Odchod na mateřskou dovolenou
Eva | 17.3.2010 10:45:08 | Odchod na mateřskou dovolenou
Dotaz č. 1
U současného zaměstnavatele pracuji jako projektová manažerka. Smlouvu mám uzavřenu na dobu určitou do 30.9.2010. V červenci 2010 očekávám narození dítěte. Je mojí povinností nastoupit na mateřskou dovolenou (a pokud ano, tak kdy) anebo mohu na mateřskou dovolenou nastoupit až po ukončení projektu, tj. od 1.10.2010 a v období porodu čerpat jen např. řádnou dovolenou? Práce na projektu se dá realizovat formou home office, pro zaměstnavatele by bylo také výhodné, kdybych projekt dokončila osobně, než jej několik měsíců před koncem předávala jinému projektovému manažerovi.
Dotaz č. 2
V souvislosti s realizací projektu nastíněného v dotazu č. 1 jsem u předchozího zaměstnavatele uzavřela dohodu o poskytnutí neplaceného volna - časově trvající přesně tak dlouho, jako projekt realizovaný u stávajícího zaměstnavatele (tj. od 11/2009 do 09/2010). Pokud bych na mateřskou dovolenou nastoupila v červenci 2010, jak platný / neplatný by byl můj pracovně-právní vztah u předchozího zaměstnavatele (toho, kde mám nyní "neplacené volno")? U předchozího zaměstnavatele mám jinak uzavřenu smlouvu na dobu neurčitou.
Děkuji za odpovědi.
S pozdravem
Eva K.
Odpověď:
Zákoník práce v zásadě neřeší situaci, že by matka na mateřskou odejít nechtěla. Odchod na mateřskou má být v zájmu ochrany matky a dítěte, matce v zásadě tedy vzniká právo čerpat mateřskou dovolenou v období 28 týdnů (popř. 37 týdnů při vícečetném porodu). Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem (pokud dojde k předčasnému porodu). Po dobu mateřské dovolené není žena v zásadě zdravotně způsobilá vykonávat práci v pracovněprávním vztahu a zaměstnavatel jí nesmí přidělovat práci. Tuto skutečnost není možné porušit ani smlouvou. Nastoupit na mateřskou byste tedy měla, dle zákoníku práce doba mateřské nesmí být kratší než 6 týdnů od narození dítěte.
Jestliže je možné, jak píšete, pracovat formou „home office“, pak Vám v tom samozřejmě nikdo bránit nemůže.
Pokud na mateřskou nastoupíte, budete mít samozřejmě nárok na peněžitou pomoc v mateřství, kterou Vám bude vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení. Pokud byste se rozhodla zůstat doma celých 28 týdnů, během Vaší mateřské normálně skončí Váš pracovní poměr, který jste měla sjednaný do 09/2010 a obnoví se Váš pracovní poměr u původního zaměstnavatele, tedy na dobu neurčitou. Tohoto původního zaměstnavatele pak následně požádate o mateřskou a rodičovskou dovolenou, jejíž délku si budete moci vybrat, a zaměstnavatel je povinen Vám toto čerpání umožnit.
Výpověď by Vám mohl původní zaměstnavatel dát, vzhledem k mateřské dovolené, jen ze zákonem stanovených důvodů, a to dle ust. § 52 písm.
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část nebo dle ust. § 52 písm. b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Z jiných důvodů Vám zaměstnavatel dle zákoníku práce výpověď dát nemůže.
Martina Štěpánková