návrat z mateřské
Hana | 19.6.2009 20:51:53 | návrat z mateřské
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - teď v červnu mám nastoupit po tříleté mateřské do zaměstnání. Provozovna, kde jsem pracovala jako účetní skončila (jestli zaměstnavatel ještě něco provozuje nebo úplně skrachoval nevím, ale práci pro mě na 99% nemá) a zatím za mnou nikdo nepřišel s výpovědí. Informovala jsem se na pracovním úřadě a úřednice mi sdělila, že je jeho povinností mi donést výpověď z nadbytečnosti s tříměsíčním odstupným. Chtěla bych se zeptat, když mi výpověď nedoručí do nástupu do zaměstnání a nedá mi práci, jak mám postupovat. Na ÚP mi dali kontakty na právníky z inspektorátu práce, že to za mě vyřeší (jak dlouho to trvá než to vyřeší). Když jsem se zaměstnavatelem mluvila naposledy, tak mi sdělil, že mi odstupné nevyplatí, že nemá peníze. Tak si říkám, jestli není lepší podepsat dohodu a jít se nahlásit na ÚP a pobírat podporu nebo čekat, co vyřeší právnici. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Pokud podepíšete se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru, skončí pracovní poměr k dohodnutému dni. Pokud je dohoda o ukončení pracovního poměru uzavřena z důvodu, že se zaměstnavatel ruší, tak i v tomto případě Vám náleží odstupné. Je žádoucí, aby tato skutečnost byla v dohodě výslovně uvedena, aby nevznikla pochybnost o tom, že Vám odstupné náleží.
Zda uzavřete se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru a nebudete požadovat odstupné, je na vašem rozhodnutí. Ze zákona máte na odstupné nárok. Pokud by Vám jej zaměstnavatel nechtěl vyplatit, bylo by nutné domáhat se jej soudní cestou.
Lze těžko odhadnout, jak dlouho bude trvat právníkům, než situaci vyřeší.
Přikládám příslušná ustanovení zákoníku práce
§ 67
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, a zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle § 56, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutím příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své odpovědnosti podle § 367 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.
§ 52
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
Martina Štěpánková