasný návrat zaměstnance z rodičovské dovolené. Tradičně to bylo vykládáno tak, že pokud zaměstnanec zažádá o rodičovskou dovolenou např. v maximální délce do tří let věku dítěte, pak není povinností zaměstnavatele vyhovět žádosti zaměstnance o jeho dřívější návrat. Výhodou pro zaměstnavatele tak bylo, že takto dočasně uvolněné pracovní místo obsadil jiným zaměstnancem na dobu určitou. V poslední době se lze rovněž setkat s názory, že z rodičovské dovolené se lze vrátit kdykoliv, bez ohledu na rozsah čerpání, které si sám určil zaměstnanec ve své žádosti. Podle mého názoru, se můžete vrátit z rodičovské dovolené dříve, než jste zaměstnavateli nahlásila. více

matka  | 31.3.2017 

U svého zaměstnavatele (střední škola) mám pracovní poměr na plný úvazek na dobu neurčitou od srpna 2004. Dne 4.5.2013 se mně narodila dcera, nastoupila jsem na mateřskou dovolenou, pak jsem čerpala u svého zaměstnavatele řádnou dovolenou a od 18.12.2013 do 4.5.2016 (do 3 let věku dítěte) jsem byla na rodičovské dovolené. Po dohodě se zaměstnavatelem jsem rodičovskou dovolenou prodloužila do 4 let věku dcery (neplacené volno), tj. do 4.5.2017. Během mateřské dovolené jsem dostávala PPM, poté jsem pobírala rodičovský příspěvek, který jsem vyčerpala ve 2 letech dítěte, tj. v květnu 2015. Protože pracuji ve školství, zaměstnavatel mně předběžně ústně sdělil, že mě od 4.5.2017 nemůže zaměstnat a můžu nastoupit až 1.9.2017. V tuto chvíli čekám druhé dítě, termín porodu byl stanoven na 15.10.2017. Můj dotaz: 1. Budu mít opět nárok na PPM, pokud se vrátím do práce 4.5.2017, příp. poslední týden v srpnu 2017 a kolik musím odpracovat dnů? 2. Je zaměstnavatel povinen mně umožnit návrat do práce již 4.5.2017? 3. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen umožnit Vám návrat do práce po 4.5.2017. Po návratu z neplaceného volna máte právo na přidělování práce podle Vaší pracovní smlouvy (stejně jako po návratu z rodičovské dovolené). U zaměstnavatele si můžete zažádat od 5.5.2017 o další neplacené volno. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte mít budete. PPM se Vám bude počítat z výdělku, kterého jste dosahovala v posledním měsíci, kdy jste měla na tento výdělek nárok. Žádost zaměstnavateli o další neplacené volno bych doporučovala napsat ve smyslu: „Žádám Vás tímto o poskytnutí neplaceného volna navazujícího na již poskytnuté neplacené volno z důvodu péče o dítě (jméno a datum narození dítěte), tj. od ….. do … ….. Prosím o Vaše vyjádření, zda s poskytnutím neplaceného volna souhlasíte do (např.) 7 dnů od obdržení této žádosti. více

Janča | 28.3.2017 

Doplnění informace na dotaz ze dne 16.3.2017 (Janča). Momentálně působím jako vrchní referent MPSV. Existuje tedy výjimka z požadavku na vysokoškolské vzdělání? Anebo zda je možné udělit výjimku po dobu studia VŠ (přihlášku ke studiu jsem již letos podala). Děkuji za Vaši odpověď. J.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákona o státní službě je k pozici vrchního referenta nutné vyšší odborné vzdělání. Podle tohoto zákona lze dosavadního zaměstnance, který se při výkonu práce v pracovním poměru dlouhodobě osvědčil, přestože nesplňoval pro požadované činnosti předpoklad vzdělání podle právního předpisu o platových poměrech zaměstnanců orgánů státní správy, přijmout do služebního poměru a zařadit nebo jmenovat na služební místo, na kterém bude vykonávat službu obdobného obsahu, jaký měl jeho druh práce v pracovním poměru, i v případě, že pro toto služební místo nesplňuje stanovené vzdělání.

Eva Fialová

Učitelka | 22.3.2017 

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a nyní jsem na mateřské se čtvrtým, ročním dítětem (třem předchozím jsou 4 a 3 a 3 roky - dvojčata). Nevracela jsem se do práce mezi mateřskými a rodičovskými, protože jsem měla děti rychle za sebou (maximální rozestup je 2 a čtvrt roku). Nyní mi zaměstnavatel řekl, že pro mě už nemá místo, protože přednost má paní, která nastoupila po mně a je na tříleté mateřské se svým prvním dítětem.
Je to pravda? Mám alespoň nárok na odstupné?
A kdy mi končí zaměstnanecký poměr, když mám smlouvu na dobu neurčitou? Musím dostat výpověď?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.

Eva Fialová

Romana | 21.3.2017 

Dobrý den, mam zvolenou rodičovsku dovolenou na tři roky, synovi budou v dubnu dva roky a od září bych ráda začala pracovat na zkrácený úzavek (se zaměstnavatelem je dobrá domluva). Co je pro mě výhodnější? Pobírat i nadále rodičovský příspěvek a nechat se zaměstnat na dohodu, případně jinou smlouvu. Nebo upravit rodičovský příspěvek tak, aby mi byl vyplácen do srpna a od září se nechat dát zaměstnat na zkrácený úvazek (s normální zaměstnaneckou smlouvou)? Dle čeho se mám rozhodnout? Co je pro mě výhodnější? Např. i z hlediska zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 34b odst. 2 zákoníku práce zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu. Po dobu rodičovské dovolené můžete u zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší stávající pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce. Pokud chcete u zaměstnavatele vykonávat práci, která je stejně druhově vymezena, nástupem do práce končí Vaše rodičovská dovolená. Pokud Váš výdělek na základě dohody o pracovní činnosti přesáhne 2.500 Kč a u dohody o provedení práce 10. více

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 216 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect