Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Květa | 23.10.2017 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak probíhá a jak mám požádat o střídání na rodičovské s otcem dětí (nejsme manželé). V současnosti jsem s dětmi doma já (máme 2 děti ve věku 6 měsíců a 2 roky), ale chtěla bych se vrátit zpátky do práce a zbytek rodičovské by čerpal manžel. Jak to prosím v praxi probíhá a jak to mám zařídit? A mohla bych se potom s partnerem ještě znovu prostřídat, že bych se vrátila zpátky k dětem?

Děkuji, Květa

Odpověď:

Dobrý den,
jestliže se chtějí rodiče během rodičovské dovolené vystřídat, je zpravidla nejjednodušší, když se společně dostaví na úřad práce (nejlépe k poslednímu dni v měsíci, který předchází měsíci, kdy matka dítěte chce zpět nastoupit do zaměstnání). Matka zde ukončí na základě vlastní žádosti pobírání rodičovského příspěvku a otec si současně požádá na základě vlastní žádosti o pobírání rodičovského příspěvku. S partnerem se můžete střídat, vezměte však v úvahu i složitou situaci zaměstnavatele, který za Vás pravděpodobně zaměstnal po dobu Vaší rodičovské dovolené pracovní sílu na dobu určitou. Doporučuji se se zaměstnavatelem předem dohodnout. Rovněž bych doporučovala obrátit se na úřad práce, který rozhodl o přiznání Vašeho rodičovského příspěvku, a který Vám poradí ve Vaší konkrétní situaci.

Kateřina Lovitt

Jitula | 21.10.2017 

Dobrý den, od ledna mám nastoupit po RD na plný úvazek do práce, nicméně v práci chtějí, abych šla na pár dní už od listopadu. Je výhodnější zkrácený úvazek, nebo dohoda o práci? Jde mi o to, aby mi 2 měsíce práce na nižší úvazek nesnížily například dávky v pracovní neschopnosti nebo paragrafu po novém roce, když už budu pracovat na plný úvazek..počítají se z průměrného měsíčního výdělku za poslední měsíce nebo z průměrného denního výdělku? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nemocenská i ošetřovné se vypočítává z tzv. denního vyměřovacího základu, který se zjistí ze započitatelného příjem zúčtovaného zaměstnanci v rozhodném období, kterým je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikl nárok na dávku. Pokud budete pracovat na zkrácený úvazek a budete pobírat nižší mzdu, budou se Vám dávky nemocenského a ošetřovného vypočítávat z nižšího vyměřovacího základu.

Eva Fialová

Naty | 19.10.2017 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli exekutor může přijít k vám domů bez jakéhokoliv upozornění či dopisu o probíhající exekuci a říct vám o jakési exekuci, říct si o peněžní částku která je větší než údajná exekuce, pobíhat po bytě(který není váš) bez vašeho dozoru a lepit si štítky jak se mu zlíbí a vyhrožovat vám? Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této právní poradny.

Eva Fialová

janafe | 19.10.2017 

Dobrý den,
Vím, že dotaz určitě už proběhl, ale jak to je s financemi při péči o postiženého syna? Lze kombinovat rodičovskou a zároveň řešit i příspěvek na péči? Díky

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek i příspěvek na péči, máte právo čerpat oba příspěvky současně.

Eva Fialová

Trixie | 19.10.2017 

Dobrý den, dcerce jsou dva roky a manžel přišel o práci. Já bych teď mohl jít pracovat a on by byl doma rok s dcerou. Šlo by to? Můžeme se takhle na rodičovské vystřídat? Na internetu jsou různé informace a nevím, co platí. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
s manželem se můžete při čerpání rodičovského příspěvku vystřídat. I pokud se nevystřídáte, můžete zůstat příjemkyní této dávky, protože zajistíte péči o díte jinou zletilou osobou.

Eva Fialová

Mája | 19.10.2017 

Dobrý dne, ráda bych požádala o radu ohledně problému v práci. Jsem žena a sedím v kanceláři s 1 kolegou. Často operativně probíráme záležitosti, které právě řešíme s klienty apod. 1x týdně pak máme společné porady s ostatními kolegy z dalších kanceláří. Kolega pravidelně vydává moje nápady a řešení situací za své. Upozornila jsem ho na to, ale stejně pokračuje, na poradě ho před ostatními nechci srážet a dětinsky se hašteřit. Jedinkrát jsem na poradě řekla, že to, co odprezentoval jako svůj nápad, byl ve skutečnosti nápad můj
a kolegové řekli, že to není důležité a že se chovám jako slepice. Je možné se nějak bránit kolegovo chování?

Odpověď:

Dobrý den,
je na zaměstnavateli, aby vytvářel podmínky pro výkon práce. Proto byste měla obrátit na zaměstnavatele a oznámit mu chování Vašeho kolegy. Zaměstnavatel by měl situaci řešit, např. napomenutím Vašeho kolegy nebo jeho přesunutím do jiného pracovního místa.

Eva Fialová

Jana | 19.10.2017 

Dobrý den, mám malého syna a v prosinci budu odcházet z rodičovské zpět do práce. Nedaří se mi pro něj najít ani školku, ani hlídání. To, co jsem našla, si nemůžu dovolit. Do práce ho brát nemůžu. Jsem samoživitelka, nemám babičku a ani jiné příbuzné, kteří by se mohli o kluka celý den starat. Co mám dělat?

Odpověď:

Dobrý den,
pokuste se se zaměstnavatelem dohodnout tzv. neplacené volno. Nebyla byste sice již na rodičovské dovolené, ale zaměstnavatel by Vám po návratu musel přidělovat práci podle vaší platné pracovní smlouvy. V této době Vám zaměstnavatel může dát výpověď stejně jako jinému zaměstnanci, to znamená pouze v případech stanovených zákoníkem práce. Nárok na přijetí dítěte do mateřské školy je bohužel účinný až od 1.9.2018.

Eva Fialová

Lucie | 19.10.2017 

Dobrý den, můj podřízený neustále říká neslušné vtipy. Mě je to nepříjemné, ale nemám problém mu říct, že to vtipné není. Vtipy a narážky ale říká i před brigádnicemi, které se vzhledem k nižší pracovní pozici proti tomuto chování zdráhají ohradit. Přestože je u nás neformální prostředí, myslím si, že toto chování je přes čáru. S kolegou jsem se sešla a mezi čtyřma očima se mu pokusila vysvětlit, že to není vhodné a že chci, aby s tím přestal. On se urazil, ale ve vtipech a dvojsmyslech nadále pokračuje, jen vždycky ještě doplní "hlavně se neurazte" apod. Vyhodit ho určitě nechci, ale nevím, co mám dělat... Můžete mi poradit?

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda jste zaměstnavatelka nebo jednáte v pracovněprávních vztazích za zaměstnavatele. Obtěžování z důvodu pohlaví v pracovněprávních vztazích se považuje za diskriminaci. Odpovědnost za diskriminaci nese zaměstnavatel. Ten má povinnost zajišťovat rovné zacházení ze všemi zaměstnanci. Zaměstnavatel musí takovému jednání svého zaměstnance zabránit, jinak by mohl čelit kontrole ze strany inspekce práce nebo žaloby na odstranění diskriminace. Jednání zaměstnance lze považovat za porušení pracovních předpisů vztahujících se k prováděné práci. Za tři taková porušení může být zaměstnanec upozorněn na možnost výpovědi a za další takové porušení v následujících 6 měsících, mu může zaměstnavatel dát výpověď.

Eva Fialová

Iva | 19.10.2017 

Dobrý den,
pracuji v malé firmě, která má 7 zaměstnanců, z toho jsme dvě ženy. Náš ředitel má ve své kanceláři erotický kalendář a mně i mojí kolegyni je to velice nepříjemné kdykoliv s ředitelem něco u něj řešíme. Ředitele jsem na to již upozorňovala, ale kalendář zatím neodstranil. Můžete mi poradit, jak lze situaci řešit? Můžeme po řediteli požadovat, aby kalendář odstanil a máme nějaké prostředky, jak se bránit, pokud odmítne? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš ředitel se vystavením erotického kalendáře dopouští obtěžování nebo dokonce sexuálního obtěžování. Obtěžováním je i vytváření pokořujícího nebo urážlivého prostředí. V případě sexuálního obtěžování pak se sexuálním podtextem. Za dodržování zásady rovného zacházení a zásady zákazu diskriminace je odpovědný zaměstnavatel. Doporučuji se proto obrátit na něj, aby svému zaměstnanci nařídil kalendář nevystavovat. Upozorněte svého zaměstnavatele, že v případě, že nebude situaci řešit, můžete dát podnět k inspekci práce nebo žalobu k soudu na odstranění a zdržení se diskriminačního chování.

Eva Fialová

Lucka | 19.10.2017 

Dobrý den, mám 3 letou dceru, pobírám rodičovský příspěvek, ale nejsem na rodičovské dovolené, protože nejsem zaměstnaná (před porodem jsen studovala, školu jsem již dodělala). Chtěla bych se zeptat, od kdy si musím platit pojištění a kam musím jít co nahlásit. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte na mysli zdravotní pojištění, osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku jsou tzv. státními pojištěnci. To znamená, že za Vás zdravotní pojištění hradí stát.

Eva Fialová

Arnošt  | 18.10.2017 

Dobrý den,
řeším nyní odchod do starobního důchodu a zaujala mě jedna věc. Zákon o důchodovém pojištění umožňuje snížení věku odchodu do důvodu (u žen) v závislosti na počtu vychovaných dětí. Já jsem sám vychoval dvě dcery (manželka bohužel zemřela krátce po jejich narození), nikdy jsem se znovu neoženil ani jsem děti nevychovával s nějakou družkou apod. Byl jsem na to prostě sám. A říkám si, že i já jsem vychoval 2 děti a měl bych mít nárok na odpočet let z věku odchodu do důchodu, i když nejsem žena. Je toto možné nějak nárokovat? Není to diskriminace z důvodu pohlaví? Mám v tomto ohledu nějaká práva? A s kým to mám případně řešit?

Děkuji.

Arnošt Z.

Odpověď:

Dobrý den,
bohužel nárok na snížení hranice odchodu do důchodu nemáte ze zákona nemáte. Můžete nicméně podat žádost k ministryni práce a sociálních věcí o odstranění tvrdosti zákona. Pokud jste pečoval o děti do 4 let jejich věku a z tohoto důvodu jste nemohl vykonávat zaměstnání, můžete požádat ČSSZ o započtení této doby jako náhradní doby sociálního pojištění. Za tuto dobu by se Vám počítal důchod.

Eva Fialová

Vilma | 18.10.2017 

Dobrý den,
budu se brzy vracet do zaměstnání a mám obavu, že mě nebude chtít zaměstnavatel přijmou na pracovní místo, na kterém jsem pracovala před nástupem na mateřskou. Slyšela jsem v televizi, že zaměstnavatel má již povinnost přijmout mě nejen podle pracovní smlouvy, ale na stejné místo, kde jsem před tím pracovala. Jenže na mém místě je zástup, který pracuje velmi dobře a již teď mám signály, že mě zaměstnavatel bude chtít zařadit na jinou pracovní pozici. Má na to právo? Jsme malý kolektiv a ráda bych opět zastávala své pracovní místo. Na co mám přistoupit, když se se mnou bude chtít dohodnout o mém odchodu? Na základě čeho může můj odchod požadovat?

Odpověď:

Dobrý den, pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele tato skutečnost nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Převést na jinou práci Vás zaměstnavatel nemůže. Můžete se ovšem se zaměstnavatelem dohodnout na změně druhu práce. S touto změnou byte musela souhlasit. více

Matylda Hornovská | 18.10.2017 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s PPM a rodičovským příspěvkem v mém případě.
Prvnímu dítěti budou 3 roky v lednu 2018, termín porodu druhého dítěte je červenec 2018. Moje pracovní smlouva byla na dobu určitou, skončila dnem nástupu na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Budu mít nárok na PPM? V případě, že ne, co mám dělat v mezidobí, mezi lednem a červencem? (Rodičovský příspěvek mám nastavený na 3 roky) Mám si hledat zaměstnání? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na PPM mít nebudete, pokud nebudete splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění a jeho trvání nejméně 270 v posledních dvou letech, kupříkladu tím, že si nastoupíte do nového zaměstnání. Pokud nebudete zaměstnaná, doporučuji se po skončení stávající rodičovské dovolené přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce.

Eva Fialová

Karla | 18.10.2017 

Dobrý den,
v současnosti jsem doma na rodičovské (synovi je 1,5 roku) a od kolegyň z práce jsem se dozvěděla, že v současnosti firma, ve které jsem před rodičovskou pracovala, realizuje velice zajímavé dlouhodobé školení, kterého bych se ráda zúčastnila, protože by mi umožnilo získat informace o novinkách v práci a při návratu do práce by mi to mohlo hodně pomoci. Psala jsem své šéfové ve firmě, pod kterou jsem pracovala, ale ta mi napsala, že školení je určeno jen pro zaměstnance a zaměstnankyně a ne pro osoby na mateřské a rodičovské. Chtěla jsem se zeptat, jestli tohle může zaměstnavatel udělat. Není to možné považovat za diskriminaci? Můžu se proti tomu nějak bránit?

Předem děkuji za informaci, Karla

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí dodržovat zásadu rovného zacházení se všemi zaměstnanci a zásadu zákazu diskriminace. Toto se týká i zaměstnanců a zaměstnankyň na rodičovské dovolené. Podle antidiskriminačního zákona je zakázána diskriminace z důvodu pohlaví, kterou se rozumí i diskriminace na základě rodičovství. Pokud je školení určeno zaměstnancům a Vy jste zaměstnankyní společnosti, je odmítnutí Vaší účasti pouze z důvodu rodičovství diskriminační. Na toto svého zaměstnavatele nejlépe písemně upozorněte a trvejte na své účasti.

Eva Fialová

Marcela | 15.10.2017 

Dobrý den, je mi 52 let a poslední rok jsem byla v invalidním důchodu, ale teď už jsem zdravá a můžu se vrátit do práce. Problém je, že na místech, kam se se svou kvalifikací hodím, mě nechtějí přijmout. Myslím si, že je to proto, že je to jednak proto, že už nejsem mladá a jednak právě proto, že jsem do práce poslední rok nechodila kvůli nemoci. Když se mě u pohovoru ptají, proč mám v životopise za poslední rok prázdné místo, odpovídám po pravdě. Mohu to nějak zamlčet při přijímacím řízení?

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel může od zaměstnance na pohovoru požadovat jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy (§ 30). Pokud na otázku ohledně Vašeho zdravotního stavu v uplynulém roce nechcete odpovědět, raději se pokuste odpovědět vyhýbavě i přesto, že zaměstnavatel nemá právo takovou informaci požadovat.

Kateřina Lovitt

Kateřina | 13.10.2017 

Dobrý den, nejsem si jistá, jestli tento dotaz patří do Vaší poradny, ale mám problém s podmínkami na pracovišti. Pracuji v malé firmě se samými muži a jediný problém, který s tím mám, jsou záchody. Na dámském záchodku není odpadkový koš. Šéf ho koupit nechce, přestože jsem ho o to žádala. Myslím, že se prostě jen nedokáže vcítit do situace, kdy musím během "svých dnů" několikrát denně projít přes celou kancelář, zatímco se snažím nejrůznějšími způsoby skrývat použité dámské potřeby, které nesu do koše u svého stolu, kde pak zůstanou, dokud nepřijde 1x za 3 dny uklízečka. Existují nějaké právní předpisy, které by zaměstnavateli ukládali, jaké podmínky musí v tomto směru pro zaměstnance připravit? Nebo je jediné řešení, koupit si koš na wc sama? Děkuji, Kateřina V.

Odpověď:

Dobrý den, v ustanovení § 2 zákona č. 309/2006 Sb., zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, se mimo jiné stanoví, že zaměstnavatel je povinen zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště, aby prostory pro osobní hygienu, převlékání, odkládání osobních věcí, odpočinek a stravování zaměstnanců měly stanovené rozměry, provedení a vybavení, a aby v těchto prostorách byla zajištěna pravidelná údržba, úklid a čištění. Co se týká sanitárních zařízení na pracovišti, tak § 54 odst. 6 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. více

Jana | 11.10.2017 

Dobrý den,
vracím se po rodičovské dovolené do práce. Smlouvu mám na zkrácený úvazek ( 4 hodiny ), ale zaměstnavatel po mě chce 8 hodin - vždy to tak fungovalo. Chtěla bych se věnovat dětem a manžel pracuje celý týden mimo domov. Můžeme mě nutit?

Předem děkuji za odpověď.
Jana

Odpověď:

Dobrý den,
Ne, nemůže. Zaměstnavatel je po Vašem návratu z rodičovské dovolené povinen přidělovat Vám práci podle Vaší pracovní smlouvy.

Kateřina Lovitt

Jana | 11.10.2017 

Dobrý den. Jsem na RD, původně do věku 3 let mého syna. Chtěla bych si tuto dobu prodloužit na 4 roky. Musím oznamovat zaměstnavateli? S vysokou pravděpodobností pro mne nebude mít další uplatnění. Mám nárok na odstupné i po 4 letech nebo jen po 3 letech? Pokud jen po 3 letech, mohu si zvolit 4 letou variantu bez vědomí zaměstnavatele a vyčkat, zda mi po 3 letech dá výpověď vč.odstupného? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce máte právo na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Rodičovská dovolená trvá tedy maximálně 3 roky. Na čtvrtý rok se se zaměstnavatelem musíte dohodnout na poskytnutí tzv. neplaceného volna, které Vám nemusí umožnit (nejedná se tedy o prodloužení rodičovské dovolené). Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví a neumožní Vám tzv. neplacené volno, budete muset pracovní poměr ukončit. Pokud dáte výpověď Vy, nebudete mít na odstupné nárok.

Kateřina Lovitt

Mirka | 11.10.2017 

Dobrý den. Momentálně jsem na mateřské a čekám druhé dítě ( je mi 32). Přemýšlím o doplnění vzdělání s více technickým zaměřením , it ( mám Mgr v humanitních studiích). Zda byste mohli poradit, kde vyhledat efektivní kurz v Praze, který lze skloubit s péči o děti a domácnost? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz bohužel nespadá do náplně této poradny.

Kateřina Lovitt

Katka | 10.10.2017 

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o Váš právní názor, týkající se platnosti konkurenční doložky. Pracuji několik let jako OSVČ pro jednu nejmenovanou společnost, zabývající se realitní činností, průměrná provize ve výši 23.000 hrubého/měsíc. Naše spolupráce je ošetřena smlouvou o obchodním zastoupení, jejíž nedílnou součástí je i článek o zákazu konkurence a konkurenční doložka. V ujednáních tohoto článku se poskytovatel zavazuje, že nebude vykonávat po dobu 1 roku po ukončení této smlouvy na území Stč.kraje na vlastní nebo cizí účet realitní činnost (ve smlouvě přesněji vyspecifikováno, co se pod tímto pojmem rozumí), včetně působení ve funkci statutárního či jiného orgánu společnosti, jež se zabývá přímo či nepřímo realitní činností a dále, že nebude vykonávat na témže území činnost, která by měla soutěžní povahu vůči zastoupenému. více

Odpověď:

Dobrý den, pokud jste smlouvu uzavřela jako OSVČ, nejedná se o problematiku upravenou zákoníkem práce, ale občanským zákoníkem. Dle ustanovení § 2518 občanského zákoníku platí, že strany si mohou ujednat, že obchodní zástupce po zániku obchodního zastoupení nesmí na určeném území nebo vůči určenému okruhu osob na tomto území vykonávat na vlastní nebo cizí účet činnost, která by měla soutěžní povahu ve vztahu k podnikání zastoupeného, zejména tu činnost, kterou při obchodním zastoupení vykonával pro zastoupeného. Konkurenční doložka, která tomu odporuje nebo která je ujednána na dobu delší než dva roky od zániku zastoupení, je neplatná. Omezuje-li konkurenční doložka obchodního zástupce více, než vyžaduje potřebná míra ochrany zastoupeného, může soud konkurenční doložku omezit. více

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 222 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect