Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Provoz poradny je pozastaven do 15. září 2023 z důvodu změny financování!

 

Následně bude obnovena internetová poradna. Děkujeme za pochopení

 

Fungování bezplatné právní poradny je umožněno díky realizaci projektu č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/17_081/0011557  „Na jedné lodi - podpora rovných příležitostí ve firmách“, který je financován z prostředků Evropské unie - Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost. 

nevyplnujte:
Dotaz do poradny
Jméno: *
Z důvodů ochrany svého soukromí nevyplňujte celé své jméno. Stačí přezdívka.
Typ dotazu: *
Zvolte způsob odpovědi: *
Dotaz: *
Prosíme stručně - maximálně 15 řádků.
Následující údaje jsou neveřejné a na webu se nikde neobjeví
E-mail: * Slouží pro zaslání odpovědi.
Příjmení: * Jméno: *
Kraj: * Pohlaví:
Pracovní stav: Vzdělání:
Využitím poradny a uvedením svých údajů souhlasíte s tím, že Vaše osobní údaje uvedené na tomto formuláři mohou být využívány třetí osobou pověřenou poskytovatelem podpory, event. Evropskou komisí nebo MPSV, a to pouze za účelem kontroly

 

 

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Katka | 11.8.2023 

Moje rodičovská dovolená u stávajícího zaměstnavatele končí 28.02.2024, a to dle data, který sem zaměstnavateli nahlásila. Ale z finančních důvodů chci nastoupit do zaměstnání od 1.9.2023. Stávající zaměstnavatel nemá pro mě teď uplatnění a počítá s mým návratem až od 1.3.2024. Z finančních důvodů musím do práce dříve. U jiného zaměstnavatele mám možnost nastoupit do práce od 1.9.2023 a tím vyřešit finanční situaci v rodině. Je možné abych se zaměstnala u nového zaměstnavatele a zároveň byla vedená u stávajícího zaměstnavatele? Mám zájem se vrátit k stávajícímu zaměstnavateli na základě mé pracovní smlouvy od 1.3.2024. Jak správně postupovat?

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatel skutečně nemá povinnost přijmout vás z rodičovské dříve, než jak jste uvedla v žádosti. V mezičase ale můžete pracovat u jiného zaměstnavatele a váš původní pracovní poměr tím není nijak ohrožen.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

An | 9.8.2023 

Dobry den,
V zari mi konci RD po 3letech, v planu jsem mela nastup do prace na polovicni uvazek. Nicmene jsem zjistila, ze jsem otehotnela a tudiz resim co dal, hlavne kvuli vysi materske. Pokud se nemylim, jestli v rijnu nastupim zpet do prace na castecny uvazek, bude to mit negativni vliv na vypoctenou materskou (pred prvnim ditetem jsem pracovala na plny uvazek), ze ano? Premyslim, ze bych si tedy prodlouzila u zamestnavatele RD na 4roky, lze u toho pracovat treba jinde na brigade? Abych si mohla behem toho roku privydelat, ale zaroven mi to nesnizilo materskou. Dekuji a zdravim!

Odpověď:

Dobrý den,

pokud vám během trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na druhou PPM před 4. rokem věku prvního dítěte a váš výdělek byl nižší než před první mateřskou, vypočítá se s ohledem na příslušná ustanovení zákona o nemocenském pojištění denní vyměřovací základ a tedy i výše PPM stejně jako u prvního dítěte.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Klára  | 4.8.2023 

Dobrý den, před rokem jsem byla jmenovaná z funkce vedoucího pracovníka MŠ na zástupce ředitele MŠ jmenováním dekretem. Ve smlouvě jsem na pozici učitelka MŠ. Otěhotněla jsem a mám obavy, že jakmile to ředitel zjistí, tak mě z funkce zástupce odvolá a já přijdu o docela vysoký příplatek za vedení. Můj dotaz zní. Vztahuje se ochrana v těhotenství i na odvolání z funkce? Respektive, může mě z funkce odvolat? Druhý dotaz zní. Můžu se nějak bránit, pokud by mi byly odejmuty odměny a příplatky za vedení? Vztahuje se na to pokles financí z důvodu těhotenství a tudíž by mi vznikl nárok na vyrovnávací prispevek v těhotenství? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákoníku práce je možné vás z jmenované funkce odvolat kdykoli a ochranná lhůta se na odvolání nevztahuje. Pokud byste měla důkazy o tom, že jste byla odvolána z důvodu těhotenství, jednalo by se ovšem o protiprávní diskriminaci, proti které byste se mohkla bránit u soudu, případně upozornit Inspekci práce. Vyrovnávací příspěvek v mateřství se na tyto případy nevztahuje, poskytuje se v situacích, kdy musí být těhotná žena převedena na jinou práci např. proto, že na původní pozici vykonává práce těhotným ženám zakázané.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Žaneta Kubíčková  | 10.7.2023 

Dobry den, rada bych se zeptala, zda existuje vzor zadosti o vyppaceni odtupneho? V cervenci mi konci rodicovska, mam nastoupit ke svemu zamestnavateli, ale misto vykonu prace bylo zrusene, chteji me dat do jine casti Brna, kde bych mela horsi dojezdnost, nestihla pak vyzvedavat deti a vse by bylo komplikovane. Chtela bych se s nimi domluvit na ukonceni pracovniho poměru s narokem na odstupne, ale nevim, jak presne postupovat. Predem dekuji za informace. S pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,

taková žádost neexistuje, neboť o odstupné zaměstnanec nežádá, ale má na něj nárok v zákonem stanovených případech. Co se týče změny pobočky, záleží na tom, jak máte v pracovní smlouvě sjednané místo výkonu práce. V jeho rámci vás může zaměstnavatel přidělit kamkoli a nebude tak dán důvod k výpovědi pro nadbytečnost s odstupným.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 3.7.2023 

jsem zaměstnanec - tříměsíční zkušební doba je do 2.5., 27.2.-10.3. OĆR , následně nemoc od 20.4. , nemoc stále trvá. Můžu ještě dostat od zaměstnavatele výpověď ve zkušební době
děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

s ohledem na znění § 35 odst. 4 zákoníku práce se zkušební doba prodlužuje o dobu celodenních překážek v práci, ted i o dobu nemocenské.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

archiv dotazů

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.osf.cz www.dejmezenamsanci.cz www.eeagrants.cz

 

 

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect