Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

bobik | 17.12.2023 

Počítá se maturita na konzervatoři za dokončení studia? Běžně je studium konzervatoře šestileté a zakončené absolutoriem. Školský zákon §89 odst. 1 ale říká o konzervatoři, že "Žáci mohou ukončit vzdělávání také maturitní zkouškou".
Pokud tedy manželka-studentka konzervatoře odmaturuje, následně by pracovala nebo byla OSVČ s nemocenským pojištěním, měla by pak nárok na Peněžitou pomoc v mateřství? (pozn. Zároveň se jedná už o druhou maturitu, na konzervatoř totiž šla po dokončení gymnázia.)
Případně jak dlouho (při započítání studia) si jako OSVČ musí platit nemocenské, a v jaké maximální výši ho může platit, když předtím nepracovala a není tak možnost něco spočítat z vyměřovacího základu? Případně jak dlouho před nástupem na mateřskou by musela být zaměstnaná?

Odpověď:

Dobrý den, pro účely přiznání nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) není rozhodující způsob ukončení studia. Dokážu si představit, že by se způsob ukončení řádného denního studia řešil teprve ve chvíli, kdyby mezi studiem a nástupem do zaměstnání měla Vaše manželka proluku a po dobu trvání této proluky by po Úřadu práce žádala, aby za ní jakožto uchazeče o zaměstnání hradil stát zdravotní pojištění. Nárok na PPM má ta žadatelka, která je v první řadě nemocensky pojištěna. To znamená, že je za ní zaměstnavatelem odváděno pojistné nebo si coby podnikatelka ono pojistné na sociální zabezpečení platí sama. Z tohoto také lze vyvodit, že studenti ve věku do 26 let nemají nárok na PPM, neboť za ně stát platí pouze zdravotní, nikoli sociální pojištění. Druhou obecnou podmínkou nároku na PPM je doba trvání nemocenského pojištění v minimální délce 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Pokud by tedy žadatelka pracovala alespoň 270 dnů u zaměstnavatele (příp. více

Katka | 11.8.2023 

Moje rodičovská dovolená u stávajícího zaměstnavatele končí 28.02.2024, a to dle data, který sem zaměstnavateli nahlásila. Ale z finančních důvodů chci nastoupit do zaměstnání od 1.9.2023. Stávající zaměstnavatel nemá pro mě teď uplatnění a počítá s mým návratem až od 1.3.2024. Z finančních důvodů musím do práce dříve. U jiného zaměstnavatele mám možnost nastoupit do práce od 1.9.2023 a tím vyřešit finanční situaci v rodině. Je možné abych se zaměstnala u nového zaměstnavatele a zároveň byla vedená u stávajícího zaměstnavatele? Mám zájem se vrátit k stávajícímu zaměstnavateli na základě mé pracovní smlouvy od 1.3.2024. Jak správně postupovat?

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatel skutečně nemá povinnost přijmout vás z rodičovské dříve, než jak jste uvedla v žádosti. V mezičase ale můžete pracovat u jiného zaměstnavatele a váš původní pracovní poměr tím není nijak ohrožen.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

An | 9.8.2023 

Dobry den,
V zari mi konci RD po 3letech, v planu jsem mela nastup do prace na polovicni uvazek. Nicmene jsem zjistila, ze jsem otehotnela a tudiz resim co dal, hlavne kvuli vysi materske. Pokud se nemylim, jestli v rijnu nastupim zpet do prace na castecny uvazek, bude to mit negativni vliv na vypoctenou materskou (pred prvnim ditetem jsem pracovala na plny uvazek), ze ano? Premyslim, ze bych si tedy prodlouzila u zamestnavatele RD na 4roky, lze u toho pracovat treba jinde na brigade? Abych si mohla behem toho roku privydelat, ale zaroven mi to nesnizilo materskou. Dekuji a zdravim!

Odpověď:

Dobrý den,

pokud vám během trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na druhou PPM před 4. rokem věku prvního dítěte a váš výdělek byl nižší než před první mateřskou, vypočítá se s ohledem na příslušná ustanovení zákona o nemocenském pojištění denní vyměřovací základ a tedy i výše PPM stejně jako u prvního dítěte.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Klára  | 4.8.2023 

Dobrý den, před rokem jsem byla jmenovaná z funkce vedoucího pracovníka MŠ na zástupce ředitele MŠ jmenováním dekretem. Ve smlouvě jsem na pozici učitelka MŠ. Otěhotněla jsem a mám obavy, že jakmile to ředitel zjistí, tak mě z funkce zástupce odvolá a já přijdu o docela vysoký příplatek za vedení. Můj dotaz zní. Vztahuje se ochrana v těhotenství i na odvolání z funkce? Respektive, může mě z funkce odvolat? Druhý dotaz zní. Můžu se nějak bránit, pokud by mi byly odejmuty odměny a příplatky za vedení? Vztahuje se na to pokles financí z důvodu těhotenství a tudíž by mi vznikl nárok na vyrovnávací prispevek v těhotenství? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákoníku práce je možné vás z jmenované funkce odvolat kdykoli a ochranná lhůta se na odvolání nevztahuje. Pokud byste měla důkazy o tom, že jste byla odvolána z důvodu těhotenství, jednalo by se ovšem o protiprávní diskriminaci, proti které byste se mohkla bránit u soudu, případně upozornit Inspekci práce. Vyrovnávací příspěvek v mateřství se na tyto případy nevztahuje, poskytuje se v situacích, kdy musí být těhotná žena převedena na jinou práci např. proto, že na původní pozici vykonává práce těhotným ženám zakázané.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Žaneta Kubíčková  | 10.7.2023 

Dobry den, rada bych se zeptala, zda existuje vzor zadosti o vyppaceni odtupneho? V cervenci mi konci rodicovska, mam nastoupit ke svemu zamestnavateli, ale misto vykonu prace bylo zrusene, chteji me dat do jine casti Brna, kde bych mela horsi dojezdnost, nestihla pak vyzvedavat deti a vse by bylo komplikovane. Chtela bych se s nimi domluvit na ukonceni pracovniho poměru s narokem na odstupne, ale nevim, jak presne postupovat. Predem dekuji za informace. S pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,

taková žádost neexistuje, neboť o odstupné zaměstnanec nežádá, ale má na něj nárok v zákonem stanovených případech. Co se týče změny pobočky, záleží na tom, jak máte v pracovní smlouvě sjednané místo výkonu práce. V jeho rámci vás může zaměstnavatel přidělit kamkoli a nebude tak dán důvod k výpovědi pro nadbytečnost s odstupným.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 3.7.2023 

jsem zaměstnanec - tříměsíční zkušební doba je do 2.5., 27.2.-10.3. OĆR , následně nemoc od 20.4. , nemoc stále trvá. Můžu ještě dostat od zaměstnavatele výpověď ve zkušební době
děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

s ohledem na znění § 35 odst. 4 zákoníku práce se zkušební doba prodlužuje o dobu celodenních překážek v práci, ted i o dobu nemocenské.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Mm | 30.6.2023 

Dobrý den,
Mám prosbu, nedala jsem zpětnou vazbu k řešenému případů sexuálního obtěžování, když rektor rozhodl o trest agresorovi. Dodnes mne to mrzí a chci, aby byl afresor ještě více potrestán, výtku považuji za nedostatečnou. Chci aby byl afresor vyhozen. Mohu toho docílit?

Odpověď:

Dobrý den,

pokud by dané chování naplňovalo znaky výpovědního důvodu, je možné výpověď dát pouze do 2 měsíců od okamžiku, kdy se o tom zaměstnavatel dozví.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Ivana | 29.6.2023 

Dobrý den,
jak je to s tou povinností nedávat děti mladší 2 let do zařízení péče o děti ve větším rozsahu nežli 96 hodin měsíčně? Pokud zajistím péči o dítě jiným způsobem - tj. bude se např. starat manžel, babička, chůva, tak to přece není důvod, abych se musela vzdávat rod. příspěvku? A za institucionální péči také platím, tak tomu úplně nerozumím.
Děkuji za vysvětlení.

Odpověď:

Dobrý den,

zákonná úprava je v tomto jednoznačná. Podle § 31 odst. 3 písm. a) zákona o státní sociální podpoře pro zachování rodičovského příspěvku nesmí dítě mladší 2 let navštěvovat institucionální péči na více než 92 hodin mjěsíčně. MPSV údajně zvažuje novelu tohoto ustanovení, zatím ale tato podmínka v zákoně platí tak, jak ji chápete vy.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Kača | 29.6.2023 

Dobrý den,
je možné, že jen proto, že pracuji na DPČ mám úplně jiný příjem nežli kolegyně na smlouvu - je to odůvodnitelné? Přitom obě děláme na pozici prodavačka, obě děláme vše stejně, jen ona má úplně jinou hodinovou sazbu, úplně jiné benefity, nárok na dovolenou.
Díky K.

Odpověď:

Dobrý den,

zákoník práce spojuje s pracovním poměrem rozdílné nároky, než se vztahem založeným DPP nebo DPČ. Zaměstnavatel by ale měl přistupovat rovně k tomu, s kým jaký typ pracovněprávního vztahu uzavře. Pokud se cítíte znevýhodněna, je možné se obrátit na inspekci práce.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 29.6.2023 

Dobrý den,
mám kolegu, který mne neustále pronásleduje, moje ne nebere v potaz, chce se mnou chodit. Snažím se mu vyhýbat, ale nemohu z důvodu pracovních povinností. Myslíte, že má cenu to řešit s firmou?

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavateli tuto skutečnost určitě sdělte. Je povinností zaměstnavatele zabránit tomu, abyste byla obtěžování na pracovišti vystavena.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Vertex | 28.6.2023 

Dobrý den,
Chtěla bych se však zeptat, jak se počítá potom mateřská u druhého dítěte, pokud jsem nastoupila do práce z předchozí rodičovské jen na pár měsíců.
Děkuji předem

Odpověď:

Dobrý den,

z ustanovení § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění vyplývá, že pokud zaměstnankyni vznbikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství v témže zaměstnání do 4 let věku prvního dítěte, bude výše vyměřovacího základu (a tedy i PPM) stejná, jako tomu bylo u prvního dítěte, pokud by po přepoičtu neměla nárok na vyšší PPM.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Veronika | 28.6.2023 

Dobrý den,
když otěhotním se druhým dítětem ještě dříve nežli mám vyčerpanou rodičovskou - je možné ji změnit tak, abych ji vyčerpala celou? Jsou nějaké limity? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

výši rodičovského příspěvku můžete měnit každé 3 měsíce. Zkrátit jej je samozřejmě možné, jsou ale omezení na výši měsíčního příspěvku (maximálně 70% třicetinásobek denního vyměřovacího základu při narození dítěte). Žádost o změnu podáte na Úřadu práce, případně online zde https://www.mpsv.cz/rodicovsky-prispevek1

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

JK | 28.6.2023 

Dobrý den,
pokud jsem OSVČ a otěhotním, mám nárok na nějakou podporu ze strany státu?

Odpověď:

Dobrý den,

OSVČ mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství pokud byly po dostatečně dlouhou dobu dobrovolně účastny nemocenského pojištění. Pokud ne, plyne jim od narození díétěte nárok na rodičovsklý příspěvek.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 27.6.2023 

Dobrý den,
chci se zeptat, zda by mi během mateřské a rodičovské měla přispívat na životko? Ŕekli mi, že to nedělají - a smlouva se pozastavuje.

Odpověď:

Dobrý den,

názory na tuto otázku nejsou jednoznačné. Obecně je možné říci, že pokud je nárok na určitý benefit odvislý pouze od existence pracovního poměru, pak by měl být poskytován i během nmateřské a rodičovské. Pracovní poměr totiž stále trvá, takže by se případně mohlo jednat o diskriminaci z důvodu rodičovství. Soudy ale zatím takový případ neposuzovaly.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jaja12 | 26.6.2023 

Dobrý den,,
mám se vracet po 3 leté rodičovské dovolené do práce, kde jsem byla na hlavní pracovní poměr na plný úvazek. V současné chvíli chci nastoupit na poloviční úvazek, nicméně jedná se o pobočku s otevírací dobou, kde jsou dvě osoby (z toho jedna vedoucí, která není stále přítomna na pobočce - schůzky mimo pobočku, služební cesty apod.) s plným úvazkem, další s 3/4 úvazkem a do toho bych zde měla být já.
Může mi být řečeno, že mi nemůže být poskytnut poloviční úvazek kvůli provozním důvodům? Ve chvíli, kdy jediná "osmihodinová" onemocní, bude mít dovolenou, pobočka bude závislá pouze na 2 osobách s polovičními úvazky. Jedná se o vážný provozní důvod?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

z toho, co popisujete, by se jevilo, že by o vážný provozní důvod mohlo jít. Závazné stanovisko může pochopitelně dát pouze soud.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Dana | 8.6.2023 

Dobrý den, jsem zaměstnankyně se smlouvou na dobu neurčitou toho času na rodičovské do 3 let věku dítěte. Nyní jsem se dozvěděla, že všem mým kolegům byla dána výpověď pro nadbytečnost (projekt na který jsme byli najati jako kontraktoři o 18 letech skončil a firma pro nás nemá jinou praci). Zaměstnavatel mi zatím nic neoznámil ( vím,že dle zákona mi na rodičovské z tohoto důvodu výpověď dát nemůže)
Do práce bych se měla vracet 03/24. Až mi zaměstnavatel tuto skutečnost oznámí a předá výpověď, je možné se místo registrace na úřad práce "vrátit" na rodičovskou a pečovat o dítě do 4 let věku? ( byť bez nároku na rodičovský příspěvek neb ten budu mit vyčerpán)? Nechci žádat zaměstnavatele o neplacené volno k prodloužení rodičovské na 4 roky, protože tím bych předpokládám, přišla o odstupné, je to tak ? Předem velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

rodičovskou je možné čerpat jen do 3 let věku dítěte, s dalším neplaceným volnem by zaměstnavatel musel souhlasit. Vaši případnou nadbytečnost bude skutečně řešit až v okamžiku vašeho návratu z rodičovské. Případné neplacené volno nemá na odbytné vliv, ale těžko předpokládat, že by s ním zaměstnavatel v takové situaci souhlasil.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Matka dvou | 17.5.2023 

Dobry den, jak postupovat pokud mi zamestnavatel neumozni praci na zkraceny uvazek?Mam narok na odstupne?

Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

odstupné ze zákona náleží pouze v případě výpovědi pro nadbytečnost. Pokud jako rodič malých dětí máte nárok na zkrácení nebo jinou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět vaší žádosti, ledaže mu brání vážné provozní důvody. Ty by vám měl případně specifikovat. Soudy už např. opakovaně rozhodly, že skutečnost, že by si zaměstnavatel musel po zkrácení úvazku najít dalšího člověka, není vážným provozním důvodem. Pokud vám zaměstnavatel žádost zamítne, aniž by takový důvod měl, půjde o porušení zákoníku práce, za který mu bude hrozit pokuta, a může jít i o diskriminaci z důvodu rodičovství.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Kateřina  | 8.5.2023 

Zaměstnavatel mi nechce vyhovět na zkrácený úvazek z důvodu péče o dítě do 3 let o které budu stále pečovat než začne chodit do MŠ (předpoklad září 2023).Zaměstná jsem na dobu neurčitou.Pokud by mi zaměstnavatel vyhověl tak na směny od 6-10h a od 14-18h. Směny od 14-18h. Nemůžu pracovat, nemám hlídání a ve školce neni nikde volné místo abych dítě mohla dát. Jak prosím tuhle situaci řešit. (Zaměstnána na čerpací stanici, provoz nepřetržitý)

Odpověď:

Dobrý den,

z ustálené rozhodovací praxe soudů vyplývá, že pokud nemáte pro dítě školku, je zaměstnavatel povinen vám na vaši žádost poskytnout neplacené volno až do 4 let věku dítěte.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jája | 20.4.2023 

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. V současné době jsem na rodičovské dovolené, během které mi skončila smlouva na dobu určitou (7/2021) v současné době jsem těhotná (termín porodu 8/2023). A jsem z informací trochu zmatená, zajímalo by mě zda mám nárok na mateřskou dovolenou či nikoli? A zda je případně možné něco udělat aby tento nárok byl? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

nárok na mateřskou dovolenou budete mít pouze do skončení pracovního poměru na dobu určitou - pak již nebude existovat pracovní poměr, ve kterém byste mohla dovolenou čerpat. Jinak je ale nutné posoudit nárok na peněžitou pomoc v mateřství - tam byste měla splňovat podmínky zachování nároku na tuto dávku z nemocenského pojištění. Doporučujeme konzultaci s příslušným pracovištěm ČSSZ.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 19.4.2023 

Dobrý den,
Jak je to při adopci dítěte? Mohu využít mateřské, je to tak? Je to tak?
A když adoptují malé dítě, nemluvně, mám následně nárok na přechod na rodičovskou dovolenou?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, co se týče mateřské, otcovské a rodičovské a příslušných příspěvků, pak zákoník práce počítá jak s biologickými rodiči, tak s rodiči adoptivními (případně osvojiteli apod.). Podle § 197 zákoníku práce v takovém případně mateřská dovolená zaměstnankyni ode dne převzetí dítěte po dobu 22 týdnů, a převzala-li zaměstnankyně 2 nebo více dětí, po dobu 31 týdnů, nejdéle však do dne, kdy dítě dosáhne věku 1 roku. Rodičovská dovolená pak přísluší ode dne převzetí dítěte až do dne, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Pokud zaměstnankyně takto čerpala už mateřskou dovolenou, rodičovská dovolená přísluší až po skončení této mateřské dovolené. Bylo-li dítě převzato po dosažení věku 3 let, nejdéle však do 7 let jeho věku, přísluší rodičovská dovolená po dobu 22 týdnů. Při převzetí dítěte před dosažením věku 3 let tak, že by doba 22 týdnů uplynula po dosažení 3 let věku, rodičovská dovolená přísluší do uplynutí 22 týdnů ode dne převzetí dítěte. S pozdravem více

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect