příchod do zaměstnání po RD
sara | 8.11.2009 16:30:19 | příchod do zaměstnání po RD
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jeden můj problém.
Jsem dva roky na mateřské, resp. rodičovské dovolené. S mým zaměstnavatelem jsem měla dohodu, že nastoupím od ledna příštího roku, kdy budou mému synovi 2 roky a 5 měsíců. Takto jsem se s ním dohodla na základě toho, že dohoda se týkala i toho, že mi jistojistě slíbil, že se vrátím na své původní místo. Teď mi zaměstavatel nabídl, že se tedy mohu vrátit, ale již ne na své místo, ale na místo, které není v souladu s pracovním zařazením v mé pracovní smlouvě. Z tohoto důvodu chci zůstat na mateřské dovolené v původní délce a to je do sprna příštího roku. Když se to můj zaměstnavatel dozvěděl, tak mi vzkázal, že jestli nastoupím až po mateřské, tak pro mne již ve firmě nebude práce. Tohle beru jako vyhrožování a chci se zeptat, jestli je toto jednání nějak postižitelné a také, jestli má zaměstnavatel právo po příchodu z mateřské umístit zaměstnance na pracovní místo ( resp. v rodičovské dovolené již jen pracovní zařazení ), které je v rozporu se smlouvou.
Odpověď:
Zaměstnavatel nemá právo Vás po návratu z rodičovské dovolené umístit na pracovní místo, které neodpovídá Vaší pracovní smlouvě. Správně uvádíte, že po mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen Vás zařadit na Vaši původní pozici a po rodičovské dovolené je povinen přidělit Vám práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Pracovní smlouva je dvoustranný právní akt mezi Vámi a Vaším zaměstanavetel. Povinnou součástí pracovní smlouvy je také druh sjednané práce a zaměstnavatel Vám nemůže přidělit práci, která je v rozporu s pracovní smlouvou.
Pokud pro Vás zaměstanavatel takovou práci nemá a chce Vám přidělit práci jinou neodpovídající pracovní smlouvě, musíte s tím souhlasit a sepsat dodatek k pracovní smlouvě nebo novou pracovní smlouvu, kde bude uveden nový druh sjednané práce. Pokud pro Vás nemá práci odpovídající pracovní smlouvě ani práci jinou, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, potom máte nárok na odstupné nejméne ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková