Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
výpověď
26.3.2007 12:56:26 | výpověď
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli když se dá výpověd a je 2měsíční výpovědní doba,počítá se do ní i pracovní neschopnost???A také jestli se dá vypovědní lhůta od zaměstnavatele zrušit a odejít k určitému datu.Děkuji.
Odpověď:
Výpověď Vám nemůže dát zaměstnavatel, pokud jste v pracovní neschopnosti (jedná se o tzv. ochrannou lhůtu).
Podle ustanovení § 53 odst. 2 byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby. Zaměstnanec však může zaměstnavateli oznámit, že na prodloužení pracovního pměru netrvá; pak skončí uplynutím výpovědní doby.
Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce (s výjimkami např. okamžitého zrušení pracovního poměru).
K druhé části dotazu sděluji, že výpověď končí uplynutím výpovědní doby. Výpověď nelze zrušit, lze však, aby jí vzal zaměstnavatel zpět či abyste se vzájemně dohodli na ukončení pracovního poměru k určitému datu.
Ivana Spoustová