Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Mahulena | 4.4.2017 

Dobrý den,
v červenci bych se měla vrátit do zaměstnání po rodičovské dovolené. Nicméně vzhledem k dojíždění cca 25km a malým dětem bych ráda zkrácený úvazek s úpravou pracovní doby od 8,30 do 14,30.
Jedná se o práci na magistrátě, jako sociální pracovník OSPOD - tedy práce v terénu, služby u soudu, úřední dny do 17h. Jde však o velký úřad, na oddělení je nás cca 20, takže myslím, že zástup by měl být možný.
Myslíte si, že by byl zaměstnavatel v právu, kdyby mi tuto mou žádost odmítl s tím, že tomu brání provozní podmínky?
Děkuji za názor. Mahulena

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Mahulena | 4.4.2017 

Dobrý den,
v červenci bych se měla vrátit do zaměstnání po rodičovské dovolené. Nicméně vzhledem k dojíždění cca 25km a malým dětem bych ráda zkrácený úvazek s úpravou pracovní doby od 8,30 do 14,30.
Jedná se o práci na magistrátě, jako sociální pracovník OSPOD - tedy práce v terénu, služby u soudu, úřední dny do 17h. Jde však o velký úřad, na oddělení je nás cca 20, takže myslím, že zástup by měl být možný.
Myslíte si, že by byl zaměstnavatel v právu, kdyby mi tuto mou žádost odmítl s tím, že tomu brání provozní podmínky?
Děkuji za názor. Mahulena

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. To, zda jsou u Vašeho zaměstnavatele přítomny vážné provozní důvody, nemohu posoudit. Pokud tomu tak je, je zaměstnavatel povinen tyto důvody specifikovat v písemné odpovědi na Vaši žádost.

Eva Fialová

Babička | 3.4.2017 

Pracuji v potravinách jako pokladní a na Velký pátek jsem si nahlásila volno a bylo mě řečeno , že si musím vzít dovolenou.Je to správné , když je to určený svátek. Otevřeno máme jako běžný všední den. Dříve jsme ve svátek mívali otevřeno pouze do 14 hodin.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
svátek je podle zákoníku práce den pracovního klidu. Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně. Na den pracovního klidu, kterým je nově Velký pátek Vám může zaměstnavatel z určitých důvodů nařídit práci, např. pokud je práce nutná k uspokojování životních potřeb obyvatelstva. Pokud Vám zaměstnavatel neurčí práci ve svátek a Vy tedy nebudete ve svátek vykonávat práci, nebude se jednat o dovolenou, ale o den pracovního klidu, za který nečerpáte dovolenou.

Eva Fialová

Bara | 2.4.2017 

Dobry den, momentalne jsem na RD s 20ti mesicnim synem a v srpnu bych mela nastoupit na MD s druhym ditetem.Jsem zamestnana u stejneho zamestnavatele na dobu neurcitou a zaroven mam DPP u jineho zamestnavatele,kde si vydelam 1000 kc mesicne.Chci se zeptat,zda bude vyse PPM stejne vyse jako pri prvnim dítěti, i presto,ze jsem v prvnim tehotenstvi byla po celou dobu na PN. A zda neovlini vypocet PPM ta DPP.Predem dekuji za odpoved
Bara

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Kateřina Lovitt

Andrea | 31.3.2017 

Dobrý den, zaměstnavateli jsem nahlásila rodičovskou dovolenou 3 roky. Teď bych se chtěla vrátit po dvou letech. Musí zaměstnavatel vyhovět? Může mně v takové situaci zaměstnavatel zařadit na velmi podobné (stejné) místo, ale na jiném oddělení, kde je zpravidla prémiová složka mzdy (která není ve smlouvě zaručená) nižší, než na původním oddělení? Děkuji za radu. Andrea K

Odpověď:

Dobrý den, rozsah čerpání rodičovské dovolené si určuje každý z rodičů sám a zaměstnavatel je povinen mu rodičovskou dovolenou v požadovaném rozsahu poskytnout. V poslední době existuje mezi právníky nejednotný názor na předčasný návrat zaměstnance z rodičovské dovolené. Tradičně to bylo vykládáno tak, že pokud zaměstnanec zažádá o rodičovskou dovolenou např. v maximální délce do tří let věku dítěte, pak není povinností zaměstnavatele vyhovět žádosti zaměstnance o jeho dřívější návrat. Výhodou pro zaměstnavatele tak bylo, že takto dočasně uvolněné pracovní místo obsadil jiným zaměstnancem na dobu určitou. V poslední době se lze rovněž setkat s názory, že z rodičovské dovolené se lze vrátit kdykoliv, bez ohledu na rozsah čerpání, které si sám určil zaměstnanec ve své žádosti. Podle mého názoru, se můžete vrátit z rodičovské dovolené dříve, než jste zaměstnavateli nahlásila. více

matka  | 31.3.2017 

U svého zaměstnavatele (střední škola) mám pracovní poměr na plný úvazek na dobu neurčitou od srpna 2004. Dne 4.5.2013 se mně narodila dcera, nastoupila jsem na mateřskou dovolenou, pak jsem čerpala u svého zaměstnavatele řádnou dovolenou a od 18.12.2013 do 4.5.2016 (do 3 let věku dítěte) jsem byla na rodičovské dovolené. Po dohodě se zaměstnavatelem jsem rodičovskou dovolenou prodloužila do 4 let věku dcery (neplacené volno), tj. do 4.5.2017. Během mateřské dovolené jsem dostávala PPM, poté jsem pobírala rodičovský příspěvek, který jsem vyčerpala ve 2 letech dítěte, tj. v květnu 2015. Protože pracuji ve školství, zaměstnavatel mně předběžně ústně sdělil, že mě od 4.5.2017 nemůže zaměstnat a můžu nastoupit až 1.9.2017. V tuto chvíli čekám druhé dítě, termín porodu byl stanoven na 15.10.2017. Můj dotaz: 1. Budu mít opět nárok na PPM, pokud se vrátím do práce 4.5.2017, příp. poslední týden v srpnu 2017 a kolik musím odpracovat dnů? 2. Je zaměstnavatel povinen mně umožnit návrat do práce již 4.5.2017? 3. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen umožnit Vám návrat do práce po 4.5.2017. Po návratu z neplaceného volna máte právo na přidělování práce podle Vaší pracovní smlouvy (stejně jako po návratu z rodičovské dovolené). U zaměstnavatele si můžete zažádat od 5.5.2017 o další neplacené volno. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte mít budete. PPM se Vám bude počítat z výdělku, kterého jste dosahovala v posledním měsíci, kdy jste měla na tento výdělek nárok. Žádost zaměstnavateli o další neplacené volno bych doporučovala napsat ve smyslu: „Žádám Vás tímto o poskytnutí neplaceného volna navazujícího na již poskytnuté neplacené volno z důvodu péče o dítě (jméno a datum narození dítěte), tj. od ….. do … ….. Prosím o Vaše vyjádření, zda s poskytnutím neplaceného volna souhlasíte do (např.) 7 dnů od obdržení této žádosti. více

Janča | 28.3.2017 

Doplnění informace na dotaz ze dne 16.3.2017 (Janča). Momentálně působím jako vrchní referent MPSV. Existuje tedy výjimka z požadavku na vysokoškolské vzdělání? Anebo zda je možné udělit výjimku po dobu studia VŠ (přihlášku ke studiu jsem již letos podala). Děkuji za Vaši odpověď. J.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákona o státní službě je k pozici vrchního referenta nutné vyšší odborné vzdělání. Podle tohoto zákona lze dosavadního zaměstnance, který se při výkonu práce v pracovním poměru dlouhodobě osvědčil, přestože nesplňoval pro požadované činnosti předpoklad vzdělání podle právního předpisu o platových poměrech zaměstnanců orgánů státní správy, přijmout do služebního poměru a zařadit nebo jmenovat na služební místo, na kterém bude vykonávat službu obdobného obsahu, jaký měl jeho druh práce v pracovním poměru, i v případě, že pro toto služební místo nesplňuje stanovené vzdělání.

Eva Fialová

Učitelka | 22.3.2017 

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a nyní jsem na mateřské se čtvrtým, ročním dítětem (třem předchozím jsou 4 a 3 a 3 roky - dvojčata). Nevracela jsem se do práce mezi mateřskými a rodičovskými, protože jsem měla děti rychle za sebou (maximální rozestup je 2 a čtvrt roku). Nyní mi zaměstnavatel řekl, že pro mě už nemá místo, protože přednost má paní, která nastoupila po mně a je na tříleté mateřské se svým prvním dítětem.
Je to pravda? Mám alespoň nárok na odstupné?
A kdy mi končí zaměstnanecký poměr, když mám smlouvu na dobu neurčitou? Musím dostat výpověď?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.

Eva Fialová

Romana | 21.3.2017 

Dobrý den, mam zvolenou rodičovsku dovolenou na tři roky, synovi budou v dubnu dva roky a od září bych ráda začala pracovat na zkrácený úzavek (se zaměstnavatelem je dobrá domluva). Co je pro mě výhodnější? Pobírat i nadále rodičovský příspěvek a nechat se zaměstnat na dohodu, případně jinou smlouvu. Nebo upravit rodičovský příspěvek tak, aby mi byl vyplácen do srpna a od září se nechat dát zaměstnat na zkrácený úvazek (s normální zaměstnaneckou smlouvou)? Dle čeho se mám rozhodnout? Co je pro mě výhodnější? Např. i z hlediska zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 34b odst. 2 zákoníku práce zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu. Po dobu rodičovské dovolené můžete u zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší stávající pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce. Pokud chcete u zaměstnavatele vykonávat práci, která je stejně druhově vymezena, nástupem do práce končí Vaše rodičovská dovolená. Pokud Váš výdělek na základě dohody o pracovní činnosti přesáhne 2.500 Kč a u dohody o provedení práce 10. více

Lena  | 17.3.2017 

Dobrý večer, mám smlouvu na dobu neurčitou, byla jsem na pozici, která již neexistuje. Syn měl v únoru dva roky. V říjnu 2016, jsem nahlasila návrat do zaměstnání. Naše personální mi odpovědělo, ze pozice není volná, nemohou me tedy vzít na stejnou pozici, na to jsem jim odpověděla, ze moje pozice ani uz neexistuje. Požádali me o životopis a prý me zařadí do patřičného výběrového řízení. Následně jsem zjistila, ze jsem těhotná. RD a zároveň RP mi končí teď na konci března. Dohodla jsem se a měla jsem nastoupit do jiného oddělení a ze se jim výpomoc hod a peníze mi nechají, protože ty dva měsíce řešit nechtějí. Bohužel mi naše personální oznámilo, ze mi dají DPP a zmenší peníze. Údajně není závislý RP na délce RD. A prý RD mohu čerpat do doby, než nastoupím na další mateřskou, což je 1.6. 1) mohu změnit délku RD, když jsem ji měnila na konci ledna (z důvodu změny zákona =>byla mi zkracena RD do konce února). více

Odpověď:

Dobrý den. pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. Zaměstnavatel Vám ale z tohoto důvodu nemůže dát výpověď, pokud jste těhotná. Jestliže Vám zaměstnavatel nemůže přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku až do odchodu na mateřskou dovolenou. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat do 3 let věku dítěte. Pokud jste však nahlásila zaměstnavateli kratší dobu, musí Vám zaměstnavatel po skončení této doby práci přidělovat. Vy se ale můžete na rodičovskou dovolenou kdykoliv vrátit. více

Iveta | 17.3.2017 

Dobrý den.
Mám dotaz ohledně dovolené po MD. Byla jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem z níž jsem na konci září přešla na Mateřskou dovolenou s druhým dítětem. MD mi končí začátkem dubna a následně bych chtěla čerpat řádnou dovolenou, na níž mi MD vznikl nárok. Chci se zeptat, kolik dní by mi mělo být vypočteno? V zákoně je uvedeno, že po "odpracování" 60 dnů vzniká nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Za rok 2017 (leden-zač.dubna) bych pak měla čerpat plnou, a za uplynutou dobu MD v roce 2016 (kon.září-prosinec) mi vznikl nárok také nebo nikoli? Zaměstnavatel si rád vykládá zákony po svém, tak bych chtěla být připravená. Jak je to tedy s čerpáním či vyplácením dovolené takto přes přelom roku?
Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
doba čerpání mateřské dovolené je považována za výkon práce. Pokud čerpání mateřské dovolené činí v kalendářním roce alespoň 60 dnů, vzniká právo na dovolenou za kalendářní rok. Pokud zaměstnankyně, které vzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok, nepožádá zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, to znamená začne čerpat rodičovskou dovolenou, bude jí dovolená z důvodu čerpání rodičovské dovolené po zameškání 100 a více směn (pracovních dnů) krácena, a to za 100 zameškaných směn o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 směn o další dvanáctinu.

Eva Fialová

Janča | 16.3.2017 

Dobrý den, mám dotaz ohledně výjimky ze vzdělání. Momentálně jsem zaměstnaná u jedné státní instituce na dobu určitou za mateřskou dovolenou a to do srpna letošního roku. Jelikož jsem se dozvěděla, že se shání další posila na naše oddělení, chtěla jsem se přihlásit do výběrového řízení. Bylo mi však řečeno, že jelikož nesplňuji podmínku (tj. vysokoškolské vzdělání), nemohu se tohoto výběrového řízení zúčastnit a nemůžou mě zaměstnat. Moje vedoucí je se mnou spokojená a ráda by mne tu měla i nadále, ale prý o tom nerozhoduje. Ptám se tedy, zda existuje nějaká možnost, jak mou situaci vyřešit? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
protože neuvádíte přesně Vaše zaměstnání, nedokáži posoudit, zda existují výjimky z požadavku na vysokoškolské vzdělání a zda se požadavek vysokoškolského vzdělání řídí zvláštním zákonem, pod jehož úpravu spadáte, nebo zda se jedná o požadavek zaměstnavatele. Prosím o doplnění této informace.

Eva Fialová

Martin  | 12.3.2017 

Dobrý den, mohu jít jako voják z povolání na rodičovskou dovolenou? Pokud ano, mohu si na ní přivydělávat, popřípadě i podnikat. A jak a kde žádat o rodičovskou dovolenou, když žena už na ní je, respektive zda já jako voják žádám už jen u nadřízeného, nebo musím i na úřad? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 10 odst. 2 písm. e) zákona o vojácích z povolání je voják o dobu rodičovské dovolené zařazen do dispozice. Tento zákon výslovně odkazuje na zákoník práce, to znamená, že jako voják z povolení máte nárok na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. O zařazení do dispozice musíte informovat služební orgán. Podle § 47 odst. 1 zákona o vojácích z povolání mohou vykonávat vojáci z povolání výdělečnou činnost pouze s písemným souhlasem služebního orgánu. Na vojáky zařazené do dispozice se z tohoto nevztahuje výjimka. O písemný souhlas k podnikání bude muset i v průběhu rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Marie 25 | 9.3.2017 

Dobry den, prosim Vas chtela bych se zeptat ohledne materske.Dne 17.10.2016 jsem nastoupila do nove prace a 19.10.jsem sla na neschopenku skrz riz.tehotenstvi,jelikoz sem byla ve zkusebce me propustili k 3.11.2016 :( Mam tedy narok na materskou??? Do konce zari 2016 mam odpracovanych 273 dni...
Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) byste měla, pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM však musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Ve Vašem případě, jak píšete, splňujete podmínku 270 dnů, a budete tedy záležet, jestli stihnete nastoupit na PPM do 6 měsíců po skončení pracovního poměru.

Kateřina Lovitt

Katka | 7.3.2017 

Dobrý den, prosím, vznikne mi nově nárok na PPM po práci 9.2017- 6.2018 na částečný úvazek HPP, když jsem byla zaměstnána do 31.12.2013 (a 18.12.2013 PPM), dále pak RP na první dítě, nově jen RP na druhé dítě (od 26.8.2015 bez nároku na PPM - bez pracovněprávního vztahu). Děkuji, Stodůlková

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete, pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Do uvedených 270 dnů se započítává i doba rodičovské dovolené. Doporučovala bych Vám pak kontaktovat ohledně Vaší konkrétní situace správu sociálního zabezpečení.

Kateřina Lovitt

Léna | 6.3.2017 

Dobrý den mám dotaz jsem 3 měsíce na ÚP jinak pacuji u lesů ČR na zimu chodíme na ÚP příští týden máme nastoupit do práce a já zjistila že jsem těhotná u lesů jsem pracovala 8 měsíců jak to budu mít s penězi když půjdu na rizikové těhotenství na co mám nárok děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, podle mého názoru, pokud jste vedena v evidenci Úřadu práce, nejste účastna nemocenského pojištění a v případě rizikového těhotenství tak nebudete mít nárok na nemocenské. Co se týká peněžité podpory v mateřství (PPM), je podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. (Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu.) Doba vedení v evidenci úřadu práce se do těchto 270 dnů nezapočítává, neboť nejde o dobu účasti na nemocenském pojištění. V případě, že by Vám nevznikl nárok na PPM, budete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7. více

Roty | 24.2.2017 

Dobrý den, mám dotaz trochu "z druhé strany". Řídím menší tým (6 lidí) a v tuto chvíli mám v týmu 3 holky na MD a nově 2 těhotné. Nemohu sehnat zástup za MD, nikdo kvalifikovaný dobu určitou nechce (typově se jedná o práci, kterou si za svou profesi vybírají lidé, kteří upřednostňují klid, jistotu a příliš nevyhledávají změny). Přerozdělila jsem a navýšila práci sobě i ostatním, tým se mi pomalu hroutí, všichni jsme přepracovaní, podráždění, unavení. A po odchodu dalších 2 kolegyň na MD bude ještě mnohem hůř. Intenzivně sháním, ale každý nakonec odmítne nebo zruší původní přijetí nabídky kvůli době určité. Jak mohu prosím tuto situaci řešit? Pokud bych přijala někoho na dobu neurčitou, mám nějakou možnost řešit situaci v momentě, kdy se mi vrátí někdo z MD? Jedinou šikovnou kolegyni na dobu určitou jsem sehnala již před lety, teď jí budu potřetí prodlužovat smlouvu na dobu určitou, ale co potom? I když ji nutně potřebuji jako zástup za další MD, počtvrté jí dobu určitou prodloužit nemůžu. více

Odpověď:

Dobrý den, se zaměstnankyní nebo zaměstnancem, který by zastoupil jinou zaměstnankyni na mateřské dovolené můžete uzavřít pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Nicméně, po návratu zaměstnankyně z mateřské dovolané, máte povinnost zařadit tuto zaměstnankyni na původní práci a pracoviště. Po návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené musíte této zaměstnankyni přidělovat práci podle její pracovní smlouvy. Návratem zaměstnankyně zpět do práce, budete muset přidělovat práci jak zastupující zaměstnankyni s pracovní smlouvou na dobu neurčitou, tak i navrátivší se zaměstnankyni. Skončit pracovní poměr některé z nich můžete pouze způsobem a u výpovědi i z důvodů uvedených v zákoníku práce. V současné době již neplatí odlišné pravidlo při sjednávání pracovní smlouvy na dobu určitou se zaměstnancem, kteří zastupují jiného zaměstnance, u kterého se vyskytla překážka v práci. více

Eva | 16.2.2017 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je normální, pokud zastávám funkci vedoucí (THP), abych měla menší mzdu o 3-5 tisíc, než zaměstnanci, i moji podřízení bez vzdělání, dělající podřadnou práci? (zěmědělství). Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, mzda a plat se poskytují podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, podle pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků. Podle zákoníku práce přísluší zaměstnanci za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty stejná odměna. Zákoník práce sice neříká, že za práci vyšší hodnoty má zaměstnanec nárok na vyšší mzdu. Nicméně ze skutečnosti, že je Vám poskytována stejná nebo dokonce nižší mzda za práci vyšší hodnoty, by se dalo dovodit diskriminační jednání zaměstnavatele. Zaměstnavatel nesmí zaměstnance diskriminovat mimo jiné z důvodu pohlaví, věku, nebo zdravotního stavu. Pokud jsou Vašimi podřízení zaměstnanci mužského pohlaví, nižšího věku mohlo by se jednat o diskriminaci. V případě soudního sporu by zaměstnavatel musel dokázat, že nediskriminoval. více

Miška | 16.2.2017 

Dobrý den, mám se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu na 1,0 úvazek na dobu naurčitou.Ráda bych si snížila prac.úvazen na 0,8 a 1 den v týdnu pracovala u jiného zaměstnavatele na dohodu.Je automatické,že mi bude dál držena u původního zaměstnavatele smlouva na dobu neurčitou?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
přiznám se, že Vašemu dotazu nerozumím. Obecně platí, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Na snížení úvazku se musíte se zaměstnavatelem dohodnout formou změny pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Irena Lištiaková | 14.2.2017 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jako žena pracující na OSVČ mám nárok na mateřský a rodičovský příspěvek?

Co k tomu musím naplnit?

A když jsem OSVČ jak dlouho musím pracovat, abych na něj měla nárok?

Předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství jako OSVČ budete mít nárok, pokud budete účastna na nemocenském pojištění. Abyste měla na tuto dávku nárok, musí Vaše účast na pojištění trvat alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Dále musí účast na nemocenském pojištění OSVČ trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na PPM a OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost. Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete od porodu čerpat rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 215 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect