Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Provoz poradny je znovuobnoven!

Telefonická poradna nově funguje středy a pátky od 9:00 do 11:00 na tel: 777 910 942

 

Fungování bezplatné právní poradny je umožněno díky realizaci projektu č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/17_081/0011557  „Na jedné lodi - podpora rovných příležitostí ve firmách“, který je financován z prostředků Evropské unie - Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost. 

nevyplnujte:
Dotaz do poradny
Jméno: *
Z důvodů ochrany svého soukromí nevyplňujte celé své jméno. Stačí přezdívka.
Typ dotazu: *
Zvolte způsob odpovědi: *
Dotaz: *
Prosíme stručně - maximálně 15 řádků.
Následující údaje jsou neveřejné a na webu se nikde neobjeví
E-mail: * Slouží pro zaslání odpovědi.
Příjmení: * Jméno: *
Kraj: * Pohlaví:
Pracovní stav: Vzdělání:
Využitím poradny a uvedením svých údajů souhlasíte s tím, že Vaše osobní údaje uvedené na tomto formuláři mohou být využívány třetí osobou pověřenou poskytovatelem podpory, event. Evropskou komisí nebo MPSV, a to pouze za účelem kontroly

 

 

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Vl | 20.3.2023 

Vypadám příliš mladě, jsem titulována dívenka , děvčátko, telátko, pi.a, hybrid , 40 cetiletý fracek .
Sem tam mi tykají. Mám středoškolské vzdělání, plynnně hovořím
cizími jazyky. Vyhrála jsem pár konkurzů a olympiád, Ale tady s tím si nevím rady. V zahraničí jsem se s tím nesetkala.

Odpověď:

Dobrý den,

takové jednání je samo o sobě nevhodné a v práci může být jedním z projevů diskriminace. Je vhodné se vůči němu minimálně vymezit. Pokud by se takové jednání pojilo s nějakými dalšími znevýhodňujícími úkony, pak by bylo na místě podat formální stížnost, případně řešit další právní kroky.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Ingrid  | 12.3.2023 

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat.. Mám od 1.3. .zkušební dobu ale nejsem spokojená. Chci jít teď od pondělí 13. 3.na neschopenku. Může výpověď doručit kamarádka která pracuje ve stejné firmě nebo mám poslat poštou? Už se mi tam nechce vůbec vracet. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době musíte doručit písemně a pro jistotu je nezbytné mít potvrzeno, že oznámení zaměstnavateli skutečně přišlo. Pokud kolegyně zajistí, aby jí u zaměstnavatele někdo potvrdil kopii oznámení a datum převzetí, pak je možné, aby ho doručila ona. Pokud by s tím mohl být problém, je lepší odeslat oznámení poštou s dodejkou.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Hanka | 25.2.2023 

Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně pracovního práva a péče o děti.
Mám pracovní poměr na dobu určitou do 31. 8. 2023, který mi nebude prodloužen.
Vzhledem k neochotě současné zaměstnavatelky poskytnout mi neplacené volno o prázdninách, potřebuji dát výpověď před prázdninami, abych přes prázdniny mohla zajistit péči o předškolní a školní dítě (6 a 8 let).
Je možné v tomto případě využít výpověď podle paragrafu § 50 odst. 3 zákona o zaměstnanosti? A bude mi to pak uznáno jako výpověď "z vážných důvodů" na ÚP (tedy s podporou v nezaměstnanosti 65% po první dva měsíce)?
Naše školka letos přes prázdniny nefunguje, existuje však možnost umístit mladší dítě do jiné ze školek v městské čtvrti. Nechtěla bych ji však využívat z důvodu velmi složité adaptace. U staršího dítěte tato možnost přirozeně není.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

nezbytnost zajištění péče o malé děti by měla být Úřadem práce uznána jako dostatečně závažný důvod. Ubveďte ho každopádně již ve výpovědi, byť podle zákoníku práce nemusíte výpověď odůvodňovat. Je možné, že Vás Úřad práce vyzve, abyste podrobněji osvětlila situaci, ale v rozsahu výše uvedeného by to mělo být dostačující.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Foxiva | 11.2.2023 

Dobrý den,
pracuji ve 12-ti hodinových službách v sociálních sféře-domově seniorů.
Jak je to prosím s náhradou mzdy v případě pracovních porad v době pracovního volna ? Jak je to prosím s náhradou cestovních náhrad v tomto případě? Děkuji. Hezký den. IJ

Odpověď:

Dobrý den,

Pokud Vám zaměstnavatel nařídí pracovní poradu mimo dobu Vaší obvyklé směny, pak by se nejspíše jednalo o práci přesčas, zde je potřeba respektovat jednak zákonné limity pro nařízenou případně dohodnutou práci přesčas, jednak zákonný předpoklad, že práce přesčas má být vjímečná. Je na Vás, zda pak budete souhlasit s náhradním volnem nebo preferovat kompenzaci v podobě přeplatku. Pokud bude porada mimo místo práce sjednané v pracovní smlouvě, pak půjde o pracovní cestu. Pokud se koná na Vašem běžném pracovišti a jde o přepravu z domova, pak žádné specifické nároky nevznikají.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Simona  | 6.2.2023 

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně mateřské dovolené u druhého dítěte. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Zatím ještě nevím, jak to vyjde s druhým dítětem. Chtěla bych se však zeptat, jak se počítá potom mateřská u druhého dítěte. V případě, že bych neotěhotněla do 3 let věku prvního dítěte a nastoupila zpět do zaměstnání a například za dva měsíce byla těhotná, jestliže by bylo vše v pořádku, pracovala bych dále až do nástupu na MD. V případě, že bych byla na rizikovém těhotenství, tedy v pracovní neschopnosti, jak by se potom mateřská počítala? Byla by stejná jako u prvního dítěte, anebo by se počítala už z výdělku za odpracovanou dobu po návratu z rodičovské dovolené? Ještě jsem se chtěla zeptat, zda v případě, že by byl opět navýšen plat pedagogických pracovníků, zda to bude mít vliv na výpočet mateřské u druhého dítěte, pokud bych přešla z rodičovské dovolené opět na mateřskou dovolenou?
Mockrát Vám děkuji.
Přeji Vám pěkný den,
Simona Dočkalová

Odpověď:

Dobrý den,

Pokud byste na druhou mateřskou nastoupila před 4. narozeninami prvního dítěte (což by ve Vámi uvažované situaci mohlo být), pak bude ve stejné výši, jako u dítěte prvního, bez ohledu na to, jestli jste v mezičase pracovala nebo nikoli. Pokud by ovšem mohl být nový vyměřovací základ vyšší (před druhou mateřskou byste vydělávala výrazněji více), použije se tento vyšší a tím i PPM by byla vyšší. Podmínkou je, aby trval stejný pracovní poměr, případně abyste od jeho skončení byla ve 180denní ochranné lhůtě.

Pokud by to bylo později, musel by se vzít nový vyměřovací základ. Ten se bude počítat z průměrného výdělku, který v mezičase dosáhnete. Pokud by se zvýšily tarifní platy (a spolu s tím i Váš celkový plat), mohlo by se to na výši vyměřovacího základu projevit.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

archiv dotazů

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.osf.cz www.dejmezenamsanci.cz www.eeagrants.cz

 

 

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect