Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Právo matky samoživitelky.
6.11.2007 19:34:21 | Právo matky samoživitelky.
Dobrý den,
nastupovala jsem do zaměstnání na pracovní dobu od pondělí do pátku - ranní směna. Vyměnilo se nám v práci vedení a můj nový nadřízený požaduje, abych chodila do práce i o víkendu. Jelikož jsem sama se svým dítětem a nemám možnost hlídání, není toto možné. Navíc mi nechce povolovat návštěvu u lékaře jak mojí, tak s mým dítětem. Vypadá to, že mě bude chtít buď přeřadit na jiné místo, nebo donutit, abych podepsala ukončení pracovaního poměru. Co mám dělat? Děkuji moc za informaci. L.K,
Odpověď:
Vaše postavení upravuje zákoník práce v ustanovení § 241 odst. 2. Podle něj pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pak je zaměstnavatel povinen této žádosti vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Zaměstnavatel je také povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti (ustanovení § 241 odst. 1 zákoníku práce). Svého zaměstnavatele tedy požádejte o vhodnou úpravu pracovní doby.
Gender Studies, o.p.s.