Ve výpovědi
Karlos | 27.10.2008 10:31:24 | Ve výpovědi
Dobrý den,měl bych na vás pár dotazů týkající se dvouměsíční výpovědní lhůty...Dotaz 1: Je možné přerušovaně být v pracovní neschopnosti po celou dobu 2.výpov.lhůty.? Dotaz 2: Pokud bych přešel k této variantě, jelikož mi jiná nezbývá, protože jsem pod silným tlakem zaměstnavatele, který mi nedává na výběr a ve své podstatě na mě udělal podraz, s tím že jsme se na něčem domluvili a on zneužil mé důvěry. Jelikož jsem si vědom že je to pouhopouhé slovíčkaření a nemám to na papíře, tak vás žádám o vaší pomoc...A teď k věci: může mi můj zaměstnavatel úmyslně-záměrně pozdržet mojí výplatu (v době mé neschopnosti) která je dána oficiálně 10. dnem každého kalendářního měsíce v roce? A jestli může jak se mohu bránit? Dotaz 3: Existuje prosím vás ještě paragraf 53 a případně za co se může a za co nesmí dát? Zaměstnavatel mi neustále hrozí a argumentuje paragrafem 53 i za úplné drobnosti..Dotaz 4: Smluvně je nám dána nějaká pracovní doba od-do ale realita je úplně jiná, zaměstnavatel nás nutí na nehorázné a nepředstavitelné přesčasy které si myslím že jsou v rozporu s naším zákonem, tímto bych těl na vás apelovat k jakým orgánům bych se přes všechny tyto zálež.mohl obrátit... Dotaz 5: Podepsali jsme výpověď dohodou paragraf 49 k 31.10.2008 ale s dodatkem s dvou měsíční výpov. lhůtou je tato výpověď pro obě strany platná když je dvojího znění...? A jestli ano tak co v tomto případě je zákonem platné...Děkujeme předem za vaše odpovědi.
Odpověď:
Pokud zaměstnavatel nedodržuje právní předpisy, např. ohledně přesčasů, je možné si stěžovat na nspektorát práce. Pokud jste nemocen a máte potvrzení od lékaře je samozřejmě možné být na nemocenské i v průběhu výpovědní lhůty.V době pracovní neschopnosti Vám není vyplácena mzda, ale dávka nemocenského pojištění, tzv. nemocenská.
§ 53 zákoníku práce upravuje situace, kdy zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď.
§ 49 upravuje ukončení pracovní poměru dohodou, nikoli výpovědí, dojde tak k ukončení pracovního poměru ke dni, na kterém jste se se zaměstnavatelem dohodli. Není zřejmé, co myslíte dvojím zněním, dohoda
se vyhotoví ve dvou výtiscích totožného znění, přičemž jednu si ponechá zaměstnanec a druhou zaměstnavatel.
Martina Štěpánková