nařčení z krádeže
dandyna | 9.9.2009 10:11:59 | nařčení z krádeže
dobrý den popíši vám situaci která nastala v mém zaměstnání minulý týden jsem prodavačka v malém pekařstvý v den kdy jsem měla volno se v práci stratil limit do pokladny v hodnotě 3000-kč to jsem se dozvěděla druhý den když jsem nastoupila na směnu když jsme končili a uzavýrali kasu pro kontrolu jsem nazdvihla šuplík v pokladně zda tam měoc není bylo dvoutisícová bankovka spočítal jsem si tržbu a zjistila jsem že ty 2000 přebývají tak jsem šla za směnovou vedoucí s tím že to bude nejspíš část ztraceného limitu ovšem za dva dny přišla ledová sprcha vedoucí mi předala vzkaz od manažerky které mi zdělila že jsem povina uhradit polovinu nenalezené tisícovky jen proto že jsem našla dvoutisícovku a oznámila to tak ně obvilnili že stím musím mít něco spolešného i když jsem tam ten den kdy to celé zmizelo nebyla a pouze jsem nalezené peníze ohlásila označili mě za zlodějku a za poctivost potrestali srážkou ze mzdy chi se zeptat zda toto mohou jen tak udělat nebo zda mám nějakou možnost jak hájit svá práva děkuji za odpověd
Odpověď:
Z Vašeho e-mailu nevyplývá, zda jste se zaměstnavatelem podepsala dohodu o hmotné odpovědnosti (případně dohodu o společné hmotné odpovědnosti)
*a) **Dohodu o hmotné odpovědnosti (dohodu o společné hmotné odpovědnosti) jste nepodepsala: *
Podle § 250 an. zákoníku práce, může od Vás zaměstnavatel požadovat pouze náhradu škody, u níž může prokázat
1. že mu vznikla škoda
2. zaměstnanec porušil právní povinnost
3. příčinnou souvislost mezi bodem 1 a 2 (tedy, že škoda je přímým následkem toho, že zaměstnavatel porušil svoji povinnost)
4. zavinění zaměstnance
Pokud kontrola limitu v pokladně probíhá každý večer při uzavření kasy a den před ztrátou bylo vše v pořádku, zaměstnavatel nebude moci prokázat většinu požadovaných bodů. A nemůže tedy požadovat náhradu škody po Vás.
*b) **Dohodu o hmotné odpovědnosti (dohodu o společné hmotné odpovědnosti) jste podepsala: *
Podle § 252 an ZP odpovědnost na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat, vzniká za předpokladu, že:
1. vznikne škoda ve formě schodku na svěřených hodnotách
2. existuje písemná dohoda o hmotné odpovědnosti, podepsaná zaměstnancem starším 18 let (jinak je neplatná!)
3. zavinění zaměstnance není třeba, je automaticky předpokládáno.
Podle § 252 odst. 4 ZP se ale zaměstnanec odpovědnosti zprostí, pokud prokáže, že schodek vznikl bez jeho zavinění.Ve Vašem případě by mělo stačit upozornit na pravidelnou kontrolu limitu a Vaši nepřítomnost
v době ztráty. To, že jste našla bankovku v pokladně, nemá žádnou právní souvislost (maximálně svědčí o nepozornosti nebo nedbalosti Vašich kolegů).
V případě, že by se Vám odpovědnosti zprostit nepodařilo, bude hrát roli, jestli jste podepsala dohodu o hmotné odpovědnosti nebo dohodu o společné hmotné odpovědnosti.
1. dohoda o hmotné odpovědnosti (ponesete sama v plné výši)
2. dohoda o společné hmotné odpovědnosti (určí se podle poměru hrubých výdělků, výdělek vedoucího a jeho zástupce se započítává 2x; výše nesmí - s výjimkou vedoucího - přesáhnout průměrný měsíční výdělek)
Podle § 263 odst 1 a 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen výši požadované náhrady škody se zaměstnancem projednat a písemně mu ji oznámit zpravidla nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že za ni zaměstnanec odpovídá. Uzavřel-li zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodu o způsobu náhrady škody, je její součástí výše náhrady škody požadované zaměstnavatelem, jestliže svůj závazek nahradit škodu zaměstnanec uznal. Dohoda podle předchozí věty musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná.
Martina Štěpánková