Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

nevyplnujte:
Dotaz do poradny
Jméno: *
Z důvodů ochrany svého soukromí nevyplňujte celé své jméno. Stačí přezdívka.
Typ dotazu: *
Dotaz: *
Prosíme stručně - maximálně 15 řádků.
Následující údaje jsou neveřejné a na webu se nikde neobjeví
E-mail: * Slouží pro zaslání odpovědi.
Příjmení: * Jméno: *
Kraj: * Pohlaví:
Pracovní stav: Vzdělání:
Využitím poradny a uvedením svých údajů souhlasíte s tím, že Vaše osobní údaje uvedené na tomto formuláři mohou být využívány třetí osobou pověřenou poskytovatelem podpory, event. Evropskou komisí nebo MPSV, a to pouze za účelem kontrolyZodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Slunecnice | 20.5.2016 

Dobry den, jake mam moznosti vyjednavat se svym zamestnavatelem po mem navratu z RD o pravidelnych sluzebnich cestach, ktere nove zahrnul do pracovni pozice, na kterou se po 3 letech vracim? Predem moc dekuji za odpoved!

Odpověď:

Dobrý den,
dle § 240 zákoníku práce platí, že zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem. Zaměstnavatel Vás tedy může vyslat na pracovní cestu, pouze pokud s konkrétní pracovní cestou vyslovíte souhlas.

Kateřina Lovitt

Evelyna S. | 18.5.2016 

Dobrý den,
Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené. V březnu 2017 mám nastoupit zpátky do zaměstnání, kde jsem byla velmi spokojena. Můj nadřízený po mě vyžadoval rozhodnutí, zda se vrátím. Vzhledem k faktu, že dítě mi nevzali do školky a nemám hlídání, požádala jsem o zkrácený pracovní úvazek. Bohužel mi bylo sděleno, že toto není možné. Nadřízeným mi bylo komunikováno, že se rozejdeme dohodou a dostanu odstupné. Po cca 14 dnech jsem byla kontaktována s informací, že vzhledem k faktu, že má pozice nezaniká, nemohu dostat žádné odstupné, a pokud neakceptuji plný pracovní poměr, který zahrnuje služební cesty, mám podat sama výpověď. Dané jednání mi připadá krajně neetické a chtěla bych Vás poprosit o radu, jestli mám nějakou šanci se bránit. Podotýkám, že mi jde hlavně o práci na zkrácený úvazek.
Předem moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Žádost je vhodné zaslat zaměstnavateli písemně a požádat o jeho písemné vyjádření. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Jedná se o právo zaměstnance, které může v případě záporného stanoviska zaměstnavatele uplatnit u soudu. Na odstupné byste měla právo, pokud by došlo k rozvázání pracovního poměru výpovědí pro nadbytečnost z organizačních důvodů nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru uzavřenou z týchž důvodů. více

faka | 16.5.2016 

Dobrý den,
Před rokem jsem vypomáhal jako obsluha na svatební hostině.
Byla mě slíbena odměna, ale doposud mě zaplacena nebyla.
Nemáme nic písemně sepsáno.
Rozhodl jsem se podat žalobu u soudu, ale netuším jakou bych mohl mít vůbec šanci.
Měli mě zaplatit 10.000, ale můžou tvrdit, že jen 2.000 nebo že mě již zaplatili.
Jak bych měl argumentovat? Jaká je promlčecí doba?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
musíte sám zvážit svou situaci, důležité je, zda budete moci podpořit svá tvrzení dostatečnými důkazy.
Pokud se rozhodnete dluh soudně vymáhat, je nutné nejméně 7 dnů před podáním žaloby vyzvat ještě dlužníka k zaplacení dluhu – jedná se o tzv. předžalobní výzvu. V žalobě byste pak měl tvrdit, že Vám určitá osoba dluží, na základě čeho, jaká je výše dluhu a vše doložit důkazy. Nezapomeňte, že za návrh na zahájení řízení budete muset zaplatit soudní poplatek – ve Vašem případě 1.000 Kč. Promlčecí doba je tříletá a počíná běžet dnem splatnosti dluhu.

Kateřina Lovitt

Renáta | 16.5.2016 

Dobrý den,v sobotu se mi vdává dcera,mám nárok na den placeného volna v pátek ? Pokud ano,potvrzení pro zaměstnavatele mi dají na matrice ?

Odpověď:

Dobrý den,
podle mého názoru nárok na pracovní volno v pátek nemáte. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu je poskytováno rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte. To je však ve Vašem případě v sobotu.

Kateřina Lovitt

Monika | 15.5.2016 

Dobrý den,
mám 3 děti, za poslední rok jsem byla krátce (asi týden) vedená na ÚP.(říjen 2015) pak mě z úřadu práce vyřadili pro překročení výdělku.Vydělala jsem si víc než povolený limit.
V prosinci 2015 jsem se znovu registrovala. nebyla práce, byla dovolená o vánocích, méně se pracovalo.Myslela jsem si, že nepřekročím.Ale o něco jsem překročila.Opět mě vyřadili kvůli výdělku. V dubnu 2016 jsem nezaevidovali.Co to znamená, jaké důsledky .Řekia, že už tam nemám chodit.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Váš výdělek v době žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání nedosahuje výše poloviny minimální mzdy, musí Vás Úřad práce jako uchazečku o zaměstnání zaevidovat.

Eva Fialová

archiv dotazů

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz


Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.osf.cz www.dejmezenamsanci.cz www.eeagrants.cz


 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect