Navrat z rodicovske, vyjimkaze zakazu vypovedi
Petra | 20.10.2009 12:32:16 | Navrat z rodicovske, vyjimkaze zakazu vypovedi
Dobrý den,
mám dva dotazy. Momentálně jsem na rodičovské s prvním dítětem, v lednu se mi narodí druhé dítě, od prosince nastupuji znovu na mateřskou dovolenou. Můj zaměstnavatel se bude v červnu - tedy v době, kdy budu buď ještě na mat. nebo už na rodičovské - stěhovat, z Prahy 9 na Prahu 5. První dotaz - může se mnou zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, jako vyjímka ze zákazu výpovědi? V mé pracovní smlouvě je místo výkonu práce přesná adresa na Praze 9. Jde mi o to, co zákon myslí "v mezích místa výkonu práce", jestli jde o město, městskou část atd. Druhý dotaz - jako se stává velmi často, na mou pozici povýšili mého bývalého podřízeného, za něj najali člověka na dobu neurčitou. Bylo mi jasně řečeno, že někdo z nás bude muset odejít, až se budu chtít vrátit - je mi jasné, že budou chtít ukončit prac. poměr se mnou. Je nějaká reálná šance se proti tomu bránit? Jde mi o situaci, kdy se nedohodneme na odstupném a budou mi chtít dát výpověď z org. důvodů - ve chvíli, kdy se vrátím. Existuje již nějaký precendens, kdy se někdo soudil o neplatnost výpovědi z těchto důvodů? Děkuji předem za odpověď
Odpověď:
Zákon ani komentáře podrobněji nevysvětlují pojem v mezích místa výkonu práce, nicméně lze mít za to, že se jedná o situaci, kdy se zaměstnavatel přemísťuje z jedné obce nebo města do jiné obce nebo města. Důvodem výpovědi by tedy nemělo být stěhování v rámci jednoho města, kdy jde jen o stěhování z jedné městské časti do jiné, což zaměstnanci vůbec nebrání v řádném výkonu práce.
Po návratu z rodičovské dovolené by Vám měl zaměstnavatel přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Podle zákoníku práce, pokud pro Vás nebudou mít práci, Vám mohou dát vypověď tzv. z organizačních důvod, potom by Vám běžela dvouměsíční výpovědní lhůta a měla byste nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Pokud by důvodem Vaší výpovědi a upřednostnění kolegy bylo pohlaví, bylo by možné podat žalobu na ochranu před diskriminací z důvodu pohlaví. Nemáme informace o tom, že by tato žaloba byla již v minulosti podána.
Martina Štěpánková