Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Lékař
Jana | 16.1.2010 14:20:40 | Lékař
Dobrý den chci se zeptat kolik hodin je za měsíc narok na lékařské ošetření nebo rehabilitace s tím spojená?Děkuji
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou jste si zvolila, a které je nejblíže Vašemu bydlišti nebo pracovišti a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout , pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu uvedenu v předchozí větě.
Nařízení tedy nestanoví, žádné omezení počtu dnů či hodin měsíčně, pokud jde o lékařské ošetření či rehabilitaci. Pokud nelze uvedené ošetření provést mimo pracovní dobu, máte nárok na volno na nezbytně nutnou dobu, tak abyste mohla lékařské péče využít.
Martina Štěpánková