Neplacené volno
Dana | 7.9.2009 00:16:21 | Neplacené volno
Prosím o radu. Po rodič. dovolené, která trvala 3 roky, jsem se chtěla vrátit do práce. Zaměstnavatel mi sdělil při osobní schůzce že pro mě momentálně práci nemá a zaměstná mě až cca za 2 měsíce. Do doby než mě zaměstná mi nařídil neplacené volno. Poté mi prý změní pracovní smlouvu z doby neurčité na dobu určitou. Je takové jednání zákonné? Co mohu proti tomu dělat a jak se bránit? Nyní jsem zadarmo doma, i když bych chtěla pracovat.
Odpověď:
Zákoník práce neumožňuje zaměstnavateli nařídit Vám neplacené volno.
Pokud došlo k odstávce výroby z důvodu dočasného omezení odbytu výrobků nebo omezení poptávky po poskytovaných službách, je zaměstnavatel povinen poskytnout Vám minimálně 60% průměrného výdělku, potřebuje k tomu souhlas odborové organizace nebo úřadu práce. Pokud bude zaměstnavatel trvat na neplaceném volnu, je možné se obrátit na úřad práce.
Zaměstnavatel Vám nemůže jednostranně změnit pracovní smlouvu ze smlouvy na dobu neurčitou na smlouvu na dobu určitou. Tento souhlas nejste v žádném případě povinna zaměstnavateli dát, bylo by to pro Vás také velmi nevýhodné, neboť by Vám pracovní poměr skončil uplynutím doby a neměla byste případně nárok na žádné odstupné.
Přikládám příslušné ustanovení zákoníku práce: / /§ 209
(1) O jinou překážku v práci na straně jiného zaměstnavatele, než uvedeného v § 109 odst. 3, jde také tehdy, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách (částečná nezaměstnanost).
(2) Upraví-li v případech podle odstavce 1 dohoda mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací výši poskytované náhrady mzdy, která přísluší zaměstnanci, může náhrada mzdy činit nejméně 60 % průměrného výdělku.
(3) Zaměstnavatel, u kterého nepůsobí odborová organizace, má v případech podle odstavce 1 právo podat návrh, aby úřad práce rozhodl na základě podkladů zaměstnavatele o tom, zda jsou dány důvody pro poskytování náhrady mzdy v nižší částce. Jestliže úřad práce o existenci důvodů částečné nezaměstnanosti rozhodne, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku po dobu, kterou úřad práce v rozhodnutí určí, nejdéle však po dobu 1 roku./ /
Martina Štěpánková