Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jája | 20.4.2023 

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. V současné době jsem na rodičovské dovolené, během které mi skončila smlouva na dobu určitou (7/2021) v současné době jsem těhotná (termín porodu 8/2023). A jsem z informací trochu zmatená, zajímalo by mě zda mám nárok na mateřskou dovolenou či nikoli? A zda je případně možné něco udělat aby tento nárok byl? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

nárok na mateřskou dovolenou budete mít pouze do skončení pracovního poměru na dobu určitou - pak již nebude existovat pracovní poměr, ve kterém byste mohla dovolenou čerpat. Jinak je ale nutné posoudit nárok na peněžitou pomoc v mateřství - tam byste měla splňovat podmínky zachování nároku na tuto dávku z nemocenského pojištění. Doporučujeme konzultaci s příslušným pracovištěm ČSSZ.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 19.4.2023 

Dobrý den,
Jak je to při adopci dítěte? Mohu využít mateřské, je to tak? Je to tak?
A když adoptují malé dítě, nemluvně, mám následně nárok na přechod na rodičovskou dovolenou?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, co se týče mateřské, otcovské a rodičovské a příslušných příspěvků, pak zákoník práce počítá jak s biologickými rodiči, tak s rodiči adoptivními (případně osvojiteli apod.). Podle § 197 zákoníku práce v takovém případně mateřská dovolená zaměstnankyni ode dne převzetí dítěte po dobu 22 týdnů, a převzala-li zaměstnankyně 2 nebo více dětí, po dobu 31 týdnů, nejdéle však do dne, kdy dítě dosáhne věku 1 roku. Rodičovská dovolená pak přísluší ode dne převzetí dítěte až do dne, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Pokud zaměstnankyně takto čerpala už mateřskou dovolenou, rodičovská dovolená přísluší až po skončení této mateřské dovolené. Bylo-li dítě převzato po dosažení věku 3 let, nejdéle však do 7 let jeho věku, přísluší rodičovská dovolená po dobu 22 týdnů. Při převzetí dítěte před dosažením věku 3 let tak, že by doba 22 týdnů uplynula po dosažení 3 let věku, rodičovská dovolená přísluší do uplynutí 22 týdnů ode dne převzetí dítěte. S pozdravem více

Klára | 19.4.2023 

Dobrý den,
Chci se zeptat, pokud jsem v registrovaném partnerství a partnerka je těhotná - mohu po porodu odejít na rodičovskou dovolenou? Případně se s partnerkou na rodičovské střídat?


Děkuji

Odpověď:

Dobrý den

obávám se, že čerpání otcovské, mateřské a rodičovské dovolené zákoník práce stále umožňuje pouze biologickým rodičům dítěte, případně těm, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu (např. osvojení). Zákon o sociální podpoře ale s dětmi registrovaných partnerů a partnerek počítá, je tedy možné, že budete mít případně nárok na rodičovský řpíspěvek.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Eva | 12.4.2023 

Dobrý den, bezprostředně po vyčerpání mateřské dovolené, která mi skončila dne 23.3.2023, jsem začala čerpat zbytek řádné dovolené za r. 2022 a dovolenou za rok 2023. V březnu 2023 jsem prozatím vyčerpala 6 dní této řádné dovolené, za kterou mi byla zaměstnavatelem zaplacena mzda, která neodpovídá výši průměru PP, který jsem měla za poslední čtvrtletí před nastoupením na mateřskou dovolenou. Chtěla bych se zeptat, zdali se tato řádná dovolená má počítat z průměru PP za poslední čtvrtletí před nastoupením na mateřskou dovolenou (nastoupila jsem na MD 9.9.2022) nebo z průměru PP, který mi zaměstnavatel uvedl na výplatních páskách za leden až březen 2023? Tento průměr PP za leden až březen 2023 mi byl na výplatních páskách uveden nižší než průměr, který jsem měla před nastoupením na MD (je toto v pořádku?). Domnívám se, že tento nižší průměr mi zaměstnavatel vypočítal pouze ze základu mzdy bez pravidelné odměnové složky, kterou jsem do nástupu MD pobírala a která byla součástí mé hrubé mzdy. Bylo by možné prosím uvést i nějaký paragraf a zákon, podle kterého se tento výpočet má provádět? Děkuji za odpověď více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnanci příslušní náhrada za dovolenou ve výši průměrného výdělku. Ten se počítá výhradně podle ustanovení § 351 a následujících zákoníku práce. Průměrný výdělek se vypočítá z dosaženého příjmu za předchozí čtvrtletí, případně, jako ve vašem případě, jako pravděpodobný výdělek ve smyslu § 355 zákoníku práce. Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Z části věty za středníkem vyplývá, že pokud obvyklou složkou mzdy je motivační složka, které jste běžně dosahovala a které standardně dosahují ostatní, měla bvy být do výpočtu zahrnuta. S pozdravem Gender Studies, o.p.s. více

Nikola Filipová | 12.4.2023 

Dobrý den,
chci se zeptat jak je to s placením sociálního pojištění při neplaceném volnu, pokud mám vedlejší činnost a dcera navštěvuje školku na celý den? Je lepší na ty cca 2 měsíce (rozmezí kdy mi skončil RP a platí neplacené volno) stáhnout dceru do školky pouze na dopoledne. Jak se tato situace popřípadě ošetřuje? Stačí čestné prohlášení ze školky že je dcera pouze "dopolední"?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz je poněkud nejasný. Pokud vedlejší činností rozumíte vedlější samostatnou výdělečnou činnost, tak samostatná výdělečná činnost se ve smyslu § 9 zákona o důchodovém pojištění považuje za vedlejší pouze v těch měsících, ve kterých alespoň částečně existoval důvod pro vedlejší činnost. Neplacené volno z důvodu péče o dítě ve výčtu těchto důvodů není, pouze pobírání RP a následně zaměstnání. Pokud dcera nepobírá příspěvek na péči, pak v měsíci, kdy nebudete ani vykonávat práci ani pobírat rodičovský příspěvek bude muset být vaše samostatná činnost posouzena jako hlavní. Doporučujeme tedy konzultaci na příslušné poboče ČSSZ.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Martina | 20.3.2023 

Dobry den, mam dve deti (3 a 6). Vratila jsem se po rodicovske dovolene ke svemu puvodnimu zamestnatateli. Prestoze uz tehdy (pul roku zpatky) jsem chtela na polovicni uvazek, slibili mi sice plny uvazek, ale 90% HO. Nyni je to vsechno jinak a vraci nas zpet do kancelari, zatim 50% HO, 50% na firme. Pracuji pro velkou korporatni spolecnost a bohuzel mi to takhle nevyhovuje. Zadost o vice HO nebo polovicni uvazek mi nebyl schvalen a chteji, abych sama podala vypoved. Rada bych se zeptala, jak mam spravne postupovat. Kontaktovala jsem i personalni oddeleni a jedine, kde maji volne aktualni misto je pul uvazek recepcni nebo brigadne interni komunikace. Coz jsem odmitla, protoze mi to neprijde jako adekvatni nahrada. Dekuji za vas cas.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud váš zaměstnavatel k situaci přistupuje tak, že vám pouze nabídne některé pozice na částečný úvazek a vy si máte vybrat, je to nesprávná aplikace zákona. V souladu s ustanovením § 241 odst. 2 zákoníku práce máte jako rodič takto malých dětí nárok na zkrácení nebo úpravu pracovní doby a zaměstnavatel je povinen vám vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Doporučuji napsat písemný požadavek na zkrácení pracovní doby na vašem místě s odkazem na toto zákonné ustanovení. Výslovně tam uveďte, že pokud existují vážné provozní důvody, ať je zaměstnavatel specifikuje, jinak by se mohlo jednat o porušení zákoníku práce, případně diskriminaci z důvodu rodičovství. Práce na HO se tento nárok bohužel v tuto chvíli netýká, tam je to skutečně na domluvě.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Vl | 20.3.2023 

Vypadám příliš mladě, jsem titulována dívenka , děvčátko, telátko, pi.a, hybrid , 40 cetiletý fracek .
Sem tam mi tykají. Mám středoškolské vzdělání, plynnně hovořím
cizími jazyky. Vyhrála jsem pár konkurzů a olympiád, Ale tady s tím si nevím rady. V zahraničí jsem se s tím nesetkala.

Odpověď:

Dobrý den,

takové jednání je samo o sobě nevhodné a v práci může být jedním z projevů diskriminace. Je vhodné se vůči němu minimálně vymezit. Pokud by se takové jednání pojilo s nějakými dalšími znevýhodňujícími úkony, pak by bylo na místě podat formální stížnost, případně řešit další právní kroky.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Ingrid  | 12.3.2023 

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat.. Mám od 1.3. .zkušební dobu ale nejsem spokojená. Chci jít teď od pondělí 13. 3.na neschopenku. Může výpověď doručit kamarádka která pracuje ve stejné firmě nebo mám poslat poštou? Už se mi tam nechce vůbec vracet. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době musíte doručit písemně a pro jistotu je nezbytné mít potvrzeno, že oznámení zaměstnavateli skutečně přišlo. Pokud kolegyně zajistí, aby jí u zaměstnavatele někdo potvrdil kopii oznámení a datum převzetí, pak je možné, aby ho doručila ona. Pokud by s tím mohl být problém, je lepší odeslat oznámení poštou s dodejkou.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Hanka | 25.2.2023 

Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně pracovního práva a péče o děti.
Mám pracovní poměr na dobu určitou do 31. 8. 2023, který mi nebude prodloužen.
Vzhledem k neochotě současné zaměstnavatelky poskytnout mi neplacené volno o prázdninách, potřebuji dát výpověď před prázdninami, abych přes prázdniny mohla zajistit péči o předškolní a školní dítě (6 a 8 let).
Je možné v tomto případě využít výpověď podle paragrafu § 50 odst. 3 zákona o zaměstnanosti? A bude mi to pak uznáno jako výpověď "z vážných důvodů" na ÚP (tedy s podporou v nezaměstnanosti 65% po první dva měsíce)?
Naše školka letos přes prázdniny nefunguje, existuje však možnost umístit mladší dítě do jiné ze školek v městské čtvrti. Nechtěla bych ji však využívat z důvodu velmi složité adaptace. U staršího dítěte tato možnost přirozeně není.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

nezbytnost zajištění péče o malé děti by měla být Úřadem práce uznána jako dostatečně závažný důvod. Ubveďte ho každopádně již ve výpovědi, byť podle zákoníku práce nemusíte výpověď odůvodňovat. Je možné, že Vás Úřad práce vyzve, abyste podrobněji osvětlila situaci, ale v rozsahu výše uvedeného by to mělo být dostačující.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Foxiva | 11.2.2023 

Dobrý den,
pracuji ve 12-ti hodinových službách v sociálních sféře-domově seniorů.
Jak je to prosím s náhradou mzdy v případě pracovních porad v době pracovního volna ? Jak je to prosím s náhradou cestovních náhrad v tomto případě? Děkuji. Hezký den. IJ

Odpověď:

Dobrý den,

Pokud Vám zaměstnavatel nařídí pracovní poradu mimo dobu Vaší obvyklé směny, pak by se nejspíše jednalo o práci přesčas, zde je potřeba respektovat jednak zákonné limity pro nařízenou případně dohodnutou práci přesčas, jednak zákonný předpoklad, že práce přesčas má být vjímečná. Je na Vás, zda pak budete souhlasit s náhradním volnem nebo preferovat kompenzaci v podobě přeplatku. Pokud bude porada mimo místo práce sjednané v pracovní smlouvě, pak půjde o pracovní cestu. Pokud se koná na Vašem běžném pracovišti a jde o přepravu z domova, pak žádné specifické nároky nevznikají.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Simona  | 6.2.2023 

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně mateřské dovolené u druhého dítěte. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Zatím ještě nevím, jak to vyjde s druhým dítětem. Chtěla bych se však zeptat, jak se počítá potom mateřská u druhého dítěte. V případě, že bych neotěhotněla do 3 let věku prvního dítěte a nastoupila zpět do zaměstnání a například za dva měsíce byla těhotná, jestliže by bylo vše v pořádku, pracovala bych dále až do nástupu na MD. V případě, že bych byla na rizikovém těhotenství, tedy v pracovní neschopnosti, jak by se potom mateřská počítala? Byla by stejná jako u prvního dítěte, anebo by se počítala už z výdělku za odpracovanou dobu po návratu z rodičovské dovolené? Ještě jsem se chtěla zeptat, zda v případě, že by byl opět navýšen plat pedagogických pracovníků, zda to bude mít vliv na výpočet mateřské u druhého dítěte, pokud bych přešla z rodičovské dovolené opět na mateřskou dovolenou?
Mockrát Vám děkuji.
Přeji Vám pěkný den,
Simona Dočkalová

Odpověď:

Dobrý den,

Pokud byste na druhou mateřskou nastoupila před 4. narozeninami prvního dítěte (což by ve Vámi uvažované situaci mohlo být), pak bude ve stejné výši, jako u dítěte prvního, bez ohledu na to, jestli jste v mezičase pracovala nebo nikoli. Pokud by ovšem mohl být nový vyměřovací základ vyšší (před druhou mateřskou byste vydělávala výrazněji více), použije se tento vyšší a tím i PPM by byla vyšší. Podmínkou je, aby trval stejný pracovní poměr, případně abyste od jeho skončení byla ve 180denní ochranné lhůtě.

Pokud by to bylo později, musel by se vzít nový vyměřovací základ. Ten se bude počítat z průměrného výdělku, který v mezičase dosáhnete. Pokud by se zvýšily tarifní platy (a spolu s tím i Váš celkový plat), mohlo by se to na výši vyměřovacího základu projevit.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Monika | 1.2.2023 

Mám částečný úvazek, který mám z důvodu souběhu více prací a starosti o dítě stlačený do tří dnů u zaměstnavatele, ke kterému míří můj dotaz. Musím teď často chodit k lékaři a vychází mi to na dny, kdy mám být u stávajícího zaměstnavatele. Hodiny, kdy mám tedy být v práci, si neodpracuji. Může mě zaměstnavatel nějak sankcionovat? Nebo mi třeba neprodloužit smlouvu, kterou mám na dobu určitou? Příp. mě přeřadit bez mého souhlasu na jinou pozici, třeba kancelářskou, kde bych nedělala svou odbornost?

Odpověď:

Pokud jsou dány důvody pro lékařské ošetření nebo vyšetření, máte primárně povinnost usilovat o zajištění těchto vyšetření nebo ošetření mimo pracovní dobu. Pokud to není možné, pak máte pochopitelně podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v nezbytně nutném rozsahu. Pro zaměstnavatele to nesmí být důvod ani k nějakému postihu, ani k neprodloužení smlouvy. Jednostranně Vás z tohoto důvodu nemůže ani převést na jinou práci, než jakou máte sjednánu v pracovní smlouvě. Pokud by k takovému kroku došlo, mohlo by jít o protiprávní diskriminaci z důvodu zdravotního stavu.

Gender Studies, o.p.s.

Eva Kuklová  | 18.1.2023 

Dobrý den,v současné době jsem na rodičovské dovolené a chtěla jsem se vrátit do práce dříve než po 3 letech.Bylo mi sděleno, že za mě mají náhradu a že se mnou dříve nepočítali.Podotýkám, že v žádosti o rodičovskou dovolenou jsem datum návratu neuvedla s tím, že se pak nějak dohodneme.V práci mi tvrdí, že je to pak automaticky na 3 roky pokud datum není uvedeno.Zastupující osobě prý nemohou ukončit smlouvu dříve aniž by jí dali odstupné.A ještě jedna věc,jsem zaměstnaná jako zdravotní sestra na plný úvazek a zastupující osoba je zaměstnaná jako recepční na poloviční úvazek.Prosím o radu jak tuto situaci řešit.Děkuji a přeji hezký den .

Odpověď:

Dobrý den, není pravdou, že by se automaticky žádost o rodičovskou dovolenou v takovém případě považovala za žádost do 3 let věku dítěte. Nicméně, i když se to v zákoníku práce výslovně nestanoví, obecně přijímaný výklad je takový, že žádosti o dřívější návrat, než jak bylo avizováno, není zaměstnavatel povinen vyhovět. V případě sporu byste tak msuela prokazovat, že zaměstnavatel věděl už v době nástupu, že se hodláte vrátit dříve než po 3 letech, i když to v žádosti nebylo uvedeno. Co se týče zástupu, pak zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci po návratu z RD v souladu s druhem práce, který máte uvedený v pracovní smlouvě. Pokud byl na stjenou pozici přijat zástup, může být dán u této osoby výpovědní důvod, V případě zaměstnankyně se zcela odlišným druhem práce, než je ten Váš, ale k její výpovědi důvod není - její práci Vám zaměstnavatel přeci přidělovat nebude. Doporučuji celou stiuaci se zaměstnavatelem ještě jednou projednat a na tyto nesrovnalosti se důkladně vyptat. více

Lenka | 17.1.2023 

Dobrý den, jsem zaměstnaná a nedostala jsem stravenky,ostatní kolegové ano, dokonce všichni dostali výplatu a já ne. Pracovala jsem i o svátcích a šéf nekomunikuje. Zaměstnává paní bez Ukrajinky bez povolení atd...prosím o radu. Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

pkud jste nedostala výplatu, jde o zákonný důvod pro okamžité skončení pracovního poměru z Vaší strany a dlužnou mzdu můžete poté vymáhat. Pokud máte podezření, že zaměstnavatel porušuje více zákonných povinností, je možné dát podnět ke kontrole na Státní úřad inspekce práce.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Zuzana Maciel | 12.1.2023 

Dobrý den,
jsem momentálně v DPN (rizikové těhotenství) u zaměstnavatele, u kterého mám smlouvu na dobu neurčitou. Během DPN jsem uzavřela též smlouvu na HPP na 1 rok u jiného zaměstnavatele, kde pracuji na HO a práce je tedy pro mě slučitelná s rizikovým těh. Moje otázka zní: Jakým způsobem budu nyní čerpat peněžitou pomoc v mateřství, resp. přes kterého zaměstnavatele? A zároveň, z čeho se bude výše PPM vypočítávat? Děkuji, přeji hezký den.

Odpověď:

Dobrý den,

peněžitou pomoc v mateřství je možné čerpat i z více činností (zaměstnání). Podmínkou je, abyste splnila zákonné podmínky, kterými jsou jednak trvání pojištění alespoň 270 dnů ve dvou letech před nástupem na mateřskou - pokud tedy v době nástupu na mateřskou budete v novém pracovním poměru alespoň těchto 270 dní, pak by se Vám PPM počítala skutečně z obou zaměstnání a žádost je tak nutné podat přes oba zaměstnavatele.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Petra B. | 4.1.2023 

Dobrý den,
v poslední době se mluví o různých směrnicích EU, který se zaměřují na lepší postavení žen na trhu práce (odměňování, slaďování práce a rodiny, práce z domova apod.). Prosím, o které se konkrétně jedná, v jaké jsou fázi přijetí a kde je možné je najít?

A jak se potom dotýkají postavení zaměstnaných žen v členských zemích, včetně ČR? Jsou po přijetí ze strany EU rovnou závazné i pro nás - jinými slovy, kdy z nich budeme mít prospěch i my a mohu se na ně odkazovat při vyjednávání pracovních podmínek se zaměstnavatelem?

Děkuji, Petra

Odpověď:

Dobrý den,

podrobná odpověď přesahuje záběr této poradny, ve stručnosti lze zmínit následující - aktuálně je v běhu novela zákoníku práce, která transponuje směrnici o slaďování osobního profesního života a směrnici o předvidatelných pracovních podmínkách. Přijaty byly dále směrnice o zastoupení žen ve vedení obchodních společností a o transparentnosti v odměňování, jejich převedení do českého práva ale bude ještě záležitostí několika let. Evropské směrnice zpravidla takzvaný přímý účinek nemají a je tedy nezbytné vyčkat až na přijetí českých zákonů.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

EVA | 31.12.2022 

Dobrý den, dne 9.9.2022 se mně narodil syn (předčasně), takže od tohoto dne čerpám mateřskou dovolenou 28 týdnů, která podle mého propočtu skončí 23.3.2023 (nebo až 24.3.2023?). Chtěla bych požádat svého zaměstnavatele bezprostředně po ukončení mateřské dovolené o čerpání 10 dnů řádné dovolené za r. 2022, kterou jsem nestihla vyčerpat. 1. dotaz: Můžete mně prosím poradit, zda o rodičovskou dovolenou požádat až po vyčerpání 10 dní dovolené (mně vychází výpočtem 6.4.2023), nebo mohu žádat o rodičovskou dovolenou hned po ukončení mateřské dovolené (a zároveň čerpat 10 dnů ŘD za r. 2022)? Bude mně dovolená proplacena? 2. dotaz: Budu mít nárok na řádnou dovolenou také za r. 2023 (máme 25 dnů) nebo jen na část dovolené a kolik to bude dnů? Kdy mám o její čerpání a proplacení požádat? Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď. E. Dostálová

Odpověď:

Dobrý den,

dovolenou nemůžete čerpat během rodičovské dovolené, takže je nezbytné požádat o čerpání dovolené a následně o čerpání rodičovské dovolené navazující na dovolenou běžnou. Vzhledem k tomu, že součet MD v roce 2023 a 10 dnů dovolené z roku 2022 představuje více než 12 týdnů, které se pro účely vzniku nároku na dovolenou považují za výkon práce, pak se Vám k tomuto nároku připočítá i 20 týdnů rodičovské dovolené. Domnívám se, že mateřská dovolená by se Vám měla počítat až do 24. 3. a pro nárok na dovolenou za rok 2023 tak počítám s 34 týdny - poměrná část dovolené za rok 2023 by tak u Vás měla činit ekvivalent 16 dní, ovšem výměra bude v hodinách podle Vaší týdenní pracovní doby. O tuto dovolenou rovněž požádejte před nástupem na rodičovskou a přesný výpočet provede zaměstnavatel

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 28.12.2022 

Dobry den,
Vracim se predcasne po 2,5 letech (misto puvodnich 3 let) z RD do firmy, kde mam dle smlouvy na dobu neurcitou manazerskou pozici spojenou s vedenim oddeleni. Me puvodni oddeleni se rozpadlo na 2 samostatne a me neni nabidnuta pozice vedouci ani u jednoho z nich. Jedna vedouci pozice prvni casti oddeleni je jiz smluvne obsazena, na druhou cast oddeneni jako vedouci chteji aktualne dosadit mou kolegyni, ktera byla drive mou podrizenou. Zatim nema dodatek smlouvy o zmene pozice - povyseni do vedouci pozice. Me nabidli pri navratu jeji pozici - tedy radove zamestnankyne odeleni pri zachovani puvodni mzdy. Je to v poradku? Nemeli mi umoznit nastup na vedouci pozoci, kdyz ji mam ve smlouve a je aktualne obsazovana, byt me puvodni oddeleni se rozdelilo?

Odpověď:

Dobrý den,

po skončení rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělovat Vám práci podle druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě. Nemusí to být tedy zařazení na identickou pozici, z jaké jste na rodičovskou dovolenou odcházela, ale bez Vašeho souhlasu to nemůže být pozice úplně jiná, Neuvádíte přesnou formulaci z pracovní smlouvy, ale pokud sjednaný druh práce představuje pozici vedoucího zaměstnance, má zaměstnavatel povinnost Vám přidělit odpovídající práci. Pokud ji v době Vašeho návratu nemá, buď se můžete dohodnout na jiné pozici nebo je dán výpovědní důvod - nadbytečnost - při atkové výpovědi by Vám náleželo odstupné.

Gender Studies, o.p.s.

Adela | 20.12.2022 

Dobrý den, chci Vás požádat o radu. Momentálně řeším návrat z rodičovské dovolené a zaměstnavatel mi oznámil, že mě chce propustit pro nadbytečnost. Moje původní pozice nadále existuje a je obsazena mojí zástupkyní, která byla přijata hned na začátku na dobu neurčitou, což jsem nevěděla. Propuštění pro nadbytečnost mi bylo odůvodněno částečnou změnou pracovní náplně původní pozice. A mě by zajímalo jak velká musí být změna pracovní náplně, aby toto byl důvod pro propuštění pro nadbytečnost? Navíc jsem byla přijata s požadavkem znalosti německého jazyka pro komunikaci s centrálou, dnes se upřednostňuje anglický jazyk, který neovládám, nicméně centrála je nadále v Německu, může být tedy toto akceptováno jako zákonný důvod pro propuštění? V případě soudního řízení na čí straně je dokazovací povinnost? Ptám se, protože samozřejmě nemám přístup k dokumentům, které vznikly v době mé rodičovské dovolené. Poradili by jste mi, jak v této situaci jednat, argumentovat? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

dosavadní judikatura k nadbytečnosti se odvíjí od principu, že zaměstnavatel má právo pro sebe co nejfektivněji uspořádat jak vnitřní organizační strukturu, tak potřebnou skladbu pracovní síly. Fiktivní nadbytečnost se tedy prokazuje poměrně složitě, zpravidla se musí jednat o situaci zcela zjevnou. Ve chvíli, kdy došlo alespoň k částečné změně náplně práce, se šance na úspěch ve sporu snižují. Důkazní břemeno leží an straně žalobce, tedy zaměstnance či zaměstnankyně, kteří tvrdí, že výpověď byla nezákonná. Pokud byste měla dostatečné důkazy o tom, že jste výpověď dostala kvůli své rodičovské a že tedy může jít o diskriminaci z důvodu rodičovství (pohlaví), mohl by soud důkazní břemeno přenést na zaměstnavatele, ale ani to se nedaří příliš často.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 5.12.2022 

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s umístěním dcery do dětské skupinky. Pokud pobírám rodičovský příspěvek pouze do jejího jednoho roku věku musí poté, pakliže bude v dětské skupince, hned od prvních narozenin až do svých 2. Narozenin navštěvovat tuto pouze 92 hodin za týden? Nebo když jiz rodičovský příspěvek nepobírám může pobývat dcera v dětské skupině bez omezení. Budu od jejích prvních narozenin pracovat na plný úvazek takže i potvrzení od zaměstnavatele o mé práci bez problémů doložím

Odpověď:

Dobrý den,

omezení délky pobytu v takovém zařízení na 92 hodin měsíčně (nikoli týdně) je relevantní pouze v souvislosti s čerpáním rodičovského příspěvku do dvou let věku dítěte. U staršího dítěte, nebo pokud už je rodičovský příspěvek vyčerpán, se takové omezení neuplatní.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect