Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Eva | 20.12.2024 16:57:37 

Dobrý den, jak je to se zajištěním péče o dítě v dětské skupině a nárokem na rodičovský příspěvek? Jsou tam nějaké limity (počet strávených hodin v zařízení apod.?) Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek je podmíněn osobní celodenní a řádnou péčí o dítě. U dítěte do 2 let věku nesmí navštěvování jeslí, mateřské školy nebo dětských skupin přesáhnout 92 hodin v kalendářním měsíci, aby byla podmínka osobní celodenní péče o dítě dodržena. Docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Aneta | 20.12.2024 16:46:14 

Dobrý den, hledám práci a měla bych zájem o jednu pozici recepční, ale zaměstnavatel v inzerátu požaduje, abych zaslala i své foto. Já ho ale posílat nechci. Smí to požadovat? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
jako uchazečka o zaměstnání jste chráněna zákoníkem práce, respektive ustanovením § 30 odst. 2, které zakazuje zaměstnavateli vyžadovat nadbytečné údaje od uchazečů (takovým údajem může být fotografie uchazeče). Odmítnout poskytnutí fotky lze na základě toho, že podoba nesouvisí s výkonem práce. Legitimnost požadavku poskytnutí fotografie se bude posuzovat s přihlédnutím ke konkrétní dané situaci.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Damián | 20.12.2024 16:38:05 

Dobrý den,
jak se mohu bránit obtěžování na pracovišti? Kolega neustále překračuje moje osobní hranice. Je to pouze v osobním kontaktu, nemám žádné důkazy v mobilu atd. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
za dodržování zásady zákazu diskriminace (za diskriminaci se považuje i obtěžování ve smyslu antidiskriminačního zákona), stejně jako za agendu BOZP (zdravotní a bezpečnostní rizika vyplývající ze sexuálního obtěžování), je odpovědný zaměstnavatel. Je tedy možné mu dát impulz, aby situaci začal řešit, a to např. tím, že s Vámi věc projedná (na schůzku si můžete jako doprovod pozvat důvěryhodnou osobu nebo např. zástupce zaměstnanců z odborů), nebo že prošetří Váš písemný podmět v rámci k tomu určených interních mechanismů na pracovišti. Pokud nepřijme potřebná nápravná opatření, je možné dát podnět k inspekci práce nebo žalobu k soudu. Jenom dodávám, že u diskriminace je v soudním řízení obrácené důkazní břemeno.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Káťa | 20.12.2024 16:34:46 

Dobrý den, jsem magistra farmacie a aktuálně vyjednávám se zaměstnavatelem návrat do zaměstnání. Není pro mě ale údajně místo na původním pracovišti (pobočka sítě lékáren, která je zároveň v místě mého bydliště). Mám nějakou možnost se bránit, mám nárok na původní místo? Děkuii.

Odpověď:

Dobrý den, pokud se vracíte do práce už po mateřské dovolené, zaměstnavatel Vám garantuje původní pozici na původním pracovišti, ladaže původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno. V takovém případě je Vás zaměstnavatel povinen zařadit podle pracovní smlouvy. Pokud se vracíte až z rodičovské dovolené, tam platí, že zaměstnavatel nemá povinnost Vás zařadit na původní práci a pracoviště, ale pouze Vám přidělit práci podle pracovní smlouvy, tzn. práci spadající pod sjednanou pracovní náplň či sjednaný popis pracovní činnosti. Pokud takovou práci nemá, vzniká překážka na straně zaměstnavatele, za kterou Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Po dobu Vámi strávenou na překážkách s Vámi může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr pro nadbytečnost. A ať by tak měl učinit na základě výpovědi nebo dohody s Vámi, trvejte na svém nároku na odstupné podle § 67 zákoníku práce. S pozdravem, Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s. více

Jana | 20.12.2024 16:23:28 

Dobrý den, chtěla bych si ověřit, jestli stát platí zdravotní pojištění osobám-rodičům OSVČ a jestli je to nějak odvislé od toho, kolik si vydělám? Mám jedno šestileté dítě. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je stát plátcem pojistného za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Pokud máte příjmy ze SVČ, jste plátcem zdravotního pojištění a platí pro Vás, že Vaším vyměřovacím základem coby OSVČ je 50 % Vašeho daňového základu ze samostatné činnosti. Je-li dosažený vyměřovací základ OSVČ nižší než minimální vyměřovací základ, je OSVČ povinna odvést pojistné (13,5 %) z minimálního vyměřovacího základu.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Marek | 18.12.2024 17:11:11 

Dobrý den, mám další dotaz ohledně osvojení. Nejedná se přímo o MD/RD, snad to nevadí. Můj dotaz: Pokud by se stalo, že bychom museli v průběhu navazování kontaktu s naším budoucím dítětem za ním jezdit do jiného města, musí mě na to zaměstnavatel uvolnit? Budu si muset brát dovolenou (a tím pádem si ji na to "našetřit", ačkoli nevíme, kdy adopční proces vůbec začne), nebo existuje nějaká možnost volna, která s tím počítá? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
okruh a rozsah nárokových důležitých osobních překážek v práci, ať už placených či bez náhrady, je taxativně vymezen zákoníkem práce a Nařízením vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Bohužel, právní předpisy pracovní volno z důvodu návštěvy dítěte v procesu osvojení neznají. V každém případě je možné za tímto účelem využít možných podnikových benefitů, jako např. pracovního volna s náhradou mzdy k vyřízení osobních záležitostí. Pokud zaměstnavatel takovýto benefit neposkytuje, nezbývá než čerpat dovolenou.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Marek P | 18.12.2024 16:04:57 

Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP a v budoucnu až budeme mít dítě, bych si chtěl zkrátit úvazek z 1,0 na cca 0,6-0,7. Může mi to zaměstnavatel z nějakého důvodu zamítnout nebo mi kvůli tomu snížit hodinovou mzdu?

Odpověď:

Dobrý den,
podle ustanovení § 241 zákoníku práce platí, že z důvodu těhotenství a následné péče o dítě do 15 let máte právo požádat zaměstnavatele o zkrácení úvazku s tím, že Vám v tomto zaměstnavatel vyhoví, ledaže by mu v tom bránily vážné provozní důvody (znemožnění, narušení nebo vážné ohrožení řádného provozu). Snížit Vám hodinovou mzdu zaměstnavatel může pouze na základě Vašeho souhlasu s tímto. Tzn. buďto na základě Vašeho písemného souhlasu se zkrácením úvazku, nebo přímo se snížením výše Vaší hodinové mzdy.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Eliška G. | 17.12.2024 11:49:06 

Dobrý den, pracuji na vedoucí pozici na VŠ. Chápu správně, že mezi moje povinnosti jako vedoucí patří třeba zařadit zaměstnankyni/zaměstnance po RD na práci dle pracovní smlouvy. Jak si mám toto vysvětlit? Jde o stejnou práci, kterou měla předtím? Nebo jaké mám pole působnosti?

Odpověď:

Dobrý den,
v této otázce je pole působnosti zaměstnavatele vytýčeno dvěma ze tří nezbytných náležitostí pracovní smlouvy, která se zaměstnankyní/zaměstnancem byla uzavřena - tj. druhem práce a sjednaným místem výkonu práce. Zaměstnance, u něhož odpadla překážka rodičovské dovolené, lze zařadit k výkonu všech činností, které lze podřadit pod sjednaný druh práce, a to na všech místech (pracovištích) spadajících do sjednaného místa výkonu práce.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Martin | 17.12.2024 11:28:57 

Dobrý den, jak je to s otcovskou dovolenou v ČR? Kdy ji můžu čerpat a do jaké výše? Máme něco jako sdílené rodičovské oběma rodiči, o kterém jsem četl, že je třeba Norsku nebo Německu? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
v ČR má otec nárok na otcovskou dovolenou, která trvá 14 kalendářních dnů a je čerpána v prvních šesti týdnech po porodu. Otec má nárok na otcovskou dovolenou, pokud je účasten nemocenského pojištění. Otcovská se počítá jako 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu (tzn. Na základě průměrného příjmu v posledních 12 měsících před nástupem na otcovskou dovolenou). Nad rozsah otcovské u vás na podnikové úrovni též může platit benefit volno pro pečující otce s planou náhradou mzdy/platu ve výši 100 % průměrného výdělku. Co se týká “sdílené rodičovské” v ČR je možné, aby oba dva rodiče u svých zaměstnavatelů čerpali rodičovskou dovolenou současně. Rodičovský příspěvek lze přerušovaně čerpat mezi oběma rodiči , např. ve čtvrt či půlročních intervalech (min. však až po jednom měsíci).
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Radka | 11.12.2024 12:41:08 

Dobrý den, jsem na mateřské a zvažuji, že začnu podnikat. Chtěla bych se zeptat, jestli je výhodnější začít při mateřské nebo až při rodičovské? Hlavně z hlediska toho, že mi stát prý vrátí zálohy za první rok podnikání, když nebudu v plusu? A platí to pro mateřskou i rodičovskou stejně? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, pakliže máte zaměstnavatele a z nemocenského pojištění zaměstnance nyní čerpáte dávku peněžité pomoci v mateřství (PPM), můžete začít podnikat jako vedlejší činnost už nyní. Platí, že OSVČ není povinna platit zálohy na pojistné po celou dobu trvání čerpání PPM. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku bude Vaše podnikání evidováno nadále jako vedlejší činnost. Platí, že v prvním roce podnikání na mateřské a rodičovské nemusíte platit žádné zálohy. Pokud během roku podnikání nepřesáhnete rozhodnou hranici pro neplacení sociálního pojištění, která je v následujícím roce 111 737 Kč, na sociálním pojištění nic nedoplácíte a nemusíte ani platit zálohy v dalším roce. Zde doporučuji poradit se blíže na místně příslušné pobočce okresní správy sociálního zabezpečení, případně na místně příslušném územním pracovišti Finanční správy. S pozdravem, Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s. více

Kristyna | 9.12.2024 12:33:13 

Dobrý den, na pracovišti mi nadřízený naznačuje, že moje pozice je ohrožená, pokud nebudu dělat věci i mimo pracovní dobu, kdy je v kanceláři ale jen on, což je mi nepříjemné, protože má občas nemístné narážky a bojím se nevhodných návrhů. Jedna věc je práce mimo pracovní dobu, to mi ani tak nevadí, ale jde o to zůstávat v práci déle, což tam bývá právě jen on. Mohu tuto práci odmítnout? jak nejlépe naznačit, že klidně budu pracovat přesčas (což mám i ve smlouvě), ale ne za těchto podmínek?

Odpověď:

Dobrý den, pakliže Vám zaměstnavatel nařídil odpracovat přesčasovou práci, které daly vznik vážné provozní důvody, a která byla nařízena v rámci zákonných limitů (8 hod./týdně a 150 hod./ročně), zaměstnavatel může Vaše případné odmítnutí výkonu přesčasové práce sankcionovat psanou “důtkou” za neomluvenou absenci, tzn. vytýkacím dopisem oznamující porušení pracovních povinností. Pokud se zaměstnanec dopustil opakovaných porušení, může být na straně zaměstnavatele dán výpovědní důvod. více

Martina | 8.12.2024 14:59:30 

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené se svým prvním dítětem a zároveň si nyní 5. měsícem přivydělávám formou DPP jako projektová koordinátorka. Pokud bych otěhotněla podruhé, počítalo by se mé PPM z výdělku u původního zaměstnavatele před nástupem na 1. mateřskou? Můj pracovní poměr u původního zaměstnavatele stále trvá (jsem tam na dobu neurčitou).

Odpověď:

Dobrý den, pokud za dobu trvání Vašeho původního pracovního poměru nastoupíte na další peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku prvního dítěte, bude se výše peněžité pomoci v mateřství odvíjet od stejného denního vyměřovacího základu, jako tomu bylo při narození předchozího dítěte (§ 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění). Pokud byste měla splnit podmínky požadované účasti na nemocenském pojištění i u druhého zaměstnavatele, kde jste výdělečně činná na základě dohody mimo pracovní poměr (u Vás DPP), bude Vám dávka PPM náležet i z této činnosti. V praxi by se Vám v takovém případě sečetly vyměřovací základy a dávka by se Vám vyplácela jen jedna, ale v odpovídající, vyšší výši. S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Lada | 8.12.2024 14:47:23 

Dobrý den, mám jedno dítě školního věku (8 let) a na její první velké prázdniny příští rok bych s ní ráda strávila co nejdelší dobu. Podle toho jak jsem si plánovala své aktivity na příští rok také tuším, že začátkem letních prázdnin budu mít podstatnou část své dovolené vyčerpanou. Lze si v tomhle případě zažádat v práci na 14 dní o neplacené volno z důvodu péče o děti?

Odpověď:

Dobrý den, z platných právních předpisů nevyplývá nárok na neplacené volno po dobu letních prázdnin za účelem péče o dítě, avšak je možné, aby takové nárokové volno poskytl zaměstnavatel jako benefit zaměstnancům vnitřním předpisem nebo ve spolupráci s odbory v kolektivní smlouvě. Mimo neplaceného volna pak můžete jít cestou podání žádosti o výkon práce z domova podle § 241a zákoníku práce nebo domluvy se zaměstnavatelem ohledně toho, že si budete za blíže stanovených podmínek brát dítě s sebou do práce (zde můžete apelovat na § 241 odst. Zákoníku práce, podle kterého je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování do směn též k potřebám zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě.) S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Marie N. | 6.12.2024 11:16:47 

Dobrý den, může se mě vedoucí ptát na to, jak dlouho chci být na rodičovské (jsem stávající zaměstnankyně, teď na MD), čeká mě pohovor s vedoucím, jak to bude během RD. Někde jsem slyšela, že ta otázka může být diskriminační, jako když by se mě při nástupu ptali, jestli plánuju mít děti.
Děkuj za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu čerpání rodičovské dovolené s Vámi zaměstnavatel nemůže rozvázat pracovní poměr (viz § 53 zákoníku práce) a nemůže ani činit opatření v jejichž důsledku by s Vámi bylo nerovně zacházeno pouze z důvodu trvání Vaší rodičovské dovolené (např. nerozesílání firemního newsletteru či nepřiznávání benefitů pouze z důvodu trvání mateřské či rodičovské dovolené), v opačném případě by se skutečně jednalo o diskriminaci. Co se týká délky čerpání rodičovské dovolené, tam platí, že ve své písemné žádosti o poskytnutí rodičovské dovolené, jste v souladu s § 196 odst. 2 zákoníku práce povinna uvést i dobu trvání rodičovské dovolené. Otázku ohledně zamýšlené doby čerpání RD bych tedy nepovažovala předem za diskriminační.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Zuzka | 5.12.2024 11:51:27 

Dobrý den, dozvěděla jsem se, že během prvního půl roku po osvojení dítěte nemáme jako rodiče nárok na žádné dávky na děti, jenom na rodičovskou. Pokud bychom se dostali do špatné finanční situace, můžeme během té doby požádat aspoň o příspěvek na bydlení nebo nějakou jinou pomoc? Děkuji, ZK

Odpověď:

Dobrý den, pokud adoptujete, pak Vám na základě nabytí právní moci rozsudku o osvojení nezletilého dítěte může vzniknout i právo čerpat peněžitý příspěvek v mateřství. Nárok na PPM je samozřejmě i v případě osvojení podmíněn splněním podmínek podle zákona o nemocenském pojištění (především doba trvání účastni na nemocenském pojištění min. 270 dní v posledních 2 letech). Co se týká rodičovského příspěvku, Při adopci staršího dítěte je dobré mít na paměti, že rodičovský příspěvek je možné u dětí narozených od 1. 1. 2024 (včetně) čerpat jen do 3 let dítěte. Coby zákonní zástupci dítěte, legální rodiče, pak můžete žádat o přídavek na dítě. Nárok mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima za podmínek stanovených zákonem o státní sociální podpoře. Žádost o přídavek na dítě můžete podat na místně příslušném kontaktní pracovišti ÚP ČR. S pozdravem, Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s. více

D.  | 1.12.2024 15:59:27 

Dobrý den, v zaměstnání jsem oznámila, že jsem těhotná a protože pracuji jako ošetřovatelka na psychiatrii v nemají pro mě náhradní práci, a tak mi zadávají různé úklidy atd. Chci se zeptat jakou práci mi mohou přidělovat a jakou už ne?

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přidělovat vám práci podle pracovní smlouvy, tzn. V souladu se sjednaným druhem práce, který je obvykle specifikován separátně v rámci dokumentu “Popis pracovní činnosti”. Pochopitelně je zaměstnavatel povinen respektovat i Váš zdravotní stav. Proto je zaměstnavatel oprávněn vás převést na jinou práci, pokud vykonáváte zakázanou práci (váš případ) nebo pokud vykonáváte jinou práci, která podle lékařského posudku ohrožuje vaše těhotenství. V případě, že byste dosahovala nižší mzdu v rámci převedení, pak vám náleží doplatek ke mzdě. S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Erika | 1.12.2024 15:55:35 

Jako studentka řádného denního studia jsem se chtěla zeptat, zda mám nárok na příspěvek v mateřství, pokud splním určité podmínky. V případě, že nárok mám, jaké jsou podmínky pro získání mateřské?

Odpověď:

Dobrý den, jako studentka řádného denního studia máte nárok na peněžitý příspěvek v mateřství (PPM) jen pokud pracujete a pokud jste po požadovanou dobu účastna nemocenského pojištění. To znamená, že musíte mít pracovní poměr nebo jiný pojištěný vztah (například brigádu nebo pokud jste při studiu osobou samostatně činnou). Pokud tuto podmínku nesplňujete, nárok na mateřskou nemáte, protože studenti nejsou povinně pojištěni. Pokud se účastníte nemocenského pojištění, musíte mít alespoň 270 dní pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou. Výše PPM se určuje podle vašich příjmů. Pokud nemáte nárok na mateřskou, můžete se informovat o rodičovském příspěvku, který se vyplácí nezávisle na pracovním poměru. Pro konkrétní informace doporučuji kontaktovat pro místně příslušnou pobočku ČSSZ. S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Marie | 1.12.2024 15:49:47 

Dobrý den, zaměstnankyně u nás a moje kolegyně, která má necelých pět let do důchodu má v pracovní náplni jednu agendu, fakticky vykonává 3 agendy a přesto se nyní vedení městského úřadu rozhodlo, že je nadbytečná. Její práci chtějí předat jiným zaměstnancům a jí nabídli úvazek 60 procent nebo odchod. Chtěla bych se zeptat, zda se lze nějak proti tomuto postupu bránit, příp. jakou cestou?
Díky!!

Odpověď:

Dobrý den, k tomu, aby byl zaměstnanec pro puštěn pro nadbytečnost, je třeba, aby zaměstnavatel písemně provedl organizační změnu, v jejímž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečným. Ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce stanoví, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z důvodu, že se zaměstnanec stane nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. O jaký se konkrétně jedná důvod, by mělo být uvedeno ve zmíněné organizační změně zaměstnavatele. Nabídku zaměstnavatele může zaměstnankyně přijmou nebo odmítnout. více

Dalila | 27.11.2024 10:22:47 

Dobrý den, chci se zeptat, jak se to s plánovanou změnou zákoníku práce od příštího roku, konkrétně jestli mi zaměstnavatel musí držet stejné pracovní místo do 2 let věku dítěte už při mateřské - to by byla změna, oproti současným 6 měsícům? A pokud ano a já během toho období přejdu na rodičovskou, tak po 2.narozeninách dítěte platí, že mi musí dát "jen" práci dle smlouvy?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
plánovaná změna zákoníku práce se týká § 47. Nové znění tohoto paragrafu se navrhuje takto:
(1) Zaměstnavatel je povinen zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště, nastoupí-li do práce po skončení
b) mateřské dovolené nebo otcovské dovolené,
c) rodičovské dovolené přede dnem, kdy dítě dosáhne věku 2 let,
...
(2) Pokud původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zaměstnance zařadit podle pracovní smlouvy.

To znamená, že pokud z mateřské dovolené přejdete na čerpání rodičovské dovolené a následně se do práce stihnete vrátit do 2 let věku dítěte, máte od zaměstnavatele garantovanou původní práci a pracoviště, pokud nedošlo k situaci popsané v druhém odstavci.

S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Petrini | 22.11.2024 15:16:25 

Dobrý den, v červnu mi skončila rodičovská dovolená a v tuto chvíli mám neplacené volno (pobírám rodič. příspěvek) na kterém jsme se ze zaměst. dohodli do konce června 2025 (bohužel nemám neplacené volno písemně potvrzeno - má chyba). Zaměstn. se mnou chce ukončit PP dohodou, projevila jsem i zájem o návrat do práce, což on nemá. protože nemohu být 100% flexibilní s dítětem pro jejich provoz, ani nemá žádnou pozici na částečný úvazek. Ráda bych věděla zda mám nárok na odstupné či je pro mě výhodné podepsat rozvázání PP dohodou. Jsem u zaměstnavatele od roku 2018. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

po dobu čerpání neplaceného volna po skončení rodičovské dovolené již bohužel nejste chráněna před rozvázáním pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. V rozhodování, zda pro Vás je či není možná dohoda o rozvázání pracovního poměru výhodná Vám může pomoct informace, že pokud je se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr výpovědí či dohodou z důvodu nadbytečnosti ve smyslu § 52 písm. c), v obou případech náleží zaměstnanci odstupné v zákonné výši podle či ve výši vyšší, pokud je sjednáno v kolektivní smlouvě. Pokud se tedy rozhodnete dohodu podepsat o rozvázání PP podepsat, neměl by v ní chybět odkaz na § 52 písm. c) zákoníku práce spolu s nárokem na odstupné.

S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

| | 2 | | 4 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect