Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

nevyplnujte:
Dotaz do poradny
Jméno: *
Z důvodů ochrany svého soukromí nevyplňujte celé své jméno. Stačí přezdívka.
Typ dotazu: *
Zvolte způsob odpovědi: *
Dotaz: *
Prosíme stručně - maximálně 15 řádků.
Následující údaje jsou neveřejné a na webu se nikde neobjeví
E-mail: * Slouží pro zaslání odpovědi.
Příjmení: * Jméno: *
Kraj: * Pohlaví:
Pracovní stav: Vzdělání:
Využitím poradny a uvedením svých údajů souhlasíte s tím, že Vaše osobní údaje uvedené na tomto formuláři mohou být využívány třetí osobou pověřenou poskytovatelem podpory, event. Evropskou komisí nebo MPSV, a to pouze za účelem kontroly

 

 

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Barbora | 8.12.2018 

Dobrý den,

jedná se o mojí těhotnou kamarádku, která vážně zvažuje potrat. Moc prosím o nějaké informace ohledně pomáhajících organizací, které by nebyly orientované pro-life, ale pro-choice. Chtěla bych, aby měla doprovod na této cestě, ale aby za případný potrat necítila vinu. A dál možnost odborné psychologické pomoci během případného postabortivního syndromu.

Byla bych vděčná za rychlou odpověď,

díky moc za to, co děláte. A.

Odpověď:

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.

Navrhuji Vám navštívit tyto stránky, kde naleznete doporučení, kam se obrátit http://www.popotratu.cz/index.php?q=node/3 Jednou ze jmenovaných je zde i anonymní telefonická linka RIAPS, kde by měla fungovat krizová intervence bez tlaku na žádnou stranu (ani pro-life, ani pro-choice).

Existuje také Asociace klinických psychologů, můžete se zkusit obrátit na jejich kancelář s dotazem, jestli nemají tip na někoho, kdo se tímto tipem poradenství zabývá.

Eva Fialová

Kateřina | 7.12.2018 

Dobrý den,
zajímalo by mě uspořádání následující situace: mám pracovní poměr na plný úvazek, odejdu na MD, po níž hned nastoupím do práce, ale už jen na půlúvazek a čerpám tedy poloviční mzdu, během toho období znovu otěhotním a znovu nastoupím na MD. Jak se bude počítat výše mé peněžité pomoci v mateřství? Bude zhruba poloviční oproti té první, protože bude vypočtena z polovičního úvazku? Nebo je tam nějaký spodní limit?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11. více

Blanka | 27.11.2018 

Dobrý den, jak je to s placeným otcovským volnem po porodu? Je to týden nebo dva? Plat je dorovnáván 100% nebo nějak zkrácen? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku!

Na otcovskou dovolenou může nastoupit otec v období 6 týdnů ode dne narození dítěte a podpůrčí doba (tzn. doba placené dovolené) je jeden týden. Výše otcovské dávky činí 70 % denního vyměřovacího základu denně (§ 38a - § 38d zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění).

O otcovskou dovolenou žádáte svého zaměstnavatele a jeho prostřednictvím zároveň žádáte o dávku. (Formulář i další informace najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.)

Dále můžete využít také ošetřovné (pokud matka dítěte potřebuje po porodu péči), rodičovskou dovolenou nebo neplacené volno.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

S pozdravem

Eva Fialová

Kristýna | 26.11.2018 

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat,
pokud budu muset nastoupit na nemocenskou nebo na rizikové těhotenství, ale nebudu mít tím pádem odpracovaných 270 dní, bude se nemocenská počítat do odpracovaných dní, jelikož je za mě pořád placeno pojištění,do nároku na peněžitou pomoc v mateřství?
Děkuji za odpověď
Kristýna

Odpověď:

Dobrý den. Děkuji za otázku!

Na peněžitou pomoc v mateřství má nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Pro nárok je podstatné je pojištění, ne skutečně odpracované dny.

Výše příspěvku je 70 % tzv. denního vyměřovacího základu (příjem za posledních 12 měsíců podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení dělený počtem dní). O peněžitou pomoc v

mateřství může místo Vás žádat také otec dítěte, jestliže s Vámi uzavře smlouvu, že bude o dítě pečovat.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Veronika | 24.11.2018 

Dobry den, Pracuji jako obchodní zástupce a nyní jsem obdržela výtku od zaměstnavatele za nesplnění pracovních povinností. Celá záležitost se týká nové firmy, která projevila zájem o prodej výrobků firmy. Na sjednané schůzce jsem se s nimi dohodla na podmínkách spolupráce, které jsem následně zaslala na nás sekretariát, aby připravili obchodní podmínky. Osoba, která toto zpracovává a dokumenty připravuje mi podklady poslala až po měsíci a několika urgencich. Danou firmu jsem informovala, že bohužel dokumenty stále nemám a bez nich neni možné začít zboží objednávat. Během této doby jsme vše řešili s danou firmou telefonicky. Předběžně jsem je informovala že pokud dokumenty budou, dám jim vedet a dohodneme se na termíny podpisu OP. Nikde jsme se však nedohodli na dané hodině. Vše jen předběžně. Z jedné schůzky jsem se telefonicky omluvila, že jsem onemocněla a že stejně dokumenty pro ně stále nemám. Od té doby jsem byla v PN. Požadované dokumenty mi byly zaslány na mail v době PN, tudíž jsem je nemohla jet s nimi podepsat. Má nadřízena o tom věděla. více

Odpověď:

Dobrý den, zákoník práce nestanoví žádný formální postup, jak obrany nebo odvolání proti výtce. Nicméně je vhodné na výtku reagovat. Zašlete zaměstnavatel doporučený dopis, kde uveďte, že s výtkou nesouhlasíte z důvodu nedostatku součinnosti na straně zaměstnavatele při plnění pracovních úkolů. Součinnost zaměstnavatele byla poskytnuta teprve v době Vaší pracovní neschopnosti, nicméně dávno poté, co měly být dokumenty Vašim zaměstnavatelem poskytnuty. V dopise popište celý proces komunikace se zaměstnavatele včetně dat, kdy komunikace probíhala. Zaměstnavatel může výtku vzít zpět. I pokud se tak nestane, můžete namítnout svůj nesouhlas s výtkou, kdyby Vás zaměstnavatel na základě této výtky nějakým způsobem znevýhodnil, např. odebral prémie, snížil mzdy, apod. více

archiv dotazů

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.osf.cz www.dejmezenamsanci.cz www.eeagrants.cz

 

 

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect