Diskriminace/výpověď

Inushka | 6.8.2007 09:50:59 | Diskriminace/výpověď

Dobrý den
asi před 14 dny jsem byla pod pohrůžkou vyhrožování přinucena přistoupit k podepsaní výpovědi. Půl roku před tímto aktem byla ze strany zaměstnavatele aplikována šikana nejhrubšího zrna. Má práce byla zkoumána do detailu, při návštěvě lékaře s dítětem bylo požadováno, abych čerpala dovolenou (to se ale nakonec nestalo), na OČR jsem ještě o půlnoci vyhotovovala nabídky (fin. ztrátu mi nikdo nekompenzoval), plat, který jsem měla dostat po zkušební době mi už nikdy zvýšen nebyl. Přitom jiní kolegové (muži), zcela běžně pracují z domu a práci si řídí flexibilně dle svého uvážení. Byl mi nastaven obchodní plán, který se jevil jako nesplnitelný a zaměstnavatel mě chtěl přinutit k podpisu prac. smlouvy na dobu určitou. Od této doby (12/06) právě začala šikana, neboť změnu smlouvy jsem odmítla. O podpoře či motivaci nemůže být řeč. Plán měl sloužit k mému odstranění. Jenomže se mi ho podařilo přeplnit a s tím nikdo nepočítal.Nakonec si vedoucí jako záminku hledal důvody pro můj odchod, že jsem nekomunikativní a představoval by si na mém místě někoho jiného. Celá věc se velmi vyostřila a nakonec mi bylo řečeno, že je to šikana a že vedoucímu je to jedno, že pokud neodejdu, tak si nějaký důvod pro můj odchod vždy najde. Sprostě mi vyhrožoval. Ze všech našich jednání mám pořízený zvukový záznam. Pod nátlakem jsem výpově´d podepsala. Na mé místo okamžitě nastoupil vedoucího kamarád !Mám možnost se nějakým způsobem bránit i po podepsání výpovědi? Do zaměstnání se vrátit nechci.Nechci pracovat s takovými lidmi. Myslím ale, že si takové jednání nikdo nemůže dovolit.Velmi děkuji za radu

Odpověď:

Jednání, které popisujete skutečně - bez znalosti konkrétních podrobností - působí jako diskriminace, zejména obtěžování. Nevím, co znamená, že jste podepsala výpověď - pokud Vám byla dána výpověď ze strany zaměstnavatele, pak v ní musel být uveden zákonem stanovený důvod. Máte možnost se soudní cestou domáhat neplatnosti výpovědi a náhrady škody, která vám byla takovým jednáním způsobena, avšak pouze pokud svůj nárok uplatníte u soudu do dvou měsíců ode dne, kdy by měl pracovní poměr výpovědí skončit.
Dále máte možnost se domáhat prošetření jednání zaměstnavatele a zjištění skutečnosti, zda se dopouštěl diskriminace stížností u příslušného Inspektorátu práce a dále pak uplatnit nárok na náhradu škody, která Vám byla způsobena jeho jednáním u soudu. Není vyloučeno, že vyhrožováním mohl naplnit i skutkovou podstatu trestného činu, neboť k Vašemu vydírání přistupoval jako Váš zaměstnavatel.

Doporučuji Vám však zkonzultovat případný postup s advokátem, který bude seznámen s Vaším případem a důkazními prostředky podrobněji. Proto považujte tuto radu pouze jako orientační.

Ivana Spoustová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect