Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
platová diskriminace
Krajník Miroslav Ing. | 3.3.2007 18:50:34 | platová diskriminace
Pracoval jsem u firmy jako vedoucí kvality. Nyní odcházím do důchodu a zjistil jsem ,že mí kolegové se stejnou usmluvněnou funkcí a stejnou nomenklací jsou vedeni jako THP s fixním platem plus ročními prémiemi
oproti mě, který jsem veden v časové mzdě s výkonovou prémií. Tuto skutečnost jsem se dověděl kdÿž jsem žádal o důchod. Rozdíl. v měsíční mzdě činí 3000 až 5000Kč.Cítím se tímto postupem firmy diskriminován a prosím o odpověď zda je možno se úspěšně s firmou soudit. Ve firmě jsem pracoval pět let. Firma má vedení v SRN. Za odpověď děkuji
Krajnik Miroslav.
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě by skutečně o diskriminaci mohlo jít, a to o diskriminaci na základě věku.
Podle zákoníku práce přísluší za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Zaměstnavatel musí rovněž zajistit rovné zacházení se zaměstnanci a dodržovat zákaz jakékoli diskriminace zaměstnanců, jakož i fyzických osob ucházejících se o zaměstnání.
U soudu se můžete domáhat toho, aby byla diskriminace na základě věku vyslovena. Můžete se domáhat i náhrady škody, která Vám vznikla tím, že zaměstnavatel porušil svoji povinnost nediskriminovat a v důsledku toho Vám mzdu vypočítával jinak než ostatním zaměstnancům.
Eva Fialová