Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Tomáš | 4.4.2007 | § 56 Okamžité zrušenípracovního poměru zaměstnancem

Dobrý den, z důvodu nevyplacené mzdy budu zítra okamžitě rušit pracovní poměr podle §56 ods. 1 písm. b), v tomto paragrafu je ale dále v odstavci 2 uvedeno, že - Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle odstavce 1 písm. b), přísluší právo na odstupné ve výši podle § 67. - zajímalo by mne, zda mám na toto odstupné právo, případně v jaké výši a jakým způsobem se mám tohoto odstupného domoci. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
v případě okamžitého zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy máte právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Tento nárok uplatněte u zaměstnavatele při oznamování okamžitého zrušení.
Ani po okamžitém zrušení pracovního poměr neztrácíte nárok na nevyplacenou mzdu.

Eva Fialová

Hana Vymětalová | 3.4.2007 | Smlouva na dobu určitou

Dobrý den. Mám smlouvu na dobu určitou do 30.6.2007. Do zaměstnání jsem nastoupila 28.2.2005 a podnik mi po půl roce vždy prodlužoval smlouvu na dobu určitou. Na posledy mi ji prodloužil 20.12.2006. Mám nárok na smlouvu na dobu neurčitou? Jestli ano, jak mám postupovat? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Toto platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky, to znamená, že pro prodlužování stávající smlouvy nebo sjednání nové smlouvy na dobu určitou platí rovněž dvouletý limit. Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou, ačkoliv nebyly splněny výše zmíněné podmínky a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Návrh na určení, zda podmínky byly splněny, může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby. Eva Fialová

Soňa | 3.4.2007 | V průběhu prac.poměru

Dobrý den, ze zdravotních důvodů jsem požádala o zkrácení pracovní doby i úvazku, zaměstnavatel na mou žádost přistoupil.Avšak navzdory tomu m Zajímalo by mě, zda má právo zaměstnavatel mi dát samé odpolední směny po celý měsíc

Odpověď:

Dobrý den,
konkrétní rozvržení směn stanoví zaměstnavatel podle potřeb svého provozu.

Eva Fialová

Tomáš | 3.4.2007 | Alimenty

Dopřesnění předešlého dotazu. Jsem státní zaměstnanec - voják z povolání a každý měsíc dostávám sociální dávku - přídavek na bydlení ve výši 10.200,- Kč měsíčně. Započítává se tato suma do alimentů?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
výše výživného není nikde stanovena. Dohodnout si proto můžete jakoukoli částku. Pokud by se věc řešila soudně, Vaše děti by zřejmě tak vysokou částku nedostali, i když by soud zohlednil jejich zdravotní podmínky.
Soud v řízení o výživném zhodnotí Vaše finanční možnosti a schopnosti. Bude proto požadovat, aby jste předložil všechny své příjmy.

Eva Fialová

Lenka | 3.4.2007 | pozdní vyplácení mzdy

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v případě pozdního vyplácení mzdy. Firma u které pracuji má výplatní termín 28 dne následujícího měsíce po odpracovaném měsíci. Není už tohle porušení nějakého ustanovení? Běžně se mzda pro zaměstnance vyplácí dva týdny i více po tomto termínu. Prosím o radu, co se s tím dá dělat. Případně kam se obrátit pro pomoc. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel se ocitl v prodlení. Pokud prodlení z výplatou nebo její zálohou bude delší než 15 dnů máte právo okamžitě ukončit pracovní poměr.
V každém případě máte na dlužnou částku nárok. Pokud byste žalovala svého zaměstnavatele u soudu, máte nárok i na úroky z prodlení.

Eva Fialová

patrik | 2.4.2007 | Mám nárok na paragraf?

Dobrý den, s mou přítelkyní čekáme dítě a slyšel jsem že i když nejsme svoji tak mám nárok na paragraf. Je to pravda? A kdo mi ho vypíše? Doktorka? Jsem zaměstnaný na dobu neurčitou, ale to podstatné nejspíš nebude. Díky za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
jako druh Vaší partnerky máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy k převozu své partnerky do porodnice a zpět. Informujte o tom svého zaměstnavatele a následně přineste potvrzení od lékařky.

Eva Fialová

Marcela | 2.4.2007 | pracovní třída

pracuji v chemickém provozu jako laborantka/střídačka,pracuji sřídavě v deviti laboratořích,mám pátou pracovní třídu,myslím že svoji práci dělám dobře,ale vyskytly se u mě zdravotní potíže/astma, a já se nemohu ze zdravotních problémů jít učit další laboratoř.V práci mě vyhrožují že pokud se nebudu učit dál,že mě seberou pracovní třídu,pracuji na podniku 21let,chci se zeptat jestli to mohou udělat když jsem jinak neporušila žádné svoje povinosti a pracovní zařazení které jsem měla doposud se mě nezmění děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
domnívám se, že nikoliv. Přesto vám nemohu posyktnout kvalifikovanou odpověď, neboť neznám konkrétní předpisy a podmínky jak pro zařazení do určitého zařazení, tak pro výkon v něm.

Ivana Spoustová

2.4.2007 | Potřebuji poradit

Dobrý den. Může po mě chtít zaměstnavatel vysvědčení z deváté třídy, když jsem ukončila základní školu před čtyřiceti lety? Pracuji jako sanitářka a na tuto profesi jsem osvědčení předložila. Vysvědčení už samozdřejmě nemám. Práci sanitářky vykonávám už delší dobu.Děkuji za odpověd´.

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, proto se v případě jakýchkoliv problémů obraťte na právníka, který se zabývá problematikou pracovního práva.
Zaměstnavatel po Vás může požadovat osvědčení o nejvýše dosaženém vzdělání. Pokud by se jednalo o ukončení deváté třídy, pak jste povinna toto osvědčení předložit, lze však i náhradní formou.
Skutečnost, že jste doložila osvědčení pro práci sanitářky ještě neznamená, že jste zaměstnavateli osvědčila Vaše nejvyšší dosažené vzdělání.

Ivana Spoustová

Denisa | 31.3.2007 | výpověď v ochranné době

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Má kamarádka čerpá rodičovskou dovolenou, ale již si přivydělává u zaměstnavatele, který ji zaměstnával už předtím. Dostala však výpověď z důvodu §52 pís.c) ZP. Bylo jich propuštěno více a dle našich informací o tom odbory ani nevěděly. Domníváme se tedy správně, že je výpověď neplatná, poněvadž byla dána v ochranné době?
Děkuji

Odpověď:

Výpověď je skutečně neplatná, protože se zaměstnankyně nachází v tzv. ochranné době a na tu se vztahuje ze strany zaměstnavatele tzv. zákaz výpovědi. Zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodu organizačních změn (tedy ustanovení § 52 odst. a) a b) - zde ve spojení s ustanovením § 54 zákoníku práce).

Ivana Spoustová

Petr | 30.3.2007 | Je pracovní smlouva platná?

1.)Zaměstnavatel uzavře se zaměstnanci vždy při nástupu pracovní smlouvu, kde v hlavičce smlouvy uvádí jméno firmy(společnosti),sídlo,IČO. Po určité době však dojde ke změně adresy sídla firmy. Firma tak již má jiné sídlo a v dosavadních pracovních smlouvách je však uvedeno staré sídlo firmy. Jsou pracovní smlouvy platné?
2.)Stejný případ jako výše, ale navíc si firma upravila název ze s.r.o. na spol. s r.o. a kdy v původních prac.smlouvách je uváděno jen s.r.o. Jsou tyto pracovní smlouvy i nadále platné?

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace ani uplatňování rovných příležitostí na pracovním trhu.
Pracovní smlouvy zůstávají v platnosti, pokud nedojde ke změně pracovní smlouvy. Na změně pracovní smlouvy se vždy musí dohodnout oba její účastníci, jinak zůstává v platnosti smlouva tak, jak byla uzavřena.

Ivana Spoustová

30.3.2007 | ukončit pracovní poměr?

Od 1.2.1992 jsem zaměstnaná ve Fakutní nemocnici Hk jako ošetřovatelka, na plný pracovní uvazek, na dobu neurčitou. Od 13.7.2006 jse v pracovní neschopnosti a pobírám nemocenskou. Ta mi končí 23.4.2007 a nastupuji plný invalidní důchod na 1 rok. Musím rozvázat s nemocnicí pracovní poměr? Co když po roce PID se budu moci vrátit do zaměstnání a nebudu moct žádné sehnat. Děkuji Plachá Ilona

Odpověď:

Pracovní poměr rozvázat nemusíte. Sdělte bez zbytečného odkladu Vašemu zaměstnavateli, že po dobu jednoho roku ze zdravotních důvodů budete v invalidním důchodu a tudíž nebudete moci do práce docházet a požádejte jej po tuto dobu o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy.

Ivana Spoustová

HelenaR | 30.3.2007 | Paragraf nebo nemocenská

Chtěla bych se zeptat za svého otce,před mesícem přestěhoval svoji matku k sobě domů, bydlela totiž sama v rodinném domku, a už se nedokáže o sebe postarat, proto bych se chtěl zeptat, zda si může vzít na ní pafagraf a kdo ho vystaví? Otec má totiž ještě pět let do důchodu. Děkuji za odpověď. H.R.

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.

Podle ustanovení § 191 zákoníku práce omluví zaměstnavatel nepřítomnost zaměstnance v práci mimo jiné i v případech, kdy zaměstnanec pečuje o jiného člena domácnosti v případech stanovených podle zákona o nemocenském pojištění. Potom vystaví doklad o ošetření příslušný lékař, který nemocného ošetřuje.

Ivana Spoustová

Jan | 30.3.2007 | Odstupné

Dobrý den, pracuji v Olomouci pro firmu ktera poskytuje logisticky servis pro vyrobce. tato vyroba se vsak stehuje do Prahy. Tato prace se da delat po telefonu odkudkoli. avsak zamestnavatel se rozhodl ze tato prace se bude delat v centrale v Marianských Lazních (my budeme nove zamestnance skolit). nam nabizi podobnou praci v Olomouc kde avsak s tim ze si budeme muset ziskat nove zakazniky (prakticky jde o prevod na obchodniho zastupce - nejde vsak dokazat). vyhledove nas diky teto nove praci neceka rust mezd ani postup v kariere. mohu tuto praci odmitnout s tim ze mam pravo na odstupne? Děkuji

Odpověď:

Pokud jste v zaměstnaneckém poměru a dochází k organizačním změnám, pak je na místě, abyste se se zaměstnavatelem dohodla na změně pracovní smlouvy, event. jste ukončili Váš pracovní poměr dohodu.
Případné uzavření dohody nevylučuje Vaše právo na odstupné, na které máte nárok podle ustanovení § 67 zákoníku práce ve spojení s ustanovením § 52 písm. b) (ten upravuje výpověď ze strany zaměstnavatele, pokud se přemisťuje zaměstnavatel nebo jeho část).

Ivana Spoustová

Michala | 30.3.2007 | výpověď daná zaměstnancem

Dobrý den,
zaměstnanec dal výpověď z pracovního poměru. V současnosti mu běží výpovědní lhůta, ale onemocněl. Je v tomto případě prodloužena výpovědní lhůta o dobu pracovní neschopnosti?

Odpověď:

Není, výpověď skončí uplynutím výpovědní doby.

Ivana Spoustová

Tifo | 29.3.2007 | lístek na peníze

Prosím do kdy nejdéle musím odevzdat lístek na peníze aby mi byla vyplacená nemocenská. Marodění se překlenuje přes měsíc. a 31. vyhcází na sobotu. děkuji

Odpověď:

Jakékoliv podklady, které máte předložit zaměstnavateli v souvislosti s Vaší pracovní neschopností jste mu povinna předložit bez zbytečného odkladu (což je v případě výplaty mzdy mimo jiné i ve Vašem zájmu). Příslušné podklady můžete zaslat i poštou, pro zachování jistoty doporučujeme poštu doporučenou.

Ivana Spoustová

29.3.2007 | Výpověď dohodou

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jak správně napsat výpověď dohodou? Děkuji T.K.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní poměr lze ukončit výpovědí nebo dohodou. Výpověď může dát zaměstnanec písemně bez udání důvodu nebo z jakéhokoliv důvodu.
Dohoda předpokládá vzájemný souhlas obou stran - nemůžete dát tedy výpověď dohodou, ale můžete se dohodnout s Vaším zaměstnavatelem, že Váš pracovní poměr skončí k termínu, na kterém se oba domluvíte.

Ivana Spoustová

Jindřich | 29.3.2007 | Pracovní poměr

Dobrý den já mám už po třetí uzavřenou smlouvu na dobu určitou a to na 6 měsíců. Včera jsem bohužel podepsal novou smlouvu vznikající ke dni 1.4.2007 a stará smlouva zaniká 31.3.2007 je možno tu novou smlouvu ještě vypovědět? Když není ještě 1.4.2007? díky moc

Odpověď:

Dobrý den,
smlouva se nedá vypovědět. Můžete však od ní odstoupit. Záleží však na tom, zda druhá strana bude s Vaším odstoupením souhlasit, či zda v důsledku Vašeho odstoupení vůči Vám uplatní sankce, které ji umožňují buď příslušná ustanovení smlouvy nebo přímo zákon.
Odstoupení od smlouvy je třeba druhému účastníkovi sdělit bez zbytečného dokladu.


Ivana Spoustová

Katka | 28.3.2007 | výpověď

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli můžu podat výpověď bez udaní důvovu i v době pracovní neschopnosti? Dále mám otázku zda po mě může chtít můj nadřízený požadovat řízen"multikáry" když v pracovní smlouvě nic takového nemám! V pracovní smlouvě mám , že jsem přijata jako manipulační dělní , ale o řízení nějakého vozidla tam není ani zmínka! Nehledě na to , že si myslím , že na takový výkon řízení motorového vozidla musí mít zaměstnanec nějaké přezkoušení. Já mám pouze školení na jeřáb+ vazačské školení a školení na nískozdvižný elektrický vozík. A já nejsem s tímto postupem zaměstnavatele spokojená, protože mě to prostě nařídil bez jakéhokoliv přezkoušení! děkuji za odpověď

Odpověď:

1. Výpověď může dát zaměstnanec kdykoliv z jakéhokoliv důvodu a i bez udání důvodu. Pracovní neschopnost je považována za tzv. ochrannou dobu, kdy mu nesmí dát výpověď zaměstnavatel.
2. Záleží na skutečnosti, jak je tato profese popsána v katalogu prací a v popisu Vaší činnsoti, která bude pravděpodobně součástí platového výměru, který jste obdržela.
Z daného dotazu nelze zjistit, zda pro výkon práce "manipulačního dělníka" je v daném případě řízení multikáry nezbytným předpokladem výkonu této práce.

Ivana Spoustová

Pekelnik | 28.3.2007 | Návštěva u lékaře

Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouhou dobu může být člověk u lékaře v místě a mimo město.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

návštěva lékaře se považuje za překážku v práci na straně zaměstnance. Pokud je tato překážka zaměstnanci předem známa, pak musí zaměstnavatele včas požádat o osskytnutí pracovního volna, jinak uvědomí zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu.
Z toho je zřejmé, že nemůže překročit nezbytně nutnou dobu, která je pro dané ošetření běžná.
Překážku v práci je zaměstnanec povinen prokázat zaměstnavateli.

Ivana Spoustová

28.3.2007 | Vyplácanie materskej dovolenky

Dobrý deň,
rada by som sa u Vás informovlaa, či mám nárok na vyplácanie materskej dovolenky v Českej republike. Som tu zamestnana od roku 2003 na dobu neurčitú a mám tu prechodné bydlisko.
Od 7 mesiaca by som mala nastúpiť materskú dovolenku. Navštevujem svoju lekárku na Slovensku, kde budem aj rodiť. Možnosť, že možem navštevovať svoju lekárku na Slovensku je pre mňa velké plus a VZP mi potvrdila, že na to nárok mám. Budem mať problém s vyplácaním materskej a porodného v Českej republike?
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu odpoveď, radu a pomoc.
Milka Srogončíková

Odpověď:

Dobry den,
pro vyplacení mateřské dovolené je důležitý Váš trvalý pobyt a dále skutečnost, zda máte plně hrazené platby nemocenského pojištění. Pak by Vám měly být dávky vyplaceny u nás.

Ivana Spoustová

« | 1 | .. | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect