návštěva lékaře

jana | 6.1.2009 18:47:28 | návštěva lékaře

dobrý den,chtěla bych se zeptat kolik hodin z pracovní doby mám nárok na návštěvu lékaře v místě bydliště a mimo místo bydliště?také by mě zajímalo kolik hodin mám nárok při návštěvě lékaře s dítětem?zda je to měsíčně nějak limitované?děkuji za odpověd.

Odpověď:

Podle § 199 zákoníku práce představuje návštěva lékaře důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance.
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Zákoník práce a nařízení vlády stanoví povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, a to na nezbytně nutnou dobu, a neumožňují mu stanovit časový limit pro návštěvu lékaře.
Podle tohoto nařízení má zaměstnanec také nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect