Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Pavla | 24.8.2020 

Dobry den,
V ramci restrukturalizace firmy jsem prisla o misto, nicmene jsem se dozvedela, ze misto bylo zruseno prave me, ze 6ti stejnych pozic proto, ze jsem si v te dobe zrovna prodlouzila o pul roku (z 2let, na 2,5 roku) RD. Nase firma globalne podporuje matky na RD, obecne se tvari, ze netoleruje zadnou diskriminaci, lokalne se tak ne vzdy delo a deje, zvazuji jestli to mam jeste resit s vedenim firmy. Zajimalo by me proto, jestli je tento duvod zruseni mista v ramci restrukturalizace diskriminace, ci ne, a jen si proste vybrali zamestnance, ktere jsou pro ne ihned k dispozici. Nejake dukazy a i svedky k tomu bych mela, takze podlozene to vcelku mam, ale vlastne si nejsem jista, jestli je, nebo neni v poradku takove jednani firmy... kolegyne v jine zemi a stejne firme, co ridi marketing mi rikala, ze je to normalni a ze se tez jako prvni zbavila holek na RD, ale nikdo to nijak neresil, dostaly odstupne, ktere mi taky navrhli, ale ja jsem o misto zajem mela, navic mi vadi, ze ten duvod je tento, po celou RD je podporuji na DPP. Co myslite, je to diskriminace, nebo neni?
Dekuji mnohokrat za radu, Pavla

Odpověď:

Dobrý den,

pokud by jediným důvodem pro zrušení pracovního místa bylo čerpání rodičovské dovolené, mohlo by se jednat o diskriminaci z důvodu rodičovství. Zaměstnavatel by musel prokázat, že skutečněě bylo nezbytné zrušit právě Vaše pracovní místo a že nemá mžnost vás dále zaměstnávat na práci sjednanou v pracovní smlouvě. Doporučujeme se písemně obrátit na zaměstnavatele, případně ve spolupráci s advokátem nebo advokátkou naformulovat předžalobní výzvu.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Deny | 24.8.2020 

Dobrý den. Jsem zaměstnaná jako účetní (uvedeno v prac. smlouvě). Od ledna dělám zástup vedoucí pouze na základě ústní domluvy a průběžně dostávám úkoly mimo mou pracovní náplň. Nyní je vedoucí 3 týdny na dovolené a zastupuji ji plně. Bylo mi řečeno, že na odměnu či navýšení platu nemám nárok. Je to tak? A popř. jsem povinna plnit úkoly, které neodpovídají prac. náplni? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

obecně platí, že zaměstnavatel vám má přidělovat práci v souladu s druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě. Jinou práci můžete odmítnout. Co se týče kompenzace, práce navíc by vám v souladu s pravidly pro odměňování měla být kompenzována, není ale jednoznačně upraveno jak. Nepíšete, zda jste zaměstnána ve mzdové nebo platové sféře. V případě, že by šlo o platovou sféru, pak v případě zastupování nadřízeného po dobu delší než 4 týdny. Ve mzdovém odměňování takové ustanovení není. V souvislosti s plněním většího objemu práce nebo náročnějších pracovních úkolů Vám může být poskytnuta odměna, není však na ni rovněž bez dalšího jednoznačně stanovený nárok.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jana Nová | 24.8.2020 

Dobrý den,
chci se zeptat, pokud se se zaměstnavatelem po rodičovské dovolené domluvím na nástup nikoliv den po 3. narozeninách syna, ale až od 1. následujícího měsíce - je to takto v pořádku? Nemusím se hlásit mezitím na sociálce nebo informovat zdravotní pojišťovnu?


Rodičovský příspěvek jsem pobírala jen do 2,5 let syna, rodičovskou dovolenou jsem však měla nastavenou na 3 roky. byla jsem i přesto kryta pojištěním (důchodovým/zdravotním)?
Díky

Odpověď:

Dobrý den,

v případě, že Vám takto zaměstnavatel vyjde vstříc, nejedná se o prodloužení rodičovské, ale o neplacené volno. Měla byste tuto skutečnost oznámit zdravotní pojišťovně, jelikož z důvodu péče o dítě bude za Vás zdravotní pojištění hradit stát. Doporučujeme tak učinit i když se nejedná o celý kalendářní měsíc. Zdravotní pojišťovny toto často vyřizují i neformálně, např. e-mailem.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Květa | 24.8.2020 

Dobrý den,
jsem podnikatelka (obchod a služby) a mám prakticky jen ženský personál v řadách prodavaček. Chtěla bych to trochu změnit, protože si myslím, že smíšený kolektiv je lepší. Už jsem dávala do inzerátů větu typu, že: pozice je vhodná pro ženy i muže a píšu do inzerátu vždy název pozice prodavač/prodavačka. Ale mohla bych podat inzerát, že hledám přímo muže na pozici prodavače (za účelem zvýšení rozmanitosti týmu)? Nebo můžu bez dalšího třeba přijmout muže, když se mi přihlásí třeba 5 lidí a z toho bude 1 muž a zbytek ženy (a nehledět na další kritéria jako vzdělání, zkušenosti apod.). Předem díky za konzultaci.

Odpověď:

Dobrý den,

otázka preference zaměstnanců jednoho pohlaví (nebo určitého věku apod.) je vždy velmi citlivá, i pokud je vedena snahou o zvýšení rozmanitosti v týmu. Obecně platí, že pokud taková preference nemá přímou souvislosti s povahou vykonávaného povolání (např. žena jako prodavačka dámského spodního prádla, abychom byli co nejblíže Vašemu oboru), pak by jednoznačná preference ve inzerátu nebo při výběru mohla být diskriminační. Pokud byste ale vybírala ze srovnatelných kandidátů (zkušenosti, kvalifikace atd.), pak byste zástupcům podreprezentovaného pohlaví s největší pravděpodobností přednost dát mohla.


S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Zuzana | 20.8.2020 

Dobrý den,

Jsem na rodičovské dovolené, jsem zaměstnaná a chci si založit živnost. Ovlivní tento úkon výši mojí rodičovské dovolené, případně, pokud bych měla ještě další dítě, výši PPM? A budu si od té doby muset sama platit soc. a zdrav. pojištění, případně další zálohy?

Předem děkuji za odpověď
Zuzana Maciel

Odpověď:

Dobrý den, výši Vašeho rodičovského příspěvku to neovlivní. Co se týče výše PPM v případě dalšího dítěte, záleží na tom, v jakém časovém odstupu byste PPM čerpala a zda budete mít živnost jako hlavní či vedlejší a zda byste kvůli podnikání skončila praxovní poměr. V případě, že pracovní poměr neskončíte a živnost bude pouze vedlejší přivýdělek, na PPM to nebude mít vliv. Pokud byste skončila, pak jako OSVČ nemáte povinnost platit nemocenské pojištění, můžete si ho platit dobrovolně, pak byste při splnění zejména doby účasti na pojistění a dalších zákonných přepdokladů na PPM měla, s největší pravděpodobností ale i nižší, než jakou máte teď. Pokud byste nemocenské pojištění neplatila, pak nárok na PPM budete mít jen v tzv. ochranné lhůtě (stručně řečeno 180 dní od skončení zaměstnání, ze kterého Vám nárok vznikl). Pro úplnost ještě dodávám, že PPM může za určitých okolností čerpat i otec dítěte. S pozdravem Gender Studies, o.p.s. více

Zdeňka | 3.7.2020 

Dobrý den,

17.6. jsem nastoupila do pracovního poměru tzn. že 17.9. mi končí zkušební doba. Zjistila jsem však že jsem těhotná v 8. týdnu a doktor mě chce poslat na neschopenku skrz zdravotní stav versus naročnost práce (pracuji v gastronomii, kde se pracuje 20 hodin denně několik dní po sobě, tahají se těžké věci jako např. sudy s pivem apod). Samozřejmě vím že mě zaměstnavatel může po 14ti dnech vyhodit a nemocenská se přesouvá na OSSZ. Tím mi vzniká dotaz jestli budu mít nárok na mateřskou nebo pouze na rodičovský příspěvěk. Poslední dva roky mám poctivě odpracované s týdenní pauzou na UP.

Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď:

Dobrý den, abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí se v době nástupu na mateřskou posoudit, zda splňujete zákonné podmínky. Na mateřskou se nastupuje 8 - 6 týdnů před očekávaným datem porodu. Buď v té době budete zaměstnaná, tudíž účastná na nemocenském pojištění (případně můžete i dobrovolně jako OSVČ), nebo budete v ochranné lhůtě, která je v tomto případě 180 dní od zániku pojištění. Pokud by tedy mezi skončením zaměstnání a nástupem na mateřskou uplynulo 180 dní nebo méně, budete tuto podmínku splňovat. Druhá podmínka je být nemocensky pojištěna minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele. V období dvou let lze sčítat dny z různých pojištění (zaměstnání). Pokud máte pracovní historii jak uvádíte, měla byste splnit i tuto podmínku. S pozdravem více

Klára Zet | 28.6.2020 

Dobrý den,
mám dotaz, jak je to s držením pracovního místa během mateřství v rámci vysokých uměleckých škol. Projdu konkurzem, mám dobu určitou, zjistím, že jsem těhotná. Do nástupu na mateřskou je mi to jasné, ale pak pokud se chci vrátit zas učit, mohu? A kdy nejdříve? A musí mi to zaměstnavatel - škola umožnit?
Díky moc

Odpověď:

Dobrý den, jedna věc je okamžik návratu, druhá věc je pracovní místo, na které se vracíte. Pokud byste se chtěla vracet během mateřské dovolené a peněžitou pomoc v mateřství dále čerpat, není to možné na totéž místo, ze kterého tu mateřskou čerpáte. Pokud se budete vracet hned po skončení mateřské, musíte být zařazena na totéž místo, ze kterého jste odcházela. Pokud byste se chtěla vracet později než po vyčerpání mateřské a čerpat alespoň nějakou dobu rodičovskou, pak je zaměstnavatel povinen Vám rodičovskou dovolenou poskytnout v délce, o jaký si požádáte, nejdéle do 3 let věku dítěte. Žádost můžete i zmenit. Otázkou je ale místo - zde má zaměstnavatel povinnost Vás zařadit na místo podle sjednaného druhu práce v pracovní smlouvě. Je tedy rozhodující, co je zde uvedeno, a jestli je to tak podrobně sjednáno, že jde jen o jedno místo, nebo je to širší druh práce, do kterého se vleze více pracovních pozic. více

Grand | 11.6.2020 

Dobrý den, chtěl bych se poradit ohledně následující situace. Jsem otec samoživitel se synem, který se narodil dne 21. 7. 2017 na rodičovské dovolené, jelikož žena zemřela na rakovinu. Synovi budou letos 3 roky a já bych se měl vrátit do práce. Jsem zaměstnancem krajského úřadu, čili se jedná o práci v kanceláři. Zaměstnavatele jsem oslovil s tím, že bych rád nastoupil do práce až od 1. 1. 2021 a na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel mi zatím ústně (když mi volala má přímá nadřízená) sdělil, že nastoupit od 1. 1. 2021 můžu, ale, že zkráceným úvazkem počítat nemám. Že se to u něj nedělá. Vím ale, že ze zákona mám na zkrácený úvazek nárok. více

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě bych doporučovala v tuto chvíli podat žádost o neplacené volno a pak až v jejím průběhu řešit zkrácený úvazek.

Nárok na něj skutečně máte v případě, že tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Proto, až budete žádat o kratší pracovní dobu, podejte žádost písemně, odkažte se v ni na příslušná ustanovení zákoníku práce (zejména § 241 odst. 2) a vyslovte předpoklad, že zaměstnavateli v tom vážné provozní důvody nebrání, a pokud ano, ať vám je písemně specifikuje. Tuto žádost dejte v průběhu neplaceného volna, v dostatečném předstihu, abyste mohl ještě případně řešit odpověď.

Pokud u vašeho zaměstnavatele působí odborová organizace, můžete se s touto věcí obratit i na ni, i pokud nejste jejím členem.

S pozdravem

Gender Studies

Gender Studies, o.p.s.

Andrea | 9.6.2020 

Dobrý den.Dělám rok zástupkyní vedoucí v dětských jeslích ,nyní bude odcházet do důchodu a tvrdí, že musím převzít její místo zaměstnance pověřeného organizací práce, ač ode mě ví, že o její místo nemám zájem.Mám pracovní smlouvu na místo dětské sestry , s poznámkou v prac., náplní, že ji zastupují. Nestojím o papírovou kancelářskou práci, chci být u dětí. Každý den mě od dětí odvolává,ukládá papírovou práci a vyhrožuje, že našemu vyššímu vedení řekne, že mě zaučila a ať si to ti nahoře se mnou vyřídí. Vyvíjí na mě stálý tlak a nechce akceptovat můj postoj, tvrdí, že to stejně budu muset dělat, protože kdo by to asi tak dělal.Odchazi za půl roku, času na zaučení nové vedoucí by tedy měla dost.Ptám se, zda mě skutečně zamětnavatel může může nutit na její místo nastoupit, ač nechci a argumentovat tím, že ji mám zastupovat? Z jejího přístupu mám stres a opět se mi rozjíždí úzkostná porucha, nevím si rady, co mám dělat.Dekuji za Vás čas a odpověď.Hezký den.
S pozdravem Andrea

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám může přidělovat pouze takovou práci, kterou máte sjednanou jako druh práce v pracovní smlouvě, bez ohledu na to, zda v pracovní náplni máte uvedeno ještě něco dalšího. Pokud byste v pracovní smlouvě měla uvedeno jako druh práce "Dětská sestra", pak její nezbytnou součástí není zastupování vedoucí, natož přímo funkce vedoucí. Zaměstnavatel Vás k tomu nutit nemůže. Pokud byste zastupování vedoucí měla přímo v pracovní smlouvě, bylo by to něco jiného.

Doporučuji na to ještě jednou vedoucí upozornit, pokud to nemá smysl, upozorněte na to asi zaměstnavatele, nejlépe písemně, že o jiný druh práce, než jak máte sjednáno v pracovní smlouvě, ani teď ani do budoucna nestojíte. Každopadně ani pokud to teď neuděláte, neměl by Vás k tomu zaměstnavatel po odchodu současné vedoucí nutit.

Gender Studies, o.p.s.

Ladka | 9.6.2020 

Pracuji jako Technická manažerka v české společnosti. Vedu technické oddělení zahrnující 9 pracovníků. 2.4.2020 jsem oznámila těhotenství. 9.4.2020 mi byl předán nový mzdový výměr o 60% nižší, který jsem nepodepsala. Tímto výměrem mě společnost postavila do nerovné pozice vůči mým podřízeným. S tímto novým platem jsem hodnocena mzdou o 20-50% níže než moji podřízeni. Vzala jsem si 4 dny dovolenou, abych promyslela, co dále. Oslovila jsem advokátku, která mi pomohla ohradit se proti tomuto mzdovému výměru a nerovnému postavení, ale marně. Firma mi následně poslala email, že už mi další dovolenou nedá a že mě posílá od 20.4.2020 na překážky a nebude mi zadávat práci, přitom celé mé oddělení plně pracovalo. Dále mi dubnovou výplatu vypočítali z toho nízkého mzdového výměru, což má negativní dopad i následně na výpočet mateřské dovolené. více

Odpověď:

Z Vašeho dotazu usuzují dvě věci, jednak že pracujete v pracovním poměru založeném pracovní smlouvou a jednak že u Vašeho zaměstnavatele je mzda stanovována jednostranně mzdovým výměrem, tedy není součástí pracovní smlouvy. To sice podle zákona možné je, ale nesmí tak být činěno diskriminačně nebo nerovně ve srovnání s ostatními (jak se podle výše uvedneého zřejmě stalo). Zároveň by Vám zněmu mzdy měl zaměstnavatel zdůvodnit, nemá sice k tomu výslovnou zákonnou povinnost, ale požadovala bych to od něj. Ohledně dovolené i překážek má na to skutečně zaměstnavatel právo, tam o tom rozhoduje on, s tím se asi nedá nic dělat. více

Mushik23 | 25.3.2019 

Zdravim potreboval bych vedet jestli zamestnavatel muze preradit na jinou pozici nez sem byl?Presneji pred nemocenskou ktera trvala mesic a sest dni sem pracoval na trismenny provoz a po nemocenske mi bylo sdeleno ze sem prerazen na ranni smeny kde bych mnel mensi financni ohodnoceni.U firmy pracuji 4 roky a s dochazkou jsem nemel zadny problem ani zadny vazny prohresek .Problem mam spis s mistrem kteremu jsem od zacatku nepad do oka :( !! Dekuji za odpoved popripade radu jak mohu situaci resit.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte uveden třísměnný provoz uveden v pracovní smlouvě, zaměstnavatel Vás nesmí přeřadit na jiný provoz bez změny pracovní smlouvy, tj. bez Vašeho souhlasu. Zařazování do směn Vám musí zaměstnavatel sdělit nejméně dva týdny předem. Pokud by nedošlo ke změně pracovní smlouvy, nemá zaměstnavatel právo Vás zaměstnávat v jiném směnném režimu.

Eva Fialová

Alena | 25.2.2019 

Dobrý den, kolegyně je po úrazu 4 měsíce doma a další 3 bude. Celou dobu vykonavam práci za dvě osoby. Zaměstnavatel tvrdí, že problem řeší, ale de facto je vše na mě. Už to odnáší mé zdraví. Bylo mi řečeno, že právo na odměnu za dlouhodobý zástup mají pouze vedoucí. Jak se mohu bránit v takové situaci ? Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den, práce, kterou vykonáváte za kolegyni bude pravděpodobně prací přesčas. Podle zákoníku práce platí, že práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad rámec této doby musí zaměstnanec s prací přesčas souhlasit. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Zaměstnavatel Vám tedy může nařídit práci přesčas, ale jen v rozsahu výše uvedené doby. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. Eva Fialová

Jarmila | 12.2.2019 

Dobrý den, po rodičovské dovolené mám nastoupit do práce. Pracovala jsem na manažerské pozici, ale moje pozice je zrušena a dostala jsem nabídku na nemanažerskou pozici, tu nechci přijmout. Předpokládám, že mám v tomto případě nárok na odstupné, ale nevím kolik. Jsou to 3 platy + 2 měsíce výpovědní doba nebo pouze ty 3 platy? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou a zároveň se se zaměstnavatelem nedohodnete na změně pracovní smlouvy, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku, pokud Vaše pracovní smlouva nebo vnitřní předpis nepřiznávají vyšší odstupné. Po obdržení výpovědi budete ještě dva měsíce ve výpovědní lhůtě. více

Barbora | 28.1.2019 

Dobrý den, momentálně jsem na rizikovém těhotenství, tedy na nemocenské. Od 1. 2. bych měla nastoupit na PPM. Je možné a korektní zůstat na nemocenské o měsíc déle (tedy do 1. 3., termín porodu je 15. 3.) a PPM si tím zkrátit a od státu na PPM chtít méně na úkor nemocenské (finančně to stát vyjde dokonce lépe, ale jde mi o soukromé pojištění, které by mi mohlo více peněžně pomoci právě, když zůstanu na rizikovém těhotenství)? Sestřička mi říká, že to nelze a že na PPM nastoupit musím, na sociálce mi řekli, že to lze. Jak to tedy s krácením PPM na úkor nemocenské je? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 34 odst. 1 písm. a) zákona o nemocenském pojištění začíná podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Ze znění zákona vyplývá, že pokud nezačnete čerpat PPM v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, začínáte tuto dávku čerpat ze zákona počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. Eva Fialová více

Iva Kučerova | 15.1.2019 

Dobrý den, chtěla bych se informovat o práci k rodičovské dovolené.
Jsem na rodičovské dovolené s mladší dcerou 14 měsíců (starší dcera 3roky) nyní jsem se domlivila se zaměstnavatele že bych mohla chodit na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel mi nabídl že by mně ze staré firmy (kterou drží kvůli mně) převedl na novou se zkrácenym úvazkem. Nevím zda pristoupit na převod. Zda je to v mé situaci výhodné. Uvažujeme s manželem ještě o 1 dítěti a nevím zda bych pak měla nárok např.i na mateřskou.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Pokud budete zaměstnaná u jiné právnické osoby (jiné firmy), bude se formálně jednat o jiného zaměstnavatele a PPM by se Vám vypočítávala ze mzdy, kterou byste dosahovala na nižším úvazku. Z tohoto ohledu pro Vás změna firmy výhodná není. více

Simča | 15.1.2019 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je nějak zákonem stanovené, zdali se započítává doba MR a RD do odpracovaných let z hlediska zařazení do platového i mzdového stupně nebo třídy. Týká se to případně všech zaměstnanců ve veřejné správě nebo jen ve státní? Je nějaký úzus pro toto i v soukromé sféře? A co např. veřejné VŠ? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, obecně platí, že v soukromém sektoru je výše mzdy na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pro jednotlivé zaměstnavatele v soukromém sektoru může být výše mzdy, nebo rozsah výše mzdy upravena vnitřními předpisy nebo v kolektivní smlouvě. Ve veřejném sektoru je délka započítatelné praxe upravena v § 123 zákoníku práce. Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platového stupně podle doby dosažené praxe, doby péče o dítě a dalších překážek v práci. Podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené nebo trvalé péče o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené. více

Karel  | 10.1.2019 

Dobrý den
Chci se zeptat pracuji u armády žena je na dlouhodobé nemocenské a zaměstnavatel mi zakázal oficiálně si přivydělat při zaměstnání (vojáci mají prý peněz dost sloužím jako desátník takže peněz taky není dost) co se dá dělat děkuji

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz!

Bohužel jako voják z povolání můžete vykonávat vedlejší výdělečnou činnost pouze se souhlasem služebního orgánu (§ 47 zákona 221/1999 Sb. o vojácích z povolání). Výjimkou je vědecká, pedagogická, publicistická, literární nebo umělecká činnost a správa vlastního majetku. Zkuste tedy nadřízenému vysvětlit vaši rodinnou situaci, zda by rozhodnutí mohl přehodnotit.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Hana | 25.12.2018 

Dobrý den. Na konci prosince 2018 se mi narodí druhé dítě. Mám druhou mateřskou. Mám v roce 2019 po mateřské nárok na dovolenou a kolik dní. Jsem zaměstnaná na pracovní poměr na dobu neurčitou, letos jsem nepracovala, byla jsem na rodičovské dovolené. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, podle zákoníku práce se doba mateřské dovolené považuje pro účely dovolené na zotavenou za odpracované dny. Čerpání rodičovské dovolené se jako odpracované dny neposuzuje. Jestliže jste z důvodu čerpání rodičovské dovolené neodpracovala u zaměstnavatele alespoň 60 dnů v tomto kalendářním roce, budete za mateřskou dovolenou čerpat dovolenou za odpracované dny. Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. O čerpání dovolené za odpracované dny můžete svého zaměstnavatele požádat po skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět. více

Petronela | 25.12.2018 

Dobrý den,
Jsem na RD, cekam.druhe dítě a nejsem si jistá, zda mám na druhé dítě nárok na PPM. Situace je taková: před nástupem na mateřskou a následně rodičovskou s prvním dítětem jsem byla OSVC, platila si nemocenske pojištění, tudíž jsem nárok na PPM měla. Momentálně mám živnost přerušenou, pobíram rodičovský příspěvek, přivydělávam si na DPP u 3 firem cca rok a měsíční přivýdělek je cca 25 tisíc hrubého. Vždy je u minimálně jednoho zaměstnavatele vystavena dohoda na 10 000 Kc. Mám tedy nárok na pobírání PPM i u druhého dítěte? Děkuju za radu a odpověď. Petronela

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku!

U druhé peněžité pomoci v mateřství bude opět záležet na tom, zda jste byla účastnicí nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem. Účastnicí pojištění jste i pokud pracujete na základě dohody o provedení práce - a to každý měsíc, kdy je Vám zúčtován započitatelný příjem v celkové částce vyšší než 10000 Kč (z něj už se totiž odvádí platí pojistné).

Pokud byste tyto podmínky nesplňovala, může PPM pobírat otec dítěte.

Konkrétněji s ohledem na Vaši situaci se můžete poradit přímo na okresní správě sociálního zabezpečení nebo prostřednictvím naší telefonické poradny, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Šťastný nový rok!

Eva Fialová

Kamila | 14.12.2018 

Dobrý den,
jsem na RD, chtěla bych se zeptat jaká forma spolupráce je pro mě nejvýhodnější - DPP, DPČ nebo si zřídit živnosteknský list? Momentálně mám jendu DPP a navazuji další pracovní poměry na menší objem práce a přemýšlím o nejvýhodnějších možnostech co do danění, abych nepřišla o RD příspěvek a aby se mi výdělek vyplatil v případě, že bych měla ještě jedno dítě. Díky za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, základním pravidlem je, že nesmíte vykonnávat stejnou práci (na stejnou smlouvu), ze které jste pojištěná nebo osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (§ 16 zákona o nemocenském pojištění). Přivýdělek není limitován, co se týče výše odměny. Pokud budete pracovat pro svého původního zaměstnavatele, mělo by jít o jinou smlouvu i jinou činnost, než byla Vaše původní práce. Jestliže budete pracovat u jiného zaměstnavatele a budete u něj vykonávat stejný druh práce, jako jste vykonávala před nástupem na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, budete k tomu potřebovat písemný souhlas původního zaměstnavatele (§ 304 odst. 1 zákoníku práce). více

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 232 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect