Zrušení zaměstnání bezvýpovědi
Lubomíra Benková | 21.3.2010 14:57:03 | Zrušení zaměstnání bezvýpovědi
Dobrý den, prosím o radu. Momentálně jsem na 2ročné-RD do 29.4.2010. Můj zaměstnavatel přestal v Praze fungovat, ale má jiné pobočky v Evropě a centrálu v Irsku. Do dnešního dne jsem nedostala oficiálnou výpověď a myslím, že firma je stále zapsaná v českém OR. 10.8.2010 se mi má narodit další dítě, tedy jsem žádala zaměstnavatele, aby mi dal výpověď. Když mám správne informace, tak díky výpovědi bych se dostala do ochranní lhůty na 180 dní. Je to tak? Kto by mi pak vyplácel dávky v období od 29.4. do 10.8.? Měla bych pak nárok u druhého dítěte na PPM i výběr RP? Nebo jak jinak mám řešit tuhle situaci? Manželovi radili, abych požádala doktora, aby mě vypsal na konci této RD na rizikové těhotenství. Kto by mi pak platil dávky?
Děkuji mockrát za Vaši odpověď. Lubomíra Benková
Odpověď:
V průběhu mateřské se Vás týká ochranná doba, ve které platí zákaz výpovědi. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď podle zákoníku práce pouze z těchto důvodů:
- § 52 písm. a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část
- § 52 písm. b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část.
Jestliže by mělo dojít k tomu, že by se Váš zaměstnavatel přesunul do zahraničí a rušil by pobočku v Praze, pak je povinen Vám tuto skutečnost oznámit. Přeložit Vás může jen s Vaším souhlasem, pokud byste však s přeložením do jiného místa zaměstnavatele (Irska) nesouhlasila, pak bude dán výpovědní důvod dle ust. § 52 písm. a), za což by Vám náleželo odstupné ve výši nejméně trojnásobku (pokud nemáte ve vnitřním předpise nebo kolektivní smlouvě uvedeno vyšší odstupné) Vašeho průměrného výdělku. Po skončení pracovního poměru byste se měla nahlásit na úřad práce, na kterém byste byla do doby nástupu na mateřskou evidována.
Ohledně ochranné lhůty 180 dní máte pravdu, ta by se Vás týkala, pokud byste do 180 dnů od skončení pracovního poměru nastoupila na mateřskou.
V takovém případě byste měla nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, kterou by Vám vyplácela České správa sociálního zabezpečení.
Pokud by Váš lékař uznal nutnost rizikového těhotenství, pak by Vám bylo vypláceno nemocenské, v době od 3. dne nemoci do 14. dne nemoci by Vám vyplácel nemocenské zaměstnavatel. Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti a trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti.
I v tomto případě byste se po skončení pracovního poměru zařadila mezi nezaměstnané, nemocenské by Vám však bylo vypláceno stále. Pokud by Vás lékař uznal způsobilou pro rizikové těhotenství, je otázkou, zda byste se i v této době měla nahlásit na úřad práce. V takovém případě se zkuste obrátit na příslušný úřad práce (dle bydliště) a zeptat se, zda po skončení pracovního poměru, ač jste na nemocenské (v rizikovém
těhotenství) se máte nahlásit, jistě Vám rádi poradí./ /
Martina Štěpánková