Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Návrat do práce po mateřské
Hana | 16.2.2009 07:58:07 | Návrat do práce po mateřské
Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz ohledně návratu do zaměstnání po skončení mateřské dovolené. V září 2009 čekám narození dítěte a plánuji se po mateřské dovolené vrátit ke svému stávajícímu zaměstnavateli. Mám právo pracovat u mého zaměstnavatele, příp. mohu požádat o částečný pracovní úvazek? Bude potřeba sepsat novou pracovní smlouvu či DPČ nebo DVP. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle § 195 zákoníku práce máte nárok na mateřskou dovolenou v rozsahu 28 týdnů. Po návratu z mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen Vás zařadit zpět na původní práci a pracoviště. V případě, že budete chtít zůstat s dítětem doma déle, můžete do věku 3 let dítěte čerpat rodičovskou dovolenou. Po návratu z rodičovské dovolené již není zaměstnavatel povinen zařadit Vás na vaši původní pozici, ale je povinen přidělit Vám místo podle pracovní smlouvy. Rozsah v jakém budete chítit čerpat mateřskou a případně rodičovskou dovolenou je třeba se zaměstnavatelem domluvit.
Po návratu do zaměstnání můžete zaměstnavatele požádat o zkrácení pracovního úvazku, neboť podle § 241 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu
nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pokud byste se se zaměstnavatelem dohodla na kratším
pracovním úvazku, stačilo by sepsat dodatek k pracovní smlouvě.
Martina Štěpánková