Nevyplacená mzda a nemocenskédávky
Šípková R. | 17.8.2007 12:55:33 | Nevyplacená mzda a nemocenskédávky
Dobrý den,
můj přítel má následující problém:
zaměstnavatel mu do dnešního dne nevyplatil mzdu za duben a květen 2007 – výplatní termín byl do 15. dne následujícího měsíce. V měsíci červnu byl nemocen a ihned po ukončení nemocenské podal 26.6.2007 výpověď z důvodu neplacení mzdy. Převzetí výpovědi mu zaměstnavatel potvrdil. Součástí textu výpovědi byla i žádost o doplacení dlužné mzdy, včetně proplacení nevyčerpané řádné dovolené a také vystavení potvrzení o zaměstnání
a o výši mzdy.
Jelikož mu nebyly vyplaceny ani nemocenské dávky, přestože zaměstnavateli řádně předal potvrzení o pracovní neschopnosti i o jejím ukončení, informoval se na správě soc. zabezpečení, proč dávky neobdržel. Bylo mu sděleno, že zaměstnavatel potvrzení o prac. neschopnosti správě do dnešního dne nepředal.
Prosím o sdělení, jak má dále postupovat a jakým způsobem se může domoci svých práv, když s ním bývalý zaměstnavatel odmítá komunikovat.
Přítel si v červenci našel nové zaměstnání, nemůže však předložit potvrzení o zaměstnání, protože mu ho bývalý zaměstnavatel odmítá vydat. Od bývalého kolegy obdržel informaci, že dle výplatních listin je mu i nadále vyplácena mzda, přestože zde již dva měsíce nepracuje.
Přítel se domnívá, že bývalý zaměstnavatel tímto způsobem vyplácí zaměstnance, kteří u něj pracují „načerno“ a že z tohoto důvodu nepředal soc. správě doklady k vyplacení nemocenských dávek.
Může si nějak ověřit, jakou výši mzdy mu zaměstnavatel účtoval a měl vyplatit, zda se shoduje s tím, co dostal skutečně proplaceno, když mu bývalý zaměstnavatel nepředal ani kopii evidenčního listu důchodového zabezpečení za minulý rok?
Finanční situace příteli nedovoluje platit si právního poradce či soudní poplatky spojené s vymáháním dlužné mzdy.
Děkuji za odpověď.
Šípková R.
Odpověď:
S ohledem na jednání zaměstnavatele, tak jak jej popisujete, bych doporučovala podat stížnost na jeho jednání na příslušný inspektorát práce, který by měl prověřit, zda zaměstnavatel nejedná v rozporu s příslušnými právními předpisy. Pokud jde o situaci vašeho přítele, pak by měl opět zaměstnavatele vyzvat jednak k doplacení dlužné částky a jednak k předložení potvrzení o zaměstnání. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, nezbývá než se domáhat nároků soudní cestou (a to jak předložení potvrzení, tak i úhrady dlužné mzdy). Pokud je Váš přítel v tíživé sociální situaci, kterou soudu prokáže (tzn. že nevlastní žádný majetek), pak může požádat jak o osvobození od soudních poplatků, které by měl hradit, tak event. i o přidělení právního zsátupce, který by jej bezplatně v daném sporu zastupoval. Toto však jen pro případ, že se Vám nepodaří vyřešit celou záležitost smírnou cestou.
Ivana Spoustová