Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Veronika B. | 15.6.2021 

Pekny den. Mam trochu specificky dotaz. V listopadu 2021 se budu vracet do zamestnani (ucitelka v materske skole od roku 2006) po rodicovske dovolene. Jiz v unoru tohoto roku jsme se se zamestnavatelem dohodli, ze z duvodu veku ditete a jinych obstrukci nebude moje dite umisteno v materske skole, jez je zaroven moje zamestnani, a ze si najdu soukromou materskou skolu pobliz. Zaroven jsme se tak dohodli ustne na tom, ze k zajisteni hladkeho chodu budu mit pracovni smenu zacinajici a koncici s pulhodinovou rezervou pro obstarani odvodu ditete do materske skoly (bez nutneho zkraceni tydenni pracovni doby). Vzhledem k tomu, ze moje zamestnani i zminena soukroma skola jsou vzdaleny od meho domova 17 km, je zcela nemyslitelne, aby dite vodil do materske skoly jiny clen domacnosti. Nyni, v cervnu 2021 se ovsem muj zamestnavatel, presto, ze tomu predchazela znovu komunikace ohledne me pracovni smeny a je si vedom toho, ze mi tak znemoznuje radne plnit povinnosti pracovni nebo k detem, stanovil, ze moje smena bude zacinat pul hodiny pred oteviraci dobou soukrome materske skoly. více

Odpověď:

Dobrý den,

na takovou úpravu pracovní doby máte nárok a zaměstnavatel by vaší žádosti mohl nevyhovět pouze z vážných provozních důvodů, které by musel konkrétně specifikovat. Doporučuji podat žádost písemně a rovnou v ní uvést, že není zřejmé, jaké vážné provozní důvody by tomu bránily, a že je zaměstnavatel případně povinen je konkretizovat, dále tam uvést, že požadujete písemnou odpověď na žádost.

Pokud by zaměstnavatel obstruoval, mohlo by jít o diskriminaci z důvodu rodičovství.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Hanka | 9.6.2021 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda ve chvíli, kdy na rodičovskou nastupuje otec, tak je denní vyměřovací základ vypočítáván také z 12 měsíců před narozením dítěte, nebo před nástupem na rodičovskou? Tedy pokud byl otec zaměstnán přesně rok před nástupem na rodičovskou (a dítě se narodilo pět měsíců před tím), tak by se mu rodičovská vypočítávala pouze z těch 7 měsíců?
Děkuji za odpověď,
Hanka

Odpověď:

Dobrý den,

denní vyměřovací základ u rodičovského příspěvku má vliv v podstatě pouze na možnost volby výšky dávky a tudíž i délky čerpání. Rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu je 12 měsíců před vznikem sociální události, zde by to bylo 12 měsíců před podáním žádosti o rodičovský příspěvek. Pokud by k tomuto okamžiku nebyl ještě zaměstnaný 12 měsíců, počítal by se od začátku zaměstnání.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Zuzana | 9.6.2021 

Dobry den, rada bych pozadala o zodpovezeni meho dotazu.
Dceri budou v listopadu 3 roky a zamestnavatel pocita s mym navratem. Problem nastal, kdyz jsem zatim neoficialne pozadala o polovicni uvazek. Zamestnavatel nabizi jako kompromis 30hodin tydne. Dceru nam neprijali do skolky, nejradeji bych s ni vsak stejne zustala doma do 4let, to vsak neni realne ani pro zamestanvatele, ani pro nas z hlediska financi. Proto tedy puluvazek.
Muj dotaz tedy zni, musi zamestnavatel akceptovat zadost o polovicni uvazek? V zákoně se hovori pouze o moznosti castecneho uvazku, tak nevim, zda si mohu na polovicnim uvazku trvat.

Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Štěpánová

Odpověď:

Dobrý den,

S ohledem na znění ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce a jeho aktuální výklad a judikaturu máte nárok na úpravu pracovní doby podle vaší potřeby. To se týká i délky úvazku. Pokud zaměstnavatel nemůže váš požadavek splnit, měl by konkrétně zdůvodnit, jaké vážné provozní důvody mu v tom brání. To se týká i délky úvazku. Judikatura je taková, že nezbytnost najít další pracovní sílu na zbylou část zkráceného úvazku není vážný provozní důvod a z toohoto důvodu to zaměstnavatel odmítnout nemůže.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Karolína | 27.5.2021 

Dobrý den,
nastoupila jsem jako zástup za mateřskou dovolenou v roce 2017. Protože ale původní zaměstnankyně byla podruhé těhotná, mě se zástup prodloužil do roku 2023. Chci se zeptat, v případě, že bych i já mezitím nastoupila na mateřskou, zda mám nárok na pobírání mateřské a po jak dlouhou dobu?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

skutečnost, že máte pracovní poměr na dobu určitou, nemá vliv na pobírání peněžité pomoci v mateřství, ani na rodičovský příspěvek. Pokud byste nastoupila na mateřskou (tedy cca 6 týdnů před očekávaným datem porodu), tak nemusíte v tomto směru řešit nic. Pokud byste sice otěhotněla během zaměstnání, ale pracovní poměr by skončil ještě před nástupem na mateřskou, pak je potřeba zachovat tzv. ochrannou lhůtu. Ve vašem případě to znamená, že pokud nastoupíte na mateřskou do 180 dnů od skončení pracovního poměru, stále máte standardní nárok.

Co by se ale pro vás měnilo je skutečnost, že zaměstnavatel nebude mít povinnost držet vám pracovní místo déle než do skončení vašeho pracovního poměru, tedy do návratu původní zaměstnankyně do práce.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Petr | 12.5.2021 | Mzda po skončení pracovního poměru

Dobry den,
Ukončil jsem se zaměstnavatelem pracovní poměr. Zaměstnavatel mi nechce vyplatit variabilní složku. Ve mudovem výměru je uvedeno, ze mi bude vždy 25 v měsíci stanovovat za co bych měl variabilní složku dostat. To zaměstnavatel neučinil a nyní mi ji nechce vyplatit. Mám i tak na ni nárok? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

i z judikatury vyplývá, že pokud jste splnil podmínky pro přiznání pohyblivé složky mzdy, stává se nárokovou a zaměstnavatel má povinnost vám ji vyplatit, i pokud byste byl ve výpovědní lhůtě nebo v době, kdy se výplata za daný měsíc provádí, už by váš pracovní poměr netrval. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, můžete to po něm vyžadovat jako dluh, případně uvědomit Inspekci práce.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

zana | 30.4.2021 | Rozdílné odměňování

Dobrý den,nastoupila jsem na pozici HR a GA assistant, ve zk.době byl můj nadřízený ukončen na hodinu a já přebrala veškeré povinnosti po něm(pod příslibem zvýšení platu). Již dva roky tuto pozici zaštiťuji ku spokojenosti vedení, nicméně zvyšování platu se dostavilo ale ne jak bylo přislíbeno, s tím že za půl roku (což bylo září 2020)by se zvyšování mohlo znovu prodiskutovat- to se nestalo. Nyní kdy probíhá roční růst mezd celé firmě mi bylo řečeno že mě se to týkat nebude jelikož mi byl plat zvyšován minulý rok(vedení ovšem zapomíná že jsem přebrala funkci manažera). Podotýkám funkce mi na manažera změněna nebyla, pouze na specialistu. Nyní byl zaměstnán muž, který odpovídal na inzerát asistent HR, kterého přijmuli a dali mu okamžitě po nástupu vyšší plat než mě a pozici manažer HR a GA. Můj nový "nadřízený" nemá ponětí co má dělat, vše mu musím říkat a vysvětlovat a pořád dělám vše co se GA(general affairs)týče. V naší firmě nejsem jediná s tímto problémem kdy s muži a ženami se nezachází stejně. Bez ohledu na pracovní výsledky žen ve firmě, není žádná žena ani po letech působení ve firmě na vyšší pozici a ve stejném či zdánlivě podobném platovém ohodncení. více

Odpověď:

Dobrý den, Vás zaměstnavatel má ve vztahu k odměňování jednotlivých zaměstnanců a zaměstnankyň několik povinností, zejména povinnost zajistit rovné zacházení ve smyslu § 16 zákoníku práce. Dále je zde ustanovení § 110 zákoníku práce, kde se uvádí, že za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Z Vašeho dotazu vyplývá, že zaměstnavatel na dodržování těchto ustanovení nedbá. Doporučujeme podat písemnou stížnost k zaměstnavateli, kde uvedete a pokud možno doložíte všechny své výhrady, ze kterých vyplývá, že při stanovení výše vaší mzdy nebylo postupováno srovnatelně s jinými zaměstnanci a nebyla zohledněna její náročnost, jak zákon předpokládá. Můžete zaměstnavatele rovněž upozornit, že za nedodržení právních povinností by mu hrozila sankce od Inspekce práce. více

Barbora | 28.4.2021 

Dobrý den, jsem OSVČ (nemocenskou si hradím dlouhodobě) a současně společnicí/jednatelkou jednočlenné společnosti s.r.o. Termín porodu mám začátkem července. Hledám nejlepší způsob, jak vyřešit PPM (tzn. jak v těch prvních 6 měsících pobírat víc než jen nějakých šest tisíc ze samostatně výdělečné činnosti). Je možné nějak pobírat mateřskou na s.r.o.? Jsem jednočlenná společnost, takže nemám sama se sebou uzavřenou smlouvu - je možné ji ještě teď uzavřít, stanovit si výši odměn a na jejich základě požádat o mateřskou? S tím se pojí otázka - mohu přerušit svou činnost OSVČ a nadále provozovat s.r.o. na mateřské? Jak je to v takovém případě se zálohami na sociální a pojištění? (Na místním sociálním úřadě si mě dnes přehazovaly čtyři pracovnice, nikdo mi nedokázal odpovědět.) Další má možnost je pobírat mateřskou z činnosti OSVČ 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu a následně převést péči o dítě na otce. Na internetu se lze dočíst, že v takovém případě stačí, aby zaměstnavatel otci vystavil pracovní smlouvu na jiný hlavní obor činnosti, a muž pak může současně pobírat mateřskou a chodit normálně do práce. Děkuji předem za odpověď. více

Odpověď:

Dobrý den, výše peněžité pomoci v mateřství se počítá zpravidla za 12 měsíců před nástupem na mateřskou, takže jakékoli změny u vás provedené v aktuálním okamžiku by nejspíše nehrály roli ve výši mateřské, i pokud byste se zaměstnala jako zaměstnankyně ve vaší společnosti, ČSSZ by přihlédla k tomu, jaké zálohy jste odváděla jako OSVČ. Čistě ze zaměstnání, které by začalo teď, byste na PPM zase nesplnila minimální dobu trvání účasti na pojištění. Co se týče pobírání peněžité pomoci v mateřství otcem dítěte, pak nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství místo ženy může muž nejdříve po šestinedělí ženy, která porodila, tj. od začátku 7. týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 dní po sobě jdoucích. Musí ovšem splňovat stejné podmínky pojištění jako žena, která porodila. Navíc musí se ženou/matkou uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. V dohodě se uvede den, od něhož bude otec o dítě pečovat, den porodu a úředně ověřený podpis matky. více

Aneta354 | 3.4.2021 

Dobrý den, aktuálně jsem na MD s prvním dítětem a brzy budu přecházet na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel mi při přechodu na RD nabízí zkrácený pracovní úvazek na mé pozici ve výši 8h/týdně, ale ne na DPČ/DPP, ale na mé pracovní smlouvě, na které nyní čerpám mateřskou dovolenou. Chtěla bych se poradit, jaké tam jsou všechny dopady/rizika pro mne, která je nutná zvážit před podpisem dodatku z 40h na 8h/týdně. I pro případ, pokud bychom se rozhodli mít v budoucnosti druhé dítě. Předem moc děkuji. S přáním hezkého týdne, Aneta Kopecká

Odpověď:

Dobrý den, po skončení mateřské dovolené a pobírání peněžité pomoci v mateřství je možné u stejného zaměstnavatele takto pracovat a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Během mateřské to možné není, to byste přišla o PPM, práce by musela být na jiné pozici nebo v jiné formě, než z jaké vám jde tato dávka. Oproti DPP nebo DPČ je při zkrácení úvazku na pracovní smlouvě velmi výhodné, že zůstávají garance pracovního poměru, například dovolená, dlouhá výpovědní lhůta apod., to u dohod není. Je dobré ale mít na paměti, že ze zákona není právní nárok na pozdější navýšení úvazku. Ve změně pracovní smlouvy tak například uveďte, že se kratší pracovní doba sjednává jen na dobu určitou, např. 2 roky, a pak se zaměstnavatelem dohodněte dále. více

Jana | 27.3.2021 

Dobrý den, 22. 2. 2021 jsem podala výpověď a nyní jsem ve výpovědní době, která končí 30.4.2021. Včera mi nadřízený oznámil, že mi dá překážky na straně zaměstnavatele ke konci března a celý duben nemám chodit. Mám ke své situaci hned několik dotazů, ke kterým jsem snažila najít odpovědi, ale nejsem si jistá, že tomu správně rozumím: 1. Včera jsem u pojišťovny podala žádost na lázně a nevím, kdy přesně přijde vyjádření/schválení. V této době, kdy se musím dát zdravotně dohromady a nevím, kdy pojedu do lázní, se práce hledat nedá (nástup do lázní je do 3 měsíců, ale očekávám, že by to mohlo dopadnout na konci dubna nebo začátkem května). Je to tak, že pokud budu na nemocenské od výpovědní doby anebo od 1. dne po skončení prac. poměru, nemusím na pracovní úřad? Potom mi ale nemocenskou nikdo nezaplatí (pouze za dny v prac. poměru), je to tak? více

Odpověď:

Dobrý den, vezmu to od konce. Přivýdělek na DPP skutečně při evidenci na Úřadu práce možný není, na DPČ ovšem ano, aktuálně do výše 7 600 Kč měsíčně. Bylo by proto nejlepší druh dohody přejednat před evidencí na ÚP. Je možné se na ÚP evidovat i v okamžiku, kdy víte, že nejspíše brzy nastoupíte do lázní - během léčby máte vystavenu pracovní neschopnost a během jejího trvání ze zákona nemusíte plnit povinnosti uchazeče, zejména tedy docházet na ÚP případně na doporučená místa. více

Viktor | 24.3.2021 

Dobrý den, jsem zaměstnán v kolektivu, kde je více mužů, než žen. Jsem v šatně s kolegy a jednou kolegyní. Řekl jsem jí, že mi vadí, že je s námi v šatně, i když je zaměstnavatelem určena dámská šatna. Tam se ale holky poštěkali, a tak se přesunula na volné místo k nám. Zpátky jít nehodlá, když mi to vadí, mám prý jít do jiné šatny... Má ona právo nerespektovat toto moje přání, aby z naší šatny odešla? ...jiným kolegům to nevadí...

Odpověď:

Dobrý den,

podle § 54 odst. 2 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, musí mít zaměstnavatel nad 5 zaměstnanců šatny odděleny podle pohlaví. Váš zaměstnavatel tedy tuto povinnost neplní a mohl by být sankcionován Inspekci práce. Upozorněte jej na to, pokud u Vás působí odborová organizace nebo nějaký zmocněnec pro BOZP, můžete jejich prostřednictvím.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Viktorie | 15.3.2021 

Pracuju v kolektivu 50 žen a 5 mužů. Máme čtyři šatny, jedna je vyčleněná mužům. Ti se ale nesnesou a dva z nich se přesunuli do ženských šaten. U mě v šatně je kolega (jeho manželka s námi pracuje, má skříňku vedle ní), naše práce vyžaduje převlékání do "montérek". Takže často jsem v prádle a vedle mě muž v trenkách...je mi to nepříjemné. Navíc je naše šatna částečně vyčleněna i jako denní místnost, kam chodí všichni. Co mám dělat?

Odpověď:

Dobrý den,

podle § 54 odst. 2 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, musí mít zaměstnavatel nad 5 azměstnanců šatny odděleny podle pohlaví. Váš zaměstnavatel tedy tuto povinnost neplní a mohl by být sankcionován Inspekci práce. Upozorněte jej na to, pokud u Vás působí odborová organizace nebo nějaký zmocněnec pro BOZP, můžete jejich prostřednictvím.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Hana | 15.3.2021 

Dobrý den, pracuji jako OSVČ, kdy dodávám své služby společnosti s ručením omezeným jako subdodavatel v oblasti náboru IT specialistů. Bohužel jsem až při samotné spolupráci zjistila, že se de facto jedná o švarc-systém (i když to firma popírá) a chci smlouvu ukončit, protože mi jednání firmy přijde nefér. Smlouva je nazvaná jako SMLOUVA O POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB a uzavřená podle ust. § 1746 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Obsahuje i konkurenční doložku ve znění: "Po dobu trvání této smlouvy není Spolupracovník oprávněn vykonávat činnosti svým charakterem odpovídající činnostem, jež má vyvíjet pro Společnost na základě této smlouvy, a to ani v rámci své podnikatelské činnosti (vlastním jménem na základě svého podnikatelského oprávnění) ani prostřednictvím třetích osob, pokud k tomu Společnost neudělí písemný souhlas." více

Odpověď:

Dobrý den, vypovídání takovýchto smluv v praxi nebývá jednoduché, nezřídka je nezbytné využít i služeb advokátů. Z toho, co popisujete, lze upozornit na skutečnost, že smluvní ustanovení, která obcházejí zákon nebo se příčí dobrým mravům, nemohou mít právní důsledky i pokud obě strany takovouto smlouvu podepsaly. Švarc systém je tzv. zastřený pracovně právní vztah, postižitelný i podle zákona o Inspekci práce vysokou pokutou jako nelegální zaměstnání. Ustanovení o konkurenční doložce by měla být vyvážena nějakou kompenzací - pokud Vám smluvní strana následný výkon činnosti svým souhlasem znemožní, měla by Vám něco vyplatit. Konkurenční doložka, která by nebyla takto vyvážená, by mohla být v rozporu s dobrými mravy. Obdobně ta "smluvní pokuta". Předpokládám, že odměna je za odvedené služby, bylo by tedy v rozporu s dobrými mravy (směřuje to k omezení smluvní svobody) sankcionovat vypovězení smlouvy finanční újmou. více

Petra | 7.3.2021 | Podpůrný program

Dobrý den. Pracuji v oddělení lidských zdrojů ve středně velké organizaci, která má ve vedení nepoměrně málo žen. Chtěli bychom zřídil vzdělávací skupinu/pool pro ženy, které by rozvíjely své schopnosti a zvýšily šanci na získání vedoucí pozice. Ale nejsem si jistá, jestli to takto lze s ohledem na princip rovného přístupu ke vzdělání/kariérnímu růstu. Je to možné? Můžeme vyhlásit přípravu takového uskupení a zahájit nábor z řad zaměstnaných žen v naší firmě? Není to napadnutelné jako diskriminace mužů nebo i jiných osob, které mohou být také nějak znevýhodněny? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

antidiskriminační zákon umožňuje přijmout určitá přiměřená a dočasná opatření sloužící k vyrovnání znevýhodnění některých skupin, např. žen, aniž by tato opatření byla považována za diskriminační. Jelikož s ohledem na fungování genderových stereotypů, segregaci pracovního trhu i nerovné rozdělení domácích povinností bývá v praxi přístup žen k rozvoji a zvýšení jejich profesních kompetencí aložitější, takový program, jaký popisujete, bývá jedním z často využívaných nástrojů jejich podpory. Z hlediska antidiskriminační legislativy by s tím neměl být žádný problém.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

markéta | 28.2.2021 

Dobrý den, po 10ti letech jsem dala výpověď v zaměstnání, mám 2měsíční výpovědní lhůtu, 14 dnů před výpovědí jsem musela na operaci a PN. Až mě PN skončí chci jít na UP jelikož jsem ze zaměstnání ve zdravotnictví vyhořelá a chci si odpočinout, ale co když po 3 měsících na UP otěhotním, mám nárok na mateřskou a z čeho ji vypočítají? děkuji moc za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství trvá 180 dnů od záníku účasti pojištění, tedy od konce pracovního poměru ve Vašem případě. V této ochranné lhůtě je ale nezbytné na mateřskou již nastoupit, což v praxi odpovídá otěhotnění ještě během pracovního poměru. Matky, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dostávají rovnou od porodu rodičovský příspěvek.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Pilina | 24.2.2021 

Jsem v ID 1.Stupeň zaměstnaná jsem na zkrácený úvazek 4 hodiny denně. Smí mi šéfová nařídit, že si musím objednávat termíny u lékaře pouze v odpoledních hodinách po práci?
A má právo se vyptávat proč si chci vzít dovolenou? Děkuji za opdpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnanci a zaměstnankyně by si lékařské prohlídky a další záležitosti podobného typu měli přednostně domlouvat mimo svou pracovní dobu, pouze pokud to jinak nejde, např. kvůli ordinačním hodinám, může to zasáhnout do pracovní doby a pak mají nárok na omluvené překážky v práci.

Zaměstnavatel nemá právo vyžadovat informace, které nesouvisí s výkonem práce. Co se týče dovolené, pak termín čerpání nařizuje zaměstnavatel s přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance nebo zaměstnankyně. Nemá tedy obecně důvod ptát se na to, proč si chce někdo dovolenouv zít, ale pokud by například v případě více žádostí ve stejném termínu musel posoudit, komu dá přednost, pak by z důvodu posouzení oprávněných zájmů mohl důvod dovolené zjišťovat.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Zanzarah | 10.2.2021 

Dobry den,jsem těhotná a zaměstnavatel ani já nechceme, abych nastoupila MD z důvodu odbornosti a nenahraditelnosti na dane pozici.Zaměstnavatel je a.s. a umožní mi home office a ani nebude vyžadovat práci po dobu,která bude potřeba na zotavení.Pokud nebudu zadat o PPM, můžu pracovat pro stávajícího zaměstnavatele a na stejnou smlouvu a dostávat mzdu?Jakým způsobem a komu se dokazuje 14ti týdenní lhůta na MD dle zákoníku?Popř.jaké jsou možnosti,když zaměstnavatel mi da podmínky k souladu prace a pece o dítě, ale aby nenastala nějaké sankce od státního úřadu.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

na mateřskou před porodem nastoupit nemusíte, zákoník práce ovšem neumožňuje její nečerpání po porodu (Právní názory se zde ale úplně neshodují, objevují se i výklady, že zaměstnankyně si může zvolit nejít na mateřskou vůbec. Žádný soud v tomto ještě nerozhodoval.. Podle ustanovení § 195 odst. 5 zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Během mateřské je však možné vykonávat činnost u stejného zaměstnavatele na DPP nebo DPČ, ale nesmí znít na stejnou činnost, ze které bylo placeno nemocenské pojištění a je tudíž čerpána PPM.

Gender Studies, o.p.s.

Majka | 25.1.2021 

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na situaci dvou pracujících rodičů, kdy jeden je v zaměstnaneckém poměru a druhý je OSVČ. Je výhodnější, aby rodičovský příspěvek pobíral OSVČ partner, nebo je to jedno? Tj. zda pro něj plynou nějaké výhody na sociálním nebo zdravotním. Předem díky moc za odpověď. MP

Odpověď:

Dobrý den,

pokud OSVČ pobírá rodičovský příspěvek, může samostatnou výdělečnou činnost nahlásit jako vedlejší a odvody jsou pak nižší, než když je hlavní. Zaměstnaná matka může i bez čerpání RP nastoupit na rodičovskou dovolenou. Pokud nebude mít v té době žádný příjem, sociální a nemocenské pojištění se neodvádí, zdravotní hradí po dobu rodičovské dovolené stát.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Anna | 19.1.2021 

Hezký den, vím o tom, že bylo zmanipulované výběrové řízení na státní instituci tak, aby vedoucí pozici vyhrál muž, ne žena, která byla ale co se týče splnění požadavků nejlepší a formálně tedy výběrové řízení vyhrála. Lze s tím něco dělat?

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jde o výběrové řízení ve služebním úřadě, pak se tento postup řídí zákonem o státní službě a možnost podat námitky proti protokolu o výěbrovém řízení mají jen jeho účastníci a to v zákonné lhůtě. Pokud by se jednalo o diskriminaci, může se její obět bránit i soudně, prostředky podle antidiskriminačního zákona, je ale nezbytné mít alespoň dostatečné agrumenty a důkazy k tzv. přenesení důkazního břemene, tedy aby bylo dostatečně zdůvodněné, čím a jak se měl daný úřad diskriminace z důvodu pohlaví dopustit.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Kateřina | 6.1.2021 

Dobry den, jake jsou znaky sikany z duvodu veku? Muze jit i o neprime znaky, napr. uspesna snaha prinutit neustalym tlakem formou kritiky k odchodu? Skoncila jsem ve svych 54 letech na PN od cervence t.r. Kolegyne mi sdelovala, ze se me vedouci profesne obava.

Zamestnavatel situaci uznal neprimo, kdyz mi v listopadu nabidl 3 platy pokud odejdu. Vzhledem k delce sikany a zdravotnim dusledkum mi to prijde neprimerene, tomu predchazelo odneti odmen a osobniho ohodnoceni na pul roku (byla jsem tedy 18.tis.) reditelem, aby me prunutil odejit z organizace.

pozice koordinatorka pece o potrebne. dekuji.

Odpověď:

Dobrý den, to, co popisujete, je složitá situace a je zde celá řada variant, neboť neuvádíte všechny informace. Diskriminace z důvodu věku se poměrně nesnadno prokazuje, zejména pokud jde o jediného člověka a ne např. o systematické úsilí zbavit se všech starších kolegů. Navíc jak uvádíte, možná zde bude jiný důvod. Mohlo by se jednat o porušení povinnosti rovného zacházení podle zákoníku práce, zejména pokud došlo k důsledkům v odměňování. Nepíšete, zda jste odměňována platem nebo mzdou, ale v případě, že by šlo o plat, pak zde mohlo dojít i k porušení zákonných pravidel, zejména v otázce osobního příplatku. Všechny možné varianty by měly být řešeno písemnou stížností k zaměstnavateli, pokud nebude uspokojivě řešena, pak nejspíše předžalobní výzvou a žalobou. Pokud zaměstnavatel porušuje zákonná pravidla pro platové odměňování, přichází v úvahu ještě stížnost na Inspekci práce, případně na nadřízený služební úřad. S pozdravem více

Kojak | 26.11.2020 

Dobrý den,
je možné jako důkaz bossingu v zaměstnání použít nerovné zacházení. Byl jsem písemně (výtkou) potrestán více než kolega, který způsobil stejnou věc, ale s větší škodou a celkově i s větší závažností. Byla mi udělena další výtka za věc, která se ve firmě normálně neřeší. V podstatě mi jde o to, zda je u soudu možné uspět s tím, že budu chtít od zaměstnavatele, aby dokázal, že tak jak se choval ke mě při
konkrétním pochybení, choval se stejně i u druhých zaměstnanců.

Děkuji za odpověď Martin Kožený

Odpověď:

Dobrý den,

bossing není právní pojem, na rozdíl od rovného zacházení, takže otázka by měla stát spíše opačně. Pokud jste byl výhradně vy sám postižen za něco, co se jinak u zaměstnavatele neřeší buď vůbec nebo mírněji, pak by mohlo jít o porušení povinnosti rovného zacházení podle § 16 zákoníku práce.

Pokud by zde byl dán nějaký diskriminační důvod (např. věk), pak by tato situace mohla být řešitelná podle anitdiskriminačního zákona, včetně obrácení důkazního břemene. Pokud by tomu tak nebylo a šlo by "jen" o nerovné zacházení, pak byste v případném soudním sporu musel prokazovat vy, že s vámi bylo zacháezno nerovně.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 235 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect