výpověď a nemoc z povolání

Martina Dvořáková | 11.11.2008 20:06:06 | výpověď a nemoc z povolání

Dobrý den,
ve firmě jsem zaměstnána již 3 roky a smlouvu mám na dobu neurčitou. Nyní je zaměstnavatel nucen propouštět a tak mi navrhl,zda neodejdu dohodou během jednoho nebo dvou týdnů a místo dvou platů odstupného si neřeknu o menší rozumnou částku. Já mám však ještě jeden dotaz. Již více než rok mám uznanou chorobu z povolání, pokud nepřistoupím na dohodu, mám nárok na nějaké odstupné, nebo snad dokonce rentu, pokud skončím např. na úředu práce? Děkuji za odpověď

Odpověď:

V případě, že ukončíte pracovní poměr dohodou, přičemž důvodem ukončení jsou organizační důvody na straně zaměstnavatele, máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku (tedy stejně jako když Vám dá zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů). Dohoda o ukončení pracovního poměru musí být uzavřena písemně. Zároveň máte právo požadovat, aby v dohodě byly výslovně uvedeny důvody ukončení pracovního poměru (§ 52 písm. a) až c) zákoníku práce), tedy aby bylo zřejmé, že máte nárok na odstupné.
V případě ukončení pracovního poměru z důvodu nemoci z povolání (§ 52 písm. d) zákoníku práce) na základě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem nebo výpovědi dané zaměstnavatelem přísluší při skončení pracovního poměru zaměstnankyni odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.
Podle zákoníku práce má zaměstnankyně právo na náhrada za ztrátu na výdělku ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného plného nebo částečného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect