Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

nevyplnujte:
Dotaz do poradny
Jméno: *
Z důvodů ochrany svého soukromí nevyplňujte celé své jméno. Stačí přezdívka.
Typ dotazu: *
Dotaz: *
Prosíme stručně - maximálně 15 řádků.
Následující údaje jsou neveřejné a na webu se nikde neobjeví
E-mail: * Slouží pro zaslání odpovědi.
Příjmení: * Jméno: *
Kraj: * Pohlaví:
Pracovní stav: Vzdělání:
Využitím poradny a uvedením svých údajů souhlasíte s tím, že Vaše osobní údaje uvedené na tomto formuláři mohou být využívány třetí osobou pověřenou poskytovatelem podpory, event. Evropskou komisí nebo MPSV, a to pouze za účelem kontrolyZodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Kamila | 22.9.2016 

Dobrý den. Potřebuji poradit, jak zrušit garanční smlouvu . Jsem kadeřnice bez ŽL a nalítla jsem, nechala se zaměstnat na dohodu o provedení práce u zaměstnavatele, který není kadeřník a ten mi řekl, že aby mě mohl zaměstnat, musí mít kadeřníka garanta, ale že si ho mám sehnat a zaplatit sama. Tak jsem si ho sehnala, on si s ním sepsal garanční smlouvu a já to zaplatila....ani mě nenapadlo zjišťovat, jestli je to vůbec legální, abych se přiznala, to je tedy první můj dotaz....Po skončení prázdnin cca třech měsících, kdy už mě nepotřeboval, mě ze dne na den vyhodil i se vším mým materiálem,který jsem si musela pořídit za své a zaměstnal jinou kadeřnici....na základě garanční smlouvy, kterou jsem já zaplatila a peníze mi odmítl vrátit..... Moji garantce se to také nelíbí, je to bývalá kolegyně mojí babičky a udělala to pro mne, jinak by do toho nešla, ale bohužel tohle nás nenapadlo že se stane a nemáme to v té garanční smlouvě nijak ošetřené. Tak teď nevím, na základě čeho mužem tu smlouvu zrušit a kam s tím jít, aby zrušení bylo platné. více

Odpověď:

Dobrý den,
bohužel Vám Váš dotaz nemohu zodpovědět, neboť neobsahuje takové informace, abych mohla Vaši situaci posoudit. Pokud budete mít zájem, obraťte se telefonicky na linku právní pomoci Gender Studies, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Eva Fialová

Markéta | 19.9.2016 

Dobrý den! V současnosti jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (9 měsíců). Smlouva u zaměstnavatele mi končí v červnu 2017. Protože můj manžel má smlouvu na dobu neurčitou a může si přivydělávat i prací z domu, rozhodli jsme se, že se vystřídáme - a já jsem udělala konkurz do nového zaměstnání. Zároveň jsem ale několik dní poté zjistila, že jsem čerstvě těhotná. Chci se zeptat, kdy musím o svém těhotenství nového zaměstnavatele informovat (po 12tt, kdy bývá zřejmější, jestli je všechno v pořádku)? A jak to bude s mateřskou dovolenou, ze kterého úvazku mi bude počítaná? Může jít manžel na rodičovskou dovolenou jen na půl roku? A je možné být na rodičovské dovolené souběžně (příspěvek bychom pobírali jeden, to je mi jasné)? Nevím si se svou situací rady, tak uvítám jakýkoli vhled. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce nestanoví žádnou lhůtu, ve které musíte oznámit nástup na mateřskou dovolenou. Obecně byste měla o překážkách v práci informovat zaměstnavatele bezodkladně poté, co se o jejich existenci dozvíte. Na mateřskou dovolenou budete mít v novém zaměstnání nárok. Peněžitou pomoc v mateřství budete čerpat z nemocenského pojištění jak z nového, tak z původního zaměstnání, pokud pracovní poměr v původním zaměstnání neukončíte. S manželem se můžete na rodičovské dovolené libovolně střídat. V čerpání rodičovského příspěvku se můžete střídat po jednom měsíci. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat současně, nárok na rodičovský příspěvek bude mít pouze jeden z Vás.

Eva Fialová

Eva | 19.9.2016 

Dobrý den,
Ráda bych při rodičovské pracovala na zkrácený úvazek na stávající pozici u stávajícího zaměstnavatele. Zaměstnavatel mi v tomto vychází vstříc, došlo by ke změně smlouvy pomocí dodatku a snížení prac. doby. Chtěla bych se zeptat, jaká by byla výše příspěvku na MD v případě nástupu s druhým dítětem, resp. z jakého základu se v tomto případě počítá?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Eva Fialová

Kubíková Blanka | 17.9.2016 

dobrý den, dcera je nezaměstnana a je na ÚP, pracovala v cizine ale pouze vzdy jen 6 mesicu pak 2 mes doma jako dovolena..podporu nepobíra,má nárok na porodné a materskou? otec je cizinec, žijící miimo EU. Dále mě zajíma zda ji bude případná materska vyplácena i pripade ze odjede s miminem za otcem ditete např na rok. Tkz střídavý pobyt..děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud Vaše dcera nesplňuje tyto podmínky, nárok na PPM mít nebude. Není vyloučen, že jí však v cizině vznikl nárok na podobnou dávku. Pokud nemá Vaše dcera nárok na PPM a má bydliště v České republice, bude od porodu čerpat rodičovský příspěvek. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. více

Blimba | 16.9.2016 

Dobrý den, jak je to s prací na plný úvazek a dobíháním rodičovské dovolené na 3 roky. Jak se postupuje pokud jde o práci u téhož zaměstnavatele, u kterého jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a jak je to pokud jsem uzavřela smlouvu u jiného zaměstnavatele.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nastoupíte do práce po rodičovská dovolená tímto končí a Vy již rodičovskou dovolenou nečerpáte. Pokud budete pracovat u jiného zaměstnavatele po rodičovské dovolené, buďto může skočit pracovní poměr u stávajícího zaměstnavatele, nebo můžete mít dva pracovní poměry u dvou zaměstnavatelů. Pokud se výkon činnosti stávajícího zaměstnavatele shoduje s Vaší činností pro nového zaměstnavatele, je třeba, aby Vám stávající zaměstnavatel udělil souhlas s výkonem práce pro tohoto zaměstnavatele.

Eva Fialová

archiv dotazů

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz


Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.osf.cz www.dejmezenamsanci.cz www.eeagrants.cz


 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect