návrat na mateřskou dovolenou
Vandela | 2.3.2010 19:07:02 | návrat na mateřskou dovolenou
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s mateřskou dovolenou a návratem do zaměstnání v případě, že je člověk na mateřské s jedním dítětem a po třech letech má druhé dítě. Mateřská se načítá a žena má nárok být na mateřské celkem tedy cca 6 let a zaměstnavatel stále musí držet místo?
Dále bych se chtěla zeptat, jestli mohu dostat výpověď ze zaměstnání z důvodu nadbytečnosti v případě, že jsem zaměstnaná na dobu neurčitou již 5 let a můj zaměstnavatel před dvěma měsíci přijal nového člověka do pobočky ve stejném městě a tento člověk je stále ve zkušební době?
Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Adéla Stehlíková.
Odpověď:
Je třeba odlišit mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská trvá obvykle 28 týdnů (popř. 37 týdnů při vícečetném porodu) a nastupuje se na ni 6 týdnů před plánovaným porodem.
Po dobu mateřské je zaměstnavatele povinen Vám držet Vaše původní pracovní místo (tzv. Vaši židli), pokud se vrátíte po skončení mateřské dovolené, máte tedy nárok na svoji původní pozici. Po skončení mateřské
dovolené se čerpá rodičovská dovolená, tu můžete čerpat až do tří let věku dítěte. Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, ale již Vám nemusí držet Vaší původní pozici.
Pokud před skončením rodičovské dovolené znovu otěhotníte, 6 týdnů před očekávaným porodem znovu nastoupíte na mateřskou dovolenou a následně pak čerpáte zase až do 3 let věku druhého dítěte rodičovskou dovolenou.
Po dobu těhotenství, rodičovské dovolené a mateřské dovolené jste v ochranné době a zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď, a to ani výpověď pro nadbytečnost (výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce).
V době, kdy je žena těhotná nebo čerpá rodičovskou dovolenou nebo mateřskou dovolenou, jí může zaměstnavatel dát výpověď ve výjimečných případech, a to pouze v případě, že se zaměstnavatel ruší nebo jeho část nebo se zaměstnavatel přemísťuje nebo jeho část (výpověď podle § 52 písm. a) nebo b) zákoníku práce) nebo podle dle § 52 písm. g) zákoníku práce, což je výpovědní důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru.
Po dobu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené může zaměstnavatel na Vaše místo přijmout člověka, který bude vykonávat Vaši práci. Jak je uvedeno výše, zaměstnavatel Vám až na výjimky nesmí dát výpověď,
nicméně není po návratu z rodičovské dovolené povinen Vás zařadit na Vaši pozici, je povinen Vám přidělit místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě.
Martina Štěpánková