Co brání zavedenímožnostipráce z domova
Lída | 6.12.2009 16:19:22 | Co brání zavedenímožnostipráce z domova
Dobrý den.
Firma, ve které pracuji, uvažuje o zavedení možnosti práce z domova, protože o to je mezi zaměstnanci zájem. Realizace se však stále odkládá, protože prý stále nejsou dořešeny některé problémy. V současnosti je za takovéto problémy považováno:
1. Pracovní úrazy - (jedná se o běžnou kancelářskou práci s počítačem). Chápu, že zaměstnavatel se chce chránit před zneužíváním, ale nerozumím tomu, proč na to mají doplácet lidé (především matky s dětmi), kterým by tato možnost výrazně pomohla.
2. Citlivá či tajná data - Zase chápu, že některá data, se kterými pracuji (např. data klientů) jsou tajná a nesmí se dostat mimo firmu, ale to by se snad dalo vymezit v podmínkách, že doma lze vykonávat pouze takovou práci, kde vyzrazení tajných dat nehrozí.
Jak se dají tyto překážky vyřešit? Jak tyto problémy řešily firmy, které již práci z domova zavedly? Kde může firma své pochybnosti prokonzultovat?
Děkuji za radu.
Odpověď:
Problematika práce z domova je v našem právním řádu upravena jen velmi rámcově a výkon domácí práce tak naráží na řadu překážek.
Zákonem neupravené záležitosti by měli zaměstnanec a zaměstnavatel naplnit dohodou.
Pokud jde o úpravu bezpečnosti a zdraví při práci, tato je v zákoníku práce upravena pouze v obecné podobě a je koncipována zejména s ohledem na prevenci rizik. Vzhledem k povaze výkonu práce z domova jistě nelze na zaměstnavatele plně aplikovat některé povinnosti vyplývajících z předpisů pracovního práva. Zaměstnavatel je však nadále povinen vytvářet podmínky pro bezpečné, nezávadné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Vždy tedy bude záležet na konkrétní dohodě se zaměstnancem, v jakém rozsahu budou podmínky naplněny.
Pokud by měl Váš zaměstnavatel zájem tuto problematiku konzultovat podrobněji, ať se obrátí na Gender studies o.p.s.
Veronika Drobílková