Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Mm | 30.6.2023 20:25:56 

Dobrý den,
Mám prosbu, nedala jsem zpětnou vazbu k řešenému případů sexuálního obtěžování, když rektor rozhodl o trest agresorovi. Dodnes mne to mrzí a chci, aby byl afresor ještě více potrestán, výtku považuji za nedostatečnou. Chci aby byl afresor vyhozen. Mohu toho docílit?

Odpověď:

Dobrý den,

pokud by dané chování naplňovalo znaky výpovědního důvodu, je možné výpověď dát pouze do 2 měsíců od okamžiku, kdy se o tom zaměstnavatel dozví.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Ivana | 29.6.2023 22:33:38 

Dobrý den,
jak je to s tou povinností nedávat děti mladší 2 let do zařízení péče o děti ve větším rozsahu nežli 96 hodin měsíčně? Pokud zajistím péči o dítě jiným způsobem - tj. bude se např. starat manžel, babička, chůva, tak to přece není důvod, abych se musela vzdávat rod. příspěvku? A za institucionální péči také platím, tak tomu úplně nerozumím.
Děkuji za vysvětlení.

Odpověď:

Dobrý den,

zákonná úprava je v tomto jednoznačná. Podle § 31 odst. 3 písm. a) zákona o státní sociální podpoře pro zachování rodičovského příspěvku nesmí dítě mladší 2 let navštěvovat institucionální péči na více než 92 hodin mjěsíčně. MPSV údajně zvažuje novelu tohoto ustanovení, zatím ale tato podmínka v zákoně platí tak, jak ji chápete vy.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Kača | 29.6.2023 22:25:48 

Dobrý den,
je možné, že jen proto, že pracuji na DPČ mám úplně jiný příjem nežli kolegyně na smlouvu - je to odůvodnitelné? Přitom obě děláme na pozici prodavačka, obě děláme vše stejně, jen ona má úplně jinou hodinovou sazbu, úplně jiné benefity, nárok na dovolenou.
Díky K.

Odpověď:

Dobrý den,

zákoník práce spojuje s pracovním poměrem rozdílné nároky, než se vztahem založeným DPP nebo DPČ. Zaměstnavatel by ale měl přistupovat rovně k tomu, s kým jaký typ pracovněprávního vztahu uzavře. Pokud se cítíte znevýhodněna, je možné se obrátit na inspekci práce.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 29.6.2023 12:28:58 

Dobrý den,
mám kolegu, který mne neustále pronásleduje, moje ne nebere v potaz, chce se mnou chodit. Snažím se mu vyhýbat, ale nemohu z důvodu pracovních povinností. Myslíte, že má cenu to řešit s firmou?

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavateli tuto skutečnost určitě sdělte. Je povinností zaměstnavatele zabránit tomu, abyste byla obtěžování na pracovišti vystavena.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Vertex | 28.6.2023 20:51:45 

Dobrý den,
Chtěla bych se však zeptat, jak se počítá potom mateřská u druhého dítěte, pokud jsem nastoupila do práce z předchozí rodičovské jen na pár měsíců.
Děkuji předem

Odpověď:

Dobrý den,

z ustanovení § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění vyplývá, že pokud zaměstnankyni vznbikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství v témže zaměstnání do 4 let věku prvního dítěte, bude výše vyměřovacího základu (a tedy i PPM) stejná, jako tomu bylo u prvního dítěte, pokud by po přepoičtu neměla nárok na vyšší PPM.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Veronika | 28.6.2023 20:48:53 

Dobrý den,
když otěhotním se druhým dítětem ještě dříve nežli mám vyčerpanou rodičovskou - je možné ji změnit tak, abych ji vyčerpala celou? Jsou nějaké limity? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

výši rodičovského příspěvku můžete měnit každé 3 měsíce. Zkrátit jej je samozřejmě možné, jsou ale omezení na výši měsíčního příspěvku (maximálně 70% třicetinásobek denního vyměřovacího základu při narození dítěte). Žádost o změnu podáte na Úřadu práce, případně online zde https://www.mpsv.cz/rodicovsky-prispevek1

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

JK | 28.6.2023 20:46:42 

Dobrý den,
pokud jsem OSVČ a otěhotním, mám nárok na nějakou podporu ze strany státu?

Odpověď:

Dobrý den,

OSVČ mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství pokud byly po dostatečně dlouhou dobu dobrovolně účastny nemocenského pojištění. Pokud ne, plyne jim od narození díétěte nárok na rodičovsklý příspěvek.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 27.6.2023 19:36:30 

Dobrý den,
chci se zeptat, zda by mi během mateřské a rodičovské měla přispívat na životko? Ŕekli mi, že to nedělají - a smlouva se pozastavuje.

Odpověď:

Dobrý den,

názory na tuto otázku nejsou jednoznačné. Obecně je možné říci, že pokud je nárok na určitý benefit odvislý pouze od existence pracovního poměru, pak by měl být poskytován i během nmateřské a rodičovské. Pracovní poměr totiž stále trvá, takže by se případně mohlo jednat o diskriminaci z důvodu rodičovství. Soudy ale zatím takový případ neposuzovaly.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jaja12 | 26.6.2023 11:22:38 

Dobrý den,,
mám se vracet po 3 leté rodičovské dovolené do práce, kde jsem byla na hlavní pracovní poměr na plný úvazek. V současné chvíli chci nastoupit na poloviční úvazek, nicméně jedná se o pobočku s otevírací dobou, kde jsou dvě osoby (z toho jedna vedoucí, která není stále přítomna na pobočce - schůzky mimo pobočku, služební cesty apod.) s plným úvazkem, další s 3/4 úvazkem a do toho bych zde měla být já.
Může mi být řečeno, že mi nemůže být poskytnut poloviční úvazek kvůli provozním důvodům? Ve chvíli, kdy jediná "osmihodinová" onemocní, bude mít dovolenou, pobočka bude závislá pouze na 2 osobách s polovičními úvazky. Jedná se o vážný provozní důvod?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

z toho, co popisujete, by se jevilo, že by o vážný provozní důvod mohlo jít. Závazné stanovisko může pochopitelně dát pouze soud.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Dana | 8.6.2023 00:04:48 

Dobrý den, jsem zaměstnankyně se smlouvou na dobu neurčitou toho času na rodičovské do 3 let věku dítěte. Nyní jsem se dozvěděla, že všem mým kolegům byla dána výpověď pro nadbytečnost (projekt na který jsme byli najati jako kontraktoři o 18 letech skončil a firma pro nás nemá jinou praci). Zaměstnavatel mi zatím nic neoznámil ( vím,že dle zákona mi na rodičovské z tohoto důvodu výpověď dát nemůže)
Do práce bych se měla vracet 03/24. Až mi zaměstnavatel tuto skutečnost oznámí a předá výpověď, je možné se místo registrace na úřad práce "vrátit" na rodičovskou a pečovat o dítě do 4 let věku? ( byť bez nároku na rodičovský příspěvek neb ten budu mit vyčerpán)? Nechci žádat zaměstnavatele o neplacené volno k prodloužení rodičovské na 4 roky, protože tím bych předpokládám, přišla o odstupné, je to tak ? Předem velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

rodičovskou je možné čerpat jen do 3 let věku dítěte, s dalším neplaceným volnem by zaměstnavatel musel souhlasit. Vaši případnou nadbytečnost bude skutečně řešit až v okamžiku vašeho návratu z rodičovské. Případné neplacené volno nemá na odbytné vliv, ale těžko předpokládat, že by s ním zaměstnavatel v takové situaci souhlasil.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Matka dvou | 17.5.2023 12:36:16 

Dobry den, jak postupovat pokud mi zamestnavatel neumozni praci na zkraceny uvazek?Mam narok na odstupne?

Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

odstupné ze zákona náleží pouze v případě výpovědi pro nadbytečnost. Pokud jako rodič malých dětí máte nárok na zkrácení nebo jinou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět vaší žádosti, ledaže mu brání vážné provozní důvody. Ty by vám měl případně specifikovat. Soudy už např. opakovaně rozhodly, že skutečnost, že by si zaměstnavatel musel po zkrácení úvazku najít dalšího člověka, není vážným provozním důvodem. Pokud vám zaměstnavatel žádost zamítne, aniž by takový důvod měl, půjde o porušení zákoníku práce, za který mu bude hrozit pokuta, a může jít i o diskriminaci z důvodu rodičovství.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Kateřina  | 8.5.2023 21:50:28 

Zaměstnavatel mi nechce vyhovět na zkrácený úvazek z důvodu péče o dítě do 3 let o které budu stále pečovat než začne chodit do MŠ (předpoklad září 2023).Zaměstná jsem na dobu neurčitou.Pokud by mi zaměstnavatel vyhověl tak na směny od 6-10h a od 14-18h. Směny od 14-18h. Nemůžu pracovat, nemám hlídání a ve školce neni nikde volné místo abych dítě mohla dát. Jak prosím tuhle situaci řešit. (Zaměstnána na čerpací stanici, provoz nepřetržitý)

Odpověď:

Dobrý den,

z ustálené rozhodovací praxe soudů vyplývá, že pokud nemáte pro dítě školku, je zaměstnavatel povinen vám na vaši žádost poskytnout neplacené volno až do 4 let věku dítěte.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jája | 20.4.2023 21:21:42 

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. V současné době jsem na rodičovské dovolené, během které mi skončila smlouva na dobu určitou (7/2021) v současné době jsem těhotná (termín porodu 8/2023). A jsem z informací trochu zmatená, zajímalo by mě zda mám nárok na mateřskou dovolenou či nikoli? A zda je případně možné něco udělat aby tento nárok byl? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

nárok na mateřskou dovolenou budete mít pouze do skončení pracovního poměru na dobu určitou - pak již nebude existovat pracovní poměr, ve kterém byste mohla dovolenou čerpat. Jinak je ale nutné posoudit nárok na peněžitou pomoc v mateřství - tam byste měla splňovat podmínky zachování nároku na tuto dávku z nemocenského pojištění. Doporučujeme konzultaci s příslušným pracovištěm ČSSZ.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana | 19.4.2023 08:53:39 

Dobrý den,
Jak je to při adopci dítěte? Mohu využít mateřské, je to tak? Je to tak?
A když adoptují malé dítě, nemluvně, mám následně nárok na přechod na rodičovskou dovolenou?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, co se týče mateřské, otcovské a rodičovské a příslušných příspěvků, pak zákoník práce počítá jak s biologickými rodiči, tak s rodiči adoptivními (případně osvojiteli apod.). Podle § 197 zákoníku práce v takovém případně mateřská dovolená zaměstnankyni ode dne převzetí dítěte po dobu 22 týdnů, a převzala-li zaměstnankyně 2 nebo více dětí, po dobu 31 týdnů, nejdéle však do dne, kdy dítě dosáhne věku 1 roku. Rodičovská dovolená pak přísluší ode dne převzetí dítěte až do dne, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Pokud zaměstnankyně takto čerpala už mateřskou dovolenou, rodičovská dovolená přísluší až po skončení této mateřské dovolené. Bylo-li dítě převzato po dosažení věku 3 let, nejdéle však do 7 let jeho věku, přísluší rodičovská dovolená po dobu 22 týdnů. Při převzetí dítěte před dosažením věku 3 let tak, že by doba 22 týdnů uplynula po dosažení 3 let věku, rodičovská dovolená přísluší do uplynutí 22 týdnů ode dne převzetí dítěte. S pozdravem více

Klára | 19.4.2023 08:50:25 

Dobrý den,
Chci se zeptat, pokud jsem v registrovaném partnerství a partnerka je těhotná - mohu po porodu odejít na rodičovskou dovolenou? Případně se s partnerkou na rodičovské střídat?


Děkuji

Odpověď:

Dobrý den

obávám se, že čerpání otcovské, mateřské a rodičovské dovolené zákoník práce stále umožňuje pouze biologickým rodičům dítěte, případně těm, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu (např. osvojení). Zákon o sociální podpoře ale s dětmi registrovaných partnerů a partnerek počítá, je tedy možné, že budete mít případně nárok na rodičovský řpíspěvek.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Eva | 12.4.2023 22:16:55 

Dobrý den, bezprostředně po vyčerpání mateřské dovolené, která mi skončila dne 23.3.2023, jsem začala čerpat zbytek řádné dovolené za r. 2022 a dovolenou za rok 2023. V březnu 2023 jsem prozatím vyčerpala 6 dní této řádné dovolené, za kterou mi byla zaměstnavatelem zaplacena mzda, která neodpovídá výši průměru PP, který jsem měla za poslední čtvrtletí před nastoupením na mateřskou dovolenou. Chtěla bych se zeptat, zdali se tato řádná dovolená má počítat z průměru PP za poslední čtvrtletí před nastoupením na mateřskou dovolenou (nastoupila jsem na MD 9.9.2022) nebo z průměru PP, který mi zaměstnavatel uvedl na výplatních páskách za leden až březen 2023? Tento průměr PP za leden až březen 2023 mi byl na výplatních páskách uveden nižší než průměr, který jsem měla před nastoupením na MD (je toto v pořádku?). Domnívám se, že tento nižší průměr mi zaměstnavatel vypočítal pouze ze základu mzdy bez pravidelné odměnové složky, kterou jsem do nástupu MD pobírala a která byla součástí mé hrubé mzdy. Bylo by možné prosím uvést i nějaký paragraf a zákon, podle kterého se tento výpočet má provádět? Děkuji za odpověď více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnanci příslušní náhrada za dovolenou ve výši průměrného výdělku. Ten se počítá výhradně podle ustanovení § 351 a následujících zákoníku práce. Průměrný výdělek se vypočítá z dosaženého příjmu za předchozí čtvrtletí, případně, jako ve vašem případě, jako pravděpodobný výdělek ve smyslu § 355 zákoníku práce. Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Z části věty za středníkem vyplývá, že pokud obvyklou složkou mzdy je motivační složka, které jste běžně dosahovala a které standardně dosahují ostatní, měla bvy být do výpočtu zahrnuta. S pozdravem Gender Studies, o.p.s. více

Nikola Filipová | 12.4.2023 13:07:40 

Dobrý den,
chci se zeptat jak je to s placením sociálního pojištění při neplaceném volnu, pokud mám vedlejší činnost a dcera navštěvuje školku na celý den? Je lepší na ty cca 2 měsíce (rozmezí kdy mi skončil RP a platí neplacené volno) stáhnout dceru do školky pouze na dopoledne. Jak se tato situace popřípadě ošetřuje? Stačí čestné prohlášení ze školky že je dcera pouze "dopolední"?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz je poněkud nejasný. Pokud vedlejší činností rozumíte vedlější samostatnou výdělečnou činnost, tak samostatná výdělečná činnost se ve smyslu § 9 zákona o důchodovém pojištění považuje za vedlejší pouze v těch měsících, ve kterých alespoň částečně existoval důvod pro vedlejší činnost. Neplacené volno z důvodu péče o dítě ve výčtu těchto důvodů není, pouze pobírání RP a následně zaměstnání. Pokud dcera nepobírá příspěvek na péči, pak v měsíci, kdy nebudete ani vykonávat práci ani pobírat rodičovský příspěvek bude muset být vaše samostatná činnost posouzena jako hlavní. Doporučujeme tedy konzultaci na příslušné poboče ČSSZ.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Martina | 20.3.2023 20:19:53 

Dobry den, mam dve deti (3 a 6). Vratila jsem se po rodicovske dovolene ke svemu puvodnimu zamestnatateli. Prestoze uz tehdy (pul roku zpatky) jsem chtela na polovicni uvazek, slibili mi sice plny uvazek, ale 90% HO. Nyni je to vsechno jinak a vraci nas zpet do kancelari, zatim 50% HO, 50% na firme. Pracuji pro velkou korporatni spolecnost a bohuzel mi to takhle nevyhovuje. Zadost o vice HO nebo polovicni uvazek mi nebyl schvalen a chteji, abych sama podala vypoved. Rada bych se zeptala, jak mam spravne postupovat. Kontaktovala jsem i personalni oddeleni a jedine, kde maji volne aktualni misto je pul uvazek recepcni nebo brigadne interni komunikace. Coz jsem odmitla, protoze mi to neprijde jako adekvatni nahrada. Dekuji za vas cas.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud váš zaměstnavatel k situaci přistupuje tak, že vám pouze nabídne některé pozice na částečný úvazek a vy si máte vybrat, je to nesprávná aplikace zákona. V souladu s ustanovením § 241 odst. 2 zákoníku práce máte jako rodič takto malých dětí nárok na zkrácení nebo úpravu pracovní doby a zaměstnavatel je povinen vám vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Doporučuji napsat písemný požadavek na zkrácení pracovní doby na vašem místě s odkazem na toto zákonné ustanovení. Výslovně tam uveďte, že pokud existují vážné provozní důvody, ať je zaměstnavatel specifikuje, jinak by se mohlo jednat o porušení zákoníku práce, případně diskriminaci z důvodu rodičovství. Práce na HO se tento nárok bohužel v tuto chvíli netýká, tam je to skutečně na domluvě.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Vl | 20.3.2023 08:42:13 

Vypadám příliš mladě, jsem titulována dívenka , děvčátko, telátko, pi.a, hybrid , 40 cetiletý fracek .
Sem tam mi tykají. Mám středoškolské vzdělání, plynnně hovořím
cizími jazyky. Vyhrála jsem pár konkurzů a olympiád, Ale tady s tím si nevím rady. V zahraničí jsem se s tím nesetkala.

Odpověď:

Dobrý den,

takové jednání je samo o sobě nevhodné a v práci může být jedním z projevů diskriminace. Je vhodné se vůči němu minimálně vymezit. Pokud by se takové jednání pojilo s nějakými dalšími znevýhodňujícími úkony, pak by bylo na místě podat formální stížnost, případně řešit další právní kroky.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Ingrid  | 12.3.2023 09:43:11 

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat.. Mám od 1.3. .zkušební dobu ale nejsem spokojená. Chci jít teď od pondělí 13. 3.na neschopenku. Může výpověď doručit kamarádka která pracuje ve stejné firmě nebo mám poslat poštou? Už se mi tam nechce vůbec vracet. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době musíte doručit písemně a pro jistotu je nezbytné mít potvrzeno, že oznámení zaměstnavateli skutečně přišlo. Pokud kolegyně zajistí, aby jí u zaměstnavatele někdo potvrdil kopii oznámení a datum převzetí, pak je možné, aby ho doručila ona. Pokud by s tím mohl být problém, je lepší odeslat oznámení poštou s dodejkou.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

| 1 | .. | | 4 | | 6 | 7 | .. | 239 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect