Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Služební cesta
Petr Kovanda | 29.11.2006 20:01:49 | Služební cesta
Dobrý den, chci se zeptat když mě firma outsourcuje do jine firmy a v této jiné firmě do níž jsem prodán mě může nařídit služební cestu do zahraničí na 2 měsíce a to navíc v prosinci a lednu, kdy je navíc spustu svástků. Nechci tam jet(osobní důvpdy) a chci se zeptat zda jsou možnosti jak se tomu legálně vyhnout. Ci nemají povinnost dostat můj souhlas.
Děkuju za odpověd...
Odpověď:
Pokud došlo k vašemu převedení na práci do jiné firmy, pak se výkon práce řídí stále stejnými podmínkami, které byly sjednány pro původní výkon práce.
Podle ustanovení § 38 odst. 1 se pracovní cestou rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavavtelem mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu, je-li tato podmínka dohodnuta v pracovní smlouvě. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.
Doporučuji tedy znovu pročíst ustanovení pracovní smlouvy, zda nebyla ujednání o pracovních cestách Vámi a zaměstnavatelem sjednána odlišně. Po té zdůrazňuji, že vyslání na pracovní cestu může být jen na dobu nezbytné potřeby.
Pokud budou tyto podmínky splněny, pak zaměstnavatel ustanovení zákona neporušuje.
Ivana Spoustová