výpověd v ochrané lhůtě

Any | 25.3.2010 12:48:06 | výpověd v ochrané lhůtě

Dobrý den,dostala jsem výpovědˇz prac. poměru.Se zaměstnavatelem jsme se dohodli na výpovědˇformou dohody k 31.3.2010 s dvouměsíční výpovědní lhůtou (tím pádem bych měla končit 31.5.2010). Vím, že jsem ve své práci nedělala takové chyby, které by vedly k výpovědi, ale se zaměstnavatelkou jsme si nepadly do oka ona mě neustále kárala za maličkosti. Trvalo to asi měsíc(předtím bylo vše v pořádku)a pak přišla s tím, že mi dává výpověď, ale že chce vše vklidu. Poté jsem zjistila, že už ten měsíc měla za mě náhradu,svou známou a potřebovala jen volné místo, tak jsem to odnesla já. Již delší dobu uvažuji o miminku a myslím si, že by ted by byla vhodná doba na těhotenství.Chtěla jsem se zeptat jak by to bylo, kdybych otěhotněla v té dvouměsíční výpovědní lhůtě? Z čeho by byla vypočítaná mateřská a kdo by mi ji platil?Zaměstnavatel? Musela bych se hlásit na pracovní úřad, i kdybych byla stále zaměstnána u svého zaměstnavatele, ale ve výpovědní lhůtě. Poradtě mi prosím jak postupovat v případě otěhotnění. Děkuji Any

Odpověď:

Způsob ukončení Vašeho pracovního poměru z Vašeho dotazu nevyplývá úplně jednoznačně. Pracovní poměr lze ukončit jednostranně výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo zaměstnance, potom běží dvouměsíční výpovědní lhůta.
Druhou možností je dohoda o ukončení pracovního poměru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, kdy pracovní poměr skončí dohodou k určitému dni, na kterém se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou.
Z dotazu bohužel nevyplývá, jakým způsobem byl Váš pracovní poměr ukončen. Způsob ukončení pracovního poměru by však měl zásadní význam, pokud byste do konce května otěhotněla.
V případě ukončení pracovního poměru dohodou, by Váš pracovní poměr skončil dnem, který jste si sjednala se zaměstnavatelem. Potom by bylo zcela určitě nutné hledat jinou práci nebo se jít nahlásit na úřad práce. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství byste měla pouze v případě, že budete v době nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo budete v tzv ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je pouze 180 dní od skončení zaměstnání.
Pokud Váš pracovní poměr končí druhou možností, tedy zaměstnavatel Vám dal výpověď, potom by se v případě Vašeho těhotenství běh výpovědní doby přerušil, Váš pracovní poměr by neskončil. Těhotenství a čerpání mateřské a rodičovské dovolené představují dobu, kdy neběží výpovědní lhůta, běh výpovědní doby se zastaví a doběhne až po uplynutí této doby.
V případě, že budete ve výpovědní lhůtě a otěhotníte, měla byste to svému zaměstnavateli sdělit.
V případě, že Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám ji vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení a bude se vypočátávat z Vašeho výdělku.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect