Zkrácený pracovní úvazek /práce z domu
Jana | 3.7.2008 14:01:39 | Zkrácený pracovní úvazek /práce z domu
Dobrý den,
jsem matka 4-letého dítěte a jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek(6 hodin denně). Když jsem nastupovala do práce, tak zaměstnavatel mi tvrdil, že mne nemůže zaměstnat na kratší úvazek než šest hodin denně a nemůže mi povolit práci z domu, přitom prokazatelně vím, že ženy na jiných odděleních mají povolenou práci z domu. Mám nárok požadovat po zaměstnavateli , aby mne přeřadil na takovou práci, kterou bych alespoň z části mohla vykonávat z domu ? Usiluji o práci z domu z toho důvodu, že moje dcera má poruchu imunity a v zimních měsících nám lékařka doporučila ji nechat doma.
Dále bych se chtěla zeptat na následující věc:
Když jdu k lékaři , tak zaměstnavatel vyžaduje potvrzení o návštěvě lékaře , ale problém je ten, že když je tam razítko se specializací lékaře , tak se v podstatě dozví i diagnozu (např. razítko z onkologie, z genetiky) , tím ale porušuje právo zaměstnance na soukromí. Má tedy skutečně zaměstnavatel nárok na potvrzení s razítkem se specializací lékaře? Jsem v jiném stavu a chodím do centra prenatální diagnostiky, protože je u dítěte podezření na genetickou vadu. V práci se nechci šířit o tom, že jsem těhotná vzhledem k tomu, že z genetických důvodů možná půjdu na potrat. Zatím si návštěvy lékaře nadpracovávám ,ale chtěla bych vědět, jestli tu skutečně není ještě nějaké jiné řešení.
Děkuji mockrát za odpověď. Tato poradna mi připadá velmi užitečná, protože je zaměřená na rovnost šancí mužů a žen na pracovním trhu.
Odpověď:
V daném případě můžete zaměstnavatele požádat o vhodnou úpravu pracovní doby a o možnost vykonávat práci z domova. Pokud jde o vhodnou úpravu pracovní doby – pak je povinen vám vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Možnost vykonávat práci na jiném než sjednaném místě závisí na jeho benevolenci a pochopitelně i provozních možnostech .
Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
- vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
- zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
- zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
- zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
- vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Bohužel tedy žádné jiné řešení, které by bylo v souladu se zákoníkem práce, nevidím. Ostatně i na legitimaci práce neschopného pojištěnce bude stanovena konkrétní diagnóza.
Ivana Spoustová