Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Michal  | 30.8.2018 

Dobry den, chtěl bych se zeptat, dělám ve směnném provozu a budeme se
s partnerkou brát v patek, když mi zrovna vychází noční směna. Mám nárok na placené volno nebo na volno i v tomto případě? Dekuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno na vlastní svatbu má zaměstnavatel povinnost Vám poskytnout v délce 2 dnů, z nichž za jeden den přísluší náhrada mzdy nebo platu. Pracovní volno se poskytne v délce Vaší směny, pokud začátek směny připadá na den, kdy Vám přísluší pracovní volno.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Sisi | 28.8.2018 

Dobrý den, má právo zaměstnavatel "Dětský domov, potažmo Krajský úřad..", trpící akutním nedostatkem zaměstnanců a zaměstnankyň, vyžadovat od uchazečů zaplacení psychologických testů z vlastní kapsy - ty to vyjde na 2,5 tis. Kč? Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
zákon nebrání zaměstnavateli, aby od uchazečů o zaměstnání požadoval prokázání určité způsobilosti. Z tohoto důvodu po Vám může potenciální zaměstnavatel požadovat předložení psychologických testů, které si sama uhradíte.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Rene | 28.8.2018 

Dobrý den,

chystám se za pár měsíců odejít na mateřskou a našla jsem informaci, že se odchází 6-8 týdnů před plánovaným datem porodu. V rámci těch tří týdnu si tedy mohu vybrat, kdy chci na mateřskou odejít a záleží to pouze na mě? Je nějak výhodnější odejít dříve nebo naopak později, například finančně?

Odpověď:

Dobrý den,
to, kdy nastoupíte na mateřskou dovolenou je čistě na Vás. Celková doba mateřské dovolené je 28 týdnů při vícečetném porodu 37 týdnů. Pokud jste nemocensky pojištěná, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podpůrčí doba je stejná jako u mateřské dovolené. Pokud nastoupíte na mateřskou dovolenou 6 týdnů před porodem, budete déle pobírat mzdu za vykonávanou práci.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Makina | 28.8.2018 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu po nástupu na mateřskou dovolenou, ale ještě před porodem, uzavřít DPP u jiného zaměstnavatele. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
dohodu o provedení práce můžete uzavřít. Pokud však bude Vaše výdělečná činnost u nového zaměstnavatele shodná s činností Vašeho stávajícího zaměstnavatele, bude od něj potřebovat písemný souhlas s uzavřením nového pracovněprávního vztahu.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Lenka Š. | 20.8.2018 

Dobrá den, v březnu 2014 jsem nastoupila na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. Pracovní poměr u zaměstnavatele byl uzavřen na dobu neurčitou, RD byla plánovaná do května 2017. V červenci 2016 jsem však navázala další mateřskou dovolenou (druhé dítě se narodilo 13.8.2016). Před skončením mateřské dovolené mi přišel od zaměstnavatele dopis, že k 1.1.2017 dojde k přechodu práv a povinností z pracovně-právního vztahu pod jiného zaměstnavatele. V lednu 2017 jsem tedy požádala o čerpání RD již nového zaměstnavatele (doporučeným dopisem s dodejkou), a to do 31.8.2018. Zaměstnavatel na mou žádost nijak nereagoval. Rodinná situace se u nás změnila a rozhodla jsem se zaměstnavatele požádat o prodloužení rodičovské dovolené do 31.7.2019 (dle § 196 zák. práce). Zaměstnavatel mi odpověděl, že mé žádosti nemůže vyhovět, protože moje původní pracovní místo s účinností od 1.7.2017 z organizačních důvodů zaniklo. Můj nástup do zaměstnání očekávají až po dovršení 3 let věku dítěte, tedy 14.8.2019. Dále mi pak v dopise oznamuje, že další pracovně-právní vztahy budou projednány a řešeny až při mém nástupu do zaměstnání po RD. více

Odpověď:

Dobrý den, na čerpání rodičovské dovolené máte právo do tří let věku dítěte. Toto právo můžete využít, ale nemusíte. Rodičovská dovolená je překážkou v práci na straně zaměstnance. To, že budete rodičovskou dovolenou čerpat, musíte zaměstnavateli oznámit. Pokud mu oznámíte i délku překážky v práci, čerpáte rodičovskou dovolenou v oznámené délce. Délku rodičovské dovolené můžete prodlužovat. Naopak dřívější návrat z rodičovské dovolené nemusí zaměstnavatel akceptovat. Protože došlo z Vaší strany k prodloužení rodičovské dovolené do 31.7.2019, Vaše rodičovská dovolená skončí tímto dnem. Od 1.8.2019 Vám je zaměstnavatel povinen přidělovat práci. O návrat do práce zaměstnavatele nežádáte, nýbrž ho informujete. Jiná situace by nastala v případě dřívějšího návratu. Pokud zaměstnavatel pro Vás práci mít od 1.8.2019 nebude, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. více

Kate | 20.8.2018 

Dobrý den, mám 6 letou dceru neuvedla jsem do RD listu otce lze po šesti letech zapsat?Jaké má práva otec když oní nikdy nejevil zájem.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do rozsahu této právní poradny.

Eva Fialová

Magda | 10.8.2018 

Dobrý den,
ráda bych se poradila ohledně výpočtu PPM: mám 14. měsíčního syna a jsem na rodičovské dovolené. Na podzim jsem chtěla nastoupit do práce na zkrácený úvazek, nicméně jsem zjistila, že jsem těhotná. Nová práce je samozřejmě hůř placena (jiný zaměstnavatel), takže pokud do ní nastoupím, tak si snížím svou druhou mateřskou? Existuje typ úvazku, který by se nepočítal do vyměřovacího základu? Třeba DPP? A v tom případě musím dát výpověď u předchozího zaměstnavatele? Moc děkuji

Odpověď:

Dotaz byl zodpovězen v rámci telefonické právní poradny.

Eva Fialová

Romana | 5.8.2018 

Dobry den,

jsem češka, muj pritel slovak. Momentalne oba dva pracujeme v zahranici. Ihned po skole jsem odjela pracovat do zahranici, takze v cesku jsem nemela temer zadny pracovni pomer. V brzke dobe mame v planu pracovat i bydlet na slovensku. Chtela jsem se zeptat, jak je to s materskou/rodičovskou, kdyz trvaly pobyt mam v cesku a pracovat budu na slovensku? Mam narok na materskou/rodicovskou na slovensku? Zalezi na tom, jestli budu rodit na slovensku ci v cesku? Existuje podminka, ze musim odpracovat x mesicu na slovensku, abych vubec mela narok na materskou/rodicovskou? Musim zadat o prechodny pobyt na slovensku?

Predem dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za otázku.

Pokud budete žít i pracovat na Slovensku, měla byste mít nárok na mateřské dávky a rodičovský příspěvek tam za podmínek stanovených slovenskými zákony. O tom se budete muset poradit na Slovensku (www.socpoist.sk). Pokud byste na Slovensku nezískala potřebnou dobu pojištění nutnou pro nárok na dávku, lze započítat i dobu pojištění získanou v jiném členském státě EU.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Klára | 5.8.2018 

Mám nerozvženou prac.dobu s 30h.úvazek,hodinová mzda.Odpracuji měsíčně 160h.Kolegyně, nerozvź.prac.dobu jako já,má plný úvazek,fixní plat.Vykonáváme úplně stejnou práci,vykazujeme stejné výsledky.Zjistila jsem,že st.svátek u kolegyně je proplacené na 8h.u mě jen 6h.A její čerpání dovolené je na 25 dní,ale já mám na rok nárok jen 18,5 dne.Někde jsem četla,že pokud odpracuji tři měsíce do plného úvazku,mám nárok na zvýšení hodin na 35h úvazek.Celé se mi to zdá nespravedlivé.Za stejných podmínek tak odlišné podmínky.Prosím o radu ,jak to můžu řešit ,jak postupovat.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz! Pokud jste zaměstnaná na částečný úvazek, bohužel nemáte nárok na zvýšení na plný úvazek – to je plně na zvážení zaměstnavatele. Změna rozsahu pracovní doby je možná pouze po změně pracovní smlouvy, se kterou musí zaměstnavatel souhlasit. Výše Vaší mzdy, náhrady za dovolenou, náhrady práce ve svátek a pravděpodobně též benefity závisí na výši Vašeho úvazku. Podle § 110 přísluší zaměstnancům za stejnou práci (nebo práci stejné hodnoty) také stejná odměna. Pokud tedy máte pocit, že odvádíte stejně práce jako kolegyně na plný úvazek, můžete upozornit zaměstnavatele (nejlépe písemně), aby vám zvedl úvazek nebo mzdu. Případně se pak můžete obrátit na inspektorát práce nebo na soud. (Pro Vaše tvrzení, že odvádíte stejně práce, by však bylo dobré mít nějaké podklady.) více

J. | 2.8.2018 

Dobrý den,

po rodičovské dovolené čerpám neplacené volno do 4let věku dítěte u svého původního zaměstnavatele. Toto neplacené volno je podepsáno do ledna 2019, jelikož již mám možnost hlídání, mohla bych se do práce vrátit dříve. Můj dotaz tedy zní - mohu sjednané neplacené volno ukončit dříve? Předpokládám, že ano, ale bude záležet na možnostech a vůli zaměstnavatele. Druhý dotaz - má zaměstnavatel právo dát mi výpověď dříve než mi skončí toto neplacené volno? I poté co projevím zájem vrátit se zpět do práce dříve?
Děkuji předem za odpovědi.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na neplaceném volnu po určitou dobu, je ukončení neplaceného volna také na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem. Po dobu neplaceného volna nejste již v ochranné době, která Vás chrání před výpovědí ze strany zaměstnavatele. V době neplaceného volna Vám zaměstnavatel může dát výpověď, pokud pro to bude mít důvody podle § 52 zákoníku práce jako jinému nechráněnému zaměstnanci.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Alena | 31.7.2018 

Mám úvazek na 30h.týdně,ale moje kolegyně má 40h týdně úvazek.
Vykazujeme stejnou práci každá bez vyjímky.Kolegyně má ve svátek proplacenycg 8h.já 6h.Dovolenou 25 dní v roce,já pouze 18dní.Neschopnost práce je taky lépe placená než moje a příspěvek od zamestnavetele na penz.pojištění má o 5 tisíc více než já.Pracuji za měsíc při tom 140-160h.Zaměstnavatel mi nechce umožnit plný úvazek,prý může.Ale mě to připadá diskriminační.Jak se bránit?mám nějakou možnost?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz! Pokud jste zaměstnaná na částečný úvazek, bohužel nemáte nárok na zvýšení na plný úvazek – to je plně na zvážení zaměstnavatele. Změna rozsahu pracovní doby je možná pouze po změně pracovní smlouvy, se kterou musí zaměstnavatel souhlasit. Výše Vaší mzdy, náhrady za dovolenou, náhrady práce ve svátek a pravděpodobně též benefity závisí na výši Vašeho úvazku. Nárok na dovolenou máte podle zákoníku práce čtyři týdny, tzn. 20 pracovních dnů. Podle § 110 přísluší zaměstnancům za stejnou práci (nebo práci stejné hodnoty) také stejná odměna. Pokud tedy máte pocit, že odvádíte stejně práce jako kolegyně na plný úvazek, můžete upozornit zaměstnavatele (nejlépe písemně), aby vám zvedl úvazek nebo mzdu. Případně se pak můžete obrátit na inspektorát práce nebo na soud. (Pro Vaše tvrzení, že odvádíte stejně práce, by však bylo dobré mít nějaké podklady.) více

Eliška Němcová | 31.7.2018 

Dobrý den,
jsem ve služebním poměru u policie na dobu určitou na 3 roky. Prodlouží se mi pracovní poměr v případě, že odejdu na mateřskou před uplynutím doby určité? Nebo mi s datem skončení smlouvy prostě služební poměr skončí a nebudu se mít kam vrátit? Služební zkoušku již před nástupem na mateřskou nestihnu vykonat. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz!

V případě smlouvy na dobu určitou končí pracovní poměr uplynutím sjednané doby i v případě mateřské dovolené.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

S pozdravem

Eva Fialová

pavkraj | 29.7.2018 

Od 11.9.2017 pobírám řádny starobní důchod. U svého zaměstnavatele u kterého pracuji již 39 let jsem nerozvázal (neukončil) pracovní poměr a jsem stále dále zaměstnán ( na prosbu zaměstnavatele – nejsou lidi)
Z výplaty mi jsou pravidelně měsíčně prováděny srážky na zdravotní a sociálni pojištěni stejně jak před starobním důchodem. Dne 9.5.2018 jsem měl však mimopracovní úraz.
Doba léčby dle ošetřujícího lékaře by měla být 4 až 6 měsíců. Dne 25.7. 2018 mi bylo zaměstnavatelem sděleno, žena na výplatu nemocenské mám nárok jen do 31. 7. 2018.
JE TO SPRÁVNE? Vždyť si platím zdravotní pojištěni jako každý jiný zaměstnanec i když toto zdravotní pojištěni za důchodce už hradí stát. Takže zdravotní pojištění mám hrazeno dvakrát a na výplatu nemocenské mám nárok jen údajně 70 dní? Můžete mi to rozumně vysvětlit?
Dekuji Krajíček

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku.

Pro zaměstnance ve starobním důchodu skutečně platí zvláštní úprava. Podle § 28 zákona o nemocenském pojištění se nemocenské vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů. Nemocenské a zdravotní pojištění jsou dva rozdílné druhy pojištění. Na dávky plynoucí z nemocenského pojištění máte nárok v případě pracovní neschopnosti. Zdravotní pojištění slouží k proplacení zdravotní péče poskytovali zdravotních služeb.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Eva | 27.7.2018 

Dobry den, po RD jsem se vratila do zamestani na polovicni uvazek. Dva a pul roku problem nebyl. V prubehu cervence byly napsany smeny na srpen, kde jsem mela 7 dvanactek (7x11=77) + 5 dni dovolene. Ty se najednou musely prepsat a ted mam psano 10 dvanactek + tyden dov. V dodatku prac.smlouvy mam psano 19 hod/tydne. Tim se ale pry ohanet nemam. Je nejaky paragraf, kde je presne zneni poctu hodin. Navic mi byl tvrzen nesmysl, ze je v srpnu 23 prac.dni, takze se to puli dvema. Na smennost je snad v srpnu 172,5h pri celem uvazku. Jak se branit? Dekuji za pomoc.

Odpověď:

Dobrý den. Děkuji za Vaši otázku!

Zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci v souladu se zněním smlouvy (včetně dodatků). Pokud toto porušuje, můžete požádat o nápravu (ideálně písemně), eventuálně se pak obrátit na inspektorát práce.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

S pozdravem

Eva Fialová

Dalila | 24.7.2018 

Dobrý den, nastupuji na mateřskou dovolenou cca v polovině listopadu t.r. a na konci t.r. mi končí rodičovská s prvním dítětem (budou mu 4 roky). Na rodičovské jsem pracovala pouze na DPČ a DPP. Jak se mi bude vypočítávat penežitá pomoc v mateřství? Před první mateřskou se mi to vypočítávalo z pracovní smlouvy na 0,8 úvazku. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz! Podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. S pozdravem Eva Fialová více

Eliška | 11.7.2018 

Dobrý den , jsem ve zkušební době a nemáme hlídání dětí manžel jezdí i později domů a nestíhal by pro děti do školky ( a teď když jsou prázdniny je to vůbec težké )...Chtěla bych podat výpověď ..Když jí podám sama bych měla jen 45 % podporu ....když dám důvod mohla bych mít i tech 65% ? Prosím jaký mám dát důvod ? Mám děti 6 a 8 let ...? Děkuji moc

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz!

Vážným důvodem pro ukončení zaměstnání podle §5 c) zákona o zaměstnanosti je mimo jiné „docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte“. Pokud tento důvod uvedete přímo ve výpovědi, měl by vám úřad práce přiznat vyšší podporu.
Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

S pozdravem

Eva Fialová

Jarka | 10.7.2018 

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, synovi je 22 měsíců. Za půl roku se nám narodi další potomek, tudíž ještě před tím než mi skončí rodičovská dovolená. A teď k otázce. U syna jsem měla nárok na mateřskou, kterou jsem čerpala po dobu 28 týdnů a hned navazoval rodicak. V té době mě ale skončila pracovní smlouva, která byla na dobu určitou. A nyní mě zajímá zda mám nebo nemám nárok na mateřskou? Bohužel u nás na úřadě mi nedokázali odpovědět, jen že si myslí že zřejmě ano, že se to posuzuje zda jsem měla odpracovane ty dny, které požaduje zákon. Ano, to jsem měla v zaměstnání kde mi skončila pracovní smlouva jsem před porodem pracovala rok a půl. Doufám že dotaz je srozumitelný a předem děkuji za odpověď .
S pozdravem
J.D.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, pokud jste v době začátku jejího čerpání zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (§15 zákona o nemocenském pojištění). Pokud vaše pracovní smlouva zanikla dříve, u druhého dítěte nárok na PPM mít nebudete, může je ale čerpat také otec dítěte (na základě písemné dohody podle §32 odst. 1 e). Jinak budete čerpat rodičovský příspěvek hned od narození dítěte.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Lucie Z. | 10.7.2018 

Dobrý den, jsem maminka na mateřské dovolené a rozhodla jsem se studovat( jsem již přijata). Můj dotaz je, zda mám nějakou oznamovací povinnost vůči zaměstnavateli. Také by mě zajímalo, jestli má mé studium vliv na vyplácení mateřské a později rodičovské a zda to mám oznamovat na příslušných úřadech. Zkrátka mě zajímá vše, co z této situace plyne =o)
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz!

Zaměstnavateli ani jiným úřadům nic oznamovat nemusíte. Na peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek nemá studium vliv.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Lucie | 10.7.2018 

Dobrý den, mám právo jako těhotná požádat zaměstnavatele o zkrácení pracovní doby, z 24 hodinových služeb (každý 4.den) pouze na osmi hodinovou prac. dobu, 40 hod. týdně. Normálně máme s přesčasy cca 240 hodin, ty bych správně také nemusela jako těhotná dělat? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz!
Podle zákoníku práce nesmí být těhotné zaměstnankyně zaměstnávány přesčas (§240). Zaměstnavatel má také povinnost Vás převést z noční práce na denní, pokud o to požádáte (§239).

Navíc můžete požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen vyhovět Vaší žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§241).

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

lucie | 10.7.2018 

Dobrý den, co mám dělat, když jsem v počáteční fázi těhotenství, je mi hodně špatně a jsem hodně unavená a nemůžu práci věnovat 100% nasazení, ale nechci ještě sdělovat zaměstnavateli svůj stav, nemám ještě ani průkazku a nechci jít na rizikové těhotentví. Můžu dostat nějaké úlevy, když mu to třeba už řeknu?

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz! Svůj stav zaměstnavateli sdělovat nemusíte. Pokud však svoji práci nezvládáte, bylo by to pro Vás nejspíše výhodnější. Podle zákoníku práce totiž mají těhotné zaměstnankyně určitou ochranu: pokud vykonáváte práci, která je těhotným zakázána nebo podle lékařského posudku ohrožuje Vaše těhotenství, zaměstnavatel Vás musí dočasně převést na jinou práci. Na Vaši žádost Vás také musí převést z noční práce na denní (§239). Těhotné zaměstnankyně nesmí být zaměstnávány přesčas a na pracovní cesty smí být vysílány jen se svým souhlasem (§240, §241). Můžete také požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen vyhovět Vaší žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§241). Zaměstnavatel by Vám navíc měl na pracovišti poskytnout prostor pro odpočinek (§103 odst. 4). více

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 229 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect