Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

nevyplnujte:
Dotaz do poradny
Jméno: *
Z důvodů ochrany svého soukromí nevyplňujte celé své jméno. Stačí přezdívka.
Typ dotazu: *
Dotaz: *
Prosíme stručně - maximálně 15 řádků.
Následující údaje jsou neveřejné a na webu se nikde neobjeví
E-mail: * Slouží pro zaslání odpovědi.
Příjmení: * Jméno: *
Kraj: * Pohlaví:
Pracovní stav: Vzdělání:
Využitím poradny a uvedením svých údajů souhlasíte s tím, že Vaše osobní údaje uvedené na tomto formuláři mohou být využívány třetí osobou pověřenou poskytovatelem podpory, event. Evropskou komisí nebo MPSV, a to pouze za účelem kontrolyZodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Buroska | 27.6.2016 

Když manželka,která je na rodičovské jde na plánované cca jednodenní lékařské vyšetření
a manžel se stará po tuto dobu o dítě jaký doklad a kým vystavený doloží zaměstavateli

Odpověď:

Dobrý den,
požádejte lékaře o vyplnění příslušného formuláře.

Eva Fialová

Kristýna | 25.6.2016 

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na mateřskou a rodičovskou.
Jsem teď rok nezaměstnaná a předtím jsem pracovala 2roky S přítelem plánujeme příští rok miminko a vůbec nevím jak to finančne zvládnem.
Chtěla jsem se zeptat co je lepší, jestli být nezaměstnaná a mít rodičovskou a nebo se snažit najít zaměstnání aspoň s minimálním platem a jít na mateřskou.
Mohu Vás poprosit o radu a nejlépe o výpočty?
Vůbec se v tom nevyznám a nerada bych zůstala bez koruny.
Mockrát děkuji a přeji krásný večer.
Hubschová Kristýna

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. PPM činí 70 % z vyměřovacího základu Pokud Vám vznikne nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Od délky čerpání tohoto příspěvku se odvíjí i jeho výše.
Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, pokud by nárok na PPM měl otec dítěte.
Konkrétní částka PPM by se odvíjela od Vašeho výdělku a délky čerpání rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

Simona | 17.6.2016 

Dobrý den,pracuji od neděle do středy 9.67hodin denně ted' poprvé jsem byla v květnu nemocná a to od2.5. až do 26.5.A můj zaměstnavatel mi zaplatil pouze 5 dní tak bych chtěla vědět jestli to je v pořádku.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
během prvních 2 týdnů dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, ta však nepřísluší za první 3 takovéto dny. Doporučuji obrátit se na mzdovou účtárnu, která by Vám měla sdělit, jakým způsobem Vám byla náhrada mzdy vypočtena. Nemocenské pak náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti, za kalendářní dny. Při výplatě nemocenského byste měla obdržet písemné oznámení o jeho výši, výši denního vyměřovacího základu a době, za kterou byla dávka vyplacena. Připojuji odkazy na kalkulačky pro výpočet výše náhrady mzdy a nemocenského - http://www.mpsv.cz/cs/11584, http://www.mpsv.cz/cs/11580.

Kateřina Lovitt

Bartákková | 16.6.2016 

Dobré ráno. Mám dotaz Jsem na mateřské dovolené (rodičovský příspěvek) Beru 7600 Kč. Rozvádím se s manželem a má proběhnout soud o děti.... Nevím jak to je s určováním výživného na děti ... Máme spolu 19 měsíčního chlapečka a 6 měsíční holčičku... Slyšela jsem, že by měl platit alimenty i na mě. Jenže nevím jak to funguje ... A pokud jsme stále manželé zda-li mi má přispívat i po odstěhování na domácnost ???? děkuji za odpověď Batáková

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz bohužel nespadá do náplně této poradny. Obecně platí, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Oba rodiče mají povinnost přispívat na výživu dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Při určení výše výživného se přihlíží k více aspektům, zejména v jaké míře rodič pečuje o dítě, k odůvodněným potřebám dítěte v závislosti na jeho věku a zdravotním stavu, rovněž k dalším případným vyživovacím povinnostem rodiče. Vyživovací povinnost mezi manžely je upravena v občanském zákoníku a záleží na konkrétní situaci. Dokud jste manželé, má Váš manžel povinnost přispívat na domácnost.

Kateřina Lovitt

Jitka  | 12.6.2016 

Dobrý den. Jsem v 25 týdnu těhotenství. Můj šéf o tom ví. Kolegům jsem to neoznamovala, cítím že je to moje soukromá věc a nechci ji s těmito lidmi sdílet, řešit a třeba se nechat kvůli tomu napadat. Od minulého týdne mám v práci domluvený klidnější režim, na doporučení lékaře. Alternativa abych nemusela na neschopenku. Bohužel se poslední dny potýkám s dost negativní reakcí kolegů. Hrubým způsobem na mě útočí proč neplním stoprocentně svoje povinnosti. Posílají sms mimo pracovní dobu že jim musím okamžitě říct důvod. Odpověděla jsem že kvůli zdrav.problémům. Zaměstnání které mám ráda a už mockrát tam stejně nepůjdu se stává velmi stresující. Chtěla jsem se zeptat, jestli musím svoje těhotenství oznamovat kolegům a jak popřípadě reagovat. Jinak nereaguji, nebo posílám za šéfem, ale evidentně to nestačí a dál na mě tlačí. Děkuji za odpověď. Jitka

Odpověď:

Dobrý den,
informace o Vašem těhotenství rozhodně oznamovat kolegům nemusíte. Vaši kolegové nemají právo na informace o Vašem zdravotním stavu. Můžete rovněž upozornit svého zaměstnavatele, aby jiným zaměstnancům tuto informaci nesděloval. Kontrolovat plnění Vašich pracovních povinností je právem a povinností zaměstnavatele, nebo vedoucího zaměstnance, nikoliv kolegů. Kolegům oznamte, že není Vaší povinností jim jakékoliv informace o svém zdravotním stavu sdělovat.

Eva Fialová

archiv dotazů

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz


Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.osf.cz www.dejmezenamsanci.cz www.eeagrants.cz


 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect