Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

nevyplnujte:
Dotaz do poradny
Jméno: *
Z důvodů ochrany svého soukromí nevyplňujte celé své jméno. Stačí přezdívka.
Typ dotazu: *
Dotaz: *
Prosíme stručně - maximálně 15 řádků.
Následující údaje jsou neveřejné a na webu se nikde neobjeví
E-mail: * Slouží pro zaslání odpovědi.
Příjmení: * Jméno: *
Kraj: * Pohlaví:
Pracovní stav: Vzdělání:
Využitím poradny a uvedením svých údajů souhlasíte s tím, že Vaše osobní údaje uvedené na tomto formuláři mohou být využívány třetí osobou pověřenou poskytovatelem podpory, event. Evropskou komisí nebo MPSV, a to pouze za účelem kontroly



Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Učitelka | 22.3.2017 

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a nyní jsem na mateřské se čtvrtým, ročním dítětem (třem předchozím jsou 4 a 3 a 3 roky - dvojčata). Nevracela jsem se do práce mezi mateřskými a rodičovskými, protože jsem měla děti rychle za sebou (maximální rozestup je 2 a čtvrt roku). Nyní mi zaměstnavatel řekl, že pro mě už nemá místo, protože přednost má paní, která nastoupila po mně a je na tříleté mateřské se svým prvním dítětem.
Je to pravda? Mám alespoň nárok na odstupné?
A kdy mi končí zaměstnanecký poměr, když mám smlouvu na dobu neurčitou? Musím dostat výpověď?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.

Eva Fialová

Romana | 21.3.2017 

Dobrý den, mam zvolenou rodičovsku dovolenou na tři roky, synovi budou v dubnu dva roky a od září bych ráda začala pracovat na zkrácený úzavek (se zaměstnavatelem je dobrá domluva). Co je pro mě výhodnější? Pobírat i nadále rodičovský příspěvek a nechat se zaměstnat na dohodu, případně jinou smlouvu. Nebo upravit rodičovský příspěvek tak, aby mi byl vyplácen do srpna a od září se nechat dát zaměstnat na zkrácený úvazek (s normální zaměstnaneckou smlouvou)? Dle čeho se mám rozhodnout? Co je pro mě výhodnější? Např. i z hlediska zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 34b odst. 2 zákoníku práce zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu. Po dobu rodičovské dovolené můžete u zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší stávající pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce. Pokud chcete u zaměstnavatele vykonávat práci, která je stejně druhově vymezena, nástupem do práce končí Vaše rodičovská dovolená. Pokud Váš výdělek na základě dohody o pracovní činnosti přesáhne 2.500 Kč a u dohody o provedení práce 10. více

Lena  | 17.3.2017 

Dobrý večer, mám smlouvu na dobu neurčitou, byla jsem na pozici, která již neexistuje. Syn měl v únoru dva roky. V říjnu 2016, jsem nahlasila návrat do zaměstnání. Naše personální mi odpovědělo, ze pozice není volná, nemohou me tedy vzít na stejnou pozici, na to jsem jim odpověděla, ze moje pozice ani uz neexistuje. Požádali me o životopis a prý me zařadí do patřičného výběrového řízení. Následně jsem zjistila, ze jsem těhotná. RD a zároveň RP mi končí teď na konci března. Dohodla jsem se a měla jsem nastoupit do jiného oddělení a ze se jim výpomoc hod a peníze mi nechají, protože ty dva měsíce řešit nechtějí. Bohužel mi naše personální oznámilo, ze mi dají DPP a zmenší peníze. Údajně není závislý RP na délce RD. A prý RD mohu čerpat do doby, než nastoupím na další mateřskou, což je 1.6. 1) mohu změnit délku RD, když jsem ji měnila na konci ledna (z důvodu změny zákona =>byla mi zkracena RD do konce února). více

Odpověď:

Dobrý den. pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. Zaměstnavatel Vám ale z tohoto důvodu nemůže dát výpověď, pokud jste těhotná. Jestliže Vám zaměstnavatel nemůže přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku až do odchodu na mateřskou dovolenou. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat do 3 let věku dítěte. Pokud jste však nahlásila zaměstnavateli kratší dobu, musí Vám zaměstnavatel po skončení této doby práci přidělovat. Vy se ale můžete na rodičovskou dovolenou kdykoliv vrátit. více

Iveta | 17.3.2017 

Dobrý den.
Mám dotaz ohledně dovolené po MD. Byla jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem z níž jsem na konci září přešla na Mateřskou dovolenou s druhým dítětem. MD mi končí začátkem dubna a následně bych chtěla čerpat řádnou dovolenou, na níž mi MD vznikl nárok. Chci se zeptat, kolik dní by mi mělo být vypočteno? V zákoně je uvedeno, že po "odpracování" 60 dnů vzniká nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Za rok 2017 (leden-zač.dubna) bych pak měla čerpat plnou, a za uplynutou dobu MD v roce 2016 (kon.září-prosinec) mi vznikl nárok také nebo nikoli? Zaměstnavatel si rád vykládá zákony po svém, tak bych chtěla být připravená. Jak je to tedy s čerpáním či vyplácením dovolené takto přes přelom roku?
Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
doba čerpání mateřské dovolené je považována za výkon práce. Pokud čerpání mateřské dovolené činí v kalendářním roce alespoň 60 dnů, vzniká právo na dovolenou za kalendářní rok. Pokud zaměstnankyně, které vzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok, nepožádá zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, to znamená začne čerpat rodičovskou dovolenou, bude jí dovolená z důvodu čerpání rodičovské dovolené po zameškání 100 a více směn (pracovních dnů) krácena, a to za 100 zameškaných směn o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 směn o další dvanáctinu.

Eva Fialová

Janča | 16.3.2017 

Dobrý den, mám dotaz ohledně výjimky ze vzdělání. Momentálně jsem zaměstnaná u jedné státní instituce na dobu určitou za mateřskou dovolenou a to do srpna letošního roku. Jelikož jsem se dozvěděla, že se shání další posila na naše oddělení, chtěla jsem se přihlásit do výběrového řízení. Bylo mi však řečeno, že jelikož nesplňuji podmínku (tj. vysokoškolské vzdělání), nemohu se tohoto výběrového řízení zúčastnit a nemůžou mě zaměstnat. Moje vedoucí je se mnou spokojená a ráda by mne tu měla i nadále, ale prý o tom nerozhoduje. Ptám se tedy, zda existuje nějaká možnost, jak mou situaci vyřešit? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
protože neuvádíte přesně Vaše zaměstnání, nedokáži posoudit, zda existují výjimky z požadavku na vysokoškolské vzdělání a zda se požadavek vysokoškolského vzdělání řídí zvláštním zákonem, pod jehož úpravu spadáte, nebo zda se jedná o požadavek zaměstnavatele. Prosím o doplnění této informace.

Eva Fialová

archiv dotazů

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz


Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.osf.cz www.dejmezenamsanci.cz www.eeagrants.cz


 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect