Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jana | 10.2.2017 

Chtěla bych se zeptat, zda je vážnou provozní překážkou třísměnný provoz. Chtěla bych mít zkrácený úvazek - 6 hodin(celý úvazek 7,5 hodiny) z důvodu péče o dítě mladší 15-i let. Mám se vracet po rodičovské RD.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Podle mého názoru je zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti o zařazení např. do ranní směny, popř. o jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Překážkou by však mohly být zmíněné provozní důvody. Zaměstnavatel tyto důvody musí specifikovat. V případě, že tak neučiní, nebo s vymezením důvodů nebudete souhlasit, můžete se obrátit na inspekci práce nebo/a podat žalobu k soudu. Doporučovala bych Vám však řešení dohodou.

Kateřina Lovitt

Renapoka | 6.2.2017 

Dobrý den,
můj dotaz se týká práce na částečný úvazek a možnosti vrátit se zpět na rodičovskou dovolenou.
Chtěla bych se zeptat, jestli je po oznámení tohoto záměru zaměstnavateli možno odejít na RD okamžitě, nebo zdali je zde ze zákona nějaká doba, po kterou musím zůstat, než si zaměstnavatel najde náhradu? (např. 2 měsíce stejně jako v případě výpovědi)? Děkuji Vám předem za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená nemusí být čerpána do 3 let věku dítěte souvisle, v době do dosažení tří let věku dítěte můžete opakovaně požádat o čerpání rodičovské dovolené v kratším rozsahu a zaměstnavatel má povinnost Vám takové čerpání pracovního volna umožnit. Forma žádosti o poskytnutí rodičovské dovolené není zákonem stanovena, lze však doporučit písemnou formu. Rovněž není stanovena doba, ve které je nutné požádat o dočerpání rodičovské dovolené. Doporučovala bych co nejdříve, vezmete-li v úvahu situaci zaměstnavatele, který bude chtít pravděpodobně zaměstnat po dobu Vaší další RD jinou pracovní sílu na dobu určitou.

Kateřina Lovitt

Kapa | 3.2.2017 

Dobrý den, mám dotaz ohledně práce na částečný úvazek při rodičovské dovolené a vlivu na budoucí důchod.
Konkrétně jde o to, že jsem zaměstnavatele požádala o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Nyní bych se v 1 roce dítěte chtěla vrátit do práce u stejného zaměstnavatele na malý úvazek (a ukončit tak rodičovskou dovolenou), přičemž ale stále budu pobírat rodičovský příspěvek a pečovat o dítě do 4 let. Jde mi o to, jestli se dá nějak zabránit tomu, aby mi tento snížený úvazek ovlivnil výši budoucího důchodu? Od zaměstnavatele totiž dostanu na konci roku list důchodového pojištění, kde už nebudu mít zaznamenány vyloučené doby a samozřejmě odvody na mé důchodové pojištění budou nízké. Na nižší úvazek jsem měla v plánu pracovat delší dobu, ale pokud by to mělo mít velký vliv na můj budoucí důchod, tak bych to asi raději přehodnotila.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
péče o dítě ve věku do čtyř let se považuje za náhradní dobu pojištění, i když se neodvádí za tuto dobu žádné pojistné. Pokud budete pracovat na nižší úvazek s nižší mzdou, bude za Vás zaměstnavatel odvádět pojistné na sociální zabezpečení z této nižší mzdy. Nižší výdělek ovlivní výši starobního důchodu. Abyste se dozvěděla, jak konkrétně bude důchod nižším výdělkem ovlivněn, doporučuji kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Pajina | 2.2.2017 

Dobrý den, pracuji jako pokojská 13 let bez znalosti AJ. Nyní nová vedoucí nařizuje povinnou znalost AJ, pokud neuspěji v testu dostanu výpověd. Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz pravděpodobně zní, zda mí zaměstnavatel právo Vám dát výpověď, pokud v testu neuspějete. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce. Podle rozhodnutí soudů může zaměstnavatel dříve stanovené požadavky pro řádný výkon práce změnit, zejména ukazuje-li se, že prostřednictvím dosud vymezených požadavků není možné dosahovat odpovídajících pracovních výsledků. Zaměstnavatel po Vás může požadovat znalost anglického jazyka na určité úrovni, tak abyste mohla dosahovat požadovaných pracovních výsledků. Pokud jako pro pokojskou je znalost anglického jazyka při práci nutná a zaměstnavatel od Vás znalost tohoto jazyka požaduje, může Vám dát z tohoto důvodu výpověď.

Eva Fialová

Petra | 28.1.2017 

Dobrý den, probíram rodičovský prispevek v 3-lete variantě na 11-ti měsíční dcerku a jsem znovu těhotná (pred odchodem na mateřskou jsem byla normálně zaměstnaná). Co mam udělat, abych nepřišla o zbyly RP na prvni dite, a budu i na druhe pobírat mateřskou, nebo rovnou rodicovskou? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se v rodině narodí další dítě, má rodič dítěte nárok na čerpání peněžité pomoci v mateřství, nebo na rodičovský příspěvek v souvislosti s narozením dalšího dítěte. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě zaniká.

Eva Fialová

Michala | 25.1.2017 

Dobrý den, mohu chtít po svém zaměstnavateli změnu úvazku z full-time na part-time, jestliže po návratu z RD za nějakou dobu zjistím, že mi plný úvazek nevyhovuje vzhledem k nutné péči o malého 3,5letého syna? Resp. musí mi zaměstnavatel vyhovět nebo nemusí? Co když mi namítne, že vzhledem k jeho fungování a provozu mi to umožnit nemůže? Mohu se nějak dál dožadovat úpravy pracovní doby, resp. úvazku? Předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám poskytl kratší pracovní dobu. Tyto důvody musí specifikovat. V případě, že tak neučiní, nebo s vymezením důvodů nebudete souhlasit, můžete se obrátit inspekci práce nebo/a podat žalobu k soudu.

Eva Fialová

Judita | 24.1.2017 

Dobrý den, byla jsem nucena ukončit pracovní poměr z důvodů šikany mé přímé nadřízené. Výpověd jsem dala s 2 měsíční výpovědní lhůtou a zdůvodnila jsem to z důvodu šikany mé přímé nadřízené.. Chci se zeptat kolik budu pobírat podporu v nezaměstnanosti?? Bude to těch 65 % nebo míň..?? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Pokud jste výpověď zdůvodnila šikanou na pracovišti, nejedná se o skončení pracovního poměru bez vážného důvodu.

Eva Fialová

Anna | 24.1.2017 

Dobrý den, pracuji v administrativě, mám dvě děti. Jsem vyčerpaná ze všech povinností, které mám, nejschůdnější by se mi jevilo pracovat na zkrácený úvazek. Jsem schopná, práci bych stihla, zvládla i za tu kratší dobu. Má zaměstnavatel povinnost mi vyhovět? Někde jsem zaslechla, že od roku 2017 je nějaká změna, ale nedokážu to dohledat. Práci úplně opouštět nechci, ale na plný pracovní úvazek je to pro mě příliš vyčerpávající.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Novela zákoníku práce na této povinnosti zaměstnavatele nic nezmění.

Eva Fialová

Petr | 23.1.2017 

S 10 letou dcerkou cestujeme vlakem – provozovatelem jsou ČD, které v r. 2012 zavedly separované vagony pro ženy. Na můj dotaz, zda bychom byli z takového vagonu vyvedeni, kdybychom do něj s dcerkou omylem či úmyslně vstoupili, nám bylo železničním personálem sděleno, že vyveden železniční policií bych byl pouze já kvůli mému pohlaví a nezletilá dcerka by zůstala dále ve vagoně bez dozoru. Je takový postup správný, nebo má být v takovém případě vyvedena i nezletilá dcera, společně s rodičem nesprávného pohlaví?

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz se netýká náplně této právní porady. Doporučuji prostudovat si přepravní podmínky Českých drah.

Eva Fialová

Svetluska | 19.1.2017 

Dobrý den chtěla bych poprosit o radu . Mám problémy se zdravím a nedaří se mi zůstat v práci vždy se mi něco zkomplikuje zdravotně va já musím hledat novou práci ta je vždy náročně manuální bohužel se ani tento rok nezlepšil a prodělala sem infarkt takže sem bez práce nestihla sem podepsat smlouvu tak sem zůstala na úřadu práce žádám o castecny invalidni důchod chtěla bych pracovat z domu neznate nejake kontakty na které bych se mohla obrátit podpora se krátí a s platů uklízečky nedokážu vše platit acnechci být rodině na krku prosím jestli máte nějakou radu budu vám velice vděčná

Odpověď:

Dobrý den,
doporučovala bych Vám obrátit se na nějakou občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště, která by Vám pomohla orientovat se na trhu práce a nalézt řešení Vaší nepříznivé situace. Rovněž se můžete obrátit na úřad práce s žádostí o dávky podpory v hmotné nouzi (nárok na dávky v hmotné nouzi by se posuzoval podle Vašich majetkových poměrů).

Kateřina Lovitt

Věra | 19.1.2017 

Dobrý den, pracuji jako učitelka, p mateřské jsem při přebírání platových dekretů opakovaně upozorňovala (bohužel ústně), že délka praxe je podle mne chybná. Byla jsem vždy odbyta, že jsou roky krácené, protože jsem studovala. Až letos jsem se nedala a účetní opravdu našla chybu - délku praxe jsem měla cca o 2,5 kratší (místo skutečného nástupu z mateřské (3. dítě) mi počítali datum 3 let dítěte. Účetní mi ihned doplatila 26 tisíc (poslední tarifní skok před 2 lety). Chyba se však táhla 10 let, tj. je tam další tarifní stupeň, který mi byl přiznán později. žádala jsem písemně o dopočítání, ředitel odpověděl, že požadavky požadují za vypořádané. Ústně mi sdělil, že je to promlčené. Mám nějakou šanci domoci se spravedlnosti? Jak se počítá praxe u rodičovské, když jsem celkem nad šest let byla doma 1 rok, 140 dní, ale při mateřské jsem na částečný úvazek rok pracovala? Někdy v půlce mateřské, ne na konci.

Odpověď:

Dobrý den, zápočet praxe pro zařazení do platového stupně příslušné platové třídy upravuje § 123 odst. 4 zákoníku práce a § 4 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Obecně platí, že do platového stupně zařadí zaměstnavatel zaměstnance podle doby předchozího výkonu práce a tzv. náhradní doby vztahující se k péči o dítě a k výkonu vojenské služby. V souhrnném rozsahu nejvýše 6 let započte zaměstnavatel zaměstnankyni doby vztahující se k péči o dítě. Tato maximální míra zápočtu je stanovena bez ohledu na to, o kolik dětí zaměstnankyně pečovala. Podle mého názoru, pokud jste 1 rok při mateřské pracovala, měla by být tato praxe započítána. Prokázání předchozí praxe je věcí zaměstnance. více

Monika | 19.1.2017 

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám do září roku 2019. Žiji sama se svými dětmi a ráda bych nastoupila do práce na zkrácený úvazek. Je to možné když pobírám rodičovský příspěvek? Mohu si pak zažádat o slevu na dani na děti? Pokud ano je tato výše ovlivněna výší příjmu? Jestliže pracovat můžu, odvádí pak za mne pojištění nadále stát nebo zaměstnavatel?
Děkuji za Vaši odpověď. Monika Gregušová

Odpověď:

Dobrý den, po dobu rodičovské dovolené můžete u Vašeho zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší stávající pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce. Pokud chcete u zaměstnavatele vykonávat práci, která je stejně druhově vymezena, nástupem do práce končí Vaše rodičovská dovolená. U jiného zaměstnavatele můžete vykonávat i stejnou práci, kterou máte se stávajícím zaměstnavatelem sjednanou v pracovní smlouvě, ale jen s písemným souhlasem Vašeho stávajícího zaměstnavatele. Pokud budete pro zaměstnavatele vykonávat práci na základě dohody o provedení práce, bude zaměstnavatel z této dohody odvádět zdravotní a sociální pojištění, pokud Váš výdělek překročí částku 10. více

marcela | 19.1.2017 

dobrý den, mohu čerpat ošetřovné jako doprovod-samoplátce 7letého dítěte do lázní
děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle mého názoru nárok na dávku nemocenského pojištění z důvodu doprovodu 7-letého dítěte do lázní nemáte. S dotazem můžete rovněž kontaktovat příslušnou OSSZ.

Kateřina Lovitt

Jana | 17.1.2017 

Dobrý den,
asi za 2 měsíce mi končí mateřská dovolená (PPM) a budu se vracet do zaměstnání. V péči o dítě mě vystřídá otec (bude pokračovat rodičovskou dovolenou).
Můžete mi prosím poradit, kdy nejpozději musí otec tuto skutečnost ohlásit zaměstnavateli? Jakou formou oznamuje/žádá?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
forma žádosti o poskytnutí rodičovské dovolené není stanovena, lze však doporučit písemnou formou. Z žádosti by mělo jasně vyplývat, že je žádáno o poskytnutí rodičovské dovolené k péči o dítě a v jakém rozsahu. Zaměstnavatel je pak povinen rodičovskou dovolenou v požadovaném rozsahu rodiči poskytnout.

Kateřina Lovitt

Jitka | 17.1.2017 

Jsem na rodičovské dovolené - synovi je 9 měsíců. U zaměstnavatele mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou, úvazek 1. Nyní mi zaměstnavatel nabídl přivýdělek se stejnou prací. Když mi udělají dodatek k původní pracovní smlouvě na kratší úvazek a dobu určitou a já otěhotním, což bych chtěla, příští rok, bude se mi mateřská dovolená na druhé dítě počítat z původního úvazku jedna nebo z toho kratšího? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Kateřina Lovitt

TommyK | 14.1.2017 

Dobrý den,
Pracuji rok pod agenturou ve firmě a koncem listopadu jsem nastoupil na neschopenku (přetížení lokte). Po pěti týdnech neschopnosti mi přišlo že firma ukončuje mé dočasné přidělení a tudíž zaniká pracovní poměr, ikdyž neschopnost není ještě ukončena.
Lze s tím něco dělat nebo si mám hledat jinou práci.

Odpověď:

Dobrý den,
vztah mezi agenturou práce a zaměstnancem se řídí pracovní smlouvou nebo dohodou o pracovní činnosti. Píšete-li, že zaniká pracovní poměr, předpokládám, že máte s agenturou práce uzavřenu pracovní smlouvu. Obecně platí, že pracovní poměr lze ukončit pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Pokud není v pracovní smlouvě sjednána doba ukončení, např. ukončením dočasného přidělení, nebo konkrétní datum ukončení smlouvy, lze pracovní poměr ukončit dohodou, výpovědí nebo okamžitým zrušením pracovního poměru. Těmito způsoby lze pracovní poměr sjednaný na dobu určitou ukončit i před datem, kdy má pracovní poměr skončit. Zákoník práce, až na některé výjimky, zakazuje dát výpověď zaměstnanci v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným.

Eva Fialová

Kateřina | 12.1.2017 

Dobrý den, prosím o info. Během jara končím rodičovskou dovolenou (mám tři děti a v zaměstnání jsem nebyla 8 let) a již proběhla schůzka se zaměstnavatelem o návratu zpět do práce, kde mi bylo sděleno, že není možné pracovat na zkrácený úvazek, pouze plný. Jedná se o kancelářskou práci, kde se mimo jiné komunikuje s cizinou. Může se zaměstnavatel odvolávat, že potřebují plný úvazek právě kvůli komunikaci s jinými kontinenty a kvůli jejich časovým posunům? Jaké jsou např. závažné překážky, pro které zaměstnavatel nemůže poskytnout práci na zkrácený úvazek a to speciálně u zaměstnání v kanceláři? Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.

Eva Fialová

Slunecnice | 11.1.2017 

Dobrý den, během léta jsem vrátila zpět na plný úvazek po rodičovské dovolené. Dosud jsem měla 2x OČR (celkem 12 dní), nyní mám dítě opět nemocné a potřebuji se o něj doma starat. Může na mě zaměstnavatel vyvíjet tlak z důvodu jeho nespokojenosti pro častější absence, než když jsem byla bezdětná? Jak se mohu bránit, bude-li mě nepřímo "tlačit" k tomu, abych podala výpověď? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel v pracovněprávních vztazích musí dodržovat zásadu rovného zacházení a zásadu zákazu diskriminace. Podle antidiskriminačního zákona se přímou diskriminací se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to mimo jiné z důvodu rasy pohlaví. Za diskriminaci z důvodu pohlaví se považuje i diskriminace z důvodu těhotenství, mateřství nebo otcovství. Pokud budete mít dojem, že s Vámi zaměstnavatel zachází méně příznivě z důvodu mateřství, můžete ho, nejlépe písemně upozornit, aby se takového jednání zdržel. Porušování zákazu diskriminace můžete ohlásit inspektorátu práce nebo i podat žalobu k soudu na zdržení se diskriminačního jednání.

Eva Fialová

Julia | 11.1.2017 

Dobrý den, chci se zeptat mam přítele po operaci prave ruky, a vozim ho na prevazy a kontroly do nemocnice vždy si vemu propustlu zaměstnavatel platí jen dve hodiny a nestíhám se do práce vratit za dve hodiny existuje nějaký paragraf a kdo ho vystavuje a případně kolikrát se da vystavit děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu.

Eva Fialová

Michaela | 9.1.2017 

Dobrý den, v říjnu 2017 se mám vrátit po RD do zaměstnání na pozici přepážková pracovnice na poště, kde je směnný provoz ranní a odpolední, problém je ale v tom, že bych musela hodinu dojíždět a neměl by mi kdo odvádět děti do školy a školky, byla jsem rozhodnutá dát výpověď, ale známá mi radila, abych to nedělala, že mám normálně přijít, že chci nastoupit, ale z důvodu péče o děti nemůžu nastoupit na jejich směnný provoz, že bych potřebovala např. prac. dobu od 8 - 14 hod., což vím, že není možné. Ale z důvodu když mám děti (5 a 2 roky), mám na to právo a když na to nepřistoupí, tak mi musí dát zaměstnavatel výpověď, jelikož já jsem nastoupit chtěla ( i když za jiných podmínek). Je to opravdu takto? Pokud ano, jak bych měla postupovat? Je nějaké přesné znění takového zákona, který bych mohla použít, aby mi dali oni výpověď a já měla nárok na odstupné?
Moc děkuji za radu a info, snad jsem to napsala srozumitelně. Kovářová M.

Odpověď:

Dobrý den podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Zaměstnavatel má povinnost vyhovět Vaší žádosti o jinou vhodnou úpravu pracovní doby, ledaže by mu v tom bránily vážné provozní důvody, kterými jsou ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. více

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 215 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect