Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Verča | 3.6.2018 

Dobrý den,nastoupila jsem do služebního poměru (PČR) na dobu určitou 3roky s následným prodloužením na dobu neurčitou. Co se stane,když v průběhu těchto tří let otěhotněním? Budu se moci vrátit zpět na své místo? Děkuji Verča

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Tomáš | 28.5.2018 

Dobrý den, prosím o radu.
Pracuji v pekárně a mám nerovnoměrnou pracovní dobu. Chci se zeptat pokud měsíc má 20 pracovních dní a 1 svítek a já v tento svátek mám plánovanou směnu kolik pracovních dní pro mě platí a musím odpracovat? 20 nebo 21?
Mám fixní plat. Mám nárok na proplacení příplatků za odpracované soboty, neděle, svátky a noční směny?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den. T.

Odpověď:

Dobrý den, za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku. Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku. To znamená, že Vám zaměstnavatel za dobu práce ve svátek musí poskytnout náhradní volno. více

Monika | 28.5.2018 

Dobry den, mam problemi s propustkou mam jit 1 a 6. 6 k dr s malou 5let,ale zamestnavatel mi je nechce proplatit. Pry si mam vymenit smeny abych si to naddelala. Do prace jezdim 40km tam a 40zpatky. Pracuji ve vyskove a bydlim v Rajci dr mame v Blansku. Ma na to narok mi je neproplatit? Ani nemam hlidani kdyz jdu s malou k dr. Dekuji za odpoved Štěpanková i firmy pracuki skoro 2roky

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne na nezbytně nutnou dobu rodinnému příslušníkovi. Pokud vyšetření ve zdravotnickém zařízení připadá na naplánovanou směnu, jedná se o překážku v práci na Vaší straně s náhradou mzdy a Vy si nemusíte směny měnit ani si překážku v práci tzv. nadělávat.

Eva Fialová

Simona | 24.5.2018 

Dobrý den,
Mám pracovní poměr na dobu neurčitou a pracuji u farmaceutické firmy jako obchodní zástupce. Jsem těhotná a nyní jsem nastoupila na MD. Minulý týden mi nadřízený oznámil, že moje pozice obchodního zástupce byla k 31.5.2018 z organizačních důvodů zrušena. Zároveň bylo zrušeno prac.místo i dalším 4 kolegům, kteří nejsou v ochranné lhůtě a dostali 6 odstupných platů. Nyní mne HR nutí buď podepsat dohodu do konce května a vzít si odstupné platy nebo zůstat na MD. Chci se zeptat, zda mohu zůstat na MD a po 28 týdnech požádat o dohodu a rozvázat prac.poměr z organizačních důvodů stran zaměstnavatele a získat 6 odstupných platů, které dostali i kolegové? Nebo pokud odejdu na MD už nemám nárok na odstupné? HR mne tlačí, že pokud chci přistoupit na dohodu, musím ji podepsat k 31.5., tak jako kolegové, jinak bych prý získala výhodu a není to v rámci complaince. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
v těhotenství se nacházíte v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď z organizačních důvodů. Se zaměstnavatelem můžete kdykoliv uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru. Pokud byste se nedohodla se zaměstnavatelem jinak, dal by Vám výpověď z těchto důvodů po skončení rodičovské dovolené. Nárok na odstupné byste měla podle zákoníku práce, pokud Váš vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva nestanoví odstupné vyšší.

Eva Fialová

xxx | 22.5.2018 

Dobrý den, přiznali mi dnes invalidní důchod druhého stupně, ale myslím, že bych měla mít nárok na 3. stupeń, můžu se nějak odvolat?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je v poučení na konci dokumentu uvedeno, že se můžete proti rozhodnutí odvolat, pak je odvolání možné.

Eva Fialová

Dana | 18.5.2018 

Dobrý den, v březnu 2019 se mám vrátit do práce po 3-leté rodičovské dovolené. Minulý měsíc jsem bylana schůzce se zaměstnavatelem za účelem domluvy o dřívějším nástupu do práce, k této domluvě nedošlo, naopak jsem se mezi řečí dozvěděla že se zaměstnavatel stěhuje jinam. Pro mě by to znamenalo časově náročné dojíždění. Dočetla jsem se, že pokud zaměstnavatel změní místo výkonu práce, musím to odsouhlasit podpisem, jinak mám narok na odstupné (v případě, že je místo výkonu práce uvedeno v pracovní smlouvě přímo adresně - což je můj případ). Nic k podepsání jsem nedostala.
Má otázka zní: mohu se zamestnavatelem ukončit pracovní poměr a mám opravdu nárok na odstupné?
Děkuji za odpověď, Dana

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno určité místo výkonu práce a zaměstnavatel se bude stěhovat, musíte se se zaměstnavatelem buďto dohodnout na změně pracovní smlouvy, nebo Vám zaměstnavatel může dát výpověď podle § 52 písm. b) zákoníku práce. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Nárok na odstupné budete mít, pokud ukončíte pracovní poměr se zaměstnavatelem z tohoto důvodu dohodou. V dohodě by měl být důvod rozvázání pracovního poměru uveden, abyste měla důkaz, z jakého důvodu k ukončení pracovního poměru došlo.

Eva Fialová

Lenka | 17.5.2018 

Dobry den,chcela by som sa spytat,z coho sa bude pocitat materska dovolenka u druheho dietata,ked som pred 1.dietatom bola zamestnana na dobu neurcitu a pocas RD s prvym dietatom pracujem na DPC u ineho zamestnavatela? Zalezi pri vypocitani druhej materskej,ci termin porodu,pripadne nastup na matersku dovolenku s druhym dietatom je pred alebo po skonceni 1.RD? Dakujem

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Toto pravidlo se bude týkat vyměřovacího základu se zaměstnání, ve kterém jste zaměstnaná na dobu neurčitou. více

Dalila | 9.5.2018 

Dobrý den, tchýně potřebuje vzhledem ke svému onemocnění intenzivní péči, kterou už nejsem schopná zajistit při běžném pracovním nasazení. Dozvěděla jsem se o institutu dlouhodobého ošetřovného, kde bychom se snad o péči mohli dělit i s ostatními členy rodiny, jak se o to žádá a jak to funguje? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na dlouhodobé ošetřovné má pojištěnec, pečující o osobu, která potřebuje poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí a nevykonává v zaměstnání, z něhož dlouhodobé ošetřovné náleží, nebo v jiném zaměstnání práci, jde-li o zaměstnance. Ošetřovanou osobou může být i tchyně. Podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné je účast na pojištění např. ze zaměstnání, která současně trvala alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče. Doba poskytování dávky činí nejdéle 90 kalendářních dnů. Žádost se podává na tiskopise prostřednictvím zaměstnavatele.

Eva Fialová

Hanka | 30.4.2018 

Dobrý den. Mám dotaz: v případě uznání pracovníka práce neschopným, tedy pracovník je v pracovní neschopnosti, a má vycházky. Může v době vycházet pracovník vykonat státní závěrečnou zkoušku na vysoké škole? a) může mít nějaký postih u svého zaměstnavatele, že v době pracovní neschopnosti, i když v době vycházek vykonal státnice na VŠ? Může toto být nějakým způsobem napadnutelné? b) je to (vykonaná zkouška) legislativně platná?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel můžu dát zaměstnanci výpověď z důvodu podle § 52 písm. h) zákoníku práce, pokud zaměstnanec nedodržuje režim práce neschopného. Dále může být takovému zaměstnanci odejmuta dávka nemocenské. Pokud zaměstnanec složil zkoušky v době své vycházky, nedopustil se porušení režimu. Podmínky skládání státních závěrečných zkoušek jsou upraveny v zákoně o vysokých školách a ve zkušebním řádu jednotlivé školy. Student nebývá v těchto předpisech rozlišen podle toho, zda je zaměstná či zda není v pracovní neschopnosti.

Eva Fialová

Irena | 14.4.2018 

Dobrý den. Jsem na RD a chci nastoupit na další MD. Můj pracovní poměr skončil v průběhu 1. RD, jako učitelka jsem měla smlouvu jen do konce školního roku. Nyní nevím jestli mám právo pobírat podporu v mateřství. A popřípadě kam mám zanést žádost od paní doktorky. Úřady jsem již obvolala, ale neshodují se jejich odpovědi.
Děkuji moc za rady.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Na peněžitou pomoc v mateřství (upravenou zákonem o nemocenském pojištění 187/2006 Sb.) má nárok matka nebo otec dítěte, který byl účastníkem zdravotního alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Může o ni zažádat i otec dítěte (respektive manžel matky), jestliže s matkou uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. (§ 32 odst. 1 a 2). Pokud tyto podmínky nesplňujete Vy ani otec dítěte, můžete rovnou žádat o rodičovský příspěvek. Ten se poskytuje matce či otci dítěte po skončení výplaty PPM nebo ode dne narození dítěte rodičům, kterým nevznikl nárok na PPM. Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vám vydá ošetřující gynekolog a vyplněný tiskopis podáváte okresní správě sociálního zabezpečení. více

Nerodia | 13.4.2018 

Byl mi přiznám invalidní důchod 3. stupně .Chci se zeptat kdo v tomto případě dává výpověď z pracovního poměru?
Moc děkuji .

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku!

Přiznání invalidního důchodu samo o sobě nevylučuje výkon zaměstnání. Pokud však nemůžete nebo nechcete v práci pokračovat, můžete rozvázat pracovní poměr dohodou nebo podat výpověď (§§ 49 a 50 zákoníku práce 262/2006 Sb.). Jestliže Váš zdravotní stav další výkon práce neumožňuje může Vám zaměstnavatel dát výpověď (podle §52 e)), vy můžete případně pracovní poměr okamžitě zrušit za podmínek § 56 odst. 1 a). Pro Vás i zaměstnavatele bude pravděpodobně nejvýhodnější uzavřít dohodu. Dohoda i výpověď musí být písemná.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den

Eva Fialová

Sivena | 11.4.2018 

Dobrý den, jsem všeobecná registrovaná sestra, samoživitelka, mám dvě děti narozené po sobě, tudíž jsem rodičovskou dovolenou měla v kuse 5 let a pak jsem si ještě vzala 1 rok neplaceného volna. Před prvním porodem jsem měla 8 měsíců nemocenskou. Chci se zeptat, pokud se vracím zpět do práce jako všeobecná sestra, musím se ze zákona doškolit? Děkuji za odpověď. Hezký den.

Odpověď:

Dobrý den, do doby výkonu povolání se započítá doba pracovní neschopnosti a doba mateřské dovolené v souhrnu se však nejvýše započte 6 měsíců v kalendářním roce. Podle § 4a zákona o nelékařských zdravotnických povoláních pokud zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník přerušil výkon povolání na dobu, která za posledních 7 let činila v celkovém součtu více než 6 let, je povinen se bezodkladně po skončení přerušení výkonu povolání doškolit v rozsahu nejméně 60 pracovních dnů na pracovišti poskytovatele zdravotních služeb, poskytujícího zdravotní služby v oboru povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka. Doškolení probíhá pod vedením zdravotnického pracovníka způsobilého pracovat bez odborného dohledu, který vydá o průběhu a ukončení doškolení potvrzení. více

Klára | 6.4.2018 

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak to je s držením místa po dobu MD/RD a smlouvou na dobu určitou. Pokud mi smlouva končí k určitému datu, končí tím i pro zaměstnavatele povinnost držet mi místo?

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu trvání pracovní smlouvy Vám zaměstnavatel nemůže dát podle § 53 zákoníku práce výpověď. Taková výpověď by byla neplatná. Pokud ovšem pracovní smlouva končí v průběhu mateřské nebo rodičovské dovolené, skončí pracovní poměr dnem uvedeným ve smlouvě.

Budete-li mít další otázky nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Eva Fialová

Eva | 5.4.2018 | mateřská dovolená, rodičovská dovolená

Jsem v pátém měsíci těhotenství. Na jaké dávky mám nárok? Kdy můžu odejít na mateřskou?

Odpověď:

Dobrý večer, Evo! Děkujeme za Váš dotaz. více

5.4.2018 | Obtěžování na pracovišti

Dobrý den, kolegové v práci často vypráví erotické vtipy nebo mají připomínky na moje oblečení, postavu. Je mi tam velmi nepříjemně, můžu se nějak bránit?

Odpověď:

Dobrý den, Dano! Děkuji za dotaz. více

Carmen | 5.4.2018 | pay gap

Dozvěděla jsem se, že kolega na stejné pozici a za stejnou práci dostává vyšší mzdu. Je to v pořádku? Jak se mohu bránit?

Odpověď:

Dobrý den, Carmen. Děkuji Vám za dotaz. více

Benjamin | 5.4.2018 | Diskriminace v inzerátu?

Je možné v inzerátu nabízet místo jen ženám (jen mužům), nebo je to diskriminace?

Odpověď:

Dobrý den, Benjamine! Děkuji za otázku. více

Andrea | 5.4.2018 | Zkrácený úvazek

Dobrý den, budu se vracet do práce po rodičovské dovolené. Kvůli péči o děti bych chtěla požádat o zkrácený úvazek. Jakým způsobem o to mám požádat, musím to udělat nějakou dobu dopředu? Musí mi zaměstnavatel vyhovět a jak lze postupovat, pokud mi kratší úvazek neumožní?

Odpověď:

Dobrý den! Děkuji za Váš dotaz. více

Jana | 5.4.2018 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám jako OSVČ nárok na mateřskou, když mám rizikové těhotenství. Nevím, jestli se mi vyplatí platit nemocenskou, abych dostala co nejvyšší mateřskou. Nevím, jestli mi rozumíte, můžete mi poradit alespoň na koho se obrátit? Má mi poradit doktor nebo nějaký úřad?

Odpověď:

Dobrý den,
u OSVČ existují dvě podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Je jím trvání účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a účast na nemocenském pojištění OSVČ musí aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, která se započítává do výše uvedených 270 dnů. To, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství závisí na délkce trvání Vašeho nemocenského pojištění obecně a nemocenského pojištění OSVČ. Pro posouzení Vaší konkrétní situace se můžete obrátit na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Svatava | 4.4.2018 

Dobrý den,
musi zaměstnavatel počítat do odpracované denní pracovní doby návštěvy lékaře? Mám částečně flexibilní pracovní dobu (pevná část 9-12, jinak pružnost). Zaměstnavatel povoluje návštěvu lékře v pevné části jenom výjimečně (tehdy ji i započitává do odpracovaných hodin). Vyžaduje, aby se chodilo k lékaři buď před nebo po pevné části, ale v tom případě se návštěva lékaře nezapočitává do odpracovaných hodin a absence se musí naddělat. Při plném úvazku je to obtížně realizovatelne a velmi stresující. Díky za odpověď!

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen omluvit absenci zaměstnance v práci po dobu překážky v práci. Podle nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci se poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Překážky v práci na straně zaměstnance při pružném rozvržení pracovní doby se podle § 97 zákoníku práce posuzují jako výkon práce jen v rozsahu, ve kterém zasáhly do základní pracovní doby. Pokud překážka v práci zasahuje do volitelné pracovní doby, jako výkon práce se neposuzuje. více

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 228 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect