Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

JanaD | 23.10.2018 

Dobrý den, je možné, aby mi byla dorovnávána peněžitá pomoc v mateřství rodičovským příspěvkem, pokud bude PPM příliš malá na to, abychom z toho vyžili? Pokud ano, jak mám postupovat při vyřizování na úřadech? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství můžete čerpat z důvodu péče o nejmladší dítě. Po skončení čerpání PPM budete čerpat rodičovský příspěvek. Obě dávky najednou čerpat nelze. Pokud potřebujete další finanční pomoc, doporučuji se obrátit na sociální odbor Úřadu práce, který posoudí Váš nárok na další dávky podle Vaší konkrétní situace.

Eva Fialová

Martina | 15.10.2018 

Dobrý den, můžu svojí zaměstnankyni, která je těhotná a nestihne vykonat všechny zadané úkoly před odchodem na mateřskou dát DPČ, která bude končit až cca 2 měsíce po porodu?

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku!

Během mateřské dovolené i pobírání peněžité pomoci v mateřství je možné pracovat na DPČ. Není však možné zároveň pobírat PPM a vykonávat stejnou práci, ze které byla zaměstnankyně pojištěná. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství si však pojištěnka určuje sama (od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným termínem porodu) a nemusí se s mateřskou dovolenou krýt. Během PPM by s Vámi mohla uzavřít DPČ na jinou činnost, ve své předchozí práci však pokračovat nemůže.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Přeji Vám hezký den!

Eva Fialová

Kateřina | 14.10.2018 

Dobrý den, jsem těhotná a pracuji na DPČ, odvádím soc. a nem. pojištění. Již dříve jsem u téhož zaměstnavatele pracovala na HPP na dobu určitou jako zastup za jinou mateřskou dovolenou. Mezi skončením HPP a začátkem DPČ byla 3měsíce přestávka, kdy jsem zůstávala na RD, ale v té době jsem již nečerpala žádný rodičovský příspěvek. Budu mít nyní nárok na PMM? Bude se vypočítávat z nynějších nižších výdělků,m nebo bude stejná jako u předchozí mateřské? Kdybych nyní onemocněla a na mateřskou odcházela vlastně z nemocenské, budu mít na PMM nárok? Děkuji Vám!
Zdraví Kateřina

Odpověď:

Dobrý den, děkuji Vám za otázku! Na peněžitou pomoc v mateřství (upravenou zákonem o nemocenském pojištění 187/2006 Sb.) máte nárok tehdy, pokud jste byla účastnicí nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Výše příspěvku je 70 % tzv. denního vyměřovacího základu – to je příjem za posledních 12 měsíců podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení dělený počtem dní (§ 37). Stejná výše jako v případě minulé PPM by byla, pokud byste byla celou dobu zaměstnaná. To, zda Vy konkrétně ve Vaší situaci, budete mít nárok na PPM a v jaké výši, záleží na vícero faktorech. Doporučuji Vám obrátit se přímo na Českou správu sociálního zabezpečení. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. S pozdravem více

Ladislav  | 3.10.2018 

Mám ze strany zaměstnavatele ukončen pracovní poměr v pořádku. Mohu se zaevidovat na ÚP. Když potřeboval do práce přijel za mnou a vystavil mi pracovní smlouvu. Nyní od něho potřebuji písemné potvrzení s razítkem a on mi řekl, že si mám pro něj dojet až k němu přes celou republiku je to v pořádku ? Co mám dělat kde se mám obrátit ?

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz!

U potvrzení o zaměstnání („zápočtového listu“) má zaměstnavatel povinnost Vám je nejen vydat, ale i doručit (§ 313 zákoníku práce 262/2006 Sb.). Doručuje je do vlastních rukou primárně na pracovišti nebo v místě bydliště, ale také elektronicky, a pokud to není jinak možné, může písemnost doručit prostřednictvím provozovatele poštovních služeb (§ 334 zákoníku práce). Požádejte tedy bývalého zaměstnavatele, ať Vám potvrzení rovnou doručuje poštou (či elektronicky).

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Přeji Vám hezký den!

Kateřina Lovitt

Jiří | 2.10.2018 

Jsem samoživitel. Jezdím s dcerou na pravidelná vyšetření ke specialistovi do měst vdáleného cca 50 km a trávím tak polovinu, někdy i větší část prac.doby v čekárně. Do zaměstnání dojíždím cca25 km. Jaký mám nárok na úhradu mzdy? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku.

Doprovod dcery na vyšetření je jednou z důležitých osobních překážek v práci podle zákoníku práce 262/2006 Sb. a nařízení vlády č. 590/2006 Sb. V případě doprovodu dcery Vám náleží náhrada mzdy.

Toto pracovní volno (a jemu odpovídající náhradu mzdy) však dostanete pouze na nezbytně nutnou dobu, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.

Budete-li mít další otázky nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

S pozdravem

Eva Fialová

Karolína | 1.10.2018 

Dobrý den, manžel dostal v práci výpověď a máme 2roky starou dceru, já bych teď mohla jít do práce, můžeme se s mužem na rodičovské dovolené vystřídat? Jde mi o to, aby nebyl na pracáku. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz. Jestliže se chcete vystřídat v pobírání rodičovského příspěvku, musíte Vy ukončit pobírání rodičovského příspěvku na svoje jméno a Váš manžel o něj opět požádá. To můžete vyřešit například společnou návštěvou úřadu práce (oddělení státní sociální podpory) v měsíci před Vaším nástupem zpět do zaměstnání. Rodičovský příspěvek můžete pobírat stále Vy s tím, že zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou (Vaším manželem). Pokud by jste zpět do zaměstnání nastupovala později, než Vašemu muži skončí pracovní poměr, můžete také být doma oba (Vy na rodičovské dovolené, on by pobíral příspěvek), pouze jeden z Vás však bude hradit zdravotní pojištění stát. Více informací a některé formuláře můžete najít i online na stránkách MPSV, případně Vám poradí přímo zaměstnanci úřadu práce. více

Laďka | 1.10.2018 

Dobrý den, dcera jde v lednu na mateřskou, s otcem dítěte se nevídá a bude samoživitelka. Má nárok na nějaké specielní dávky, kromě normální mateřské? Musí o ně někde extra žádat?

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku! Kromě peněžité pomoci v mateřství (a rodičovského příspěvku) přichází v úvahu přídavek na dítě a porodné, které upravuje zákon o státní sociální podpoře 117/1995 Sb. Porodné je jednorázová dávka, o přídavky na děti se vyplácejí měsíčně a je možné o ně žádat opakovaně. Obě tyto dávky jsou určené nízkopříjmovým rodinám. Nárok na přídavek na dítě (respektive porodné) má nezaopatřené dítě (resp. žena), jestliže rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70 (§§ 17 a 44). Žadatelka o dávky tedy musí doložit svoje příjmy za předcházející čtvrtletí. Žádosti o dávky se podávají na odboru státní sociální podpory místně příslušného úřadu práce. Formuláře můžete najít i online na stránkách MPSV a vyplněné je vytisknout či poslat prostřednictvím datové schránky. S žádostmi Vám případně poradí přímo na úřadě práce. více

Lenka | 26.9.2018 

Pekny den, mam dotaz: syn v listopadu ma 3 roky a nevzali ho do skolky. U zamestnavatele mam smlouvu na dobu neurcitou. Snazime se o druhe miminko. Jde mi o to, pokud by jsem sala syna do souk.skolky a nastoupila do zamestnani a otehotnela bych budu mit narok na materskou jakou jsem mela u prvniho syna a z jake doby se mi to bude pocitat? Zda jsk u prvniho nebo jen z odpracovanych mesicu, co jsem byla pred druhym porodem. Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.

Eva Fialová

Jaroslava | 26.9.2018 

Dobrý den,
brzy budu rodit první dítě a říkali jsme si s manželem, že bychom rádi oba zůstali doma na mateřské dovolené, protože máme něco našetřeno a chceme se dítěti oba věnovat. Je to možné? Má zaměstnavatel povinnost poskytnout nám oběma příslušné volno? A jak je to s dávkami v mateřství/rodičovství? Budeme je dostávat oba, nebo jen jeden z nás, nebo každý určitou část?

Děkuji.

J. N.

Odpověď:

Dobrý den,
mateřskou dovolenou, resp. mateřskou a rodičovskou dovolenou mohou čerpat otec i matka současně. Peněžitou pomoc v mateřství však může čerpat jen jeden z rodičů. Otec k čerpání tohoto příspěvku potřebuje uzavřít písemnou dohodu s matkou. Rodičovský příspěvek může též čerpat jen jeden z rodičů. V čerpání dávek se můžete vystřídat. Pouze jeden z rodičů je státní pojištěnec zdravotního pojištění z titulu péče o dítě. Bude to ten z rodičů, který pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, obraťte se, prosím, na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Klára | 25.9.2018 

Můj dotaz se týká mateřské dovolené: její délka je 28 týdnů, pokud se nemýlím. Musím si část vybrat před porodem, nebo mohu pracovat až do porodu a 28 týdnů si nechat až porodím?
Vím, že v rámci MD nemohu pracovat u zaměstnavatele, u kterého jsem pracovala do nástupu na MD. Mohu však během MD pracovat u jiného zaměstnavatele?

Odpověď:

Dobrý den, mateřská dovolená trvá 28 týdnů. Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí 28 týdnů. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, např. proto, že ji těhotenství nebrání vykonávat práci, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů. Pokud teda nastoupíte na mateřskou dovolenou později, ode dne porodu budete mít nárok na čerpání pouze 22 týdnů. Na mateřské dovolené můžete vykonávat práci pro jiného zaměstnavatele. Pokud by Vaše pracovní činnost byla shodná s činností Vašeho stávajícího zaměstnavatele, potřebujete jeho písemný souhlas. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, obraťte se, prosím,t na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. Eva Fialová více

Rene | 25.9.2018 

Dobrý den,
v listopadu mám nastoupit na mateřskou, smlouvu u zaměstnavatele mám do konce roku. Musím si do té doby, než nastoupím na MD vybrat dovolenou, nebo si ji mohu vybrat až po ukončení MD a tedy i v případě, že už nebudu mít aktuální pracovní smlouvu? Je nějaký limit, kolik dnů lze takto vyčerpat až po ukončení mateřské?

Odpověď:

Dobrý den,
Vaše mateřská dovolená končí s koncem pracovního poměru. Dovolenou si můžete vybrat nyní, zaměstnavatel Vám její čerpání může nařídit, ovšem ne na dobu, kdy budete na mateřské dovolené. Pokud se tak nestane, musí Vám zaměstnavatel nevyčerpanou dovolenou proplatit.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, obraťte se, prosím,t na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Marie Jirků | 25.9.2018 

Dobrý den,
chci se zeptat, zda má zaměstnavatel právo požadovat informaci o tom, zda rodič bude čerpat rodičovskou. Mého přítele se v souvislosti s očekáváním narození našeho potomka ptal jeho šéf (na pivu po práci, tedy neoficiálně), jestli půjde na rodičovskou. Příteli to bylo nepříjemné, tak to zamluvil. Je to vůbec legitimní dotaz, dá se nějak argumentovat, že není povinnost zaměstnance toto sdělovat?

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená je překážkou v práci na straně zaměstnance. Zaměstnanec by jako u každé překážky v práci měl sdělit zaměstnavateli její nástup bez zbytečného odkladu, jakmile se o překážce dozví. Na rodičovskou dovolenou má rodič dítěte ze zákona nárok. Zaměstnavateli se tato skutečnost pouze oznamuje. Pokud Váš přítel není rozhodnut na rodičovskou dovolenou nastoupit nebo ještě neví kdy, nemusí tuto skutečnost svému zaměstnavatel sdělovat. Nicméně, pokud již Váš přítel zná datum nástupu na rodičovskou dovolenou, měl by ho zaměstnavateli sdělit co nejdříve.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, obraťte se, prosím,t na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

K. | 20.9.2018 

Zajímá mě, jestli se na výši mateřské, odrazí dlouhodobá nemoc (několikaměsíční). Je potřeba to nějak hlásit? Třeba i u zaměstnavatele (do práce se budu po rodičovské vracet).

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Vaši otázku! Dlouhodobá nemoc předcházející porodu může mít vliv na to, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) i na její výši. Na peněžitou pomoc v mateřství (upravenou zákonem o nemocenském pojištění 187/2006 Sb.) má nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem zdravotního alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Tuto dávku obvykle rodič pobírá 28 týdnů, nejdříve od 8 týdne před očekávaným dnem porodu (§§ 33, 34). Výše příspěvku je 70 % tzv. denního vyměřovacího základu (příjem za posledních 12 měsíců podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení dělený počtem dní) (§ 37). O peněžitou pomoc v mateřství může žádat otec dítěte (respektive manžel matky), jestliže s matkou uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. (§ 32 odst. 1 a 2). Je možné, že by pro Vás byla tato varianta výhodnější. více

Tereza | 20.9.2018 

Dobrý den, pokud jsem ve výpovědní lhůtě zjistila, že jsem těhotná, mohu to vzít výpověď zpět?

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Výpověď můžete odvolat pouze se souhlasem zaměstnavatele. Odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním musí být písemné (§ 50 odst. 5 zákoníku práce).

Budete-li mít další otázky nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

S pozdravem

Eva Fialová

Šíša | 18.9.2018 

Dobrý den, je nějaká možnost, aby se peněžitá pomoc v mateřství vypočítávala i z příjmu otce dítěte? Pokud ano, jaká? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz!

Na peněžitou pomoc v mateřství (upravenou zákonem o nemocenském pojištění 187/2006 Sb.) má nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem zdravotního alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Otec dítěte (respektive manžel matky), o tuto dávku může žádat, jestliže s matkou uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. (§ 32 odst. 1 a 2).

Tuto dávku obvykle rodič pobírá 28 týdnů, nejdříve od 8 týdne před očekávaným dnem porodu (§§ 33, 34). Výše příspěvku je 70 % tzv. denního vyměřovacího základu (příjem za posledních 12 měsíců podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení dělený počtem dní) (§ 37).

Hezký den!

Eva Fialová

Hanka | 17.9.2018 

Dobrý den, do konce roku bych měla nastoupit na mateřskou, mám kromě hlavního zaměstnání ještě uzavřenou DPP u jiného zaměstnavatele. Mohu činnost na tuto DPP vykonávat i po nástupu na mateřskou?

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Vaši otázku!
V práci vykonávané na základě DPP můžete pokračovat – nebude to mít vliv na mateřskou dovolenou ani peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud však na DPP vykonáváte výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jste zaměstnána v základním pracovněprávním vztahu, měla byste mít předem jeho písemný souhlas (§ 304 odst. 1 zákoníku práce).

Budete-li mít další otázky nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Mějte se hezky!

Eva Fialová

Daniel | 16.9.2018 

Dobrý den,
Nedávno jsem se snažil ucházet o práci ve firmě: Y&T Luxury Property Prague Czech Republic s.r.o.

Firmou mi bylo zděleno že práce je jen pro ženy,posílal jsem jim jen životopis přes email.Odpověď je přímo diskriminační. Podívejte se prosím na jejich webové stránky,youtube kanál, kde vyloženě podkopávají rovnost pohlaví. Má otázka je, zda se můžu jako muž bránit a jak.

Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 4 odst. 2 zákona o zaměstnanosti je při uplatňování práva na zaměstnání je zakázána jakákoliv diskriminace, tedy i diskriminace na základě pohlaví. To platí pro nabídky práce i pro vybírání vhodných kandidátů. Pokud s Vámi bylo společností zacházeno v souvislosti s ucházením se o zaměstnání méně příznivě z tohoto důvodu, že jste muž, můžete dát podnět ke kontrole inspekci práci místně příslušné podle sídla společnosti. Inspekce práce může společnosti udělit pokutu. Můžete se rovněž obrátit s žalobou k soudu. Místně příslušným soudem bude také soud podle sídla společnosti. V žalobě můžete požadovat, aby společnost přestala diskriminovat (aby se zdržela diskriminačního jednání). V žalobě můžete požadovat i přiměřené zadostiučinění, a to i v penězích. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, obraťte se, prosím na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. více

Jana | 10.9.2018 

Dobrý den, když dostanu rizikové těhotenství bude mi pak platit sociálka nebo zaměstnavatel jako nemocenskou?

Odpověď:

Dobrý den,
při rizikovém těhotenství žena - zaměstnankyně čerpá dávky nemocenké, které jsou šest týdnů před plánovaným termínem porodu nehrazeny peněžitou pomocí v mateřství, pokud ženě nárok na tuto dávky vznikl, tj. splnila podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech. Nemocenské náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. První dva týdny dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy. Nemocenská se vyplácí od 15. dne pracovní neschopnosti.

Eva Fialová

Honza | 7.9.2018 

Dobrý den,
chceme se s partnerkou vzít, ale kamarádka nám říkala, že je ekonomicky výhodnější z pohledu sociálních dávek zůstat svobodní, i když spolu máme dítě. Můžu se zeptat, jestli je to pravda, a kterých dávek se to konkrétně týká, abychom se mohli rozhodnout.

Předěm děkuji.

Honza S.

Odpověď:

Dobrý den! Díky za dotaz.

Z pohledu sociálních dávek v současnosti již nezáleží na tom, zda jste manželé. Mezi společně posuzované osoby patří i druh/družka.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, obraťte se, prosím,t na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Petr | 4.9.2018 

Dobrý den,
doslechl jsem se, že teď nově existuje něco jako otcovská dovolená. Chtěl jsem se zeptat, jak to funguje a jak o to mám požádat. Partnerka je v 6. měsíci těhotenství, tak bych to chtěl využít, ale nic moc o tom nevím. A nevadí, že nejsem s matkou dítěte ženatý?

Díky.

Petr

Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za otázku. Na otcovskou dovolenou můžete nastoupit v období 6 týdnů ode dne narození dítěte a podpůrčí doba (tzn. doba placené dovolené) je jeden týden. Výše otcovské dávky činí 70 % denního vyměřovacího základu denně (§ 38a - § 38d zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění). O otcovskou dovolenou žádáte svého zaměstnavatele a jeho prostřednictvím zároveň žádáte o dávku. (Formulář i další informace najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.) OSVČ, kteří platí dobrovolně nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před nástupem na otcovskou, podávají žádost sami. Není důležité, zda jste manželé – podmínkou je, abyste byl zapsán jako otec v rodném listě. Dále je také možné využít ošetřovné (pokud matka dítěte potřebuje po porodu péči), rodičovskou dovolenou nebo neplacené volno. více

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 229 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect