návštěva lékaře

16.7.2009 20:33:07 | návštěva lékaře

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli může zaměstnavatel nařídit, že kdo jde v pátek k lékaři namá nárok na náhradu mzdy a jestli může nařídit,že lékaře nebude proplácet vůbec, prý můžeme chodit ve svým volnu,jenomže lékaři nás zvou na určitý den a ten se nedá někdy ovlivnit. Pracuji na dvousměnný provoz. A také bych se chtěla zeptat,jestli můžu žádat zaměstnavatele o úpravu pracovní smlouvy,jenom na ranní směnu.Mam čtyřleté dítě, žiji s přítelem, který je podnikatel a není skoro doma. Zaměstnavatel mi tvrdí, že nejsem samoživitelka tak nemám nárok, prý by to potom chtěl každý. Děkuji za odpověd Křížová

Odpověď:

Návštěva lékaře představuje důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu. Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Pokud tedy není možné navštívit lékaře mimo pracovní dobu, máte nárok na volno s náhradou mzdy, a to i v případě, že lékaře navštívíte v pátek.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce, pokud požádá zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zákoník práce nestanoví jako podmínku, že musíte být samoživitelka. Vaší žádost by mohl zaměstnavatel odmítnout, pokud by mu bránily provozní důvody.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect