Sexuální obtěžování

Tereza | 23.3.2021 | Sexuální obtěžování

Dobrý den,

píši Vám svůj příběh slzami v očích, neboť jsem v posledních 20 dnech zažila peklo.

Jmenuji se Tereza Synková, pracuji v Burger King Letňany již pátý měsíc.
Cca před měsícem k nám nastoupil nový kolega. Hned první den jsem s ním měla směnu. Upozornila jsem ho na to, že jsem vdaná, aby si dal odstup. On ale dělal, že mě neslyší a začal konverzaci, cituji:" Udělám holku do tří minut, máš ráda, když ti kluk stříká na obličej a na kozy, ukážeš mi prdelku, jsi děvka?". Absolutně se mi to příčilo. Je to pro mě stále jako čerstvé, neustále to vidím před očima. Znovu to prožívám to peklo, co se tam odehrávalo.

Jméno na sexálního úchyla: David Palčík
Opakovala jsem mu, aby těch sexuálních narážek nechal, protože jsem vdaná a nemám zájem.

Má nadřízená Mariia Mitrofanová po tom, co jsem ji to oznámila, se mi vysmála do obličeje s tím, že se mi to přece musí líbit. Že to má ona moc ráda, když s ní takhle kluci mluví. Přišla jsem za ní, jako za člověkem, doufala jsem, že ona jediná mi pomůže. Sama mi říkala, že za ní můžeme kdykoli přijít, když budeme mít jakýkoliv problém. Ale v realitě to tak bohužel nebylo. Poté jsem si zašla za druhou manažerkou (Hana Čajanová) a ta v podstatě řekla to stejné, prý :" Co bych za to dala, kdyby za mnou kluci lítali a tímto způsobem projevovali svůj zájem". Já jsem byla ale jiného názoru. Mně se to příčilo, a najednou jsem se tam cítila jako, kdybych v tom byla sama. Proč mi nikdo nechtěl pomoci? Oni podporují sexuální obtěžování?

Dále jsem to řešila s vedením nad těmito dvěmi ženami s panem Jakubem Kramperou (Area Coach), který mi řekl, že to bude řešit s vyšetřovací komisí a HR. To se ale nestalo, včera, kdy jsem měla směnu přijel, pozval si mě do kanceláře a začal na mě vyvíjet nátlaky. Abych mlčela, abych souhlasila s výpovědí. On dále stupňoval nátlaky. Nakonec to dopadlo tak, že mě přesunul na jinou pobočku na I.P. Pavlova. Nesouhlasila jsem. Jsem bezradná. Už nevím, jak dál. Zbytek doplním, nevejde se mi to sem.

Odpověď:

Dobrý den,

velice nás mrzí, že toto musíte zažívat, a že Váš zaměstnavatel k tomuto přistupuje takto neseriózně. Situace není jednoduchá, ani její řešení, přesunutí na jinou pobočku by mohlo být dočasně pro Vás alespoň pro zklidnění dobré. Situace by se ale měla řešit dále.

Zaměstnavatel má zákonnou povinnosti zajistit příznivé a zdraví neohrožující pracoviště, předcházet porušování právních předpisů a zajistit i rovné zacházení a dodržení zákazu diskriminace. Tím, že ingoruje jednání uvedeného muže, všechny tyto právní předpisy porušuje. Doporučit lze zejména podání podnětu Inspekci práce, která jej může prošetřit, zaměstnavatele pokutovat a uložit mu lhůtu k nápravě. Návrh k podání podnětu najdete na webových stránkách Inspekce práce http://www.suip.cz/pracovnepravni-vztahy/podani-podnetu-ke-kontrole/

Jednání samotné pak dle našeho názoru vykazuje znaky minimálně přestupku, ne-li trestného činu - zde je nejjednodušší podat podnět, i písemný, Policii ČR.

K výpovědi nebo dohodě se nenechte přinutit, upozorněte danou osobu, která na Vás nátlak vykonává, že jedná protiprávně. Je možné se bránit i soudně, nejlépe s pomocí právníka. Upozorněte na situaci i nejvyšší vedení. Všechny další hovory s nadřízenými si nahrávejte na mobil, klidně i bez jejich vědomí.

Věříme, že nebudete muset takto nedůstojné jednání nadále trpět, a že Váš zaměstnavatel pochopí, že jedná v rozporu se zákonem a vyvodí z toho příslušné důsledky,Gender Studies, o.p.s.

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect