Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, zaměstnanci našeho podniku dostávají různé benefity v podobě příspěvku na penzijní spoření, benefitní kartu, plavenky a také například lístky na místní hudební festival. Vedení však nyní přestalo poskytovat lístky zaměstnankyním na mateřské dovolené. Je takový postup možný?
Odpověď:
Dobrý den,
rozdílné jednání v posuzování nároku zaměstnanců na lístky podle toho, zda u nich vznikla důležitá osobní překážka na straně zaměstnance ve smyslu mateřské dovolené je bez dalšího diskriminační. Legitimní omezení by bylo, pokud by byl nárok na lístky podmíněn např. počtem odpracovaných hodin v daném vyměřovacím období. Zřejmě se jedná o porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele. V tomto případě je možné dát podnět na Inspektorát práce, v němž bych upozornila na možné nerovné zacházení podle zákoníku práce ze strany zaměstnavatele, což může naplňovat znaky správního deliktu ve smyslu § 24 zákona o inspekci práce.
S pozdravem,
Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, na základě rozsudku Okresního soudu, bylo svěřeno nezletilé dítě do péče před osvojením v roce 2024. Nezletilé dítě je narozeno v roce 2021. Rodičovský příspěvek byl přiznán, ale pouze do 3 let věku dítěte. Na tuto dávku státní soc. podpory tedy pečující osoba bude mít nárok pouze do konce roku 2024 (pak nezl. dovrší 3 let). Zbývající částka nebude vyplacena. Jedná se o částku přes 200. 000,- Kč. Je možné žádat odstranění tvrdosti zákona? Nezl. dítě bylo narozeno roku 2021, pečující osoba by za běžných okolností měla nárok na rodičovský příspěvek do 4 let věku dítě, nikoliv do 3 let věku dítěte (po novele). Vzhledem k potřebné adaptaci všech členů domácnosti, vzhledem k těžkému období, které si nezl. dítě muselo prožít, není možné bezprostředně po svěření nezl. do péče praktikovat docházení do MŠ. Jak v této situaci postupovat? Je možné v takovém případě zkusit podat žádost na odstranění tvrdosti zákona a požadovat vyplácení rodičovského příspěvku do 4 let věku dítěte, na který by pečující osoba za běžných okolností měla nárok? Předem děkujeme za odpověď. více
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vámi popisovaném případu bych se určitě odvolala proti předmětnému rozhodnutí ÚP, případně bych u MPSV žádala o odstranění tvrdosti zákona v této věci. Platí, že pro u dětí narozených do 31. 12. 2023 (včetně) platí, že dávka může být vyplácena až do 4 let věku dítěte, nebo do vyčerpání celkové částky 300 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se rodičovský příspěvek pobírá vždy do x let věku dítěte, a ne “na x let”, je zcela legitimní namítat předmětné rozhodnutí, v rámci nějž byl přiznán příspěvek, ale pouze do tří let věku dítěte.
S pozdravem,
Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, zachytila jsem, že od 1.1. bude možné si jednodušeji vydělávat na DPP či DPČ, ale nedohledala jsem, jestli to bude možné i při mateřské nebo jen při rodičovské a za jakých to bude podmínek? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
počítá se s tím, že jednodušší možnost přivýdělku zaměstnanců v rámci DPP a DPČ k výkonu stejně druhové vymezené práce co u původního pracovního poměru bude platit pouze po dobu čerpání rodičovské dovolené. Tento institut by měl dle předkladatele MPSV vejít v účinnost spolu s flexi novelou zákoníku práce od 1. 1. 2025. Upozorňuji však, že z daňového hlediska bude pro zaměstnavatele zřejmě administrativně náročnější nově zaměstnávat na dohody mimo pracovní poměr v důsledku novelizace příslušných právních předpisů s účinností od 1. 1. 2025.
S pozdravem,
Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na výpočet peněžité pomoci v mateřství,pokud nastoupim na MD rovnou z RD. Během RD si ale prividelavam na DPČ s výdělkem v běžných měsících převyšujícím 10 000 Kč. DPČ mám u stejného zaměstnavatele jako HPP. Bude se dávka peněžité pomoci v mateřství počítat z HPP, nebo z DPč? Případně lze zařídit (např. Snížením výdělku DPč pod 10 000/mes), aby se dávka počítala z HPP? Na mateřskou dovolenou bych nastoupila do třech let dítěte.
Odpověď:
Dobrý den,
Vaší situaci řeší ustanovení § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění. Pokud k nástupu na dávku peněžité pomoci v mateřství dojde do 4 let věku předchozího dítěte u stejného zaměstnavatele v rámci trvajícího pracovního poměru, porovná se nově zjištěný denní vyměřovací základ (dále jen “DVZ”) s DVZ, který byl použit pro výpočet předchozí PPM. Pro stanovení nové peněžité pomoci v mateřství se použije vyšší denní vyměřovací základ. Výše PPM na další dítě tedy bude odvislá od výdělku dosahovaného v rámci Vašeho pracovního poměru před odchodem na první mateřskou, ne od současného přivýdělku.
S pozdravem,
Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
Jsem studentkou PhD studia, měla bych končit v srpnu 2025. K tomu mám nepravidelně malé úvazky (0.5 na cca pul roku na jiné univernite, 0.2 od tohoto měsíce na univerzitě kde dělám doktorát, a 0.23 taky skrz stejnou univerzitu, ale z jiného oddělení, k tomu nějakou dohodu jinde, ale před pulrokem jsem nikde úvazky neměla, jen phd studium. Než jsem však na toto studium nastoupila před cca 3 rokama po škole jsem jeden rok pracovala (taky na univerzitě). Mám v tom guláš, jak by se to pak posuzovalo, a jestli by se dokončené PhD studium počítalo do mateřské a z čeho by se pak vlastně samotná mateřská počítala. Nejspíš to souvisí s placením sociálního, ale i tak moc tomu nerozumím, jak by se třeba počítalo, zda jsem měla potřebný počet hodin za poslední 2 roky...
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte v případě, že jste za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou odváděla nemocenské pojištění alespoň 270 dní (cca. 9 měsíců). Jestliže jste byla zaměstnaná na zkráceném úvazku či na dohodě mimo pracovní, ze které zaměstnavateli vyplývá povinnost odvádět pojistné, tak za vás nemocenské pojištění bylo hrazeno. Pokud za Vás bylo v součtu hrazeno v potřebné době, může vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Co se týká Vašeho doktorandského studia, studentky nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemají, neboť studium nezakládá účast na nemocenském pojištění. Navíc doktorandské stipendium není příjem podle zákona o nemocenském pojištění. Stipendium je osvobozeno od daně a neodvádí se z něj nemocenské pojištění.
S pozdravem,
Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
Pracuji na home office, od zaměstnavatele jsem obdržela počítač a sluchátka potřebné k práci. Ukládá zákon (případně pod jakým paragrafem), že v případě práce z domu mi musí zaplatit nějakou částku navíc za vlastní spotřebu elektřiny, internetu atd? Ptám se, jelikož mi několik lidí tvrdí, že zákon to ukládá, ale v práci nic takového nemáme.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pracujete v soukromém sektoru a se zaměstnavatelem jste úspěšně sjednala dohodu o výkonu práce na dálku, nárok na paušální náhradu nákladů či na skutečně vynaložené náklady Vám přísluší, jestliže jste si toto právo (§ 190a zákoníku práce) výslovně nevyloučili v písemné dohodě se zaměstnavatelem. Dle vyhlášky č. 397/2023 Sb., o stanovení výše paušální částky náhrady nákladů při práci na dálku pro rok 2024, paušální částka náhrady nákladů při práci na dálku je stanovena na 4,50 Kč.
S pozdravem,
Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
pracuji ve firmě, máme sjednanou úkolovou mzdu - volám lidem a domlouvám schůzky. za každou domluvenou a uskutečněnou schůzku máme plat (1 schůzka 200 kč) - počet schůzek krát 200 kč = moje výplata v hrubém... A můj dotaz zní, pokud pracuji přesčas (ať už dobrovolně, nebo máme nařízený přesčas) náleží mi nějaký plat za práci přesčas i kdybych v rámci přesčasu nedomluvila žádnou schůzku? A prosím také o zaslání konkrétního paragrafu o který se mohu opřít v případě, že mám nárok na zaplacení přesčasů.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je v každém případě povinen Vám stanovit pracovní dobu a též vést evidenci odpracované doby (§ 96 zákoníku práce). Pakliže nad rámec stanovené pracovní doby vykonáte pro zaměstnavatele práci přesčas, pak je Vám zaměstnavatel povinen poskytnout příplatek za práci přesčas podle ustanovení § 114 zákoníku práce, pakliže jste se se zaměstnavatelem nedomluvili na poskytnutí náhradního volna. Tato ustanovení se použijí u zaměstnanců, kteří jsou odměňováni jak časovou, tak úkolovou mzdou.
S pozdravem,
Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaká mám jako zaměstnanec práva a povinnosti v případě adopce dítěte do 1,5 roku věku (příspěvky, mateřská, rodičovská, apod.).
Aktuálně s manželkou řešíme případný přechod na "mateřskou" a následnou rodičovskou. Ideálně bychom chtěli oba stále částečně pracovat a o péči se dělit.
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud adoptujete, pak Vám na základě nabytí právní moci rozsudku o osvojení nezletilého dítěte může vzniknout i právo čerpat peněžitý příspěvek v mateřství a rodičovský příspěvek. Žádost o PPM při převzetí dítě do péče podáváte sám jako žadatel prostřednictvím k tomu určeném tiskopisu “Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“. Tiskopisem žádáte coby osoba s potřebnou dobou účastni na nemocenském pojištění (min. 270 v posledních 2 letech) o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí do péče a překládáte ho svému zaměstnavateli, který jej předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Následně o rodičovský příspěvek žádejte na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory, též na základě předmětného rozhodnutí soudu.
Při adopci staršího dítěte je dobré mít na paměti, že rodičovský příspěvek je možné u dětí narozených od 1. 1. 2024 (včetně) čerpat jen do 3 let dítěte.
více
Dobrý den, mám dotaz vztahující se k platbě sociálního a zdravotního pojištění. Někde jsem slyšela, že mohu zůstat s dítětem doma jako matka v domácnosti a až do 7 let za mě zdravotní pojištění platí stát. Je to tak nebo je to nějaký omyl? A jak se sociálním pojištěním? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
Vámi zmiňované se vztahuje pouze k platbě zdravotního pojištění. Odvádění sociálního nemusíte jako matka v domácnosti celodenně pečující o dítě řešit. Jinak podle § 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění platí následující: “Stát je plátcem za pojištěnce osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. “ Jinak platí, že státním pojištěncem pečujícím o dítě může být pouze jeden z rodičů.
S pozdravem,
Gender Studies, o.p.s. více
Dobrý den, chtěla bych u zaměstnavatele po návratu z RD požádat o zkrácený úvazek, ale obávám se, že může argumentovat vážnými provozními důvody, kvůli kterým mi nevyhoví. Pracuji v bance jako úřednice a zdá se mi, že není problém pracovat pouze 6 hodin, jen by musel přijmout asi někoho na ty zbývající 4? Nebo jak to funguje? mám tohle nějak řešit já nebo je to na něm? Nevím, co vlastně ty vážné provozní důvody jsou. Mohla byste mi prosím říct konkrétní příklad, čím může zaměstnavatel argumentovat? Z popisu v zákoně nejsem úplně moudrá.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle ust. § 241 zákoníku práce, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o kratší pracovní dobu nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zákoník práce vážné provozní důvody blíže nespecifikuje a je tedy potřeba vycházet z ustálené rozhodovací praxe soudů. Vážný provozní důvod je dán pouze v případě, že by povolením zkráceného úvazky byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele. Pokud je tedy vyhovění Vaší žádosti pouze otázkou zajištění dostatečného počtu zaměstnanců a jejich zastupitelnosti (tj. manažerská povinnost zaměstnavatele), měl by Vám zaměstnavatel vyhovět. Pokud ne, vyžadujte podání a vysvětlení důvodů písemně a domáhejte se vyhovění Vaší žádosti soudně (určovací žalobou).
S pozdravem,
Gender Studies, o.p.s.
Zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu po tom, co jsem oznámila svoje těhotenství. Smlouva byla na rok do 31.12. 2019. Já jsem nastoupila na mateřskou 29.12. 2019. Je ukončení poměru platné? 1.dítě se narodilo 29.2. 2020, 2.dítě 24.4. 2022. Jakožto nezaměstnaná jsem neměla nárok na další mateřskou a rovnou jsem čerpala rodičovskou. Pokud by ukončení pracovního poměru (neprodlouženi smlouvy) bylo neplatné, můžu se zpětně žádat o uniklou druhou mateřskou a další výhody (dočerpání rodičovského příspěvku za první dítě? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel musím konstatovat, že ukončení pracovního poměru z důvodu skončení doby platnosti na dobu určitou je platné. Jinak by to bylo u výpovědi podle § 52 zákoníku práce. Zde by platila ochrana zaměstnankyně, kdy zaměstnavatel nesmí zaměstnankyni dát výpověď v ochranné době, kdy je těhotná nebo kdy čerpá MD. Co se týká čerpání peněžité pomoci v mateřství (PPM) v nezaměstnanosti, zde by se aplikovala ochranná doba, a to až ve výši 180 dní. To znamená, že možný nárok na PPM pro nezaměstnanou ženu vzniká, pokud stihne nastoupit na mateřskou ještě po dobu ochranné doby, která běží po skončení zaměstnání. Pokud byste tedy nastoupila na mateřskou dovolenou do 28. června 2020 (případ 180 dní), ještě by Vám mohla náležet PPM. Zpětně žádat o mateřskou ČSSZ výslovně nepřipouští, dobré by to však ještě bylo ověřit s příslušným referentem ČSSZ.
S pozdravem,
Gender Studies, o.p.s. více
Existuje nějaká maximální výše PPM? Myslel jsem, že se to vypočítává jako nemocenská, ale nevím, jestli jsou tam nějaké stropy?
Jako otec dítěte, mám také nárok na PPM, v případě, že se o dítě starám já?
Odpověď:
Dobrý den,
Maximální dávka peněžité pomoci v mateřství v reálných číslech není v zákoně o nemocenském pojištění stanovena. Výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den činí 70 % denního vyměřovacího základu (DVZ). DVZ pro výpočet PPM je “štědřejší” než pro výpočet nemocenské. Odkaz na kalkulačku uvádím zde: https://www.mpsv.cz/kalkulacka-pro-vypocet-davek-v-roce-2024.
Jako otec také máte nárok na PPM, pokud se o dítě staráte Vy a jste schopen toto doložit písemnou dohodu s matkou, která dítě porodila. tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. Maximální podpůrčí doba u Vás bude činit 22 týdnů.
S pozdravem,
Gender Studies, o.p.s.
dobrý den, jaký je maximální možný výdělek na DPP/DPČ během MD? Vím, že mohu pracovat až po uplynutí šestinedělí, ale zajímalo by mě, jestli je to nějak finančně omezeno.
Odpověď:
Dobrý den,
Co se týká výdělku po dobu trvání mateřské dovolené, není finančně omezen, samozřejmě tedy vyjma finančních omezení vyplývajících z formy případného přivýdělku tzv. dohodou (u DPP platí 300 hod./rok u jednoho zaměstnavatele a u DPČ 52 týdnů ročně). Po dobu čerpání mateřské dovolené a pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM) není dovoleno vykonávat zaměstnání, na jehož základě se čerpá jak dovolená, tak PPM. To Vám však nebrání v tom, abyste se se zaměstnavatelem dohodla na výkonu jiné, odlišné pracovní činnosti.
Během mateřské dovolené můžete vykonávat práci u jiného zaměstnavatele, a to za souhlasu původního zaměstnavatele. Podmínka souhlasu se nevztahuje na literární, vědeckou, pedagogickou, publicistickou a uměleckou činnost.
Striktní zákaz práce v šestinedělí se týká práce, ze které je odvozena mateřská dovolená nebo také práce, po který byste jako matka v šestinedělí nebyla zdravotně způsobilá.
S pozdravem, více
Mám 5 leté dítě a ráda bych si se zaměstnavatelem po roce docházení do kanceláře vyjednala práci z domova. Někde jsem četla, že pokud se starám o dítě mladší 9 let, má mi zaměstnavatel vyhovět.
Je to tak?
Díky!
Odpověď:
Dobrý den,
je to tak, že uzavření dohody o výkon práce na dálku je věc domluvy, kde má poslední slovo zaměstnavatel. Ustanovení § 241a zákoníku práce zaměstnankyni pouze zaručuje, že případné zamítnutí žádosti zaměstnavatelem musí být vyhotoveno písemně. Dalo by se tedy říct, že tato právní úprava home office za účelem slaďování pracovního a osobního života odpovídá přísloví "vlk se nažral a koza zůstala celá". Pečujícím zaměstnankyním není v tomto ohledu poskytována zvláštní ochrana a vztahuje se ně obecná pracovněprávní úprava platná pro všechny zaměstnance. - tj. práce z domova je věc domluvy.
I kdybyste tedy soudně namítala, že odůvodnění pro zamítnutí práce z domova nebylo legitimní a soud Vám v tom dal za pravdu, nevyústilo by to v nařízení soudu, aby Vám zaměstnavatel vyhověl a umožnil HO. To znamená, že důsledkem neodůvodnění není neplatnost zamítnutí. Jiná věc by byla, kdyby zaměstnavatel použil přímo diskriminační důvod.
S pozdravem,
více
Dobrý den,
v listopadu se mi narodí druhé dítě. Na první mateřskou jsem odcházela v září v roce 2021 po 2,5 letech v zaměstnání. Měla jsem ale smlouvu na dobu určitou, která mi krátce po odchodu skončila. Minulý rok 2023 v listopadu jsem začala znovu pracovat na 0,4 úvazek. Rodičovská mi končí teď na konci září. Chtěla bych se prosím zeptat, jestli mám znovu nárok na mateřskou (i když jsem neodpracovala celý rok a byl to jen částečný úvazek)? V práci jsem žádost podala, ale nebyli si jistí, zda mám nárok.
Moc děkuji za radu a přeji hezký den.
S pozdravem
Kateřina
Odpověď:
Dobrý den,
podle zák. o nemocenském pojištění platí, že podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Od listopadu roku 2023 jste předpokládám k termínu nástupu na další mateřskou 270 kalendářních dní odpracovala a tím pádem jste i byla účastna nemocenského pojištění. Nárok na PPM byste tedy měla mít. Co se týká výše Vaší další PPM, bude se odvíjet od Vašeho současného výdělku (nový pracovněprávní vztah s úvazkem 0,4). Platí, totiž ust. § 19 odst. 3 zák. o nemocenském pojištění, který říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání (!) vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství...”
S pozdravem, více
Dobrý den..můžete mi poradit?Pracuji jako ošetřovatelka a měla jsem pracovni uraz(záda)byla jsem doma 4měsíce,poté nástup na dovolenou od 16.9.24 nástup do prace..bohužel nejde to,zada boli jako "čert",žadne úlevy v práci.Mohu jit opět na nemocenskou?BUDE SE NA MĚ JEŠTĚ STAHOVAT NEMOCENSKA JAKO PRACOVNI ÚRAZ S e 100% plněním?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení posuzuje nárok a stanovuje výši nemocenského stejným způsobem, ať jde o úraz pracovní nebo nepracovní. Při posuzování Vašeho nároku bude OSSZ přihlížet k záznamu o úrazu i k vyjádření ošetřujícího lékaře. 100 % náhradou máte zřejmě na mysli náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, která se uplatňuje přímo vůči zaměstnavateli. Podle zákoníku práce platí, že stane-li se v pozdější době zaměstnanec opět práce neschopným z důvodu téhož pracovního úrazu (tzv. další škoda), náleží mu náhrada i při této pracovní neschopnosti.
S pozdravem,
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s prosbou o radu. Během nedávné akce pořádané v nejmenovaném pražském podniku jsem byla organizátorkou vyzvána k tomu, abych podepsala prohlášení, že se akce účastním na vlastní nebezpečí vzhledem k tomu, že jsem (už viditelně) těhotná. Není to žádný klub, je to takové kulturní místo, jsou tam sedačky a udělá se z většího místa taneční parket. Odmítla jsem takové prohlášení podepsat. Přišlo mi to absolutně nespravedlivý a nevhodný požadavek, který v podstatě říkal: „Vaše těhotenství je problém, a pokud se něco stane, je to na vás”.
Organizátorka poté přivolala ochranku, a situaci začal řešit vedoucí, který mi řekl, že pokud nesouhlasím, mám si zavolat policii.
Policii jsem opravdu přivolala, ale jen proto, abych měla možnost situaci sepsat a formálně popsat, nešlo mi o to si nikam vydupat vstup. Jen jsem v tu chvíli nevěděla, co mohu dělat a jaká jsou má práva. Cítila jsem se absolutně sama, že se celá situace obrátila proti mně. Policie mi řekla, že jde o moje zdraví a tím to končilo.
více
Odpověď:
Dobrý den,
je zcela pochopitelné, že Vás nastalá událost negativně ovlivnila a akce ve Vás zanechala pachuť. Z právního hlediska má situace několik důležitých aspektů. Zaprvé ke třeba říct, že pořadatelé soukromé akce pro uzavřenou společnost jsou oprávněni nastavit si dle svého uvážení provozní a bezpečnostní pravidla, na jejichž základě po Vás též můžou vyžadovat podepsání prohlášení, že na akci vstupujete na vlastní nebezpečí, je to jakási forma varování. Nicméne zde je třeba dodat, že ujednání v prohlášení, kterým by se provozovatel vzdal odpovědnosti za újmu na Vašich přirozených právech (na životě a zdraví) způsobené úmyslně, z hrubé nedbalosti nebo v důsledku porušení svých povinností, nemá takové prohlášení právní relevance bylo by neplatné.
S pozdravem,
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den , muj dotaz zni : jsem maminka, ktere konci rodicovska dovolena ke dni 28.10.2024. Na materskou jsem sla z prace k datu 1.4.2021. Chtela bych se zeptat na co mam nebo nemam narok pro nastupu do prace od zamestnavatele . Byla jsme se na praci ptat v kvetnu 2024 kdy synovi byly 3 roky , ale rekli mi ze nemaji pro me misto a ze to budeme resit az na podzim, ale ze by bylo lepsi si najit praci jinde. Jsem zamestnana na dobu neurcitou a praci jsem vykonavala dele nez 3 roky . Mam narok na odstupne i ldyz synovi uz je 3,5 roku ? Dekuji mockrat , Martina
Odpověď:
Dobrý den,
v případě návratu do práce z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni podle pracovní smlouvy. “Podle pracovní smlouvy” znamená, že by Vás mohl zaměstnavatel přeřadit na jinou pracovní pozici odpovídající původně sjednanému druhu práce kdekoliv v rámci sjednaného místa výkonu práce (např. v rámci celé ČR). Pokud ani takovou práci pro Vás nemá, nebo ji naopak Vy odmítnete s tím, že neodpovídá sjednanému druhu práce, čerpáte překážku na straně zaměstnavatele. Pak už zaměstnavateli zbývá jen s Vámi ukončit pracovní poměr pro nadbytečnost výpovědí či dohodou, avšak vždy s odstupným. Pokud současně projednávaná flexi novela zákoníku práce projde v předkládaném znění, od 1.1.2025 by měl být zaměstnavatel povinen držet zaměstnankyni na rodičovské dovolené “židli” až do doby, kdy její dítě dosáhne dvou let věku.
S pozdravem, Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské příspěvku se synem 13m ale v Září se chci vrátit do školy bohužel skola nabízí pouze denní studium. Nezanikne mi tím pádem rodičovský příspěvek? O malého se bude starat má maminka po dobu co budu ve škole.
Odpověď:
Dobrý den,
na denní studium se můžete s klidem zapsat. Upozorňuji, že některé univerzity také nabízejí hlídání dětí po dobu trvání přednášky či semináře. Akorát zde pozor - stejně tak jako když se rozhodne rodič při čerpání rodičovského příspěvku pracovat, i zde platí, že je po dobu studia nutné zabezpečit odpovídající péči o dítě. Zákon o státní sociální podpoře podmiňuje nárok na rodičovský příspěvek osobní celodenní péčí ze strany rodiče. Alternativně lze tuto podmínku splnit tak, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřské školy nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu do 92 hodin měsíčně. Docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let. V případě, že rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou, žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání, s výjimkou studia za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil, považuje se podmínka osobní celodenní a řádné péče také za splněnou. více
Dobrý den,
jsem středoškolská učitelka a tento školní rok jsem byla na mateřské a potom rodičovské dovolené. Domluvila jsem se s vedením, že od září nastoupím na čtyři hodiny týdně, protože chci se svou prací zůstat v kontaktu. Myslela jsem, že nastoupím na dohodu, teď mi ale bylo řečeno, že budu muset přerušit rodičovskou dovolenou a nastoupit zpět na svou smlouvu. Kdybych prý šla učit kamkoliv jinam, mohla bych na dohodu pracovat, ale u nás ve škole ne. Je to pravda, není jiná možnost, jak by mě mohli zaměstnat? Předpokládám, že na rozdíl od dohody potom budu muset platit sociální a zdravotní pojištění. A z čeho by se případně vypočítávala další mateřská dovolená?
Předem moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě je nutné rozlišovat mezi čerpáním rodičovské dovolené, ohledně které Vám musí zaměstnavatel vyhovět, a čerpáním rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek podle § 30 a 31 zákona o státní sociální podpoře není nijak podmíněn čerpáním rodičovské dovolené. Podmíněn je pouze zajištěním osobní celodenní péče o dítě nebo alternativně zajištěním péče ze strany školky nebo jiného obdobného zařízení pro děti, či zajištěním péče jinou zletilou osobou (např. babička nebo otec na rodičovské) po dobu Vaší výdělečné činnosti. Standardní řešení situace ve formě přerušení rodičovské dovolené (ve Vašem případě na 4 hod./týdně) v rámci střídavého režimu rodičovské dovolené s otcem je možné a neznamená to, že byste ztratila nárok na rodičovský příspěvek. Předtím než začnete uvažovat o přerušovaném čerpání rodičovské dovolené bych Vám radila zkusit se nejdřív se zaměstnavatelem domluvit na dočasné změně úvazku (pouze 4 hod./týdně) a rozvržení pracovní doby. více