Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Petra | 26.4.2024 

Jak se to má v současné době s otcovskou dovolenou? Kdy ji může partner začít čerpat? Až po porodu, nebo už předtím jako já mateřskou? Otcovskou mohou čerpat pouze zaměstnanci nebo také OSVČ, když si platí zdravotní pojištění? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

dávku otcovské poporodní péče lze v rámci otcovské dovolené čerpat, jak říkáte, až po porodu. Podpůrčí doba děla 2 týdny a Váš partner si o otcovskou může zažádat (mimo žádosti na ČSSZ je třeba o čerpání otcovské informovat i zaměstnavatele v souladu s § 195a zákoníku práce) do 6 týdnů věku dítěte. U OSVČ je žádost uplatňována přímo u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).

Co se týká OSVČ, tam je pro čerpání rozhodující splnění podmínky trvání dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou.

Je také důležité upozornit na fakt, že OSVČ nesmí v době pobírání této dávky vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost.

S pozdravem,

Gender Studies, o.p.s.

Nikopa | 23.4.2024 

Dobrý den, mám specifický problém a nevím, jak ho nejlépe řešit. Máme syna z přímé adopce, narodil se 12.4.2023 a mám ho v péči od narození, včetně pobytu v porodnici. Bohužel teprve teď proběhl soud, který nás jmenoval poručníky na základě čehož můžeme žádat o PPM a rodičovskou. Problém je, že jsem těhotná a na přelomu května/června nastupuji na mateřskou. Mám obavy, že přijdeme tímto o peníze z PPM a rodičovske na první dite, na které máme právo. Jde to nějak řešit?

Předem moc děkuji za radu

Odpověď:

Dobrý den,

můžete nyní začít čerpat peněžitou pomoc v mateřství na první převzaté dítě, a to klidně pouze v délce podpůrčí doby do nástupu na další mateřskou dovolenou k Vašemu současně očekávanému dítěti na přelomu května/června. Do nástupu na mateřskou s očekávaným dítětem by bylo také dobré začít čerpat rodičovský příspěvek na dítě převzaté. Pokud začnete u prvního převzatého dítě čerpat rodičovský příspěvek v rámci rodičovské dovolené a do toho nastoupíte znovu na mateřskou coby rodička, a o nárok na PPM ani na rodičovský příspěvek k tomuto dalšímu dítěti nepřijdete.

S pozdravem,

Gender Studies, o.p.s.

Jajina | 8.4.2024 

Dobrý den, jsem dlouholetou statutární zástupkyní základní školy , dnes jsem ředitelce školy dala rezignaci na funkci. Ředitelka mi odpověděla, že buď budu zástupkyní nebo mám dát výpověď i přes to, že pro školní rok 2024/2025 budou 3 pracovní místa v mé aprobaci volná. Může ředitelka takto postupovat? ráda bych byla jen řadovou učitelkou. děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, v souladu s § 73a odst. 1 zákoníku práce se může zaměstnanec vzdát své vedoucí pracovní pozice (ať už založené samostatnou pracovní smlouvou nebo tzv. vnitřním jmenováním v rámci dřívější pracovní smlouvy na nevedoucí prac. pozici) pouze písemně její doručením zaměstnavateli. Pokud jste tak učinila, Váš výkon práce na pracovním místě vedoucího zaměstnance končí dnem následujícím po doručení písemného vyjádření ohledně vzdání se tohoto místa, nebyl-li ve vzdání se pracovního místa uveden den pozdější. Vzdáním se vedoucího pracovního místa Však Váš pracovní poměr u zaměstnavatele nekončí, naopak máte právo na to, aby Vás zaměstnavatel převedl na jinou práci odpovídající Vašemu zdravotnímu stavu a Vaší kvalifikaci. V žádném případě tedy není na místě, abyste Vy sama dávala výpověď. Pokud Vám zaměstnavatel nechce Vašemu přání vyhovět ani Vás nemůže převést na jinak kvalifikovanou pozici, může s Vámi zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr pro nadbytečnost (§ 52 písm. c) ZP). více

Drobek | 5.4.2024 

Dobrý den,

po roce a půl na rodičovské dovolené mi zaměstnavatel sdělil, že mi může nabídnout práci pouze na pobočce, která nemá žádnou dostupnost veřejnou dopravou, ve středočeském kraji, tudíž se tam nemám jak dostat. O děti, jsou 3, dvě dvouleté dcery a 5 letý syn se díky tomuto přístupu nebudu schopný postarat, z domu budu muset odcházet před otevřením školky a školy a zpět na sídliště přijedu v nejlepším případě až 14 min po uzavření školky a školní družiny. Buď jsem nucený dát výpověď já nebo manženka. Na zkrácený úvazek nechtějí domluvou přistoupit. Mám nějakou šanci vyhádat ještě zkrácený úvazek? Nebo něco jiného?

Odpověď:

Dobrý den, aniž by to zákoník práce výslovně stanovil (opora je ale v § 38 odst. 1 písm. a) ZP), platí, že zaměstnance vracejícího se z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit podle pracovní smlouvy. Konkrétně to znamená, že zaměstnavatel Vás může zařadit k výkonu jakékoli práce, kterou lze podřadit pod druh práce sjednaný v pracovní smlouvě, a na jakékoli pracoviště, které spadá do místa výkonu práce sjednaného v pracovní smlouvě. Pokud tedy máte ve smlouvě sjednané místo výkonu práce “Středočeský kraj”, pak Vás může zaměstnavatel legitimně převést na jakoukoliv pobočku nacházející se právě ve Středočeském kraji. V takovémto případě bych napsala zaměstnavateli písemnou žádost o zkrácený úvazek podle § 241 ZP. Této žádosti zaměstnavatel musí vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Pokud ale máte ve smlouvě jako místo výkonu práce vepsané např. adresu sídla Vaší dosavadní pobočky, tak Vám evidentně není zaměstnavatel schopen přidělovat práci podle prac. více

Martina | 14.3.2024 

Bylo mi zamítnuto neplacené volno(dítě nevzali do školky) a nejde mi údajně dát poloviční úvazek. Bylo mi řečeno, ze mám přijít podepsat výpověď, protože nemohu nastoupit po skončení rodičovské na plný úvazek který má 8 hodin a dvě směny. Je to tak v pořádku? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

Přestože nárok na poskytnutí neplaceného volna zaměstnanec, který se chce starat o dítě v návaznosti na rodičovskou dovolenou ze zákona nemá, zaměstnavatel by měl vyhovět Vaší žádosti o zkrácený úvazek, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody (např. nemožnost rozdělení Vaší práce mezi více osob, narušení provozu apod.). Než však rozvážete se zaměstnavatelem poměr (ať výpovědí či dohodou), zkuste si na personálním oddělení zjistit, zdali na Vašem pracovišti neplatí interní předpis či pokyn zaměstnavatele, který by vybírání pracovního volna blíže upravoval, a podle kterého by Vám měl správně být nárok na neplacené volno přiznán.

S pozdravem,

Gender Studies, o.p.s.

M | 14.3.2024 

Dobry den,
chci se vratit po rodicovske dovolene do prace s uvazkem 30hodin tydne. Nechal jsem si behem teto dovolene bezet uvazek 10h tydne abych uplne nevypadnul z prostredi.

Syn se narodil na začátku roku 2022, chystam se tedy vyuzit prodlouzeni rodicovske dovolene a pouze navysit uvazek z 10 na 30hodin. Tak abych se stale mohl starat o syna, ale i pracovat.

Je mozne vyuzivat "ochranu" proti vypovedi i pri kombinaci vyssiho uvazku a rodicovske dovolene?

Rodicovsky prispevek jsem si rozlozil, tak aby vychazel do 4let veku ditete. Pozdeji pokud situace dovoli bych presel i na celych 40hodin. Ale byl bych klidnejsi pokud by ochrana bezela, dokud se situace na pracovisti neustali.

Odpověď:

Dobrý den,

nárok na rodičovskou do 3 let věku dítěte plyne ze zákona a zaměstnavatel musí Vaší žádosti o takovém prodloužení rodičovské dovolené ve smyslu § 196 odst. 2 zákoníku práce vyhovět. Co se týká úvazku 30 hodin týdně, zde platí ustanovení § 241 zákoníku práce, podle kterého musí zaměstnavatel Vaší písemné žádosti o kratší pracovní dobu vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Co se týče ochrany proti výpovědi, ta platí v rámci tzv. ochranné doby podle § 53 odst. 1 písm. D) po celou dobu trvání rodičovské dovolené.

S pozdravem,

Gender Studies, o.p.s.

Lucie | 13.3.2024 

Dobrý den, Dočetla jsem se na vašich stránkách rady ohledně návratu do práce po rodičovské dovolené a chtěla bych se zeptat na pár otázek. Začnu s tím, že pracuji jako Teamleader v logistické firmě 11 let(smlouva na neurčito), která má stovky  zaměstnanců a 3 haly, teď v dubnu se potřebuji  vrátit, protože mi končí rodičovská dovolená,kterou mám do 3 let věku dítěte.Potřebuji pracovat pouze na ranní směnu od 7 ranní.Zaměstnavatel mi emailem nabídl stejnou pozici na jiném oddělení,ale pouze na 3 směnný provoz.Bohužel nemůže jít pracovat na 3 směnný provoz z důvodu péče o nezletilé dítě.Psala jsem email , že prosím o práci, která bude stejně finančně hodnocená jako mám stávající pozici na ranní směnu od 7 hodin,ale nemají nikde místo,že trvají na 3 směnný provoz s pozicí,kterou mám uvedenou ve smlouvě. Po telefonu mi zaměstnavatel řekl, že mi práci nabídli a jestli ji nepřijmu,tak mám prostě smůlu a musím dát výpověď a nebo mi dají ranní směnu,ale pozici dělníka, která je samozřejmě méně placená.Znovu jsem tedy volala do firmy a tam mi řekli, že nabídku mi dali a pokud nesouhlasím, že mám dát výpověď,ale že na odstupné nemám nárok z organizačních důvodů. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen rodiči vracejícímu se z rodičovské dovolené přidělovat práci podle pracovní smlouvy. To znamená, že i když není zaměstnavatel povinen vrátit jej na původní pracovní pozici a pracoviště, nabídka pro vracejícího se rodiče musí odpovídat smlouvě co se týče 1) sjednaného druhu práce a 2) sjednaného rozsahu práce (úprava pracovní doby, sjednání částečného úvazku apod.). Zaměstnavatel tedy bez dalšího nemůže trvat na tom, abyste přistoupila na třísměnný provoz, když jste původně pracoval ranní směny a třísměnný provoz jste neměla dohodnutý ve smlouvě. Nehledě na to, že by Vámi navrhované úpravě pracovní doby měl zaměstnavatel vyhovět pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody (viz. § 241 Zákoníku práce). Nicméně vzhledem k tomu, že jste se dosud nedohodli a ke změně rozsahu práce písemnou dohodou nehodláte přistoupit, nechala bych teď jednat zaměstnavatele. více

Pat | 6.3.2024 

Dobrý den, pracuji jako poštovní doručovatelka již několik let. Vím, že dovolenou určuje zaměstnavatel,ale přesto píši dotaz. Když chci jeden den dovolená , hlásím to měsíc dopředu,vedoucí mi řekne,že neví,že mi nemůže říct, jestli za mě bude mít záskok. jsem napnutá dom posledního dne, jestli mi ji dá. Pak záskok má, tak mi dá 3 týdny dovolené,byla to tedy stará dovolená z minulého roku,tak bych to ještě pochopila,i když se mi vůbec nehodila. Teď má brigádníka, tudíž záskok za mě má a už říká ,že budu pokračovat a vybírat si novou dovolenou. Nic jí říct nemůžu, jelikož mi řekne, že o mé dovolené rozhoduje ona. což má pravdu. Doma se to nikomu nehodí, děti ve škole. Ten brigádník jí řekl,že nás nemusí nutit do zbytečné dovolené, že je ochoten chodit i během roku, což by bylo fajn, si vzít dovolenou, když budeme potřebovat. Ale ona řekla, že takhle ne, že mi si určovat dovolenou nebudeme, že to ona. je úplně vidět, že dělá naschvály. když se ji postavím, začne se mi třeba mstít a dávat rajony které neznám a bude to ještě horší. Mám tu práci ráda a nechci skončit, ale pokud to tak bude pokračovat? Brát si dovolenou když nepotřebuji? A pak když chci jeden den, tak je problém. více

Odpověď:

Dobrý den, oprávnění zaměstnavatele nařizovat dovolenou sice platí, ale má i svá omezení - zaměstnavatel je předně povinen Vám písemně oznámit alespoň 14 dnů předem jím určenou (a na základě Vámi navržené) dobu čerpání dovolené. Pokud je dle zaměstnavatele jeden den problém, tento den bych čerpala placené volno na vyřízení osobních záležitostí (toto volno obvykle nelze spojovat s čerpáním řádné dovolené a obvykle se tento benefit přezdívá např. “indispoziční volno” nebo “sick days”), pokud ho pro mě coby pro zaměstnance vyjednala odborová organizace působící na mém pracovišti v kolektivní smlouvě. Pokud mé pracoviště není kryto podnikovou kolektivní smlouvou (toto je Vám povinen zaměstnavatel sdělit), zamyslela bych se nad tím, jestli to, co potřebuji během volna vykonat nespadá pod tzv. “jinou důležitou osobní překážku v práci” ve smysli nařízení vlády č. č. 590/2006 Sb. (např. doprovod dítě k lékaři) v rámci níž bych mohla čerpat pracovní volno i s náhradou. více

Dáma s hranostajem | 29.2.2024 

Pracuji v s. p. se statutem agentury. Odměňování je upraveno interní směrnicí. Zákl. mzda zaměstnance je stanovována dle jeho typové pozice a jí odpovídajícího mzdového stupně, v rámci kterého se následně pohybuje zákl. mzda. Má zákl. mzda je oproti minimu (!) mého mzdového stupně podhodnocena řádově o vyšší jednotky tisíc Kč (ve srovnání s maximem to činí cca střední desítky tisíc Kč). V agentuře pracuji x let, objektivně odvádím nadstandardní prac. výkon (např. v 2023 > 150 h přesčasů), ač (zatím) nejsem na expertní úrovni. Na odd. jsem jediná žena na této typ. pozici. Nábory na shodnou prac. pozici na “mé” odd. jsou dělány s nabídkou mzdy o řádově nižší až středí desítky tisíc Kč vyšší, než jakou pobírám já. Mám právo na ofic. info o konkrétní výši mzdového rozpětí na mé typ. pozici, a to i zpětně? Pokud se prokáže, že má mzda nedosahuje ani min. výše mzdy, kterou by mi mělo zaručovat mé prac. více

Odpověď:

Dobrý den, v pracovněprávních vztazích platí zásada stejné odměny za stejnou nebo rovnocennou práci. Tato zásada je zakotvena v § 16 zákoníku práce. Pokud při diferenciaci mzdy mezi jednotlivými zaměstnanci vzal zaměstnavatel na vědomí jakékoliv jiné hledisko (např. dobu Vašeho působení v podniku, nedejbože Vaše pohlaví) mimo těch, které výslovně stanoví zákon (složitost, odpovědnost a namáhavosti práce, jako dále pracovní podmínky, pracovní výkonnost a výsledky práce), je zaměstnavatel povinen navrhnout Vám takovou úpravu mzdy, aby byl zákon dodržen. Ještě předtím než byste se pustila do případného soudního sporu, doporučovala bych o tomto a o Vašem nároku na dorovnání mzdy nejdříve písemně informovat zaměstnavatele, případně nahlásit na inspekci práce podezření z přestupku na úseku rovného zacházení ze strany zaměstnavatele podle § 24 zákona o inspekci práce. více

Ňufik | 27.2.2024 

Dobrý den, mám dotaz ohledně nepedagogických zaměstnanců. Jedna se o 3 zaměstnance se smlouvu na plný úvazek na dobu neurčitou.Včera jsme měli schůzku se zaměstnavatelem, který nám sdělil tyto informace. Jeden z nás dohodou ukončí pracovní poměr (předpokládat že s odstupným nemáme počítat) a nebo všichni tři půjdeme na 80% úvazek s tím že se máme rozhodnout sami a to do 1.3.2024 . Nejsem si úplně jistá zda je toto jednání v souladu s paragrafy. Děkuji za vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, není možné, aby zaměstnavatel rozhodl o zkrácení Vašeho úvazku bez Vašeho svolení. Změna obsahu pracovního poměru, kam ujednání o výši úvazku patří, musí být podle § 40 ost. 1 zákoníku práce písemná a hlavně se jedná o dvoustranný právní úkon. Dále podle zákoníku práce platí, že Vám má zaměstnavatel přidělovat sjednanou práci v rozsahu Vašeho smluvně sjednaného úvazku a pokud tak neudělá, bude se jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele, za kterou Vám bude náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud hodlá zaměstnavatel omezit stavy, nezbude mu nic jiného než o této organizační změně oficiálně rozhodnout a následně nadbytečným zaměstnancům dát výpověď s náležitým zákonným odstupným. Měla byste tedy zvážit, zda je pro Vás výhodnější zůstávat nadále u zaměstnavatele i na zkráceném úvazku, nebo zda raději vyčkat rozvázání prac. poměru podle § 52 písm. c) zákoníku práce s nárokem na odstupné. Je to ale na Vás a zaměstnavatel Vás k ničemu nutit nemůže. více

Eva | 26.2.2024 

Dobrý den,
jsem zaměstnaná na dobu určitou se smlouvou do konce měsíce a začátkem měsíce (desátého) mám nastoupit na mateřskou dovolenou a zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr dohodou ke dni nástupu na mateřskou. Vím, že nemám povinnost dohodu podepsat, ale bojím se, aby mi pak zaměstnavatel nedělal naschvály, např., že za mě nepodá žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Pokud by se tak stalo, mohu žádost podat sama, i když nejsem OSVČ? Příp. co byste mi radili v mé situaci dělat? Přišla bych podepsáním dohody o něco (pojištění, peníze)?
Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.

Odpověď:

Dobrý den, povinnost podepisovat dohodu určitě nemáte a mějte na paměti, že kdybyste dohodu odmítla podepsat, zaměstnavatel s Vámi coby s těhotnou zaměstnankyní nemůže rozvázání poměru uspíšit výpovědí. Aby Vám však vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nemusíte být nutně zaměstnána. Klíčové je, abyste na mateřskou nastoupila nejpozději ke konci ochranné lhůty max. 180 dní po skončení zaměstnání, tj. po zániku nemocenského pojištění. Druhou klíčovou podmínkou pak je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. V každém případě zvažte zkusit se domluvit se zaměstnavatelem, že byste dohodu o rozvázání prac. poměru uzavřeli třeba až ke dni následujícím po dni nástupu na mateřskou dovolenou. Také pamatujte, že pokud zaměstnavatel neposkytne mateřskou dovolenou, která Vám náleží, dopouští se přestupku na úseku zvláštních pracovních podmínek některých zaměstnanců podle zákona o inspekci práce. více

Iris | 24.2.2024 

Dobrý den, budu v práci řešit následující situaci. Jsem v nove práci 4. Měsíc a otěhotněla jsem (začátek 1. Trimestru). Zaměstnavatel mi dal smlouvu na dobu určitou, která mi skončí cca 1,5mes pote, co nastoupím na MD, takže jsem de facto v klidu.

Přesto,
~ má zaměstnavatel právo mi smlouvu neprodloužit (vím, že je se mnou spokojený a jsem pro něj důležitá, ale těhotenství mění pravidla hry)
~ jaká je šance, že mi smlouvu prodlouží mi asi neřeknete, na to předpokládám neexistuje klauzule
~ co mě ale ještě zajímá, budu mít v tomto případě nárok na mateřskou?
~ vyplácí se jednorázově?
~ a kdybych nastupovali na mateřskou až po smlouvě, kterou by mi zaměstnavatel neprodloužil, měla bych na MD že zákona nárok?

Předem děkuji za odpověď, Iris

Odpověď:

Dobrý den, podle § 48 zákoníku práce končí pracovní poměr na dobu určitou uplynutím sjednané doby, a to bez dalšího přičinění zaměstnance nebo zaměstnavatele. Mateřská dovolená nestaví běh doby určité. Potom co doba určitá uplyne je už zcela na zaměstnavateli, jestli s Vámi uzavře další pracovní smlouvu nebo stávající smlouvu dodatkem prodlouží. Zaměstnavatel je však i v otázce ukončování pracovního poměru povinen postupovat nediskriminačně. Pokud by Vám tedy například zaměstnavatel smlouvu neprodloužil v návaznosti na Vaše těhotenství, zatímco Vašim kolegům a kolegyním by smlouvu na dobu určitou prodloužil, byl by zde dán důvod pro Vaši obranu proti diskriminaci. Nárok na peněžitý příspěvek v mateřství (PPM) vzniká za splnění dvou podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Zaprvé musíte být v době zahájení PPM účastníkem nemocenského pojištění - tj. více

Bibi | 20.2.2024 

Dobry den, můj zaměstnavatel mě přeřadil na jinou práci a musím nyní jako kancelář používat prostory, které k tomu nebyly určeny. Vzhledem k tomu, že se pod "kanceláří" nachází kuchyň restaurace, sedím celý den v prostorech nasáklých pachy kuchyně. Je možné se nějak bránit. Zaměstnavatel argumentuje tím, že jiné prostory nemá.

Odpověď:

Dobrý den, podle nařízení vlády č. 361/2007 Sb. o podmínkách ochrany zdraví při práci, se musí pachům na pracovišti (stejně jako obdobné zátěži typu teplo nebo kouření) čelit zvýšeným větráním. Ve Vašem případě si ale myslím, že Váš pracovní prostor zřejmě nebude bezpečným a zdraví neohrožujícím v míře vyžadované standardy BOZP. V takovém případě by mohlo zaměstnavatelovo chování dokonce být považováno za přestupek na úseku bezpečnosti práce ve smyslu § 30 zákona o inspekci práce. V každém případě je povinností každého zaměstnavatele, aby zajistil „plnění úkolů v hodnocení a prevenci rizik BOZP prostřednictvím buď speciálně vyškoleného zaměstnance či např. prostřednictvím externího bezpečnostního technika. Vaším prvním korkem by tak mělo být zjištění identity a kontaktu na tzv. “bezpečáka” u Vás a následně ho požádat o kontrolu Vašeho pracoviště. S pozdravem, Gender Studies, o.p.s. více

Anne | 19.2.2024 

Dobrý den, pracuji na manažerské pozici a po mateřské dovolené bych se ráda vrátila do práce, ale na kratší úvazek. Může mi to zaměstnavatel zamítnout nebo dle zákona mám na nižší úvazek nárok (obzvláště v pozici ženy na manažerské pozici). Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, pokud jste zaměstnavatele písemně nepožádala o poskytnutí rodičovské dovolené, počítá se s Vaším návratem po skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel je zaprvé povinen Vás zařadit na Vaši původní práci a pracoviště. Zadruhé platí, že pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 9 let písemně požádá o kratší pracovní dobu, je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nevyhoví-li zaměstnavatel žádosti, je povinen to písemně odůvodnit. Jedině pokud by byl Vaším kratším úvazkem znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele, byl by dán případný vážný provozní důvod k zamítnutí žádosti. Určitě také nebrání vyhovění Vaší žádosti fakt, že by zaměstnavatel např. měl přijmout dalšího zaměstnance (také na částečný úvazek). S pozdravem, Gender Studies, o.p.s.

M  | 28.1.2024 

Dobrý den, jsem zaměstnanec ve školství na neurčito a jsem na RD s druhým synem. Ráda bych se v září vrátila do zaměstnání z RD. Synovi tou dobou ještě nebudou 2 roky, ale péče o něj je zajištěna. Oznámila jsem to ústně zaměstnavateli již v prosinci, a on mi sdělil, že se musí poradit s právníkem, aby to bylo právně v pořádku, jelikož se počítalo s nástupem až ve 3 letech dítěte. Já ale žádnou žádost o RD nepodala (nikdo ji po mně nechtěl) a nikde jsem tedy neuváděla datum návratu. Je možné, že mě může zaměstnavatel odmítnout? Jak dlouho dopředu musím podat žádost o návrat do zaměstnání a stačí mailem? Ústně? Je vůbec právně v pořádku, že jsem žádnou žádost o RD nepodávala?
Se zástupem za mě nebude problém, známe se, on to ví a navíc má smlouvu jen do března.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

ještě před rokem a půl bylo možné žádost o poskytnutí rodičovské dovolené a oznámení o jejím trvání zaměstnavateli “podat” pouze ústně. V takovémto režimu, a pokud jste se se zaměstnavatelem též ústně nedohodli na dřívějším návratu, zaměstnavatel předpokládal Váš návrat do práce až ve třech letech dítěte. V takovém případě není zaměstnavatel povinen Vás přijmout z rodičovské dříve. Pokud jde ale jen o to, aby nyní bylo vše “právně v pořádku”, radila bych Vám, abyste zaměstnavateli nabídla, že v souladu s písemným zadministrováním rodičovské dovolené, které je nyní vyžadováno novelizovaným zákoníkem práce, byste se spolu domluvili na dřívějším návratu a tuto dohodu stvrdili písemně.

S pozdravem,

Gender Studies, o.p.s.

Vjollca | 25.1.2024 

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a pomalu se mi blíží čas pro návrat do práce. Jsem zaměstnaná v bance, kde jsem byla na pozici hypoteční specialista. Požádala jsem zaměstnavatele o zkrácený úvazek kvůli dítěte, na 0,8 úvazek, ale nevyšli mi vstříc. Přitom na pobočce jsem nemela povinnost otevřít či zavřít pobočku, od toho jsou jiný zaměstnanci.
Co by jste mi poradili dál?
Předem děkuji za vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

coby zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let máte ze zákona nárok zaměstnavatele požádat o úpravu stanovené týdenní pracovní doby a požadovat po něm písemné odůvodnění, pokud by žádosti nevyhověl. Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Přitom je na zaměstnavateli, aby prokázal to, že jím tvrzené vážné provozní důvody (např. nemožnost rozdělení Vaší práce mezi více osob) objektivně existují. Pokud Vám své rozhodnutí dosud nezdůvodnil, nebo zaměstnavatel uvádí pouze smyšlený, zástupný důvod, doporučuji obrátit se na Inspektorát práce s podnětem na prošetření možného spáchání přestupku na úseku zvláštních pracovních podmínek některých zaměstnanců ze strany zaměstnavatele.

S pozdravem,

Gender Studies, o.p.s.

Lucie B | 19.1.2024 

Dobrý den, aktuálně jsem na první RD a plánujeme výhledově druhého potomka. Zaměstnavatel by mě bral zpět do práce na jakýkoliv úvazek a zatím jen ústně se mi zaručuje, že pokud bych otěhotněla, že by mi dále běžela RD na původní úvazek, abych měla výpočet MD, běžné dovolené po MD atp.
Mají pravdu? Stačí napsat dodatek k původní smlouvě na dobu určitou, po jehož uplynutí bude dál běžet původní RD na původní (větší) úvazek?
Moc děkuji a jsem s pozdravem,

Odpověď:

Dobrý den, pokud by měl do Vašeho záměru pořídit si další dítě vstoupit konec Vašeho pracovního poměru sjednaného na dobu určitou, bylo by v každém případě dobré - a to zvlášť s ohledem na nárokování dalšího příspěvku v mateřství - prodloužit pracovní smlouvu s Vaším původním úvazkem, pokud je tomu zaměstnavatel nakloněn. Pokud do konce své rodičovské dovolené otěhotníte a během ní stihnete nastoupit na mateřskou dovolenou, bude Vám náležet peněžitá pomoc v mateřství ve stejné výši, tj. vypočítaná ze stejného denního vyměřovacího základu jako předchozí PPM. Toto bude platit i kdybyste se do práce vrátila např. na pár měsíců už po skončení první RD, ale na další MD byste nastoupila do 4 let předchozího dítěte. Další rodičovský příspěvek by byl vyplacen na nejmladší dítě ve výši dle Vašeho denního vyměřovacího základu pro stanovení PPM. S pozdravem, Gender Studies, o.p.s. více

Marti | 15.1.2024 

Dobrý den, od ledna 2022 jsem zaměstnaná u mezinárodního korporátu. Oficiální místo výkonu práce mám v Praze, ale už na pohovoru jsem se s manažerem dohodla, že budu pracovat z domova stejně jako ostatní členové týmu. Teď zaměstnavatel přišel s tím, že musíme chodit do kanceláře 3x týdne. Bydlím 350 km od Prahy, jezdím jen na 2 dny v měsíci. Podle novely zákoníku práce jsem podala oficiální žádost o práci z domova z důvodu péče o děti do 9 let věku, která mi ale bude zamítnuta. V reálu neexistují žádné provozní důvody, které by mi bránily ve výkonu práce z domova - pracuji tak už dva roky. Mám možnost se ještě nějak bránit? Hrozí mi vytykaci dopis a následné ukončení pracovního poměru. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Požádejte svého zaměstnavatele, aby své zamítavé rozhodnutí o vyřízení Vaší žádosti řádně zdůvodnil, tak jak mu to výslovně ukládá zákoník práce, pokud tak tedy již neučinil. Pokud Vám své rozhodnutí dosud nezdůvodnil, nebo zaměstnavatel uvádí pouze smyšlený, zástupný důvod, doporučuji obrátit se na Inspektorát práce s podnětem na prošetření možného spáchání přestupku na úseku zvláštních pracovních podmínek některých zaměstnanců ze strany zaměstnavatele. Stejně tak byste se mohla obrátit na civilní soud s žalobou na určení neplatnosti zaměstnavatelova jednání. V takovém případě by se v rámci soudního jednání obrátilo důkazní břemeno a zaměstnavatel by byl povinen prokázat, že mu pro vyhovění Vaší žádosti bránily vážné provozní důvody.

S pozdravem,

Gender Studies, o.p.s.

Tumyc | 8.1.2024 

Dobrý den, se zaměstnavatelem jsem se ústně dohodl na dřívějším návratu z rodičovské dovolené. On mi teď oznámil, že “vedení” to zakázalo a mám nastoupit až po uplynutí rodičovské. Dle článků na webu se mi zdá, že by měl být povinen vyhovět dřívějšímu návratu, je tomu tak? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, požádat o čerpání rodičovské dovolené můžete v jakémkoli rozsahu, a to až do věku 3 let dítěte. Možné je požádat také ústně. Nicméně jak už jednou požádáte, svou žádostí jste vázána. Bohužel, to také znamená, že zaměstnavatel nemá povinnost Vás přijmout z rodičovské dříve, než jak jste uvedla v žádosti. V mezičase ale můžete pracovat u jiného zaměstnavatele a váš původní pracovní poměr tím není nijak ohrožen. S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Helena | 7.1.2024 

Dobrý den,
jsem ve III. stupni invalidity, díky pracovnímu úrazu, a je mě, od vzniku invalidity, vyplácena náhrada mzdy pojišťovnou Kooperativa. Od 1. prosince 2023 mě vznikl nárok na starobní důchod, o který jsem nepožádala, jelikož na invalidní důchod mám nárok do svých 65 let. Jaké doklady musím doložit pojišťovně Kooperativa, aby mě byla i nadále vyplácena náhrada mzdy, když budu do svých 65 let stále v invalidním důchodu, který mě poté zanikne ? Mám stále nárok na výplatu náhrady mzdy, pokud zůstanu do svých 65 let v invalidním důchodu ?
Děkuji za vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jste si doposud o starobní důchod nepožádala, Váš nárok na invalidní důchod III. stupně stále trvá, stejně tak jako Váš nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení dočasné pracovní neschopnosti. Náhrada od Kooperativy by Vám měla být dle Vámi poskytnutých informací vyplácena až do konce kalendářního měsíce, v němž dovršíte věku 65 let. Pokud nedošlo k podstatné změně ve Vaší osobní a finanční situaci (dlouhodobá změna zdravotního stavu, nástup výkonu trestu apod.). Pokud Vás pojišťovna sama nevyzvala k zaslání dalších dokladů, zřejmě ji není třeba teď oslovovat, neboť Váš nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nejdéle do dovršení věku 65 let vychází přímo ze zákona (ust. § 271b odst. 6 zákoníku práce).

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect