Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
návštěva u lékaře
Lubomír | 16.6.2009 18:55:57 | návštěva u lékaře
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat zda má zaměstnavatel právo stanovit pro každého zaměstnance pouze 4 hodiny měsíčně na návštěvy u lékaře. Na delší nepřítomnost poskytuje zaměstnavatel neplacené volno. A také bych se chtěl zeptat kam se mohu obrátit pokud zaměstnavatel tímto nařízením porušuje zákoník a práce a já s tím nesouhlasím.
Odpověď:
Můžete se obrátit se stížností na úřad práce. Pracovní volno s náhradou mzdy upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Nařízení nestanoví žádné přesné časové omězení, hovoří o nezbytně nutné době (viz níže).
Zaměstnavatel tedy nemůže automaticky omezit volno na návštěvu lékaře, za které Vám přísluší náhrada mzdy, na 4 hodiny měsíčně.
/
a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a)./
Martina Štěpánková