OSVČ - neschopenka vtěhotenství, PPM

Míša | 11.11.2009 09:35:26 | OSVČ - neschopenka vtěhotenství, PPM

Dobrý den,
mám na Vás dotaz. Jsem OSVČ a s přítelem se snažíme o miminko.
Od 1.8.2009 jsem účastna na nem. pojištění - platím si měsíčně 400 Kč.
Podstupuji však léčbu, při které je velká pravděpodobnost, že pokud se mi podaří otěhotnět, budu muset nastoupit na rizikové těhotenství (neschopenka).
Chtěla jsem se zeptat, jestli pokud bych např. tento měsíc zjistila, že jsem těhotná a od např. 15.12. bych měla nastoupit na neschopenku, jestli bych měla nárok na nemocenskou a poté nárok na PPM, na kterou bych přešla plynule z neschopenky?(podmínkou pro PPM je pokud vím, platit si nem. pojištění 270 dní před nástupem na PPM, z toho alespoň 180 dní v posledním roce, ale pokud půjdu na neschopenku, splním tuto podmínku, nebo ne?).
Pokud ano, jak vysoká by byla nemocenská a jak vysoká PPM?
Je možné si dodatečně doplatit větší částku na nem. pojištění? (Myslím tím, že pokud tento měsíc zjistím, že jsem těhotná, mohu si 1.12. poslat místo obvyklých 400 Kč např. 3000 Kč, nebo 5000 Kč - větší částku, abych měla nárok na vyšší dávky?) Pokud ano, jakou částku má smysl si doplatit, abych dosáhla na nejvyšší možnou dávku?

Děkuji moc za odpověď na moje otázky.

Byla jsem se již 2 x ptát na ČSSZ, ale pokaždé mi řekli něco jiného, tak nevím, s čím mohu počítat.

Ještě jednou moc děkuji.
Hezký den. Míša

Odpověď:

Jako osoba samostatně výdělečně činná máte pro případ dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské v tom případě, pokud minimálně 3 měsíce bezprostředně před vznikem neschopnosti platíte pojištění. Vzhledem k tomu, že Vy ho platíte od 1.8.2009, nárok byste na něj nyní měla. Výše nemocenského se mění v závislosti na době trvání neschopnosti, přesný způsob výpočtu najdete v § 29 zákona o nemocenském pojištění (č.187/2006 Sb.). Nemocenské vyplácí příslušná správa sociálního zabezpečení.
Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství se musíte jako osoba samostatně výdělečně činná podílet na nemocenském pojištění 270 dní před začátkem 6.týdne před porodem. Do této doby by se Vám případně započítávala i doba studia, pokud byste ho ukončila nejpozději 270 dní před začátkem 6.týdne před porodem (co ovšem není možné, je ovlivnit délku této doby placením vyšší částky jako nemocenského pojištění). Na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok i v případě, že jste v předchozích dvou letech byla zaměstnancem v pracovním poměru, ze kterého bylo placeno nemocenské pojištění. O peněžitou pomoc v mateřství musíte zažádat opět na příslušné správě sociálního zabezpečení a to pomocí vyplněného formuláře „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ (dostanete ho potvrzený od Vašeho ošetřujícího lékaře-gynekologa). Výše PPM je uvedena v § 37 zákona o nemocenském pojištění.
Pokud budete jako osoba samostatně výdělečně činná platit nemocenské pojištění (i pokud budete v pracovní neschopnosti), můžete pak plynule přejít z nemocenského na peněžitou pomoc v mateřství, splníte-li výše uvedené podmínky.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect