Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jana | 17.1.2007 | Konec RD a další těhotenství

Dobrý den,12.2.2007 bude mít můj syn 4.roky.Se zaměstnavatelem jsem domluvená na prodloužení RD do této doby.Nyní jsem těhotná.Je možné nastoupit od 13.2 na neschopenku z důvodů rizikového těhotenství.(termín porodu 7/2007).Lékař mi řekl,že bych měla nastoupit na
jeden den,nebo půl dne do zaměstnání.Jaký postup je správný?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
abyste měla nárok na příspěvek v mateřství, musíte odpracovat nejméně 270 hodin za poslední 2 roky. Pokud tuto podmínku nesplníte, máte v době, kdy zaměstnankyně nastupuje na mateřskou dovolenou, možnost nechat se lékařem zneschopnit z důvodu mateřství. Tato neschopenka může být vystavena však jen na 6 týdnů. Poté budete mít nárok na rodičovský příspěvek.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Jana | 17.1.2007 | pracovní neschopnost

Dobrý den, jsem již několik měsíců v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství). Porušila jsem léčebný režim (vycházky napsané nemám) a můj zaměstnavatel se o tom dozvěděl. Může mě nějak potrestat? Stalo se to loni, posuzuje se to tedy podle starého zákoníku práce? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vás za nedodržení podmínek pracovní neschopnosti postihnout, na rozdíl od orgánu sociálního zabezpečení, nemůže.
Mgr. Eva Fialová

Ivana Spoustová

Jaruska | 16.1.2007 | Přivýdělek při mateřské

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu... Dnes jsem se dozvěděla, že po mém nástupu do práce - po tříleté mateřské, zamýšlí ředitel firmy za 2 měsíce mé místo zrušit - organizační změny. Proto se ptám, je možné nastoupit do původní práce jako "přivýdělek" při mateřské (čtvrtý rok) a při té příležitosti místo zrušit?? Snad je dotaz srozumitelný, děkuji předem a jsem s pozdravem Jaruška

Odpověď:

Dobrý den,

po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí dát místo, které odpovídá Vaší pracovní smlouvě. To se ve Vašem případě zřejmě stane. Zaměstnavatel má ale také právo takové místo zrušit. Pak Vám náleží odstupné ve výši tří průměrných výdělků. Je také možné, abyste dále pobírala rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte. V takovém případě musíte splnit podmínku osobní celodenní a řádné péče o dítě.
Pokud si k rodičovskému příspěvku chcete přivydělat musíte splnit jednu s následujících podmínek:
Dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení po dobu nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci nebo pravidelně navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

smiisek | 16.1.2007 | Nástup do práce po MD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mě může zaměstnavatel, po nástupu do práce po 3leté MD, propustit z důvodu rušení místa - slučování 2 pracovišť. Jestliže ano, za jak dlouho po nástupu do práce? A zda se v takovémto případě mohu vrátit zpět na mateřskou dovolenou a být doma do 4 let dítěte?? Děkuji předem za zodpovězení mého dotazu Zdena

Odpověď:

Rodičovská, nikoliv mateřská dovolená může být čerpána pouze do 3 let věku dítěte. PO uplynutí této doby můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí dalšího roku neplaceného volna, ten však není povinen Vám vyhovět. Situace, kterou popisujete, spadá pod tzv. organizační změny – tady Vám může zaměstnavatel dát výpověď – skutečnost – zda jste se právě vrátila z rodičovské dovolené nemá pro tuto okolnost právní význam+ v takovém případě vám však náleží odstupné. Nárok na dávky nemocenského pojištění trvá po dobu pracovní neschopnosti. Dávky na peněžitou pomoc v mateřství jsou vázány na splnění dalších předpokladů /počet odpracovaných dnů apod.), proto na tuto část dotazu nelze odpovědět. Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě nejedná o diskriminaci, doporučujeme obrátit se na právní příp. advokátní poradnu, která vám právní pomoc poskytne.

Ivana Spoustová

Ilona | 16.1.2007 | soc. pojištění

Dobrý den,kde mám zjistit zda za mě zaměstnavatel platí soc.pojištění, když jde o firmu větší než je 25 zaměstnanců. Zdrav.poj. za mě neplatí/jsem na neschopence,ale propuštěná/a z výplaty mi nic nestrhávají.Musím si vše doplatit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Skutečnost , zda a jaké výši zaměstnavatel platí příslušné pojištění zjistíte nejlépe dotazem u mzdové účtárny (doporučuji písemně), údaji na výplatní pásce a samozřejmě u příslušných orgánů nemocenského a sociálního pojištění, na které se můžete, nejlépe písemně, rovněž obrátit.

Ivana Spoustová

Hana | 16.1.2007 | výpověď v těhotenství

Dobrý den,
jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a v současné době již delší dobu v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi vyhrožuje výpovědí pro hrubé porušování pracovní kázně proto, že jsem nedoručila do zaměstnání potvrzení o 3 lékařských prohlídkách, které jsem absolvovala v prac. době. Má na to právo? Když potvrzení doručím zpětně, bude vše v pořádku?Děkuji.

Odpověď:

Překážky na straně zaměstnance, které jsou důvodem pro omluvu zaměstnance je zaměstnanec povinen doručit zaměstnavateli bez zbytečného odkladu. Doporučuji Vám, abyste výzvy zaměstnavatele uposlechla a bez zbytečného odkladu je předala.

Ivana Spoustová

bbetmen | 14.1.2007 | vypoved

dobry den mam problemy se zamestnanim podal jsem vypoved a muj zamestnavatel ji nechce prijmout tak nevim co mam delat muzetemy poradit

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď je jednostranný právní úkon, který je platný doručením její písemné formy zaměstnavateli. Zaměstnavatel má možnost trvat na dodržení výpovědní lhůty v délce dvou měsíců.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Pavlína | 13.1.2007 | Nárok na dovolenou

Do nového zaměstnání jsem nastoupila 2.1.2007 a smlouvu mám na dobu neurčitou.Je nárok na dovolenou celých 20 dní nebo je nárok pokrácen na 18,5 dne na rok z důvodu nástupu 2.1.07?Děkuji

Odpověď:

Nárok na dovolenou
S odkazem na ustanovení § 212 a následujících zákoníku práce Vám náleží dovolená v plném rozsahu při splnění uvedených kritérií. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a diskriminace, doporučujeme se v případě pochybností obrátit na advokátní či jinou právní poradnu.

Ivana Spoustová

Denisa | 13.1.2007 | Mateřská a kdo jí vyplácí?

Dobrý den, můj druhý syn se narodí kolem 20.4., nyní stále ještě pracuji. Na mateřskou nastoupím cca 8. 3.,má pracovní smlouva končí ke konci měsíce května t.r. Kdo mi bude vyplácet rodičovskou? Mám správnou informaci, že prvních 6 měsíců ze zákona zaměstnavatel a to i v případě, že mi končí má pracovní smlouva?Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím doby stanovené ve smlouvě. Příspěvku na péči o dítě Vám bude po dobu pracovního poměru vyplácet Váš zaměstnavatel, poté okresní správa sociálního zabezpečení, na kterou se obraťte co nejdříve.
Rodičovský příspěvek vyplácí rovněž okresní správa sociálního zabezpečení.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Olga  | 12.1.2007 | peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujících dotazů: 1) Od 9.10.2006 jsem zaměstnána u společnosti s ručením omezeným. Dne 12.10.2006 mi lékařka vystavila neschopenku na rizikové těhotenství, předpokládaný termín porodu je stanoven 10.6.2007. V současné době jsou mi vypláceny nemocenské dávky, jak dlouho mám nárok na jejich pobírání? Kdy lékař ukončí pracovní neschopnost? Mám nárok i na peněžitou pomoc v mateřství z tohoto pracovního poměru, který stále trvá a je uzavřen na dobu neurčitou? 2) Dne 2.10.2006 jsem nastoupila do zaměstnání v hlavním pracovním poměru s 3 měsíční zkušební dobou. Dne 12.10.2006 jsem odevzdala zaměstnavateli potvrzení pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi písemně oznámil, že sjednaný pracovní poměr ruší ve zkušební době ke dni 23.10.2006. V současné době pobírám nemocenské dávky z tohoto pracovního poměru. více

Odpověď:

Předpokládáme, že Váš pracovní poměr nebyl uzavřen s tzv. zkušební dobou a že vám zaměstnavatel nedal v předmětném období výpověď z pracovního poměru. Nemůžeme předvídat, kdy Vám lékař ukončí pracovní neschopnost, to bude, předpokládáme, v souladu s Vaším aktuálním zdravotním stavem. Nárok na dávky nemocenského pojištění trvá po dobu pracovní neschopnosti. Dávky na peněžitou pomoc v mateřství jsou vázány na splnění dalších předpokladů (počet odpracovaných dnů apod.), proto na tuto část dotazu nelze odpovědět. Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě nejedná o diskriminaci, doporučujeme obrátit se na právní příp. advokátní poradnu, která vám právní pomoc poskytne. Podle ustanovení § 58 odst.1 zákoníku práce může ve zkušební době zrušit pracovní poměr písemně bez udání důvodu případně z jakéhokoliv důvodu jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. více

Dona | 12.1.2007 | náhradní volno

Dobrý den, prosím o radu, mám si vybírat 3 dny náhradního volna a vedoucí mi nařídil vybrat starou dovolenou v délce 7 dní. zajímá mě, co má přednost, zda si vybrat nejprve náhradní volno a pak dovolenou v délce 4 dní, nebo vybrat dovolenou celou a náhradní volno převést do dalšího měsíce, ve kterém budu mít zřejmě další přesčasové hodiny. Děkuji a přeji hezký den

Odpověď:

Dobrý den,
náhradní volno, které je náhradou za přesčasové hodiny, má při čerpání přednost před dovolenou na zotavenou. Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud zaměstnavatel určil náhradní volno v době čerpání dovolené, je povinen určit čerpání náhradního volna na jiný den. Určil-li Váš zaměstnavatel čerpání dovolené na tento měsíc, převádí se Vám náhradní volno do dalšího měsíce.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Hana | 12.1.2007 | práce při MD

Jsem na MD.Do prosincejsem si přivydělávala v Nemocnici,kde mem poměr na dobu neurčitou dle vykázaných hodin.Nyní mi tuto smlouvu zrušili a musím mít prý částečný úvazek.Kdybych znovu otěhotněla,z čeho se mi bude počítat MD?

Odpověď:

Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví stejným způsobem jako nemocenské - s tím, že denní vyměřovací základ se zjišťuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou.
V případě, že by výše peněžité pomoci v mateřství byla nižší než rodičovský příspěvek, bude ještě náležet rodičovský příspěvek ve výši rozdílu.

Ivana Spoustová

Lenka Hrbáčová | 11.1.2007 | Dohoda o skončení pracovníhopoměru?

Dobrý den,
jsem třetím rokem na rodičovské dovolené(mé dceři budou tři roku v březnu 2007). Jsem vedená ve firmě, kde jsem pracovala. Včera mi majitel firmy a zároveň můj šéf napsal dopis tohoto znění:"Dnem 31.12.2006 bylo ukončeno živnostenské podnikání mé firmy.Vzhledem k ukončení podnikatelské činnosti bez nástupnictví a k tomu, že Vaše rodičovská dovolená je delší než tři roky, zasílám Vám tímto dohodu o skončení pracovního poměru. Podepsanou dohodu v jednom vyhotovení odešlete zpět na adresu." K tomuto dopisu přiložil dvě kopie Dohody o ukončení pracovního poměru ve smyslu § 43 zákoníku práce. Pracovní poměr pracovníka v podniku končí na základě této dohody dnes 31.12.2006. Smlouva má datum 27.12.2006.
Mám šanci se nějak bránit? Myslela jsem, že v březnu nastoupím opět do práce. A nemám nárok na odstupné?
Mockrát předem děkuji za Vaši rychlou právní pomoc Lenka Hrbáčová.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnankyni na mateřské dovolené lze dát výpověď pouze ze zákonem stanovených důvodů. Jedním z nich je právě zrušení podniku, kde zaměstnankyně pracuje. Na odstupné nárok máte a to ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na rodičovskou dovolenou.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Iveta | 11.1.2007 | pojištění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jsem ještě zaměstnaná, když jsem 5 dní před koncem zkušební doby dostala výpoveď a to v době kdy jsem byla na neschopence.Od 16.10.2006 jsem práce neschopná z důvodu těhotenství a výpověď mám od 20.10.2006. Peníze od firmy /za nemoc/ dostávám dál,ale nyní jsem zjistila že za mě nikdo neplatí zdrav.pojištění. Musím to platit sama?

Odpověď:

Podle ustanovení § 58 odst. 1 zákoníku práce může ve zkušební době zrušit pracovní poměr písemně bez udání důvodu případně z jakéhokoliv důvodu jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Skutečnost, že jste byla v té době v pracovní neschopnosti ani Vaše těhotenství nemá na tuto skutečnost žádný vliv.

Ivana Spoustová

veronika | 10.1.2007 | nemocenska

jsem svobodna matka dcera onemocnela nemoc trvala 20 dni nemocenska mi byla proplacena pouze za 9 dni s tim ze musim dolozit k neschopence cestne prohlaseni ze jsem samozivitelka prosim je toto nutnost dekuji za odpoved

Odpověď:

Nepodařilo se mi najít žádné ustanovení, které by požadovalo Vaše čestné prohlášení. Domnívám se proto, že tento postup nemá oporu v našich právních předpisech.

Ivana Spoustová

macek | 10.1.2007 | návštěva lékaře

Zaměstnavatel neproplácí ani neomlouvá lékaře. Každou mepřítomnost si musíme napracovat. Je to tak správné? Jedná se o jednosměnný provoz.

Odpověď:

Podle ustanovení zákoníku práce je návštěva lékaře považována za překážku na straně zaměstnance. Pak zaměstnanec jednak musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna a jednak je povinen tuto překážku zaměstnavateli prokázat. Rozsah poskytnutého volna a případná náhrada mzdy za jeho poskytnutí je upravena příslušným nařízením vlády. Vzhledme k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí, doporučejeme se obrátit na příslušnou advokátní či jinou právní poradnu.

Ivana Spoustová

Musil | 10.1.2007 | Vyplacení odměny zahospodářský výsledek v roce2006

Dobrý den,
prosím o pomoc spojenou s problémem vyplacení odměny z hospodářského výsledku naší společnosti za rok 2006.
Jedná se mi o to, že jsem se dostal do situace, kdy měním své zaměstnání a v listipadu jsem předal výpověď z pracovního poměru, který ukončím k 31. lednu. Jako zaměstnanec jsem měl slíbeno vyplacení odměn za rok 2006. V dodatku k prac. smlouvě je uvedeno, že tato odměna je za dřívější 13. a 14. plat. Zaměstnavatel mi nyní tvrdí, že mi tuto odměnu nevyplatí. Jde mi o to, že jsem se na hospodářském výsledku podílel celý rok, proto bych měl toto ohodnocení dostat.
Chci se Vás zeptat, zda-li mám možnost se opřít o právní podporu.

Předem děkuji za odpověď.

S přáním pěkného dne

Jindřich Musil

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do obalsti rovných příležitostí a proto Vám doporučujeme obrátit se na advokátní či jinou právní poradnu. Pro úplnost však dodáváme, že zaměstnavatel je povinen Vám vyplatit veškeré součásti mzdy, které vyplývají z písemně uzavřených dodatků. Pokud by tak neučinil, máte možnost vymáhat dlužnou částku i soudní cestou. Doporučuji však blíže prostudovat, zda není vyplácení podílu vázáno na nějaké podmínky - např. právě, zda není vyloučené podáním výpovědi ze strany zaměstnance či jinou skutečností.

Ivana Spoustová

Patrizia | 9.1.2007 | Podnikatelka na rodičovskédovolené?

Dobrý večer, děkuji za vaše služby. Je-li to ve vašich možnostech, prosím o radu. Jsem podnikatelkou, překladatelkou, která začala podnikat na základě nabídky a obdržení dotace od úřadu práce po měsících nezaměstnanosti. Kdykoliv jsem měla žadonit o sociální dávky, lezla z toho na mě akorát deprese, tak jsem si chtěla zachovat důstojnost a hup do výuky cizích jazyků v kraji, který o to nemá zájem, ale hlavně, že jsem něco mohla dělat... Jsem tedy vázána (pro tu dotaci) vytrvat dva roky v podnikání. V průběhu podnikání jsem porodila svoje první dítě (ve 30 letech!)a teď mám po půl roce přejít z mateřské dovolené na rodičovskou. Jenomže musím vytrvat v podnikání ještě rok, abych nemusela vrátit dotaci 50 tisíc korun. Podnikání musí být přitom mým hlavním zdrojem příjmů. více

Odpověď:

Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci nebo zaměstnankyni. Pokud byste jako podnikatelka chtěla tuto dovolenou čerpat, pak byste musela logicky svoji podnikatelskou činnost přerušit, což je dle vašeho vyjádření v rozporu s možností čerpat dotaci. V daném případě může být skutečně charakter této činnsoti posuzován jako celodenní, neboť patrně bude hodnocena nejen vlastní výuka, ale i teoretická příprava na ní. Pokud tedy budete na rodičovské dovolené (tu posyktuje zaměstnavatel k prohloubení péče o dítě), nemůžete patrně v souladu s poskytnout dotací provádět služby, ke kterým jste se zavázala. Pokud se chcete naplno věnovat dítěti, pak je na místě dotaci vrátit a věnovat se ponikání v okamžiku, kdy se rozhodnete řešit péči o vaše dítě jinak. Máte svobodnou volbu, pro kterou činnost se rozhodnete. Poskytnutí dotace je však vázáno na nepřerušení resp. nepozastavení činnosti. více

Kateřina | 9.1.2007 | Bossing

Obracím se na Vás s radou ohledně možného ukončení pracovního poměru z důvodu bossingu. Před Vánocemi jsem podala výpověď dohodou, nebyla přijata, proto jsem druhý den zaměstnavateli předala výpověď. Bylo mi sděleno, že nemůžu odejít z firmy dříve než koncem února, že jsem potřeba. Včera mi však bylo uděleno napomenutí za hrubé porušení pracovní kázně, kde byl zmíněn i paragraf ohledně náhrady škody, která tím zaměstnavateli vzniká. Nevidím tedy logicky důvod, proč nerozvázat prac. poměr na dohodu, zaměstnavatel má však jiný názor. Vzhledem k tomu, že jsem matka samoživitelka, obávám se následných soudních procesů a nepříjemností ze strany zaměstnavatele. V minulosti jsem se již setkala s "vyhrožováním" z jeho strany. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
dohoda je dvoustranný právní úkon a k jeho uzavření je potřeba shodné vůle obou stran. Jestliže Váš zaměstnavatel nechce dohodu uzavřít, nelze ho k tomu nutit.
Výpověď můžete jako zaměstnankyně dát, a to i bez udání důvodu. Výpověď je jednostranný právní úkon a k jeho platnosti stačí doručení zaměstnavateli. U výpovědi je třeba počítat s tím, že po Vás bude zaměstnavatel chtít, abyste dodržela výpovědní lhůtu, na které se se zaměstnavatelem dohodnete. Pokud se na výpovědní lhůtě nedohodnete je podle zákoníku práce dvouměsíční,.
Ve vašem jednání však nevidím žádné porušení pracovní kázně nevidím. Na napomenutí si můžete stěžovat u zaměstnavatele, nebo u odborové organizace, pokud na Vašem pracovišti působí.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Zuzana | 9.1.2007 | šikana

Dobrý den.
Ráda bych se zeptala jak se mohu v zaměstnání bránit proti neoprávněným útokům ze strany své nadřízené.
Neustále nás obviňuje z krádeží,které jsou neoprávněné.Neustále nám nadává za chyby které s námi nemají nic společného a když jsme ji to dokázali,že s tím nemáme nic společného,přejde to jako by nic a ani se neomluví.Práci bych měnit nechtěla protože mě baví a než nastoupila nová vedoucí žádné problémy tam nebyly.Můžete mi prosím poradit? Za vaši odpověď vám předem moc děkuji a s přáním příjemného dne
Brhlíková

Odpověď:

Zákoník práce ve svém ustanovení § 14 odst. 1 zakazuje tzv. šikanozní výkon práva, což znamená, že nikdo nesmí zasahovat do práv a oprávněných zájmů druhých a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
Z Vašeho popisu vyplývá, že se Vaše vedoucí dopouští i vytváření nezdravého a ponižujícího prostředí na pracovišti. Myslím, že by bylo vhodné nejprve tuto skutečnost projednat s ní a požádat ji, aby se Vámi popsaného chování zdržela, event. dle vztahů na pacovišti požádat o toto majitele firmy , jiného oprávněného nadřízeného pracovníka či odborovou organizaci, pokud byla zřízena. Můžete se také obrátit na příslušný Inspektorát práce se žádostí o prošetření situace a zjednání nápravy. Je na Vás, kterou z uvedených možností po zvážení konkrétních podmínek na pracovišti použijete.

Ivana Spoustová

« | 1 | .. | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | .. | 223 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect