Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Bětka | 27.4.2022 

Dobrý den, prosím o pomoc na dotaz v následujícím znění. Pracuji jako učitelka mateřské školy a p. ředitelkou mi byla povinně přikázána akce pro rodiče a děti (sportovní činnost v rámci Svátku rodin v objektu naší MŠ) v sobotu odpoledne v den mého pracovního volna. Této akce se nechci zúčastnit. Následně na to bylo ze strany p. ředitelky podotknuto, že z tohoto vyvede následky, restrikce a postih. Prosím o vaše vyjádření, jestli je jednání p. ředitelky oprávněné a zda-li mě za toto neuposlechnutí z právního hlediska může nějaký postih udělit. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud činnosti, které byste na této akci vykonávala, obecně spadají do druhu práce, který máte sjednaný v pracovní smlouvě, pak by bylo možné vám účast na akci nařídit jako práci přesčas. Pokud nepatříte mezi zaměstnance, kterým nelze práci přesčas nařídit (kratší pracovní doba, dítě mladší než 1 rok), pak tuto práci vykonat musíte. Platí pak i omezení, kdy je možné nařídit práci ve dnech pracovního volna (§ 91 a násl. zákoníku práce).

Náleží Vám samozřejmě příslušné příplatky.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Daniela  | 10.4.2022 

Dobrý den, potřebují poradit, mám se vrátit po RD do práce, ale zjistila jsem, že se během RD změnil zaměstnavatel, žádná výpověď mi nepřišla, takže jsem stále někde zaměstnaná, mám smlouvu na dobu neurčitou, musí mě přijmout současný zaměstnavatel? Jsem znovu těhotná, do 3 měsíce mi gynekolog napíše PN kvůli zdravotním problémům, komu mám tedy neschopenku předat a následně nastoupit do práce, než půjdu má mateřskou? Současný zaměstnavatel mi tvrdí, že si to mám sama vyřídit s bývalým zaměstnavatelem, že oni pro mě místo nemají. Jedná se o obchod s potravinami, adresa i práce je pořád stejná, majitel objektu se pořád bývalý zaměstnavatel, současný je u něj v nájmu, všechny spolupracovnice dostaly nové smlouvy. V práci ani nevědí jak to mají řešit, mám si to vyřídit sama, že to je můj problém.

Odpověď:

Dobrý den,

v první řadě záleží na tom, jakým způsobem se Váš zaměstnavatel změnil. Předpokládám, že šlo o převod činnosti zaměstnavatele nebo jeho části ve smyslu § 338 zákoníku práce a následujících. V takovém případě přechází práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů plně na nového zaměstnavatele. To by znamenalo, že pokud zaměstnavatel původní "prodal" i Vás, pak všechny záležitosti řešíte se zaměstnavatelem novým. V případě, že se bude vyhýbat plnění svých povinností, je možné ho upozornit na možný postih ze strany Státního úřadu inspekce práce.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Alice | 1.4.2022 

Dobry den, chtěla bych se prosim zeptat jestli mam nárok na nahradu mzdy v priapde, ze doprovazim dite 6 let do Pedagogicko-Psychologická poradny za ucelem posouzeni odkladu skolni docházky. Na termin jsem cekala dlouhou dobu a dostali jsme termin na 8 hodinu ranni, vysetreni mimo bydliste a trva cca 2 hodiny.

dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

zda existuje nárok na omluvenou absenci v práci a také zda náleží náhrada mzdy nebo platu se řídí nařízením vlády č. 590/2006 Sb. Bohužel z ustanovení bodu 8 písm. c) přílohy tohoto nařízení vyplývá, že ve Vaší situaci máte nárok na omluvu nepřítomnosti v práci, ovšem bez náhrady mzdy nebo platu:

"Pracovní volno k doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu bez náhrady mzdy nebo platu."

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Petra | 8.3.2022 

Pěkný den, chtěla bych si potvrdit, zda jsem si nastudovala problematiku "po skončení rodičovské dovolené" správně. Se zamestnavatelem jsem se písemně dohodla na neplaceném volnu do 4 let věku dítěte - tzn. tato doba se mi bude zahrnovat do důchodu (a nedává tedy příliš smysl si dobrovolně platit sociální pojištění). Pokud jde o povinné placení zdravotního pojištění, tak tam si hodlám prodloužit aktuálně čerpaný rodičovký příspěvek az do 4 let věku dítěte - tzn. stát za mě bude i nadále platit zdravotní pojištění a to bez jakéhokoliv omezení docházky dítěte do školky, jako je tomu v případě, kdy bych se stala osobou celodenně a řádně pečující o dítě do 7 let věku. Předem děkuji za potvrzení

Odpověď:

Dobrý den,

dané situaci rozumíte správně, sociální pojištění není potřeba hradit. Zdravotní pojištění za Vás skutečně bude platit stát, doporučujeme jen ujistit se u zdravotní pojišťovny, zda nepotřebují nějakou další dokumentaci v souvislosti s přechodem z rodičovské dovolené na neplacené volno (jde o jiný právní důvodu pro státní pojištěnce).

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Krista | 23.2.2022 

Dobry den , chci se zeptat v práci dostavám smluvu po měsici či dvouch . Už 3 roky na HPP je to vůbe možné tahle dělat , žadná vyjímka to není , žadné sezonní práce nic takověho . děkuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, pokud skutečně máte pracovní smlouvu a nikoli DPP nebo DPČ, pak takový postup možný není. Podle § 39 odst. 2 zákoníku práce doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží. Doporučujeme v dané situaci písemně oznámit zaměstnavateli s odkazem na § 39 odst. 5 zákoníku práce před uplynutím další doby určité, že trvání pracovního poměru na dobu určitou bylo sjednáno v rozporu s tímto paragrafem a že trváte na tom, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával a tím se tedy pracovní poměr mění na dobu neurčitou. S pozdravem více

Gab | 16.2.2022 

Dobrý den, potřebovala bych se zeptat jak řešit tento problém. S přítelem jsme dostali covid, tudíž nařízena karantena a týden doma. Do práce jsme dali vědět mistrovi. Asi o 2 dny později samé telefonáty od nadřízené a nadřízeného , telefon jsme nebrali, protože nejsme povinni brát telefon mimo pracovní dobu a ještě na neschopence. Další měsíc Přišla výplata a všimli jsme si že nám strhli celou motivační mzdu což dělá nějakých 6tisic dohromady, to mi teda nedalo a šla jsem za šéfem pro vysvětleni a on mi řekl že jsme nebrali telefony a že to máme takový trest , přijde mi tohle vážně už moc , maji na tohle vůbec právo ? Vráti peníze ? Zpět. Děkuju za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

neuvádíte, jakým způsobem je u Vás motivační složka mzdy zakotvena, zda vnitřním předpisem, nebo v pracovní smlouvě atd. Není tudíž zřejmé, jaké podmínky přesně musíte k přiznání této složky splnit, zda se jedná například o normovaný výkon apod. Ze zdravotních důvodů vám ale mzda zkrácena být nemůže, jednalo by se o diskriminaci z důvodu zdravotního stavu, kterou zákon zakazuje. Obdobně vás zaměstnavatel nesmí bez vašeho souhlasu ani nějakým způsobem pokutovat.

Pokud jste obecné podmínky pro přiznání motivační složky mzdy splnili, obraťe se na zaměstnavatele písemně, upozorněte jej na možnou diskirminaci a požadujte vyplacení složky mzdy nebo písemné zdůvodnění jehjího nevplacení.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Jitka | 7.2.2022 

Dobrý den, zaměstnavatel nám platí životní pojištění, ale když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, neplatil mi to, opět začal platit, když jsem nastoupila zpět do zaměstnání... měla jsem právo i po dobu mateřské dovolené? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatelé poskytují příspěvky na životní pojištění nebo penzijní připojištění dobrovolně, na základě kolektivní smlouvy nebo vlastního rozhodnutí, a tudíž si i stanovují podmínky. To ale neznamená, že jsou zproštěni povinnosti dodržovat zásady rovného zacházení a zákaz diskriminace ve smyslu § 16 zákoníku práce. Benefit v takovéto podobě nemá přímou souvislosti s výkonem práce (jako je například služební auto i k soukromým účelům), takže by měl být poskytován všem zaměstnancům a zaměstnankyním, i těm, kteří čerpají mateřskou nebo rodišovskou dovolenou. V opačném případě by se mohlo jednat o diskriminaci z důvodu rodičovství, která je zákonem zakázána.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Michal Boháč | 31.1.2022 

Dobrý den, má přítelkyně ukončila pracovní poměr, když byla v 3 měsíci a hnedka na to si našla jinou práci kde po třech měsících zkušební doby jí díky tomu, že je těhotná neprodlouzili pracovní smlouvu. Má tedy nějakou ochranou lhůtu i po zkušební době, aby měla nárok na mateřskou dovolenou? Děkuji předem za odpověď. Boháč Michal

Odpověď:

Dobrý den, Ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství činí u žen, které byly ke dni skončení zaměstnání těhotné 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud pojištění trvalo kratší dobu, bude ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. V daném případě druhého pracovního poměru by tedy vaše partnerka musela nastoupit na mateřskou do zhruba 3 měsíců po skončení tohoto pracovního poměru, podle toho, kolik dní přesně trval. Na mateřskou se nastupuje nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu, je tedy potřeba spočítat, zda se do této lhůty vejdete. více

Andra | 13.1.2022 

Dobrý den, mám u zaměstnavatele HPP s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou - to znamená, že jsem mohla odpracovat jakýkoli počet hodin dle potřeby zaměstnavatele - průměrně jsem měsíčně odpracovala cca 100 hodin (jsem důchodce). Teď mi bylo mailem oznámeno, že směny/hodiny mi byly za měsíc leden zrušeny a již nebudu u nich pracovně vytěžovaná a ať se dostavím k osobnímu vysvětlení - očekávám výpověď k 1.2.2022. Pracovala jsem u nich více jak 2 roky a měla bych nárok na 3 průměrné odstupné platy za poslední odpracované čtvrtletí. Potřebovala bych informaci z čeho se bude počítat průměr na odstupné, když mi nebylo za leden 2022 umožněno pracovat a tím si cokoliv vydělat a měsíc únor + březen bych byla ve výpovědi a nebude mi taktéž umožněno pracovat. Pracovní poměr bych u zaměstnavatel ukončila k 31.3.2022 - takže celý první čtvrtletí roku 2022 bez práce, bez výdělku. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, není pravdou, že jste u zaměstnavatele mohla odpracovat libovolný počet hodin. I v případě, že je u vás pracovní doba rozvrhována nerovnoměrně, má zaměstnavatel povinnost rozvrhovat vám pracovní dobu tak, aby za vyrovnávací období (nejčastěji půl roku) činila v průměru stanovenou enbo kratší pracovní dobu. Stanovená týdenní pracovní doba je 40 hodin. Pokud Vám přidělil práce méně, náležela by vám náhrada mzdy. Z vašeho dotazu by vyplývalo, že zaměstnavatel postupoval v rozporu se zákonem a že vás poškodil, resp. je možné, že vám dluží mzdu a náhradu mzdy. To nelze ale definitivně říci bez příslušných dokumentů. Pokud máte skutečně pracovní smlouvu a nikoli DPP nebo DPČ, není možné, aby Vás zaměstnavatel nechal celé měsíce bez výdělku. Pokud vám nedává práci, má povinnost vyplácet náhradu mzdy. Odstupné by se pak počítalo z této náhrady, případně z přepdokládaného výdělku, který zákoník práce rovněž zná. S pozdravem více

Sona | 12.1.2022 

Dobry den, 9.9.2022 budou dceri 3 roky. Rodicovskou mam do 4 let veku ditete. Pracovlala jsme pred detmi v detskem domove jako vychovatelka na plny uvazek a byla dohodla, ze az budou dceri 3 roky, podepiseme na rok neplacene volno a ja se vratim o rok pozdeji. Nyni po telefonickem kontaktu s reditelkou dd jsem rekla, ze bych chtela nastoupit na pul uvazku pokud by to slo od zari a nepristoupila na neplacene volno. Bylo mi receno, ze puluvazek nepotrebuje, ze jich ma hodne. Nabidla mi pouze od zari plny uvazek ci na rok podepsat neplacene volno a pak se uvidi. Pri dotazu na polovicni uvazek za rok mi nebyla schopna odpovedet, zda mi ho da po rocnim neplacenem volnu.Mam dve deti 5 a 2 roky. Vim ze mam ze zakona narok na pul uvazek, kdyz mam dve deti do 15 let. Cim jinym muzu argumentovat? Prosim o pomoc. Vim, ze v detskem domove pracuji studntky, duchodkyne i vychovatelka ktera ma dve male deti na polovicni uvazek. Mam podepsanou smlouvu na dobu neurcitou od roku 2013, v dd jsem zacala pracovat v roce 2011. Dohoda o neplacenem rocnim volnu byla pouze ustni a to pred detmi.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

podle ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen Vaší žádosti o úpravu pracovní doby vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Soudy už v minulosti konstatovaly, že nutnost najít dalšího azměstnance k pokrytí zbývající části úvazku není takovým vážným provozním důvodem a proto tím zaměstnavatel nemůže argumentovat. Nedodržení tohoto ustanovení by mohlo být jednak porušením zákoníku práce, jednak diskriminací z důvodu rodičovství. Zaměstnavatel by se tak mohl vystavit mimo jiné i riziku sankce ze strany inspekce práce.

Doporučujeme obrátit se na zaměstnavatele se svou žádostí písemně a požadovat písemnou a odůvodněnou odpověď, jaké konkrétní vážné provozní důvody vyhovění Vaší žádosti brání.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Kristýna V. | 6.12.2021 

Dobrý den,
když čerpám RD na 15 měsíců, ale rozmyswlím si to ke konci doby podpory, je problém z hlediska zdravotního a sociálního zůstat na delší rodičovské dovolené bez finančního příspěvku ?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

z hlediska sociálního pojištění to problém není, ve chvíli, kdy nemáte příjem z výdělečné činnosti, nemáte povinnost ani platit pojistné na sociální zabezpečení. Z hlediska zdravotního pojištění je to ale jiné, tady má povinnost platit pojištění každý, pokud je za něj neplatí stát. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku jste státním pojištěncem právě z tohoto titulu. Pokud zůstanete doma z důvodu péče o malé dítě i po skončení pobírání rodičovského příspěvku, můžete být rovněž státním pojištěncem, ale musíte zdravotní pojišťovně oznámit změnu situace a důvodu proto, aby za Vás pojištění platil stát. Doporučujeme tedy se v předstihu obrátit na svou zdravotní pojišťovnu a vyjasnit si s ní tento postup.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Dejna | 18.11.2021 

Dobrý den, byla jsem přijata jako zástup za mateřskou dovolenou na dobu určitou bez přesnějšího data ukončení (návrat zaměstnankyně). Nyní ohlásila, že by se za cca 2měsíce chtěla vrátit a já zjistila že jsem těhotná. Může mě zaměstnavatel propustit? Jak dál postupovat- mám obavu, že jako těhotnou mě nikdo nezaměstná. Pomůžeme mi okamžitý nástup na rizikové?

Odpověď:

Dobrý den, pokud je Váš pracovní poměr sjednán na dobu určitou po dobu zástupu za mateřskou a rodičovskou dovolenou jiné zaměstnankyně, pak jejím návratem do práce tento pracovní poměr skončí, bez ohledu na těhotenství či nemoc. Také záleží na tom, jestli jí zaměstnavatel návrat umožní. Pokud původně žádala o delší rodičovskou a chce se vrátit dřív, není povinen jí vyhovět, to ale záleží na jeho rozhodnutí a na situaci, jak mezi nimi byla dohodnuta. Pokud budete na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství, náležela by Vám nejspíše náhrada mzdy a následně nemocenská, i pokud pracovní poměr mezitím skončí. Ochranná lhůta ale činí jen 7 dní po skočnení pracovního poměru. Neuvádíte jak dlouho jste těhotná ani jak dlouho jste zaměstnaná, ale je možné, že byste splnila nárok na peněžitou pomoc v mateřství, doporučujeme se na toto doptat na příslušné pobočce Úřadu práce. S pozdravem Gender Studies, o.p.s. více

Lenka | 13.11.2021 

Dobrý den!
V průběhu pracovního procesu v převážně mužském kolektivu jsem se setkala s diskriminací. Byla mi přidělována práce, kterou nikdo nedělá rád. Měla jsem malý prostor pro to, abych se k věcem vyjadřovala. Sama jsem dala výpověď. Teď prožívám čistou šikanu. Např. dovolenou si vybírám po dnech, zatímco mí kolegové pěkně vcelku. Po dvou dnech s nemocným synem, kdy udělám maximum, abych přišla třetí den do práce, se na mě místo vděku sprostě křičí (paní majitelka lékárny). A to ještě před pacienty. Na oběd chodím jako poslední - třeba o půl druhé. Atd. Lze se tomuto již chorému jednání bránit? Jinak než že půjdu z důvodu poničeného psychického zdraví na neschopenku? Měla jsem dobrou vůli ty dva měsíce odpracovat. Ale překážky mi staví do cesty zaměstnavatel. Předem děkuji za odpověď! Se srdečným pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,

Zaměstnavatel má pohopitelně povinnost nedopouštět se nerovného zacházení vůči zaměstnancům i v případě výpovědní doby, a tudíž vám nemůže měřit jiným metrem než kolegům a kolegyním. Bránit se pochopitelně můžete, minimálně přímo vůči zaměstnavateli, je možné se obrátit i na Inspekci práce případně na kancelář Veřejného ochránce práv. Jejich případné úkony ale vyžadují nějaký čas, proto je otázkou, zda to bude s ohledem na plynoucí výpovědní dobu ještě účelné. V případě, že pracovní stres a nepřiměřený tlak má dopady na vaše psychické zdraví, a váš lékař to také takto posoudí, je dočasná pracovní neschopnost naprosto legitimní řešení.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Nynu | 19.10.2021 

Dobrý den, mám se v únoru 2022 vracet po rodičovské dovolené zpět do práce, kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Na mou pozici přijali zástup, který v plném rozsahu má mou práci převzít i po mém návratu do zaměstnání a já mám převzít práci za nemocnou kolegyni, která je již 1,5 roku na nemocenské a nikdo neví, zda a kdy se ještě vrátí.
Můj dotaz zní: má zaměstnavatel právo mou práci takto nahradit mým zástupem a já mám být využita pouze jako "zástup" za kolegyni? V nápni práce mám jasně specifikované území, kolegyně má jiné území (jedná se o práci územního plánovače na ORP)
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

záleží na tom, co máte sjednáno v pracovní smlouvě jako druh práce, ale přímo v pracovní smlouvě, bez ohledu na další specifikace v náplni práce. Zaměstnavatel je povinen Vám po rodičovské dovolené přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud by mělo dojít ke změně, jen s Vaším souhlasem. Totéž platí i pro délku pracovního poměru. Pokud jej máte na dobu neurčitou, nemůže Vám ho zaměstnavatel jednostranně zkrátit.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Klára | 11.10.2021 

Dobrý den, pracuji v malé neziskové organizaci, kde si tykáme a jsme přátelé. Jsem zde ale tzv. holka pro všechno, tedy kromě koordinační práce na projektech (což je má náplň práce dle smlouvy) mám na starosti také office management, úklid, nákupy, někdy si ze mě také nadřízená dělá "asistentku" ve smyslu, že po mně chce, ať nabízím hostům vodu, kafe, zajistím občerstvení atd. Jedná se o diskriminaci? Jsem v právu, pokud se vymezím proti těmto činnostem? Přede mnou byl na pozici muž, ale pochybuji, že kdy v kanceláři uklízel, byl tu opravdu velký nepořádek. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen přidělovat zaměstnanci práci pouze v rozsahu druhu práce sjednaného v rámci pracovní smlouvy. Pokud máte druh práce sjednaný tak, že nezahrnuje činnosti spojené s péčí o chod kanceláře, nemusíte tyto práce vykonávat a můžete je odmítnout. Samozřejmě je možné se zaměstnavatelem dohodnout, že takové činnosti budete dělat, mělo by to být ale promítnuto do pracovní smlouvy i do odměňování. Automaticky je ale vykonávat nemusíte.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Luboš | 7.10.2021 

Dobrý den. Dotaz-doprovod rodinného přislušníka k lékaři. Jde o odběr krve a pak na kontrolu k lékaři v rámci svého zdravotního stavu( kontroly co 3 měsíce).
Zaměstnavatel vyžaduje 3 razítka lékařú, abych dostal proplacenou směnu. Kde je předpis mít 3 razítka lékařů?

Odpověď:

Dobrý den,

v souladu s právní úpravou (zákoník práce a nařízení vlády č. 590/2006 Sb.) musí zaměstnanec zaměstnavateli prkázat, z jakého důvodu vznikla překážka v práci na straně zaměstnance. Pokud zahrnuje vyšetření návštěvu několika lékařů, pak pro prokázání skutečné doby trvání může zaměstnavatel požadovat potvrzení od všech těchto lékařů.

S pozdravem

Jaroslav | 4.10.2021 

Dobrý den.
Měl bych dotaz kchování zaměstnavatele. Jsem ČID 1.stupně a při nástupu do firmy jsem předložil lékařskou dokumentaci, ve které se hovoří, že po operaci kotníku nesmím vykonávat práci ve stoje delší dobu. Přesto takové úkoly dostávám. Mohu se nějak ohradit, případně jaké je v tomto případě řešení. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen ve smyslu ustanovení § 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Vaše zdravotní omezení mělo být zohledněno v rámci pracovnělékařské (vstupní) prohlídky. Upozorněte na to zaměstnavatel, aby vám takovou práci nepřiděloval,, případně by byla provedena mimořádná pracovnělékařská prohlídka.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Rendys | 4.10.2021 

dobrý den,
jako pedagogický pracovník, pracující na vedoucí pozici, jsem podal výpověď. S ředitelem školy jsme se domluvili na výpovědi dohodou s měsíční výpovědní lhůtou. Ještě tentýž měsíc, než začala platit výpovědní lhůta, jsem výpověď písemně odvolal ze zdravotních důvodů. Ředitel školy mi sdělil, že mi výpovědní lhůtu nechá běžet s tím, že potom se mnou sepíše novou pracovní smlouvu na pozici učitele a doplní ji jmenovacím dekretem na pozici vedoucího pracovníka. Své jednání odůvodňuje tím, že při kontrole bylo škole vytknuto, že mají někteří zaměstnanci v pracovní smlouvě jmenované pozice vedoucích a zástupců ředitele. Má právo takto ředitel jednat? Jmenovacím dekretem může ředitel kdykoliv zaměstnance z pozice vedoucího odvolat. Jsem přesvědčen, že bych měl dále pokračovat ve stávající smlouvě. Může mne ředitel vyhodit z pracovního poměru, pokud nebudu chtít podepsat novou pracovní smlouvu a budu trvat na stávající?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

výpověď dohodou zákoník práce nezná. Pokud jste podal výpověď sám, pak podle ustanovení § 50 odst. 5 může být odvolána pouze se souhlasem druhé smluvní strany; odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním musí být písemné. Pokud byla uzavřena dohoda o skončení pracovníjho poměru, tak to je opět dvoustranný právní akt, k jehož změně nebo odvolání je potřeba souhlasu obou stran. Váš zaměstnavatel tedy nemusí Váš krok akceptovat.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Alena | 21.9.2021 

Zaměstnanec je v současné době na RD s druhým dítětem do tří let věku dítěte. Manželka - OSVČ je těhotná potřetí. Zaměstnanec by se měl vrátit do zaměstnání 12.3.2022 v této době bude již třetí dítě narozené a manželka bude pobírat nejspíše PPM nebo rodičovský příspěvek od narození dítěte. Můj dotaz zní může mě zaměstnanec požádat o čerpání rodičovské dovolené s třetím dítětem od jeho narození nebo až po uplynutí 6 týdnů po porodu? Byl by z hlediska zdravotního pojištění státním pojištěncem? Možná by se nemusel vracet zpět do zaměstnání a pokračoval by v další rodičovské dovolené? Tím by se nám vyřešil problém se zástupy. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

tuto problematiku upravuje zejména ustanovení § 196 zákoníku práce, podle kterého otci dítěte náleží rodičovská dovolená od narození dítěte. Z § 7 odst. 1 písm. d) zákona o veřejném zdravotním pojištění pak vyplvá, že státním pojištěncem je mj. osoba na rodičovské dovolené. Domnívám se, že nic nebrání tomu, aby zaměstnanec plynule přešel na RD se třetím dítětem, pochopitelně pokud o to požádá.

S pozdravem

Gender Studies, o.p.s.

Gaia | 7.9.2021 

Po ukončení školy jsem nastoupila v srpnu 2004 jako učitelka na státní střední školu, kde jsem dostala pracovní poměr na dobu neurčitou. 4.5. 2013 se mně narodila dcera a 21.10.2017 syn. Řádně jsem čerpala MD a RD, od 3 let věku syna jsem požádala o neplacené volno (21.10.2020 až 20.10.2021). Vzhledem k celodenní péči o syna, možné distanční výuce a zdravotním problémům jsem se rozhodla prodloužit neplacené volno o 1 rok. S tím ale zaměstnavatel nesouhlasil s vyjádřením „pro provozní důvody“ a požaduje vyjádření, zda k 21.10.2021 nastoupím do práce či nikoliv. Hovořila jsem s p. ředitelkou, mají v úmyslu poté ukončit pracovní poměr. K ukončení se mám dostavit osobně, nevím, jakou formu bude mít (např. o odstupném nemluvila). Předpokládám ukončení dohoodou a mám obavu, aby podepsání dohody neovlivnilo do budoucna negativně některé další skutečnosti (např. na ÚP). Zaměstnavatel ví, že jsme se vloni přestěhovali do sousedního kraje, kde máme trvalé bydliště, předpokládá, že se nevrátím do školy. To v odpovědi neuvedl, ani jaké jsou ty „provozní důvody“. Můžete mně poradit, zda musím podepsat dohodu o ukončení, přičemž důvodem je vlastně to, že nenastoupím 21.10. více

Odpověď:

Dobrý den, nárok na prodloužení neplaceného volna ze zákona nemáte, a na rozdíl od např, zkráceného úvazku Vám zde zaměstnavatel není povinen ani uvádět důvody, pro které tomu nemůže vyhovět. Očekává tedy Váš návrat na pracoviště a pokud byste nenastoupila, může Vám dát výpověď, a to i bez odstupného. Nejspíše Vám skutečně předloží dohodu o skončení pracovního poměru. Podepsat ji pochopitelně nemusíte, a můžete vyjednávat o případném datu skončení pracovního poměru. To se ale odvíjí od toho, zda můžete či nemůžete zpět nastoupit do práce. Pokud byste na dohodu přistoupila, je důležité, aby v ní byly uvedeny nějaké závažné důvody, např. zdravotní, nezbytnost péče atd. Pokud totiž skončíte pracovní poměr bez závažných důvodů, skutečně by Vám mohla být krácena podpora v nezaměstnanosti (pokud na ni vůbec vznikne nárok, to z dostupných informací nelze posoudit). S pozdravem Gender Studies, o.p.s. více

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect