Hrubé porušení pracovní kázně
10.1.2008 22:16:37 | Hrubé porušení pracovní kázně
Je možné dostat výpověď za hrubé porušení pracovní kázně, z důvodu využívání internetu a hraní her v pracovní době? Tato činnost nebyla vykonávána na úkor zadaných pracovních úkolů, ale v době, kdy zaměstnanec nebyl pracovně vytížen.
Odpověď:
Zákoník práce rozeznává tři intenzity porušení povinností vyplývajících z právních předpisů:
1) Méně závažné porušování povinností vyplývajících z právních předpisů – jedná se o soustavné méně závažné porušování povinností vyplývajících z právních předpisů. Porušení musí být minimálně ve třech případech. Tyto případy nemusí být stejné. Musí být splněna přiměřená časová souvislost mezi jednotlivými porušeními povinností vyplývajících z právních předpisů (v současné době převažuje výklad, podle kterého by se v žádném případě nemělo konat o dobu delší než 6 měsíců. Podle jiného právního názoru by se nemělo jednat o dobu delší než 2 měsíce). Zaměstnanec musí být písemně upozorněn na možnost výpovědi při dalším porušení povinností vyplývajících z právních předpisů.
2) Závažné porušení povinností vyplývajících z právních předpisů. Zákoník práce nedefinuje pojem závažné porušení povinností vyplývajících z právních předpisů. Za závažné porušení povinností vyplývajících z právních předpisů soudy považují např. déle trvající neomluvenou absenci, výkon práce pro vlastní potřeby v pracovní době, majetkové delikty, slovní nebo fyzické napadení spolupracovníků, nadřízených, zákazníků, nesplnění příkazů nadřízených, požívání alkoholických nápojů v pracovní době atd. Zaměstnanec může obdržet výpověď bez předchozího upozornění a bez předchozího porušení povinností vyplývajících z právních předpisů.
3) Porušení povinností vyplývajících z právních předpisů zvlášť hrubým způsobem. Jedná se o porušení povinností vyplývajících z právních předpisů nejvyšší intenzity. Porušením povinností vyplývajících z právních předpisů zvlášť hrubým způsobem podle dosavadní soudní praxe jsou například déletrvající neomluvená nepřítomnost zaměstnance v práci, přijímání úplatků, porušení obchodního tajemství, fyzické napadání, při kterém došlo k ublížení na zdraví, alkohol u řidiče z povolání atd.
Každý případ soud řeší individuálně, tj. případ od případu a nelze paušálně konstatovat, že určité porušení povinností vyplývajících z právních předpisů je vždy méně závažným nebo závažným porušením vyplývajících z právních předpisů. Zaměstnavatel nemůže důvod výpovědi dodatečně měnit.
Ivana Spoustová