Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Lenka | 26.2.2007 | výpověď

Dobrý den.
16.4. budou dítěti 4 roky. U zaměstnavatele mám žádost, aby mi prodloužil rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte. Do práce nemohu nastoupit z důvodů špatného spojení. Jakým způsobem mám rozvázat pracovní poměr? Na úřadě práce jsem zatím vedena jako zájemce a chci být od 17.4. vedena jako uchazeč. Chci se zůčastnit motivačního kurzu. Dostanu za duben podporu? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nespadá do oblasti rovných příležitostí.
Pracovní poměr můžete rozvázat se zaměstnavatelem dohodou k určitému termínu - pak k jakémukoliv, jinak pouze na základě výpovědi - pak pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby.
Pokud se jedná o Váš druhý dotaz, pak záleží na posouzení Úřadu práce, zda Vás bude evidovat i jako uchazečku o zaměstnání - v současné době jste dle poskytnutých informací zaměstnána. Druhou část dotazu proto směřujte na příslušný úřad.

Ivana Spoustová

SAM | 25.2.2007 | Vyhrožování

Může mi můj zaměstnavatel ať už je to z jakéhokoliv důvodu vyhrožovat výpovědí? Mám na mysli jestli například neexistuje nějaká zákonná norma, která to zaměstnavateli zakazuje. Prostě jestli mi může můj nadřízený říct např. při mém nesouhlasu s jeho požadavky na práci, která je prací nad rámec běžných úkolů a povinností: "pokud to neuděláte, tak máte výpověď".

Odpověď:

Výpovědí Vám zaměstnavatel rozhodně vyhrožovat nesmí. Může Vás však upozornit na skutečnost, že nesplnění úkolů, jejichž přidělování je v naprostém souladu s pracovní smlouvou může považovat za porušení pracovních povinností event. jejich hrubé porušení. Pak by byl dán jeden z výpovědních důvodů ze strany zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

Tomáš Jurák | 25.2.2007 | Změna zaměstnání

Dobrý den,
obracím se na vaší poradnu s radou o pomoc.Potřeboval bych odejít ze zaměstnání ve kratší výpovědní lhůtě než 2 měsíce.Dá se tato výpovědní lhůta zkrátit?Popřípadě po jakou dobu může být člověk zaměstnán ve dvou pracích zároveň.Dále,po jaké době musí zaměstnavatel poslat zápočtový list,po výpovědi z důvodu absence(po jaké dobe se vymazává zápis v "zápočtáku"),beru tuto metodu jako krajní řešení.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.

1. Pracovní poměr lze ukončit i dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem - pak k jakémukoliv datu, na kterém se dohodnou.
2. Souběh pracovních poměrů není vyloučen.
3. Zápisy ze zápočtového listu se nevymazávají 4. Pokud se nedostavíte do zaměstnání bez náležité omluvy, může to být nejen důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, ale zároveň můžete založit svou odpovědnost za náhradu škody, která zaměstnavateli z důvodu Vaší nepřítomnosti vznikne.

Ivana Spoustová

Monika | 24.2.2007 | Výpověď daná v těhotenství

Dobrý den,
chtěla bych se informovat, zda-li mohu dostat výpověď od zaměstnavatele, jestliže jsem nastoupila do zaměstnání na zástup za mateřskou a jsem těhotná. Ráda bych v zaměstnání zůstala do začátku mateřské, ale nevím, jestli nemohu být propuštěna už dříve. Děkuji, Monika

Odpověď:

Skutečnost, že jste těhotná není důvodem k výpovědi ze strany zaměstnavatele. Pokud Váš pracovní poměr nebyl uzavřen na dobu neurčitou, pak skončí k termínu, který je v pracovní smlouvě uveden konkrétním datem nebo vymezen určitou skutečností - např. návratem příslušné pracovnice, za kterou jste nastoupila, zpět do zaměstnání.

Ivana Spoustová

PAVLÍNA | 23.2.2007 | těhotenství

Dobrý den.chci se zeptat když jsem ve zkušební době otěhotněla můžu být propuštěna.Zkušební doba mi končí 27.2 2007 a od 17.2.jsem již prac.neschopnosti.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

V rámci zkušební doby může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr bez udání důvodu, a to i těhotné zaměstnankyni či zaměstnankyni v pracovní neschopnosti. Bez udání důvodu tak může učinit i zaměstnankyně, tedy Vy. Pokud ani jeden z Vás však neoznámíte druhému účastníku výpověď, pak se Váš pracovní poměr změní na dobu neurčitou event. na dobu určitou, pokud byl pacovní poměr uzavřen na dobu určitou.

Ivana Spoustová

Jarimal Bártová | 23.2.2007 | Výživné - almenty

Dorý den! Obracím se na vás o radu.Mám 53 let,střdošloksy vzdkaná,,grafik. Ale mám další súpostu věcí mám osvvědčení na Počitačocý grafik.Umím anglidkx, italsky, maďarsky. Po rorvou¨s nevyeřtelnm gablerem jsme se rovedla.Vladír Báta. Naše děti už ají sedmnáct Simona studuje na informatice,knihocnictví.Ještě mám syna Martina, má 13 let. Ju ž hodně¨vysokýsoký.Děti sjou až svýjinkama hodné. Jejich otec od počátk u 90.let nepacuje, žïví a starah¨jíse o něho staří rodišče. B pravem slova smyslu je to přížívník. Já sama rodivě namám od svých let. Jde oto že tento člověk stál neptscuje alimenty platí z nšhos stát. Kromě toho mi dluží 48 tosíc korun. Byla jsem se ptát na krajském soudu: Tam mi byo řečení že vymáhání dlužného m¨b ymně stál 9000 kč, s nejstým výdlekem. Chtěka bych aby tyto peníze slpácel postupně. A to ze svého platu. Jenže on se vyvýbá každé práci. Přividělává si malováním onbráků. A jeho potřeby mu hradí jeho rodiče. Vlastně ho podporují vpříživníctví. Dcera Diana má práci a výdy jdyžto jde tak nám pomáhá. Ale je to nad její síly. Nežije doma. Tento člověk Vladinír o děti velky zájem nemá. více

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do obalsti diskriminace na pracovním trhu; jedná se o rodinnou problematiku a vymáhání dlužných plnění. Proto Vám doporučujeme obrátit se na advokátní poradnu event. na občanskou poradnu, která by Vám měla poskytnout právní služby zdarma.

Ivana Spoustová

danča | 23.2.2007 | Výpověd na mateřské

Dobrý den.Ptala jsem se vás a přišla mi jiná odpověd.Potřebovala bych vědět ,zda mohu dát JÁ výpověd z pracovního poměru.Chtěla bych rozvázat pracovní poměr,ale jsem na Md.Děkuji předem za novou odpověd.A také by mě zajímalo,zda to musím mít písemně.Můžu tedy rozvázat pracovní poměr,když jsem na MD?Děkuji Lašová

Odpověď:

Zaměstnanec může rozvázat pracovní poměr kdykoliv bez udání důvodu. Skutečnost, že jste na mateřské dovolené není důvodem, proč byste tak nemohla dát učinit. Tedy : výpověď můžete dát svému zaměstnavateli kdykoliv, důvod výpovědi nemusíte uvádět. Písemná forma je povinná.

Ivana Spoustová

bystron | 22.2.2007 | práce o víkendu

Dobrý den,
pracuji v hotelu normální pracovní týden od pondělí do pátku (žádný směnný provoz). Zaměstnavatel si nyní vymyslel tzv. víkendové služby a nutí nás trávit v hotelu jednou za měsíc i sobotu (7,5h) a neděli (4h). Místo příplatku ke mzdě, který by, dle mého názoru, měl podle nového znění nastat nám nabízí jeden den pracovního volna. Má na takové jednání právo?

Děkuji

S pozdravem
bystron

Odpověď:

Má. Jak si dohodnete pracovní režim. resp. rozvržení pracovní doby a do směn záleží jen na Vás a Vašem zaměstnavateli. Dohoda však představuje souhlasný projev vůle obou účastníků - zaměstnavatel nemá právo vás do něčeho nutit.

Ivana Spoustová

Milan | 22.2.2007 | změna zam.v průb.prac.pom.

Dobrý den,prosím o zodpovězení níže uvedených otázek.
-pracuji u Měpolicie a ze zdravotních důvodů(operace kyčelního kloubu)již nemohu tuto funkci vykonávat.Přihlásil jsem se do několika výběrových řízení na MěÚ,bohužel marně.
-může mi organizace dát výpověď dle §52písm.e(d)?
-musí organizace využít §41?
z čehož vyplývá-je povinností organizace zařadit pracovníka ze zdravotních důvodů na jiné pracoviště?
-pokud by dostal výpověď,jaká lhůta výpovědní a jaké odstupné se na něho vztahuje?
-jak se může bránit proti tomuto rozhodnutí?
-Patří-li pod Město a přešel by pod Městský úřad-musí dostat výpověď a nato uzavřít nový pracovní poměr?
Děkuji za odpovědi. S přáním krásného dne-HB

Odpověď:

1. za předpokladu, že budou splněny podmínky dané v ustanovení, na které se odvoláváte, pak může.
2. pokud vás zaměstnavatel nemůže na jinou práci převést, pak se této povinnsoti zprostí.
3. Výpovědní lhůta je určena ustanovením § 51 - tedy činí nejméně 2 měsíce.
4. S odvoláním na ustanovení § 57 nárok na odstupné nevzniká
5. Pokud nebudete souhlasit s výpovědním důvodem, může o neplatnosti výpovědi rozhodnout na váš návrh příslušný soud. Lhůta pro podání tohoto návrhu je však nejpozději dva měsíce ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit neplatnou výpovědí.
6. Pokud převezme nový nástupce všechny závazky, pak nemusí.

Ivana Spoustová

Dita N | 22.2.2007 | Neomluvená absencenarodičovské dovolené

Dobrý den! Zastávala jsem manažerskou pozici a byla jsem výborně hodnocena i odměňována, otěhotněla jsem a odešla na MD. Po dohodě s ředitelem org. jsem zažádala o poskytnutí RD do 31.12.2006. Zpět do zaměstnání jsem se tedy měla vrátit 1.1.2007. v prosinci 2006 mi ředitel oznámil (osobně), že pro mne nemá žádnou manažerskou funkci a dohodli jsme se, že tedy 1.1.2007 nenastoupím a že se sejdeme za 2-3 měsíce a budeme jednat o řešení situace. Na mé místo byl přijatý nový kolega a já se tak stala nepohodlnou. Ředitel mi sdělil, že se mám věnovat rodině a že mne nemá zájem zaměstnávat, protože jsem se rozhodla mít dítě.... samozřejmě vše ústně. To mne sice mrzelo, ale zároveň jsem i chápala jeho postoj a byla jsem ochotná přijmout i jinou práci po dohodě. Velice mne však překvapil následný krok, kdy mi byl doručen dopis, že má nepřítomnost na pracovišti od 1.1.07 je považována za neomluvenou absenci a že mi hrozí výpověď. Považovala jsem ústní dohodu o setrvání na RD za dostatečnou. Písemně jsem zažádala až 31.1. o posunutí nástupu na 1.5.2007, po té co mne referentka upozornila, že mi tento papír chybí. více

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel porušil zásadu rovného zacházení, a tudíž je jeho jednání protiprávní.
Pokud Váš zaměstnavatel pro Vás neměl práci podle Vaší pracovní smlouvy, vznikla překážka v práci na straně zaměstnavatele, za kterou Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Absence se v tomto případě nepočítá. Ústní dohoda byla dostatečná.
Váš zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď za to, že jste na základě dohody s ním nedocházela do práce z důvodů překážek v práci na jeho straně.
Vzhledem k tomu, že Váš případ je komplikovaný a důkazně náročný, doporučuji Vám osobní konzultaci v naší právní poradně. Osobní schůzku si můžete domluvit telefonicky každé úterý od 9:00 do 11:00 na telefonním čísle 224 931 350 nebo 774 913 350.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

ivana | 22.2.2007 | konec rodičovské dovolené

dceři budou 10.4. 4 roky.Bude mi vyplacen rodičovský příspěvek v poměrné části,nebo za celý měsíc a od kdy mohu dceru nechat ve školce déle než 4 hodiny(aniž by mi bzl RP odebrán).děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek se vyplácí za celý měsíc řádné a osobní péče o dítě do 4 let věku. Za měsíc, kdy jedna z podmínek není splněna nebo podmínky nároku na příspěvek pominuly, se rodičovský příspěvek nevyplatí.

Eva Fialová

Eva | 22.2.2007 | Prodlouzeni prac. smlouvy II

Dobry den,
zajimalo by mne, jak dlouho muze zamestnavatel prodluzovat prac. smlouvu na dobu urcitou. Jsem zamestnana ve firme pres 13 let a kazdych 5 let musim zadat o prodlouzeni prac. smlouvy. Jak jsem zjistila, zamestnavatel se takto nechova vuci vsem zamestnancum a priblizne 80% ma po prodlouzeni uz smlouvu na dobu neurcitou.

Predem dekuji za odpoved
Odpověděl/a: Eva Fialová
Dobrý den,
Podle zákoníku práce lze sjednat trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Totéž platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky.
Pokud s Vámi sjedná Váš zaměstnavatel trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s těmito podmínkami a oznámíte-li zaměstnavateli před uplynutím sjednané doby písemně, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Zamestnavatel tvrdi, ze toto zneni zakona se vztahuje pouze na smlouvy uzavrene po roce 2005. Je tento argument pravdivy?

Odpověď:

Dobrý den,
argument Vašeho zaměstnavatele je mylný. Povinnost uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou, tak jak bylo popsáno v odpovědi, měl Váš zaměstnavatel již před rokem 2005.

Eva Fialová

Danča | 21.2.2007 | Výpověd na mateřské

Dobrý den.Chci se zeptat zda mohu dát výpověd z pracovního poměru i když jsem na mateřské dovolené?Děkuji za odpověd.Lašová

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu mateřské dovolené se nacházíte v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel Vám v této době nemůže dát výpověď. Výjimka platí pouze v případech zrušení nebo přesunu zaměstnavatele.
Pokud jste dostala výpověď z jiného důvodu je třeba neplatnost výpovědi uplatnit u soudu, a to nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit.

Eva Fialová

Marie | 21.2.2007 | neplacení příplatků

Zaměstnavatel mi odmítá předložit evidenční list moji pracovní doby.Mám oprávněné podezření,že víc než rok mi neplatí práci přes čas,svátky,noční příplatky a všechny další příplatky,které jsou v zákoníku práce.Prosím poraďte,jakým způsobem se k dokumentům dostat,když zákoník práce ukládá,že je to povinnost zamněstnavatele,když o evidenci požádám.

Odpověď:

Dobrý den,
máte pravdu, zaměstnavatel tuto povinnost má. Pokud Vám evidenční list nevydá, můžete se obrátit na úřad práce, případně i na soud.

Eva Fialová

Dana | 20.2.2007 | Sloučení firem

Dobrý den,

Jaká jsou práva zaměstnance, jestliže majitel sloučí své dvě společnosti - s.r.o. s jeho a.s.
- zaniká tím pracovní poměr zaměstnance s.r.o.?
- musí dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď a v tom případě i odstupné ?
Předem děkuji za odpověď, případně i další možné rady spojené s touto problematikou.

Horovitzová

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, ruší-li se jeho podnik nebo jeho část. V případě sloučení dvou společností k žádnému rušení nedochází. Zaniká-li jedna společnost sloučením, přecházejí práva a povinnosti se pracovněprávních vztahů na společnost, která sloučením nezaniká.
Pokud pro Vás již zaměstnavatel, kterým je nyní akciová společnost, nemá místo, může Vám dát výpověď z důvodů nadbytečnosti. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

20.2.2007 | Pravděpodobný výdělek poskončení rodičovské dovolené

Dobrý den, skončila mi rodičovská dovolená a na firmě, kde jsem pracovala na hlavní pracovní poměr jsme se dohodli o rozvázání pracovního poměru s tím, že dostanu odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Před nástupem na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou jsem měla jako mzdu základ + odměnu. Při podepisování dohody mi bylo přislíbeno odstupné vypočítané z této mzdy, ale bohužel jsem dostala odstupné pouze ze základu. Mám nárok na odstupné jak ze základu tak z odměny?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
odstupné se obecně vypočítá z průměrného výdělku, který odměny nezahrnuje. Zákoník práce ovšem staví na principu, že co není zakázáno, je dovoleno. Účastníci pracovněprávních vztahů si mohou upravit svá práva a povinnosti odlišně od zákona, pokud to zákoník práce výslovně nezakazuje.
Úprava odstupného patří mezi úpravy, od kterých se lze odchýlit. To znamená, že pokud Vám zaměstnavatel v dohodě přiznal nárok na odstupné vypočítané z výše základní mzdy a odměn, máte na toto odstupné právní nárok.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Jana Svobodova | 20.2.2007 | Materska dovolena

Dobry den,
muj dotaz se tyka materske dovolene a jejiho vyplaceni. Ziji s partnerem v Anglii, jsem tady od unora 2003. Nejdrive jsem pracovala 2 a pul roku jako au pair, potom jsem rok pracovala ve skolce. Nyni od prosince 2006 nepracuji. Ke konci prosince jsem zjistila, ze jsem tehotna a dite se narodi koncem srpna 2007. Tady na materskou narok nemam, i kdyz jsem platila dan a mam national insurance number. Mam tedy narok na materskou v CR? Jsem stale obcan Ceske republiky.

Dekuji
Jana Svobodova

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství v České republice nemáte, protože jste tu nebyla nemocensky pojištěná. Obraťte se na úřady ve Velké Británii, protože Vám pravděpodobně vznikl nárok na dávky v mateřství tam.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Marie | 20.2.2007 | práva druha

Dobrý den.Chtěla bych vás požádat o odpověď na několik mých otázek.Jsem v posledním měsíci těhotenství a proto jsem byla odeslána mým gynekologem na pravidelné kontroly do porodnice, na které jezdím 1 týdně.Jelikož je však porodnice vzdálena od místa bydliště 30 km a žádná bližší tu není,musí mne partner vozit.Problém spočívá v tom,že mu zaměstnavatel tvrdí,že mu nemůže jeho doprovody k lékaři uznat jelikož nejsme manželé/žijeme spolu v domácnosti již 2 roky./
Proto by mne zajímalo,má -li zaměstvavatel pravdu či nikoli a pokud ne podle kterého zákona a paragrafu se tento nárok řídí./Manželským párům tyto doprovody uznává./Dále jsem se na stránkách www.aperio.cz dočetla,že po narození dítěte má manžel i druh právo na 9 dní paragrafu na výpomoc při péči o dítě.Chtěla bych se tedy ujistit,je-li tomu opravdu tak a zda-li tedy může i partner tuto možnost využít.
Pokud ano,uvítala bych nějaký odkaz,kde by se mohl sám zaměstnavatel přesvědčit o tom,že tato práva opravdu platí.
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen poskytnout pracovní volno zaměstnanci k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření. Druh mezi rodinné příslušníky nepatří.
Zaměstnavatel je dále povinen poskytnout pracovní volno při narození dítěte manželce (družce) zaměstnance na nezbytně nutnou dobu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět.
Tyto překážky v práci na straně zaměstnance s náhradou mzdy upravuje nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce.
Pokud chcete po narození dítěte se svým partnerem zůstat déle doma, má Váš partner nárok na rodičovskou dovolenou, protože platí, že otec může čerpat rodičovskou dovolenou v době, kdy je matka na dovolené mateřské.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Josef Bittner | 19.2.2007 | Ukončení pracovního poměru

Jak napsat výpověd k ukončení pracovního poměru.

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Dále v ní musí být uvedeno jméno zaměstnance a zaměstnavatele. Důvod výpovědi stejně jako výpovědní doba uvedeny být mohou, ale ani nemusí.
Výpověď je platná doručením zaměstnavateli.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Stanislav | 19.2.2007 | ukončení pracovní smlouvy

Předem děkuji za odpověď,
a rád bych se ještě zeptal. To že se odstupné vyplácí tehdy, pokud jsem dostal výpověď nebo uzavřel dohodu z důvodu nadbytečnosti, zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, nebo přesunu zaměstnavatele jsem se dočetl. Když jsem tedy podepsal ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (dohodou), můžu ještě vznést nějaké nároky vůči bývalému zaměstnavateli? Ptám se proto, jestli se můžu zajímat o některé z povinností zaměstnavatele. Jestli mám ještě na něco nárok, nebo zda má zaměstnavatel při takovémto ukončení pracovní smlouvy vůči mě nějaké povinnosti?
Předem děkuji za odpověď,
s pozdravem S.

Odpověď:

Dobrý den,
i po ukončení pracovního poměru přetrvávají mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem určitá práva a povinnosti. Jsou si např. navzájem odpovědní ze způsobené škody a přetrvává povinnost k její náhradě. Dluží-li zaměstnavatel zaměstnanci mzdu nebo odstupné, tento dluh ukončením pracovního poměru rovněž nezaniká, stejně tak jako nároky zaměstnance z nemoci z povolání.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

« | 1 | .. | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect