výslechy o soukrom. životě upříj. pohovorů
Jandová | 19.10.2009 10:34:10 | výslechy o soukrom. životě upříj. pohovorů
U příjmacích pohovorů chtějí vědět zda mám přítele.
Proti kterým zákonům se tím proviňují. Jaké odškodné bych mohla žádat u soudu?
dávají mi tím totiž najevo svoje podezření, že mě někdo přivádí do jiného stavu
Podle senátorů jsou zákony dostatečné, podle mě ne.
Jandová
Odpověď:
Podle zákona o zaměstnanosti nesmí zaměstanavatel při pohovoru od uchazečů vyžadovat informace, které odporují dobrým mravům, mezi tyto informace patří i otázky na rodinný život a plány. Na porušení zákona ze strany zaměstnavatele je možné podat stížnost k úřadu práce.
Pokud jde o žalobu k soudu, bylo by možné se domáhat ochrany před diskriminací. Nicméně v praxi je velmi komplikované diskriminační jednání prokázat, bylo by např. potřeba mít nějaké důkazy svědčící o tom, že Vám zaměstnavatel obdobné otázky kladl, Vaše trvzení by jako důkaz bylo nedostatečné.
Přikládám příslušné sutanovení zákona o zaměstnanosti § 12
(1) Účastníkům právních vztahů vznikajících podle tohoto zákona je zakázáno činit nabídky zaměstnání, které
a) mají diskriminační charakter,
b) nejsou v souladu s pracovněprávními nebo služebními předpisy, nebo
c) odporují dobrým mravům.
(2) Zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu s §
4 odst. 3 a 4, dále informace, které odporují dobrým mravům, a osobní údaje, které neslouží k plnění povinností zaměstnavatele stanovených zvláštním právním předpisem. Na žádost uchazeče o zaměstnání je zaměstnavatel povinen prokázat potřebnost požadovaného osobního údaje.
Hlediska pro výběr zaměstnanců musí zaručovat rovné příležitosti všem fyzickým osobám ucházejícím se o zaměstnání. Ustanovení § 4 odst. 3 platí i zde.
Martina Štěpánková