Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
připadné těhotenství
gabi | 21.5.2009 11:00:24 | připadné těhotenství
Dobrý den.Ráda bych poprosila o radu: pracovala jsem 1 a 3/4 roku a dostala výpověď dohodu - snižování stavu zaměstnanců.Stalo se to v době, kdy jsem se pokoušela podruhé otěhotnět.Tj.měla bych v případě těhotenství nárok na rodičovský příspěvek a z čeho by se vypočítával(do 3 let dítěte),kdybych do porodu nenašla zaměstnání?A v případě, že bych přišla do jiného stavu v době kdy si
budu hledat práci(popř.ji nenašla)měla bych nárok na rodičovský příspěvek?A v případě, že bych byla registrovaná na úřadu práce a měla rizikové těhotenství a nemohla pracovat - měla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti a následně na rodič.přísp.?
Odpověď:
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud jste nezaměstnaná, vám vznikne pouze tehdy, pokud jste v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 180 dní, to znamená, že by Vám musel vzniknout nárok na tuto dávku (6 týdnů před plánovaným porodem) nejpozději do 180 dnů po skončení zaměstnání. Pokud Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, vznikne Vám nárok na rodičovský příspěvek od narození dítěte v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
Martina Štěpánková