ukončení pracovního poměru

29.3.2010 23:20:48 | ukončení pracovního poměru

Dobrý den, ráda bych se zeptala na pracovní smlouvu na dobu určitou na zástup za mateřskou.Smlouvu mám do 29.6.2010 a nyní jsem již já těhotná a jsem na neschopence. Nyní my zaměstnavatel poslal oznámení o ukončení pracovního poměru s tím, že paní za kterou jsem byla zaměstnaná se k 1.4. vrací a tudíž my ukončili smlouvu k 31.1.2O1O. Mohou my to takto ukončit i když jsem těhotná na neschopence, kdo by my měl vypltácet nemocenskou a od 19.4. mateřskou. Byla jsem tam zaměstnaná víc jak 2 roky.Budu si moci vybrat i jak dlouho chci potom zůstat doma. Moc Vám děkuji za odpověď. Květa

Odpověď:

V době těhotenství Vám může dát zaměstnavatel výpověď jen z důvodů uvedených ust. § 52 písm. a), ruší-li se zaměstnavatel, písm. b) přemísťuje-li se zaměstnavatel, nebo dle ust. § 52 písm. g) z důvodu pro okamžité zrušení pracovního poměru. Samozřejmě v případě pracovního poměru na dobu určitou končí pracovní poměr uplynutím doby určité Vám.
Vzhledem k tomu, že jste během pracovního poměru otěhotněla, bude se na Vás vztahovat ochranná doba v délce 180 dní, za splnění podmínky alespoň 270 odpracovaných dní v průběhu posledních dvou let, což tedy splňujete.
Pro Vás to znamená, že byste se po skončení pracovního poměru nahlásila na úřad práce (jestli tedy nemáte jinou možnost zaměstnání) a pokud byste do 180 dní od skončení pracovního poměru nastoupila na mateřskou, budete mít nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, kterou Vám bude vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení.
Ve svém dotazu uvádíte, že jste na neschopence. Jestliže se neschopenka týká rizikového těhotenství, pak by Vám bylo vypláceno nemocenské, v době od 3. dne nemoci do 14. dne nemoci by Vám vyplácel nemocenské zaměstnavatel. Pokud však už v tuto dobu budete nezaměstnaná a doba od skončení Vašeho pracovního poměru do nástupu na nemocenskou bude delší než 7 dní, nevznikne Vám na nemocenskou nárok. Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti a trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. V tuto dobu byste již právo na výplatu nemocenské měla.
Pokud by Vás lékař uznal způsobilou pro rizikové těhotenství, je otázkou, zda byste se i v této době měla nahlásit na úřad práce. V takovém případě se zkuste obrátit na příslušný úřad práce (dle bydliště) a zeptat se, zda po skončení pracovního poměru, ač jste na nemocenské (v rizikovém těhotenství) se máte nahlásit, jistě Vám rádi poradí.
Budete-li mít nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, budete si moci délku rodičovské vybrat. Výběr bude možný mezi rychlejším čerpáním do 24 měsíců dítěte, klasickým čerpáním do 36 měsíců dítěte, nebo pomalým čerpáním do 48 měsíců dítěte. Délku 2 let si můžete vybrat v případě, že výplatu Vaší PPM bude činit alespoň 380 Kč za kalendářní den. K tomu je tedy potřeba, abyste před nástupem na mateřskou pobírala mzdu minimálně ve výši 16 730 Kč hrubého.

Martina Štěpánková

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect