Časté dotazy

Kem | 11.1.2012 

Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou - do dobu nástupu zaměstnankyně z mateřské dovolené. Nyni jsem sama na mateřské dovolené, může být pracovní poměr v době čerpání mé mateřské/rodičovské dovolené skončen, pokud se ona zaměstnankyně vrátí nebo se i na tuto situaci vztahuje ochranná lhůta?

Odpověď:

Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, skončí pracovní poměr uplynutím doby, na kterou byl sjednán, ve Vašem případě tedy návratem kolegyně do zaměstnání. U smluv na dobu určitou se ochrana před výpovědí z důvodu těhotenství nebo čerpání mateřské či rodičovské dovolené neuplatní, neboť pracovní poměr skončí uplynutím doby, na níž byl sjednán.

Martina Štěpánková

Jana | 8.1.2012 

Dobrý den, u mého stávajícího zaměstnavatele jsem pracovala tři roky, a v polovině června roku 2006 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Měla jsem dvě děti za sebou, bez návratu do práce po třech letech od prvního dítěte. Do zaměstnání bych se měla vrátit na konci května letošního roku, tedy po téměř šesti letech. Místo mi drží, ale ráda bych na zkrácený úvazek 6ti hodin. Máme stálou ranní a já bych potřebovala dělat až od 8 hodin. Obávám se, že nebude zaměstnavatel ochoten mi umožnit zkrácený úvazek. Mám ze zákona právo na 6ti hodinovou pracovní dobu pokud mám malé děti, které nejsou schopny se vypravit a dopravit do školky a školy samy? Může mi zaměstnavatel popřípadě určit/nařídit od kdy do kdy bych těch 6 hodin pracovala ( např. 6.00 - 12.00 ) ? Mnohokrát děkuji za Váši odpověď.

Odpověď:

Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujících o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vzhledem k tomu, že pečujete o malé děti, je zaměstnavatel povinen Vaší žádosti o kratší pracovní dobu i úpravu pracovní doby, tedy nástupu od 8.00 hod., vyhovět. Jedinou výjimku představují vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, přičemž tyto důvody je zaměstnavatel povinen konkrétně specifikovat, tedy přesně říci, v čem ty provozní důvody spočívají a proč konkrétně nemůže Vaší žádosti vyhovět. Odmítnutí Vaší žádosti pouze s odůvodněním, že mu v tom brání vážné provozní důvody, je naprosto nedostatečné. více

Jana | 6.1.2012 | Nepřijetí dítěte do školky

Dobrý den,

mám dvě děti 3 roky(leden) a v březnu 2 roky. V lednu 2012 jsem nastoupila do práce a v
březnu mi končí MD. V září 2010 jsem podala žádost do školky,ale bylo mi zamítnuto.
Tříleté dítě mi od ledna nemohou vzít do školky musí prý dát přednost čtyřletým dětem i když jejich maminka je s druhým dítětem na MD . Prosím poraďte co máme dělat. Babička nám zatím děti hlídá,ale jak dlouho .A na soukromou školku bohužel nemáme.Máme právo na školku pro naše tříleté dítě???
Děkuji Jana

Odpověď:

Problém, který popisujete, je poměrně častý. Právo na to, aby tříleté dítě bylo přijato do školky, neexistuje. Lze pouze vyvíjet tlak na obec, aby vytvořila více míst pro děti ve školkách. Z Vašeho dotazu mi vyplývá, že mladšímu dítěti budou teprve dva roky. Až do tří let je zaměstnavatel povinen Vám umožnit čerpání rodičovské dovolené, a to i v případě, že jste již nastoupila do zaměstnaní. Můžete se vrátit zpět na rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel je povinen Vám její další čerpání umožnit, a to až do tří let věku nejmladšího dítěte. Po dosažení tří let věku nejmladšího dítěte, je možné si požádat zaměstnavatele o neplacené volno, a být s dětmi na neplaceném volnu až do nástupu dítěte do školky. Zdravotní pojištění za Vás po tuto dobu bude platit stát. Zaměstnavatel nicméně takové žádosti o neplacené volno nemusí vyhovět, je to na jeho uvážení. více

Tereza | 1.12.2011 

Dobrý den,
může si zaměstnavatel stanovit čas na návštěvu lékaře, který zaměstnanci proplatí? Tedy např. stanoví 4 hodiny jako dobu "nezbytně nutnou k návštěvě lékaře" a další čas pak zaměstnanec musí čerpat jako dovolenou, případně napracovat? Pokud ne, jak se lze proti tomu bránit? Děkuji.

Odpověď:

Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, a to na nezbytně nutnou dobu, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu a pokud vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (nejbližší zdravotnické zařízení). Z nařízení tedy v žádném případě nevyplývá, že může zaměstnavatel omezit nezbytně nutnou dobu pouze na 4 hodiny. více

Enterprise | 30.11.2011 | Výtka zaměstnavatele

Dobrý den, prosím mohla bych od Vás dostat radu, co dále očekávat a jak postupovat v změstnání: Dostala jsem písemné napomenutí a upozornění na možnost výpovědi za to, že jsem odešla ve fixní pracovní době k lékaři, aniž by o tom můj nadřízený věděl. Jelikož se jednalo o pooperační rehabilitaci, odcházela jsem k lékaři každý druhý den po dobu měsíce a půl. Můj nadřízený o tom věděl a vědomě lhal, když se ho hlavní manažerka ptala, zda o tom ví či ne. Bohužel je to slovo proti slovu, protože to nikde nebylo napsáno, ani jsem mailem neoznamovala, že odcházím. Evidentně si na mě hledají něco, za co by mě mohli vyhodit bez nároku na odstupné. Prosím o radu, jak to teď bude. Známý právník mi řekl, že by se mi muselo dostat ještě dalších dvou napomenutí, aby mohlo dojít k výpovědi. Jenže ty napomenutí už nemusí být písemnou formou. více

Odpověď:

Zákoník práce nestanoví žádný postup jak se takové výtce bránit. Zákoník práce pouze v § 52 písm. g) stanoví: "pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi," Z uvedeného vyplývá, že stačí pouze jedno písemné upozornění a následně již může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď. Pokud půlroční doba uplyne, musí znova zaměstnavatel zaměstnance písemně upozornit a teprve pak mu může dát výpověď. Je možné zaměstnavateli písemně sdělit, že s uvedenou výtkou nesouhlasíte a proč. více

zlicin | 21.10.2011 | Kratší pracovní úvazek a návrat na RD

Dobry den, zamestnanec,pracovni pomer na dobu neurcitou,rodicovska dovolena do cervence 2012.V zari 2011 jsem se vratila do prace a podepsala dodatek k pracovni smlouve platny do 12/2011 na 75procentni uvazek.Dotaz:
Zamestnavatel tlaci na navyseni, se kterym nesouhlasim po tomto datu, tedy od 1.1.2012.Co nastane, kdyz se nedohodneme?Zacne znovu platit automaticky puvodni smlouva na 100procentni uvazek a dobu neurcitou, jak mi tvrdi zamestnavatel? A mam moznost proste neprijit do prace s tim, ze jsem na rodicovske a chci se vratit se az v cervenci 2012, kdy mi konci trileta rodicovska?

Odpověď:

Pokud jste uzavřeli dodatek s omezenou plaností, potom skutečně tento dodatek platí pouze do konce prosince a od ledna 2012 budete muset nastoupit na úvazek podle pracovní smlouvy. Nicméně pokud pečujete o děti do 15 let, je podle § 241 odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pokud chcete kratší pracovní úvazek, můžete se na toto ustanovení odvolat a zaměstnavatel Vám bude muset vyhovět. Jedinou výjimku představují vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, přičemž tyto důvody je zaměstnavatel povinen konkrétně specifikovat, tedy přesně říci, v čem ty provozní důvody spočívají a proč konkrétně nemůže Vaší žádosti vyhovět. více

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect