Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

KC | 16.8.2022 

Dobrý den,
Má nárok na úpravu pracovní doby i otec?
Diky

Odpověď:

Dobrý den,

podle ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce má nárok na úpravu pracovní doby každý zaměstnanec, který pečuje o dítě mladší 15 let, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Nárok má tedy i otec, a to i tehdy, když je matka s dítětem na mateřské a/nebo rodičovské dovolené. Vyloučení otců z tohoto nároku by bylo diskriminační a tedy protiprávní.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

NinaC. | 18.7.2022 

Dobrý den,
mám dotaz - mohu se cítit diskriminována tím, že během rodičovské pracuji na DPP a pracuji i o víkendu, hodinovou sazbu mám stále stejnou. Kdybych ale pracovala o víkendu na smlouvu, měla bych nárok na zvýšenou sazbu za práci o víkendu? Kolegové - muži to takto mají a já nikoliv.

Díky

Odpověď:

Dobrý den,

podle § 77 zákoníku práce se na DPP a DPČ nevztahují některá zákonná ustanovení, mj. o odměňování, a z toho důvodu ze zákona nárok na příplatky za práci o víkendu dohodáři nemají. Bylo by možné tento nárok sjednat. Pokud ale nemáte v dohodě sjednáno, že Vám zaměstnavatel rozvrhuje pracovní dobu, máte právo si hodiny, ve kterých odvedete práci, rozvrhnout zcela sama a tedy se vyhnout práci o víkendu. Pokud máte sjednáno, že Vám práci rozvrhuje, včetně víkendu, měl by být příplatek v dohodě sjednán.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Syky  | 23.6.2022 

Dobrý den mám nárok na propustku jako doprovod s družkou? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

pokud myslíte doporovod k lékaři na ošetření nebo vyšetření, pak podle příslušného nařízení vlády máte nárok na volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně dlouhou dobu, nejvýše 1 den.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Gabriela | 20.6.2022 

Dobrý den, po 4 - letech jsem ukončila pracovní poměr dohodou a hned jsem nastoupila u nového zaměstnavatele. Pokud u nynějšího zamestnavatele skončím ve zkušební době a nebudu mít odpracovaný ani celý měsíc , v případě že onemocním nebo budu v evidenci úřadu práce z jakého průměrného platu by se mi počítala nemocenská nebo podpora v nezaměstnanosti, když u nového zaměstnavatele nemám odpracovaný ani jeden měsíc. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jste mezi pracovními poměry neměla prodlevu, bude se jak náhrada mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti, tak následně nemocenské z denního vyměřovacího základu stanoveného za uplynulých 12 měsíců. U podpory v nezaměstnanosti by měl Úřad práce vycházet z výdělku v posledním zaměstnání přepočteném na 1 měsíc.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Zde | 16.6.2022 

Uvažujeme s přítelem o dítěti. Zaměstnavateli fakturuji, od května 2020 si platím nemocenské pojištění v minimální výši.
V rámci plánování založení rodiny mi ale zaměstnavatel nabídl, že se mnou uzavře zaměstnanecký poměr.
Je to výhodné? Pokud ano, jak dlouho před porodem je potřeba být zaměstnaná, aby byl v mateřské rozdíl?

Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

peněžitá pomoc v mateřství bude s největší pravděpodobností v případě pracovního poměru vyšší než pro OSVČ se stejným příjmem, ale konkrétní propočet bude vycházet z výše odvodů a vypočítá ho příslušná pobočka České správy sociálního zabezpečení. Denní vyměřovací základ se zjišťuje z průměru za předchozích 12 měsíců, takže po několika měsících by ten rozdíl mohl být výraznější.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Miroslava | 30.5.2022 

Dobrý den, behom rodicovskej dovolenky sme so zamestnavatelom podpisaly dodatok k zmluve o skratenom uvazku. Dietatu je momentalne 1.5 roka a zamestnavatel mi oznamil, ze končí. Odstupne mi ponuka vo vyske 3 platov zo skráteneho uvazku. Ja sa vsak domnievam, ze by mi mal ponuknut 3 platy z mojej povodnej zmluvy. Zamestnavatel je predsa povinny držať moju pozíciu počas celých troch rokov.

Odpověď:

Dobrý den,

záleží na tom, zda jste na zkrácení úvazku podepsala změnu původní pracovní smlouvy. Pokud ano, tak jste tímto a začátkem výkonu práce ve zkráceném úvazku ukončila čerpání rodičovské dovolené (bez ohledu na čerpání rodičovského příspěvku). Odstupné ve smyslu § 67 odst. 1 zákoníku práce Vám pak náleží v násobcích průměrného výdělku. Ten se podle § 353 a 354 zákoníku práce vypočítává za předchozí čtvrtletí, ve vašem případě tedy již z nižší mzdy odpovídající kratšímu úvazku.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Magdaléna | 20.5.2022 

Dobrý den,
Partnerovi nechtějí uznat poporodní péči v mateřstvi tzv. Otcovskou, žádost byla podána dokonce šestinedělí, on pracuje na HPP, je zapsán v rodném listě, žijeme ve společné domácnosti.. Nevidím, že bychom někde udělali chybu. Jakými zákony se můžeme hajít??

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu nevyplývá, kdo přesně a jak Vašemu partnerovi "nechce uznat" otcovskou. Podle výše uvedeného se jeví, že podmínky zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v ustanovení § 38a a násl. splňujete, předpokládám, že tedy partner je zaměstnán a byl účasten pojištění 3 měsíce před porodem. Pokud by ČSSZ nechtěla otcovskou přiznat, musí o tom vydat rozhodnutí, kde musí být uvedeny důvody zamítnutí, tedy kde je problém. Proti rozhodnutí je nezbytné se v odvolací lhůtě odvolat.

Pokud je podstatou problému, že zaměstnavatel nechce partnera na otcovskou "pustit", pak o čerpání volna se žádá jako o rodičovskou dovolenou ve smyslu § 196 zákoníku práce a zaměstnavatel je povinen ji poskytnout tak, jak si o ni partner požádá.

S pozdravem

Gabriela | 11.5.2022 

Dobrý den,
Jsem aktuálně na rodičovské dovolené, ale stále pracuji pro svého zaměstnavatele na DPP.
V rámci jedné z dohod mě chce manažer adekvátně ohodnotit hodinovou sazbou o 100,- vyšší, ale HR oddělení s tím nesouhlasí, jelikož hodinová sazba u DPP je daná mojí poslední řádnou hodinovou sazbou, kterou jsem měla před více než rokem ( tedy než jsem odešla na mateřskou). Během té doby značně narostla inflace a jelikož si platím hlídání, tak je to pro mě značně nevýhodné.
Zároveň dělám jinou práci než jsem dělala před mateřskou, tedy mě přijde zvláštní, že nemůžu být i adekvátně ohodnocena.
Zaroveň od toho manažera vím, že mě chce ohodnotit stejně jako slečnu, která vykonávala stejnou práci předtím než jsem ji začala dělat já.
Poradíte prosím jestli je zde opora v zákoně, případně má zaměstnavatel právo nedovolit adekvátní výši ohodnocení u DPP jen na základě mě poslední výplaty?
Předem moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

odměna z DPP nebo DPČ se podle zákona nijak neodvíjí od předchozí mzdy, zde jde jen o vnitřní pravidlo Vašeho zaměstnavatele. Navýšení dohody z DPP právně nic nebrání a musí si to příslušné útvary vyřešit mezi sebou.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Zuzana Maciel | 5.5.2022 

Dobrý den,

za několik měsíců mi bude končit rodičovská dovolená a po ní budu nastupovat na pracovní neschopnost. Chtěla bych si rodičovskou prodloužit, abych tím zvýšila šanci na dosažení vyššího rodičovského příspěvku, o kterém se momentálně jedná. Jsem si vědoma, že nemohu pobírat současně nemocenskou i rodičovský příspěvek. Mohu tedy rodičovskou převést na manžela? Je zaměstnaný na hpp.

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

ano, čerpání rodičovského příspěvku je možné převést na druhého rodiče, v konkrétním okamžiku může příspěvek pobírat vždy jen jeden rodič, ale střídání je možné. Manžel si musí požádat u Úřadu práce.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

4.5.2022 

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem. Prvnímu dítěti je 5 let, druhému 2,5 roku. Po celou dobu jsem vedená pod zaměstnavatelem, kde jsem pracovala před odchodem na první mateřskou dovolenou. Můj dotaz zní: Pokud z rodičovské nyní plynule přejdu po jejím vyčerpání na nemocenskou z důvodu třetího těhotenství, budu mít stejný nárok na mateřskou, jako u prvního dítěte?

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne ke dni, kdy předchozí (u vás tedy druhé) dítě nedosáhne ještě věku 4 let, bude se vyměřovací základ brát stejný, jako u tohoto předchozího dítěte, i peněžitou pomoc v mateřství tak obdržíte ve stejné výši. Podmínkou je trvání stejného zaměstnání, pokud se na tom nic nezměnilo, měla byste tedy mít mateřskou stejnou. Toto je upraveno ustanovením § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Bětka | 27.4.2022 

Dobrý den, prosím o pomoc na dotaz v následujícím znění. Pracuji jako učitelka mateřské školy a p. ředitelkou mi byla povinně přikázána akce pro rodiče a děti (sportovní činnost v rámci Svátku rodin v objektu naší MŠ) v sobotu odpoledne v den mého pracovního volna. Této akce se nechci zúčastnit. Následně na to bylo ze strany p. ředitelky podotknuto, že z tohoto vyvede následky, restrikce a postih. Prosím o vaše vyjádření, jestli je jednání p. ředitelky oprávněné a zda-li mě za toto neuposlechnutí z právního hlediska může nějaký postih udělit. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud činnosti, které byste na této akci vykonávala, obecně spadají do druhu práce, který máte sjednaný v pracovní smlouvě, pak by bylo možné vám účast na akci nařídit jako práci přesčas. Pokud nepatříte mezi zaměstnance, kterým nelze práci přesčas nařídit (kratší pracovní doba, dítě mladší než 1 rok), pak tuto práci vykonat musíte. Platí pak i omezení, kdy je možné nařídit práci ve dnech pracovního volna (§ 91 a násl. zákoníku práce).

Náleží Vám samozřejmě příslušné příplatky.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Daniela  | 10.4.2022 

Dobrý den, potřebují poradit, mám se vrátit po RD do práce, ale zjistila jsem, že se během RD změnil zaměstnavatel, žádná výpověď mi nepřišla, takže jsem stále někde zaměstnaná, mám smlouvu na dobu neurčitou, musí mě přijmout současný zaměstnavatel? Jsem znovu těhotná, do 3 měsíce mi gynekolog napíše PN kvůli zdravotním problémům, komu mám tedy neschopenku předat a následně nastoupit do práce, než půjdu má mateřskou? Současný zaměstnavatel mi tvrdí, že si to mám sama vyřídit s bývalým zaměstnavatelem, že oni pro mě místo nemají. Jedná se o obchod s potravinami, adresa i práce je pořád stejná, majitel objektu se pořád bývalý zaměstnavatel, současný je u něj v nájmu, všechny spolupracovnice dostaly nové smlouvy. V práci ani nevědí jak to mají řešit, mám si to vyřídit sama, že to je můj problém.

Odpověď:

Dobrý den,

v první řadě záleží na tom, jakým způsobem se Váš zaměstnavatel změnil. Předpokládám, že šlo o převod činnosti zaměstnavatele nebo jeho části ve smyslu § 338 zákoníku práce a následujících. V takovém případě přechází práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů plně na nového zaměstnavatele. To by znamenalo, že pokud zaměstnavatel původní "prodal" i Vás, pak všechny záležitosti řešíte se zaměstnavatelem novým. V případě, že se bude vyhýbat plnění svých povinností, je možné ho upozornit na možný postih ze strany Státního úřadu inspekce práce.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Alice | 1.4.2022 

Dobry den, chtěla bych se prosim zeptat jestli mam nárok na nahradu mzdy v priapde, ze doprovazim dite 6 let do Pedagogicko-Psychologická poradny za ucelem posouzeni odkladu skolni docházky. Na termin jsem cekala dlouhou dobu a dostali jsme termin na 8 hodinu ranni, vysetreni mimo bydliste a trva cca 2 hodiny.

dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

zda existuje nárok na omluvenou absenci v práci a také zda náleží náhrada mzdy nebo platu se řídí nařízením vlády č. 590/2006 Sb. Bohužel z ustanovení bodu 8 písm. c) přílohy tohoto nařízení vyplývá, že ve Vaší situaci máte nárok na omluvu nepřítomnosti v práci, ovšem bez náhrady mzdy nebo platu:

"Pracovní volno k doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu bez náhrady mzdy nebo platu."

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Petra | 8.3.2022 

Pěkný den, chtěla bych si potvrdit, zda jsem si nastudovala problematiku "po skončení rodičovské dovolené" správně. Se zamestnavatelem jsem se písemně dohodla na neplaceném volnu do 4 let věku dítěte - tzn. tato doba se mi bude zahrnovat do důchodu (a nedává tedy příliš smysl si dobrovolně platit sociální pojištění). Pokud jde o povinné placení zdravotního pojištění, tak tam si hodlám prodloužit aktuálně čerpaný rodičovký příspěvek az do 4 let věku dítěte - tzn. stát za mě bude i nadále platit zdravotní pojištění a to bez jakéhokoliv omezení docházky dítěte do školky, jako je tomu v případě, kdy bych se stala osobou celodenně a řádně pečující o dítě do 7 let věku. Předem děkuji za potvrzení

Odpověď:

Dobrý den,

dané situaci rozumíte správně, sociální pojištění není potřeba hradit. Zdravotní pojištění za Vás skutečně bude platit stát, doporučujeme jen ujistit se u zdravotní pojišťovny, zda nepotřebují nějakou další dokumentaci v souvislosti s přechodem z rodičovské dovolené na neplacené volno (jde o jiný právní důvodu pro státní pojištěnce).

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Krista | 23.2.2022 

Dobry den , chci se zeptat v práci dostavám smluvu po měsici či dvouch . Už 3 roky na HPP je to vůbe možné tahle dělat , žadná vyjímka to není , žadné sezonní práce nic takověho . děkuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, pokud skutečně máte pracovní smlouvu a nikoli DPP nebo DPČ, pak takový postup možný není. Podle § 39 odst. 2 zákoníku práce doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží. Doporučujeme v dané situaci písemně oznámit zaměstnavateli s odkazem na § 39 odst. 5 zákoníku práce před uplynutím další doby určité, že trvání pracovního poměru na dobu určitou bylo sjednáno v rozporu s tímto paragrafem a že trváte na tom, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával a tím se tedy pracovní poměr mění na dobu neurčitou. S pozdravem více

Gab | 16.2.2022 

Dobrý den, potřebovala bych se zeptat jak řešit tento problém. S přítelem jsme dostali covid, tudíž nařízena karantena a týden doma. Do práce jsme dali vědět mistrovi. Asi o 2 dny později samé telefonáty od nadřízené a nadřízeného , telefon jsme nebrali, protože nejsme povinni brát telefon mimo pracovní dobu a ještě na neschopence. Další měsíc Přišla výplata a všimli jsme si že nám strhli celou motivační mzdu což dělá nějakých 6tisic dohromady, to mi teda nedalo a šla jsem za šéfem pro vysvětleni a on mi řekl že jsme nebrali telefony a že to máme takový trest , přijde mi tohle vážně už moc , maji na tohle vůbec právo ? Vráti peníze ? Zpět. Děkuju za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

neuvádíte, jakým způsobem je u Vás motivační složka mzdy zakotvena, zda vnitřním předpisem, nebo v pracovní smlouvě atd. Není tudíž zřejmé, jaké podmínky přesně musíte k přiznání této složky splnit, zda se jedná například o normovaný výkon apod. Ze zdravotních důvodů vám ale mzda zkrácena být nemůže, jednalo by se o diskriminaci z důvodu zdravotního stavu, kterou zákon zakazuje. Obdobně vás zaměstnavatel nesmí bez vašeho souhlasu ani nějakým způsobem pokutovat.

Pokud jste obecné podmínky pro přiznání motivační složky mzdy splnili, obraťe se na zaměstnavatele písemně, upozorněte jej na možnou diskirminaci a požadujte vyplacení složky mzdy nebo písemné zdůvodnění jehjího nevplacení.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jitka | 7.2.2022 

Dobrý den, zaměstnavatel nám platí životní pojištění, ale když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, neplatil mi to, opět začal platit, když jsem nastoupila zpět do zaměstnání... měla jsem právo i po dobu mateřské dovolené? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatelé poskytují příspěvky na životní pojištění nebo penzijní připojištění dobrovolně, na základě kolektivní smlouvy nebo vlastního rozhodnutí, a tudíž si i stanovují podmínky. To ale neznamená, že jsou zproštěni povinnosti dodržovat zásady rovného zacházení a zákaz diskriminace ve smyslu § 16 zákoníku práce. Benefit v takovéto podobě nemá přímou souvislosti s výkonem práce (jako je například služební auto i k soukromým účelům), takže by měl být poskytován všem zaměstnancům a zaměstnankyním, i těm, kteří čerpají mateřskou nebo rodišovskou dovolenou. V opačném případě by se mohlo jednat o diskriminaci z důvodu rodičovství, která je zákonem zakázána.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Michal Boháč | 31.1.2022 

Dobrý den, má přítelkyně ukončila pracovní poměr, když byla v 3 měsíci a hnedka na to si našla jinou práci kde po třech měsících zkušební doby jí díky tomu, že je těhotná neprodlouzili pracovní smlouvu. Má tedy nějakou ochranou lhůtu i po zkušební době, aby měla nárok na mateřskou dovolenou? Děkuji předem za odpověď. Boháč Michal

Odpověď:

Dobrý den, Ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství činí u žen, které byly ke dni skončení zaměstnání těhotné 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud pojištění trvalo kratší dobu, bude ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. V daném případě druhého pracovního poměru by tedy vaše partnerka musela nastoupit na mateřskou do zhruba 3 měsíců po skončení tohoto pracovního poměru, podle toho, kolik dní přesně trval. Na mateřskou se nastupuje nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu, je tedy potřeba spočítat, zda se do této lhůty vejdete. více

Andra | 13.1.2022 

Dobrý den, mám u zaměstnavatele HPP s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou - to znamená, že jsem mohla odpracovat jakýkoli počet hodin dle potřeby zaměstnavatele - průměrně jsem měsíčně odpracovala cca 100 hodin (jsem důchodce). Teď mi bylo mailem oznámeno, že směny/hodiny mi byly za měsíc leden zrušeny a již nebudu u nich pracovně vytěžovaná a ať se dostavím k osobnímu vysvětlení - očekávám výpověď k 1.2.2022. Pracovala jsem u nich více jak 2 roky a měla bych nárok na 3 průměrné odstupné platy za poslední odpracované čtvrtletí. Potřebovala bych informaci z čeho se bude počítat průměr na odstupné, když mi nebylo za leden 2022 umožněno pracovat a tím si cokoliv vydělat a měsíc únor + březen bych byla ve výpovědi a nebude mi taktéž umožněno pracovat. Pracovní poměr bych u zaměstnavatel ukončila k 31.3.2022 - takže celý první čtvrtletí roku 2022 bez práce, bez výdělku. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, není pravdou, že jste u zaměstnavatele mohla odpracovat libovolný počet hodin. I v případě, že je u vás pracovní doba rozvrhována nerovnoměrně, má zaměstnavatel povinnost rozvrhovat vám pracovní dobu tak, aby za vyrovnávací období (nejčastěji půl roku) činila v průměru stanovenou enbo kratší pracovní dobu. Stanovená týdenní pracovní doba je 40 hodin. Pokud Vám přidělil práce méně, náležela by vám náhrada mzdy. Z vašeho dotazu by vyplývalo, že zaměstnavatel postupoval v rozporu se zákonem a že vás poškodil, resp. je možné, že vám dluží mzdu a náhradu mzdy. To nelze ale definitivně říci bez příslušných dokumentů. Pokud máte skutečně pracovní smlouvu a nikoli DPP nebo DPČ, není možné, aby Vás zaměstnavatel nechal celé měsíce bez výdělku. Pokud vám nedává práci, má povinnost vyplácet náhradu mzdy. Odstupné by se pak počítalo z této náhrady, případně z přepdokládaného výdělku, který zákoník práce rovněž zná. S pozdravem více

Sona | 12.1.2022 

Dobry den, 9.9.2022 budou dceri 3 roky. Rodicovskou mam do 4 let veku ditete. Pracovlala jsme pred detmi v detskem domove jako vychovatelka na plny uvazek a byla dohodla, ze az budou dceri 3 roky, podepiseme na rok neplacene volno a ja se vratim o rok pozdeji. Nyni po telefonickem kontaktu s reditelkou dd jsem rekla, ze bych chtela nastoupit na pul uvazku pokud by to slo od zari a nepristoupila na neplacene volno. Bylo mi receno, ze puluvazek nepotrebuje, ze jich ma hodne. Nabidla mi pouze od zari plny uvazek ci na rok podepsat neplacene volno a pak se uvidi. Pri dotazu na polovicni uvazek za rok mi nebyla schopna odpovedet, zda mi ho da po rocnim neplacenem volnu.Mam dve deti 5 a 2 roky. Vim ze mam ze zakona narok na pul uvazek, kdyz mam dve deti do 15 let. Cim jinym muzu argumentovat? Prosim o pomoc. Vim, ze v detskem domove pracuji studntky, duchodkyne i vychovatelka ktera ma dve male deti na polovicni uvazek. Mam podepsanou smlouvu na dobu neurcitou od roku 2013, v dd jsem zacala pracovat v roce 2011. Dohoda o neplacenem rocnim volnu byla pouze ustni a to pred detmi.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

podle ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen Vaší žádosti o úpravu pracovní doby vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Soudy už v minulosti konstatovaly, že nutnost najít dalšího azměstnance k pokrytí zbývající části úvazku není takovým vážným provozním důvodem a proto tím zaměstnavatel nemůže argumentovat. Nedodržení tohoto ustanovení by mohlo být jednak porušením zákoníku práce, jednak diskriminací z důvodu rodičovství. Zaměstnavatel by se tak mohl vystavit mimo jiné i riziku sankce ze strany inspekce práce.

Doporučujeme obrátit se na zaměstnavatele se svou žádostí písemně a požadovat písemnou a odůvodněnou odpověď, jaké konkrétní vážné provozní důvody vyhovění Vaší žádosti brání.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 235 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect